Kanji

W grudniu 2006 do sprzedaży trafił pierwszy tomik "Kany na Wesoło". Jak zapatrujecie się na tego typu inicjatywę?
ODPOWIEDZ
Kisara
Status: Offline

Kanji

Post autor: Kisara » sob gru 29, 2007 11:06 am

Doczekaliśmy się nowego podręcznika do nauki języka japońskiego od Waneko.
Tutaj jest okładka.

Obrazek

Jak ktoś kupi, niech da znać, czy warto, bo z Kanji zawsze miałam problemy (a kto nie ma? :roll: ) :wink:

biB
Adept
Posty: 265
Rejestracja: śr lip 26, 2006 3:29 pm
Lokalizacja: Łódź
Status: Offline

Post autor: biB » sob gru 29, 2007 5:43 pm

Podręcznik się przyda ;d Mam nadzieję, ze bedzie w nim sporo kanji, bo raczej nie chciałbym sie "uczyć" tych, które już znam (ok 100-110 ;d). Wydawnictwo powinno podać ile kanji tam zamieściło, bo o ile przy katakanie i hiraganie wszystko było jasne, to w przypadku kanji mamy już problem ;d (a wątpie, zeby wszystkie 1945 tam zamieścili :twisted: )

Desponia
Status: Offline

Post autor: Desponia » pn gru 31, 2007 12:59 pm

biB pisze:(a wątpie, zeby wszystkie 1945 tam zamieścili :twisted: )
Tylko tyle ich jest? Ciekawe... :P
Ale zgadzam, ze mogliby napisac jaki mniej wiecej jest zakres znakow w tomiku.

Kisara
Status: Offline

Post autor: Kisara » pn gru 31, 2007 1:18 pm

Desponia pisze:Tylko tyle ich jest? Ciekawe...
Nam na kursie japońskiego pani Yukari mówiła, że trzeba minimum umieć 3000, żeby przeczytać gazetę, więc na pewno jest ich więcej niż 1945 :wink:

biB
Adept
Posty: 265
Rejestracja: śr lip 26, 2006 3:29 pm
Lokalizacja: Łódź
Status: Offline

Post autor: biB » pn gru 31, 2007 2:37 pm

ok. 40000 ;d

Z czego bodajże 500 stanowi 95% wszystkich używanych, a 800 to już 99% (jakoś tak, mogłem coś pomylić, ale niewiele 8-))

Kisara
Status: Offline

Post autor: Kisara » pn gru 31, 2007 2:47 pm

biB pisze:Z czego bodajże 500 stanowi 95% wszystkich używanych, a 800 to już 99% (jakoś tak, mogłem coś pomylić, ale niewiele 8-) )
Ja pamiętam, że Yukari mówiła, że 3000 to takie minimum, z czego można umieć również 6.000, ale tylu to ponoć się uczą tylko studenci wybranych kierunków...

biB
Adept
Posty: 265
Rejestracja: śr lip 26, 2006 3:29 pm
Lokalizacja: Łódź
Status: Offline

Post autor: biB » pn gru 31, 2007 3:56 pm

Tyle może umieją, ale chodzi o to, ze te 500 znaków jest najczęściej używanych. Przynajmniej tak mówiła moja lektorka.

nikodem
Status: Offline

Post autor: nikodem » pn gru 31, 2007 7:23 pm

ministerstwo edukacji zaliczyło 1945 kanji jako obowiązkowych dla każdego japończyka do nauczenia, a w gazetach może ich być do 2500, z tymże, że każdy znak, który nie jest jednym z 1945 musi zawierać obok czytanie - przeważnie obok znaku jest taka mała hiragana, katakany nie spotkałam.

Ran
Status: Offline

Post autor: Ran » wt sty 01, 2008 12:49 pm

A może ktoś, kto kupił "kanji na wesoło" napisałby jaki jest mniej - więcej jaki jest zakres tych kanji, tzn ile ich gdzieś tak jest i czy są tylko takie najbardziej znane czy nie. Bo chciałabym sobie zamówić tę książkę, a jeśli są tam tylko kanji, które już znam to by się nie opłacało ^^

dragon007
Status: Offline

Post autor: dragon007 » śr sty 02, 2008 1:11 pm

Jak będzie dziś w Empiku, to przekartkuje, pewnie nawet kupię. Btw zbyt wielu kanji to się nie spodziewam, może 100-150 jak na taką książeczkę, ale dla początkujących chyba wystarczy...

Kisara
Status: Offline

Post autor: Kisara » śr sty 02, 2008 2:01 pm

dragon007 pisze:może 100-150 jak na taką książeczkę, ale dla początkujących chyba wystarczy...
Mam dziwne obawy, że 50 to będzie maks.
Napisz potem, ile tego jest i czy fajnie pokazali, skąd się te znaki wzięły (do dziś pamiętam numer z kanji las i ręka) :wink:

dragon007
Status: Offline

Post autor: dragon007 » śr sty 02, 2008 7:34 pm

Nie było... Btw czy poprzednie części w ogóle było można znaleźć w empiku? Jakoś nigdy nie zauważyłam..

Kisara
Status: Offline

Post autor: Kisara » czw sty 03, 2008 6:01 am

dragon007 pisze:Btw czy poprzednie części w ogóle było można znaleźć w empiku?
U mnie w empikach były. Oczywiście albo kupiłaś zaraz po dacie wydania, albo potem mogłaś się spodziewać ino tomiku nie spełniającego już norm unijnych (wygnieciony, przeczytany miliard razy)... :roll:

Irmina Garret
Status: Offline

Post autor: Irmina Garret » czw sty 03, 2008 8:22 pm

Ja nie narzekam, ja naprawdę nie narzekam, ale po co pisać, że coś "od kilku dni jest w sprzedaży" jak primo nie ma, secundo w Empiku nawet o tym nie słyszeli.

Coś ostatnio kochane Waneko ma problemy z dostępnością towaru.

biB
Adept
Posty: 265
Rejestracja: śr lip 26, 2006 3:29 pm
Lokalizacja: Łódź
Status: Offline

Post autor: biB » czw sty 03, 2008 8:42 pm

Kupiłem Kanji, hm, w tomiku znajdują się 52 znaki. Dosyć podstawowe, w każdym razie wszystkie znam (no, poza buddą ;p) kurde, żałuję, że z braku czasu nie spojrzałem na pierwszą stronę przed zakupem, ale cóż, przeżyję ;]

Sheril
Status: Offline

Post autor: Sheril » czw sty 03, 2008 8:59 pm

Ze w Empiku o tym nie slyszeli to jeszcze nie znaczy ze nie ma tego w sprzedazy, to raz. Dwa, Empik nie ma monopolu przeciez na sprzedawanie mang :roll: Czesto to wlasnie Empik robi problemy a nie wydawnictwo (przyklad JPF kiedy Empik nie mogl sie zdecydowac ile chca sztuk mang DN).
Zreszta od dawien dawna wiadomo ze jesli "jest juz w sprzedazy" i wiadomosc ta ukazala sie w konretnym dniu to nie znaczy ze bedzie odrazu we wszystkich mozliwych ksiegarniach/sklepach/itd.

Kisara
Status: Offline

Post autor: Kisara » czw sty 03, 2008 9:40 pm

Kupiłem Kanji, hm, w tomiku znajdują się 52 znaki.
Możesz opisać jakość wydania? Tak jak w poprzednich częściach jest opisywany dany znak dokładnie, na jedną stronę + słówka związane z ów znakiem, czy coś się zmieniło?
Są też rysunki? Strasznie mi się podobały w poprzednich częściach :mrafroamerykanin:

biB
Adept
Posty: 265
Rejestracja: śr lip 26, 2006 3:29 pm
Lokalizacja: Łódź
Status: Offline

Post autor: biB » czw sty 03, 2008 10:00 pm

Cóż, na każdy znak poświęcono 2 strony. Na pierwszej (lewej) jest duży znak wraz z jego czytaniami i dodatkowym obrazkiem (jak zwykle - dosyć przyjemnym), niżej są wyrazy i zwroty do uzupełnienia tym znakiem (do niektórych dodano też coś w deseń genezy powstania(?). Cała strona obok, tak jak w poprzednich tomach, jest wypełniona kratkami do zapisania, na górze jest podana kolejność stawiania kolejnych kresek. Do pracy ma nas zachęcać Madonigiri - wściekłe ryżowe ciasteczko (XD)

Wciąż denerwuje mnie spolszczenie wymowy.

Aha, na końcu są zapowiedzi kolejnych tomów:
część 4: Jak pisać i co oznaczają najpopularniejsze polskie imiona w kanji (Adam (moje ;d), Ewa, Anna, Marek itp)
część 5: Jak pisać i co oznaczają twoje ulubione marki w kanji (Honda, Toyota, Toshiba), oraz kanji do najczęściej używanych nazw i pojęć, które nam, Polakom kojarzą się z Japonią (gejsza, sakura, samuraj, ninja, bushido itp.)
cóż, ciekawie się zapowiadają, ale spodziewałem się nieco bardziej "konwencjonalnej" formy kolejnych tomów ;d

ODPOWIEDZ

Wróć do „"Kana na wesoło"”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości