Ogólnie o polskim rynku

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
Awatar użytkownika
DarkNighty
nołlife
Posty: 2045
Rejestracja: ndz maja 25, 2014 1:25 pm
Lokalizacja: Warszawa/Łódź
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: DarkNighty » ndz lut 26, 2017 1:23 pm

Fakt, mnie też kupowanie w Empiku przeraziło... Nie sądziłam, że aż tyle osób wybiera ten sklep. Myślałam, że to jakiś niewielki procent gimnazjalistów/licealistów. Trochę szkoda. Ja już dawno zrezygnowałam z kupowania czegokolwiek w Empiku.
Naprawdę większość osób kupuje mangi tylko do 50 zł na miesiąc? To trochę dziwne, biorąc pod uwagę, że wychodzi tyle tytułów i, jak widać, dobrze się sprzedają.
Skip Beat!, Love so Life, Hikaru no Go, Lovely Complex, Great Pretender
Saiunkoku Monogatari (LN), Oregairu (LN), Classroom of the Elite (LN), One Outs, Taiyou no ie
Obrazek
> MY ANIME / DRAMA LIST <

Awatar użytkownika
Cavaliere
Weteran
Posty: 1211
Rejestracja: czw maja 14, 2015 7:41 pm
Status: Offline

Post autor: Cavaliere » ndz lut 26, 2017 1:24 pm

Ja też nie rozumiem ludzi, którzy tam kupują mangi.

Ja nie rozumiem tego pytania.
[spoiler]Obrazek [/spoiler]
Co ma wykształcenie kupującego do mang?

Hame
Status: Offline

Post autor: Hame » ndz lut 26, 2017 1:29 pm

Cavaliere pisze:Co ma wykształcenie kupującego do mang?
Człowiek wykształcony (czyt. teoretycznie wystarczająco inteligentny, żeby jakieś studia skończyć) inaczej definiuje rozrywkę i innych rzeczy od niej oczekuje niż chłop oderwany od pługa?
Plus mniej lub bardziej uzupełnia się to też z pytaniem o wiek - trudno skończyć studia, gdy się dopiero zaczyna gimnazjum.

Awatar użytkownika
Cavaliere
Weteran
Posty: 1211
Rejestracja: czw maja 14, 2015 7:41 pm
Status: Offline

Post autor: Cavaliere » ndz lut 26, 2017 1:31 pm

DarkNighty pisze:Naprawdę większość osób kupuje mangi tylko do 50 zł na miesiąc? To trochę dziwne, biorąc pod uwagę, że wychodzi tyle tytułów i, jak widać, dobrze się sprzedają.
Tak, sama wydaje już dużo mniej pieniędzy na mangi. Kupuje 3 tomy co 3 miesiące. Ludzie, którzy nie mają dużo pieniędzy lub przeznaczają na co innego wybierają tytuły, które są dla nich najważniejsze.
Fajnie, że jest więcej tytułów, ale nie można sobie na wszystkie tytuły pozwolić :wink:

[ Dodano: Nie 26 Lut, 2017 ]
Hame, dziękuje za wytłumaczenie.

Awatar użytkownika
maczek
Adept
Posty: 220
Rejestracja: sob lis 16, 2013 7:33 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: maczek » ndz lut 26, 2017 2:26 pm

Cavaliere pisze:
Tak, sama wydaje już dużo mniej pieniędzy na mangi. Kupuje 3 tomy co 3 miesiące. Ludzie, którzy nie mają dużo pieniędzy lub przeznaczają na co innego wybierają tytuły, które są dla nich najważniejsze.
Fajnie, że jest więcej tytułów, ale nie można sobie na wszystkie tytuły pozwolić :wink:
Dokładnie. Dla czytelników dobrze, że pojawia się w miesiącu tyle tytułów i niektóre wydawnictwa wydają więcej same, niż jeszcze jakiś czas temu wszystkie razem wzięte.
Ale ma to też złe strony. Rynek zaczyna się nasycać, nakłady jednostkowych tytułów spadają (czytelnik nie kupuje już wszystkiego jak leci, tylko wybiera). Pojawia się też bariera dla nowych wydawnictw chcących wejść w rynek mangi - słabsze tytuły już się nie sprzedadzą, a na te z wyższej półki ciężko uzyskać licencję początkującym.

Awatar użytkownika
Gagantous
Adept
Posty: 266
Rejestracja: pn mar 23, 2015 2:42 pm
Status: Offline

Post autor: Gagantous » ndz lut 26, 2017 2:27 pm

Sklepy stacjonarne z mangami są rzadkością, więc osoby nie posiadające konta bankowego wybierają empik, który pomimo wyższych cen jest wygodny i zapewnia towar od ręki, a jak wynika z ankiety większość osób kupuje do trzech tomów miesięcznie, więc cena nie robi im większej różnicy, która zrównałaby się po doliczeniu kosztów wysyłki. Część osób mogła oczywiście zaniżyć kwotę jaką przeznaczają na zakupy, aby zasugerować wydawnictwu niższe ceny przyszłych mang :P Ja osobiście zamawiam sporadycznie, co kilka miesięcy, w czasie trwania jakiejś promocji, więc nie wiem czy wyszłoby ponad 200zł miesięcznie, ale pytanie było o mangi to sobie śmiało doliczyłem wydania zagraniczne :)
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Dembol
Wtajemniczony
Posty: 948
Rejestracja: śr lut 04, 2009 10:46 am
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Dembol » ndz lut 26, 2017 2:38 pm

Wykształcenie to po prostu część metryczki pozwalająca lepiej określić daną grupę społeczną.

Rozumiem ludzi korzystających z Empików.
Można sobie skoczyć po szkole albo przy okazji zakupów. Można wybrać egzemplarz w dobrym stanie. Oszczędności wynikające z zakupów w Internecie nie są jakieś ogromne w przypadku mangi.

Większość ankietowanych wydaje na tyle mało miesięcznie (<50 zł), że musieliby strasznie długo czekać żeby zaoszczędzić jakąś poważniejszą kwotę. Na zebranie się zamówienia z darmową przesyłką (200-300 zł) czeka się nawet do pół roku zakładając, że co miesiąc wydaje się pełne 50 zł, w co wątpię) i trafić na jakąś promocję np. w Gildii (bo 25-30% jest tylko na nowości, a standardowa zniżka to 10-15%).

Mangi nie są jakoś szczególnie drogie (ok. 20 zł), więc przy standardowych rabatach 10-20% oszczędza się 2-4 zł. Przy mniejszych zamówieniach wszelkie oszczędności zjadają koszty przesyłki. Czyli przy tym całym bawieniu się z rabatami, czekaniem pół roku, przeciętny czytelnik oszczędza stosunkowo niewielkie kwoty. Wydaje mi się, że cierpliwość nie jest też szczególnie powszechną cechą wśród młodzieży (zwłaszcza dzisiejszej).

Łatwiej też wydać 20 niż zaoszczędzić 200 zł na poważniejsze zamówienie.

Oczywiście powyższe jest trafne dla typowego ankietowanego, a nie kogoś kto zbiera 15 serii i wydaje 200 zł miesięcznie.

Ten który myśli
Adept
Posty: 214
Rejestracja: śr wrz 24, 2014 1:10 pm
Status: Offline

Post autor: Ten który myśli » ndz lut 26, 2017 3:03 pm

W świecie książki są tylko tytuły waneko ale można je dostać dostać po około 14zł(6zl oszczędności) z możliwością odbioru osobistego z płatnością gotówką w 69 księgarniach(darmowa przesyłka od 100zł ). Więc w przypadku tytułów waneko naprawdę da się zaoszczędzić kupując przez internet.

Awatar użytkownika
Kocurzyca
nołlife
Posty: 2397
Rejestracja: ndz lis 09, 2014 1:48 am
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Gender:
Status: Offline

Post autor: Kocurzyca » ndz lut 26, 2017 3:51 pm

Wciąż się dziwię jednak, że grupa kupujący w empikach jest aż TAK duża. Ale może ja za dużo kupuję, by rozważać zakupy w empiku. Kupiłam tam może ze trzy tomy w swoim życiu (i jakieś 7 tomów OP w matrasie, bo wpadłam niechcący na zniżkę 25% na wszystko) a tak jak kupuję 10-15 tomów na raz to w sumie rabaty w sklepach komiksowych albo wydawnictw dużo dają. No i jak darmowa wysyłka jest od 100zł to wystarczy 6 tomów a czasem 5 jak jakiś tom jest droższy.
Wishlist:
Haikyuu!! --- Hanasakeru Seishounen --- Diamond no Ace --- Giant Killing --- Hunter x Hunter --- Hiyokoi

Awatar użytkownika
maczek
Adept
Posty: 220
Rejestracja: sob lis 16, 2013 7:33 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: maczek » ndz lut 26, 2017 5:34 pm

Udział Empiku w rynku mangi nie jest zaskoczeniem. Nie chodzi o kwestię ceny i tego, że przez internet można trochę zaoszczędzić. Większość powodów już wymieniliście:

1. Towar od ręki (odchodzi czas dostawy) + możliwość obejrzenia przed zakupem, mimo, że samą widzę o produkcie klient uzyskał wcześniej z internetu. To akurat dotyczy wielu branż i jest dość popularnym zachowaniem kupujących. To tak zwane ROPO (Research Online, Purchase Offline).

2. Druga przyczyna to target. Mangi kupują głównie osoby młode, często w wieku szkolnym, nie posiadające własnych dochodów, kart płatniczych. Dysponując kieszonkowym można prosić rodziców o pomoc w zakupie w internecie, albo kupić samemu w sklepie stacjonarnym. Empik jest popularny i ma sporo salonów rozsianych po kraju. Innych księgarni z komiksem/mangą jest jak na lekarstwo.

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2877
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Post autor: Canis » ndz lut 26, 2017 6:13 pm

maczek pisze: Druga przyczyna to target. Mangi kupują głównie osoby młode, często w wieku szkolnym, nie posiadające własnych dochodów, kart płatniczych.
Dokładnie. Co więcej myślę że nie chodzi tylko o dostępność towaru od ręki, ale również brak świadomości kupujących. Ile razy na asku można było wyczytać pytania o tytuły wydawane przez inne wydawnictwa (nie chodzi mi tu o dostępność w sklepikach). Spora grupa kupujących kupuje mangi nie mając pojęcia kto je wydał. Empik jest najmniejszą linią oporu.
Sam na początku mojej przygody z komiksem japońskim kupowałem w empiku. Nie miałem pojęcia kto wydaje daną mangę, jakie marże są pobierane, że lepiej kupować w sklepach wydawców/komiksowych. W miarę szybko się uświadomiłem, ale przypuszczam że istnieje spora grupa osób, której świadomość nie wzrasta. Skutek tego taki że wciąż kupują w empiku, nawet jeśli kupują dużo.

Awatar użytkownika
raywa
Posty: 85
Rejestracja: pt lip 15, 2016 2:42 pm
Status: Offline

Post autor: raywa » ndz lut 26, 2017 7:51 pm

Potwierdzam z tym empikiem. Chodzę do liceum, mam własne konto ale o wiele wygodniej jest mi kupic mangi w empiku. Nie muszę wtedy prosić domowników aby czatowali na kuriera bo różnie to z nimi bywa, przez internet kupuje zazwyczaj tytuły które juz dawno wyszły. A do empiku moge jechać po szkole, moge zobaczyć tomik. Prawda czasem ich stan jest koszmarny, ale jeśli przyjedziecie odrazu po premierze to znajdziecie tomy w dobrym stanie.

Awatar użytkownika
engrisz
Wtajemniczony
Posty: 577
Rejestracja: ndz sie 17, 2014 11:25 am
Status: Offline

Post autor: engrisz » ndz lut 26, 2017 8:16 pm

Mangi przez internet kupuję może maksymalnie od 2 lat, wcześniej kupowałam w empiku z prostej przyczyny - nie mając konta bankowego upierdliwe było proszenie rodziców o zapłatę z ich konta w zamian za danie im pieniędzy. Tak to jest spokój i nikt ci nie zagląda, "co znowu za dziadostwo kupujesz". ;)

Fenek Alfa
Status: Offline

Post autor: Fenek Alfa » ndz lut 26, 2017 8:55 pm

A jak sugerowałem zastąpienie empików Ruchami czy innymi InMedio to słyszałem "nie warto, i tak za 2 lata będą kupować tylko przez internet". Minęło nawet trochę więcej czasu, a jest jak jest.

Awatar użytkownika
Reviolli
nołlife
Posty: 2121
Rejestracja: pn gru 29, 2014 7:58 am
Status: Offline

Post autor: Reviolli » ndz lut 26, 2017 10:09 pm

Eh...
A ja błyskawicznie przeniosłem się do internetu. Może dlatego że mieszkam w dziurze zabitej dechami i do najbliższego empiku/matrasa mam 40 kilometrów. :)
Muzyczne, Yuri, sportowe +2
Przygodowe, gender bender, komedie +1
Horrory, SF, Kryminały -1

Awatar użytkownika
Katori
Weteran
Posty: 1286
Rejestracja: pt kwie 08, 2011 10:21 am
Lokalizacja: Austria
Gender:
Status: Offline

Post autor: Katori » ndz lut 26, 2017 11:15 pm

Ja, odkąd założyłem konto w banku (coś ponad rok temu) zamawiam raczej tylko z Gildii, co miesiąc zbiera się paczka mniejsza lub większa. Dlatego na mangi wydaję miesięcznie coś trochę ponad 100zł, ale ja akurat pracuję, więc też inaczej.

Awatar użytkownika
Kocurzyca
nołlife
Posty: 2397
Rejestracja: ndz lis 09, 2014 1:48 am
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Gender:
Status: Offline

Post autor: Kocurzyca » pn lut 27, 2017 12:12 am

Ja nawet jak nie miałam konta bankowego to kupowałam w komiksiarni w Katowicach albo przez internet dzięki, moja mama na szczęście nie miała problemu :D Poza tym nigdy nie miałam czegoś takiego, że muszę pomacać i obejrzeć przed kupnem, dla mnie dużo ważniejsza była możliwość niewychodzenia z domu.
Wishlist:
Haikyuu!! --- Hanasakeru Seishounen --- Diamond no Ace --- Giant Killing --- Hunter x Hunter --- Hiyokoi

Grey
nołlife
Posty: 4340
Rejestracja: ndz sie 15, 2010 11:52 am
Status: Offline

Post autor: Grey » pn lut 27, 2017 6:40 am

Dla mnie też tylko internet :) nawet gdy miałem kartę podarunkową empika to kupowałem tam pierdoły typu gazety, ale mangi zawsze przez neta :) raz chyba kupiłem przy okazji 2 mangi w empiku (OPM - zafoliowana) ale gdy popatrzyłem na rachunek to śmiechłem xD

Awatar użytkownika
Carnivall
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: czw maja 23, 2013 8:54 pm
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Carnivall » pn lut 27, 2017 8:06 am

W sumie na początku też kupowałam w sklepach stacjonarnych, ale niezły był ze mnie chomik, więc czekałam na przeceny w Matrasie i kupowałam za 16-18zł tomik. Chyba tylko raz kupiłam za cenę okładkową, bo te promocje były strasznie często, nie wiem jak to teraz jest (poza tym, że teraz praktycznie nie mają mang :lol: )

Krzych_Ayanami
Status: Offline

Post autor: Krzych_Ayanami » pt mar 03, 2017 12:01 pm

Z kronikarskiego obowiązku.
Do empiku trafiła muzyczna japońszczyzna.
http://www.empik.com/projekt-azja-promo ... edium=post

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości