Miecz Zabójcy Demonów #2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Łukasz.T
nołlife
Posty: 2795
Rejestracja: wt lip 10, 2012 2:04 am
Lokalizacja: Jędrzejów
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Łukasz.T » wt kwie 21, 2020 4:21 pm

Obrazek
Premiera 18 maja :P

Medsua
Posty: 49
Rejestracja: sob kwie 18, 2020 12:37 pm
Gender:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Medsua » sob maja 23, 2020 1:04 am

Zastanawia mnie czy w tłumaczeniu nie ma błędu.
Chodzi o scenę w 8 rozdziale kiedy
► Pokaż Spoiler

Awatar użytkownika
Maur
Adept
Posty: 421
Rejestracja: śr sie 16, 2017 3:48 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Gender:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Maur » sob maja 23, 2020 8:19 am

@Medsua, pamiętam, że w anime też było wspomniane pięć osób. Poza tym Inosuke tam był, tylko nie został jeszcze pokazany czytelnikom, bo pewnie się szybko zwinął. :wink:

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2283
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: ociesek » sob maja 23, 2020 8:27 am

Też się zastanawiałem za pierwszym razem, ale w oryginale wyraźnie jest kanji na 5. No i od razu w 3 tomie wyjaśni się, że Inosuke zdał test i od razu zwiał.

Medsua
Posty: 49
Rejestracja: sob kwie 18, 2020 12:37 pm
Gender:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Medsua » sob maja 23, 2020 3:10 pm

Maur pisze:
sob maja 23, 2020 8:19 am
w anime też było wspomniane pięć osób.
były wspomniane cztery osoby.

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2283
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: ociesek » sob maja 23, 2020 3:16 pm

Tanjirou, Inosuke, Zenitsu, Tsuguko i Genya. Pięć. I tyle samo było w anime.

Awatar użytkownika
Maur
Adept
Posty: 421
Rejestracja: śr sie 16, 2017 3:48 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Gender:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Maur » sob maja 23, 2020 3:19 pm

Ale faktycznie Tanjirou w anime wspomina, że przeżyło tylko czterech ludzi. Sam byłem pewien, że mówił o pięciu, jak w mandze. Przepraszam za wprowadzenie w błąd. :oops:

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2283
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: ociesek » sob maja 23, 2020 5:55 pm

Bo Tanjirou nie liczy siebie. Więc oprócz niego przeżyły cztery osoby. Tak mi sie przynajmniej wydaje, bo anime oglądałem dawno, ale no sens nie mógł się zmienić.

Medsua
Posty: 49
Rejestracja: sob kwie 18, 2020 12:37 pm
Gender:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Medsua » sob maja 23, 2020 10:16 pm

Znalazłam na https://www.s-manga.net.
Wydaje mi się, że tam również jest znak na 4.
Nie wiem, czy tak było oryginalnie w papierowym tomiku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
dejikos
nołlife
Posty: 2710
Rejestracja: czw sie 10, 2006 2:04 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: dejikos » wt maja 26, 2020 8:08 pm

Medsua pisze:
sob maja 23, 2020 10:16 pm
Wydaje mi się, że tam również jest znak na 4.
Nie wiem, czy tak było oryginalnie w papierowym tomiku.
W tomikowym wydaniu jest tak samo (sprawdziłam). Tłumacz mangi mógłby się wypowiedzieć w tym temacie, też jestem ciekawa, skąd ten błąd. Ech, Waneko. Tyle lat na rynku i nie można mieć do nich zaufania. Chyba zawieszę kupowanie tego wydania. Już po pierwszym tomie nie miałam pewności, że to będzie dobrze tłumaczone.
Twitter * Discord: Dejikos#8562

Pajęcza_Lilia
Wtajemniczony
Posty: 572
Rejestracja: pt lip 28, 2017 2:21 pm
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Pajęcza_Lilia » wt maja 26, 2020 9:34 pm

ociesek pisze:
sob maja 23, 2020 5:55 pm
Bo Tanjirou nie liczy siebie. Więc oprócz niego przeżyły cztery osoby. Tak mi sie przynajmniej wydaje, bo anime oglądałem dawno, ale no sens nie mógł się zmienić.
Całe zdanie to 'Tylko czworo...?!' i znaczy raczej '(zostało nas) tylko 4', wtedy Tanjirou siebie liczyłby jak najbardziej.
Ale może zauważył Innosuke i autor celowo dał 5 dla poszczucia tajemnicą? Też bym nie pogardziłą odpowiedzią tłumacza, no bo jednak..

Znak w obrazku jest na cztery, a anime jest yonin, w RAWach jakie znalazłam jest yonin, w trzech skanach angielskich jest 4. Ja wiem, że czasem się błąd powiela, ale w tylu miejscach? :lol:

Awatar użytkownika
Maur
Adept
Posty: 421
Rejestracja: śr sie 16, 2017 3:48 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Gender:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Maur » wt maja 26, 2020 9:38 pm

A jaką liczbę wymienia Mistrz kilka stron później? Bo w polskim tłumaczeniu jest pięć, więc może ktoś się tym zasugerował (tłumacz/korekta) i stąd mamy też piątkę od razu po selekcji.

Pajęcza_Lilia
Wtajemniczony
Posty: 572
Rejestracja: pt lip 28, 2017 2:21 pm
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Pajęcza_Lilia » śr maja 27, 2020 12:45 am

Maur pisze:
wt maja 26, 2020 9:38 pm
A jaką liczbę wymienia Mistrz kilka stron później? Bo w polskim tłumaczeniu jest pięć, więc może ktoś się tym zasugerował (tłumacz/korekta) i stąd mamy też piątkę od razu po selekcji.
Fakt, mistrz mówi potem chyba o pięciu, ale jeśli jest jak mówisz...to ani korekta klepiąca na ślepo poprawki nie znając oryginału ani tłumacz który widząc sprzeczne ze sobą informacje poprawia w ciemno zamiast skonsultować z oryginałem nie brzmią obiecująco.
Nie myślałam, że można zrobić gorzej niż żrzynka ze skanów, a tu paczcie. :lol: Nie dość, że błąd, to jeszcze zabija fajny zabieg narracyjny. :evil:

Xenonn123
Adept
Posty: 266
Rejestracja: pt lut 07, 2020 7:56 pm
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Xenonn123 » śr maja 27, 2020 10:36 am

Pajęcza_Lilia pisze:
śr maja 27, 2020 12:45 am
Maur pisze:
wt maja 26, 2020 9:38 pm
A jaką liczbę wymienia Mistrz kilka stron później? Bo w polskim tłumaczeniu jest pięć, więc może ktoś się tym zasugerował (tłumacz/korekta) i stąd mamy też piątkę od razu po selekcji.
Fakt, mistrz mówi potem chyba o pięciu, ale jeśli jest jak mówisz...to ani korekta klepiąca na ślepo poprawki nie znając oryginału ani tłumacz który widząc sprzeczne ze sobą informacje poprawia w ciemno zamiast skonsultować z oryginałem nie brzmią obiecująco.
Nie myślałam, że można zrobić gorzej niż żrzynka ze skanów, a tu paczcie. :lol: Nie dość, że błąd, to jeszcze zabija fajny zabieg narracyjny. :evil:
dejikos pisze:
wt maja 26, 2020 8:08 pm
Medsua pisze:
sob maja 23, 2020 10:16 pm
Wydaje mi się, że tam również jest znak na 4.
Nie wiem, czy tak było oryginalnie w papierowym tomiku.
W tomikowym wydaniu jest tak samo (sprawdziłam). Tłumacz mangi mógłby się wypowiedzieć w tym temacie, też jestem ciekawa, skąd ten błąd. Ech, Waneko. Tyle lat na rynku i nie można mieć do nich zaufania. Chyba zawieszę kupowanie tego wydania. Już po pierwszym tomie nie miałam pewności, że to będzie dobrze tłumaczone.
ociesek pisze:
sob maja 23, 2020 8:27 am
Też się zastanawiałem za pierwszym razem, ale w oryginale wyraźnie jest kanji na 5. No i od razu w 3 tomie wyjaśni się, że Inosuke zdał test i od razu zwiał.

Ludzie, czy wy powariowaliście? W mandze ani w anime nie ma jednoznacznej odpowiedzi co tam powinno być.

W anime Tanjirou mówi czterech, a zaraz potem ten mistrz Zabójców Demonów mówi pięciu
W Mandze w polskim wydaniu: Tanjirou mówi pięciu, mistrz mówi pięciu
W angielskich skanach też jest czterech

Nie wiem jak jest w oryginalnym japońskim tomiku.

Ale prawda jest taka że jeszcze jest Inosuke i to nie Waneko popełniło błąd, oni dobrze przetłumaczyli, więc to wy się wygłupiliście rzucając na prawo i lewo oskarżenia.

A tak przy okazji: Dejikos, jeśli serio nie chcesz już kupować dalej Polskiego wydania mimo że nie masz racji, to mogę ci tylko współczuć, żadne wydawnictwo nie lubi takich osób i myślę że nikt nie będzie za tobą płakał.

Awatar użytkownika
Maur
Adept
Posty: 421
Rejestracja: śr sie 16, 2017 3:48 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Gender:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Maur » śr maja 27, 2020 10:46 am

@Xenonn123, polskie wydanie jest tłumaczone na podstawie mangi, a nie anime, więc jeśli jest jakaś nieprawidłowość (chociaż przydałoby się wyjaśnienie tłumacza, aby mieć pewność, że taka zachodzi) to mamy prawo oczekiwać reakcji i dociekania czy przekład jest poprawny.

Xenonn123
Adept
Posty: 266
Rejestracja: pt lut 07, 2020 7:56 pm
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Xenonn123 » śr maja 27, 2020 11:23 am

Maur pisze:
śr maja 27, 2020 10:46 am
@Xenonn123, polskie wydanie jest tłumaczone na podstawie mangi, a nie anime, więc jeśli jest jakaś nieprawidłowość (chociaż przydałoby się wyjaśnienie tłumacza, aby mieć pewność, że taka zachodzi) to mamy prawo oczekiwać reakcji i dociekania czy przekład jest poprawny.
Noto niech któryś się spyta Waneko na FB na PW albo na e-mailu i wyślę screena jak odpowie.

Bo ja błędu nie widzę.

Awatar użytkownika
wataken
nołlife
Posty: 2518
Rejestracja: śr kwie 23, 2003 4:12 am
Lokalizacja: Waneko
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: wataken » śr maja 27, 2020 1:36 pm

Kochani :) Mam dla Was wiadomość od tłumacza:

Szanowni Państwo, nazywam się Wojciech Gęszczak i jestem tłumaczem w Waneko.

Piszę w sprawie wyjaśnienia, skąd w drugim tomie Miecza Zabójcy Demonów wzięła się liczba 5 zamiast 4. Jak Państwo słusznie zauważyli, w oryginalnym tekście jest znak Kanji na 4. Zauważyłem to również i ja, na co dowód w załączonym screenie z tłumaczenia. Pozwolę sobie zatem wyjaśnić, co stoi za tym, że w ostatecznej wersji tomiku zobaczyliśmy tam "5". W oryginalnym tekście jest dosłownie: "cztery osoby". Ja zrozumiałem to tak, że Tanjirou wyczuwa cztery osoby oprócz siebie. Już od pierwszego rozdziału podkreślano zdolności Tanjirou do wyczuwania różnych rzeczy przy użyciu węchu. Mogło to być mylące dla Czytelników, bo w kolejnych kadrach pokazane są rzeczywiście trzy twarze postaci oprócz Tanjirou. Następnie szef Zabójców potwierdza liczbę 5, dlatego przy niej zostałem. Dodatkowo ze znajomości kolejnych tomów wiedziałem, że jeszcze jedna postać podeszła do egzaminu na Zabójcę Demonów w tym samym czasie, co Tanjirou i Zenitsu - potwierdzenie tego czeka nas w najbliższych tomach. Z tego powodu pozostałem przy swoim pierwotnym założeniu, żeby zmienić tutaj cyfrę, chociaż byłem w pełni świadomy, że w oryginale znak kanji jest inny.

Ze swojej strony przepraszam, jeśli kogokolwiek wprowadziłem w błąd. Moją intencją jest tłumaczyć zrozumiale, płynnie i składnie, a zmiana, którą wprowadziłem, jak najbardziej mieści się w definicji przekładu. Najważniejsze jest chyba, że nie przekłamałem fabuły i wszystko się zgadza 🙂

Muszę jeszcze pochwalić osoby, które owy błąd zauważyły - pokazuje to coraz większą świadomość środowiska mangowego co do języka japońskiego 🙂 Gratuluję wnikliwości i za nią dziękuję, bo dzięki niej my, tłumacze, wiemy, że zawsze musimy dać z siebie 100%, bo fani czuwają 🙂

Pozdrawiam serdecznie Czytelników Miecza Zabójcy Demonów!
Z poważaniem, Wojciech Gęszczak.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Oficjalny (ale nie jedyny, drugi to kuras) przedstawiciel wydawnictwa Waneko. Jeżeli masz jakiś problem z forum - wyślij mi wiadomość.

http://www.glosywmojejglowie.pl/comics/ ... kt-wow.jpg

Awatar użytkownika
Maur
Adept
Posty: 421
Rejestracja: śr sie 16, 2017 3:48 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Gender:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Maur » śr maja 27, 2020 1:39 pm

Tak jak mówił Ociesek. Doceniam szybką reakcję Wydawnictwa. Mnie wyjaśnienia tłumacza jak najbardziej przekonują. Czekam na trzeci tomik :angel:

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2283
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: ociesek » śr maja 27, 2020 1:46 pm

Maur pisze:
śr maja 27, 2020 1:39 pm
Tak jak mówił Ociesek. Doceniam szybką reakcję Wydawnictwa. Mnie wyjaśnienia tłumacza jak najbardziej przekonują. Czekam na trzeci tomik :angel:
Ja to znam z autopsji - ja jestem zawodowym tłumaczem :) I chociaż nie z japońskiego, to często na potrzeby przekładu zmieniało się różne rzeczy, żeby ulepszyć tekst. To norma.

Awatar użytkownika
dejikos
nołlife
Posty: 2710
Rejestracja: czw sie 10, 2006 2:04 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: dejikos » śr maja 27, 2020 3:15 pm

Xenonn123 pisze:
śr maja 27, 2020 10:36 am
A tak przy okazji: Dejikos, jeśli serio nie chcesz już kupować dalej Polskiego wydania mimo że nie masz racji, to mogę ci tylko współczuć, żadne wydawnictwo nie lubi takich osób i myślę że nikt nie będzie za tobą płakał.
Cooo... Za bardzo w głowę nie dostałeś, kto tu rzuca bezpodstawne oskarżenia? Co mnie obchodzą uczucia wydawcy, to ja płacę za towar XD

Miło, że Waneko szybko odpowiedziało. Ale wciąż mam mieszane uczucia. I raczej nie kupię tego tomu ;) Następnym razem może warto pomyśleć o jakimś "od tłumacza" na końcu tomu z wyjaśnieniem takich zmian, to się może nikt nie przyczepi.
Twitter * Discord: Dejikos#8562

ODPOWIEDZ

Wróć do „Miecz Zabójcy Demonów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość