Adolf ni Tsugu - temat ogólny

Forum ogólne dla Adolfa, mangi znaczy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Post autor: miaka88 » wt maja 09, 2017 8:21 pm

Lepiej gdyby grzbiety były w tych samych odcieniach szarości.

[ Dodano: Wto 09 Maj, 2017 ]
Ciekawe kiedy będzie w gildii...
Obrazek

Awatar użytkownika
Zugai.
Adept
Posty: 239
Rejestracja: pt mar 03, 2017 11:57 pm
Status: Offline

Post autor: Zugai. » śr maja 10, 2017 12:09 am

Dla mnie jak wyglądało, tak dalej wygląda tragicznie.

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Adolf ni Tsugu - temat ogólny

Post autor: Meliona » czw lip 27, 2017 4:22 pm

Pani Taniguchi o okładce Adolfów:
https://jaroslawd.blogspot.com/2017/07/ ... ka-do.html
Polecam.
Co do niezadowolenia z powodu takiego czy innego projektu. Dziś cokolwiek wystarczy, żeby być krytykowanym przez odbiorcę – widzimy to nie tylko na naszym podwórku. Osobiście mam wrażenie, że wiele osób zaczęło krytykować okładki „Do Adolfów”, nie rozumiejąc, o czym jest ta opowieść. Mieliśmy różne pomysły – z wielu względów nie mogły być one zrealizowane. [...] Nie czytali, a już wiedzieli, że tego sobie na półce nie postawią, bo okładka. Okładka jest prosta. Liternictwo nie takie? Oczywiście każdy wybrałby inne. Myśmy akurat ten font wybrali. A co z treścią? Już nieważna, bo okładka nie pasuje? I to lawinowe wręcz niezadowolenie, momentami hejt… nie jestem w stanie tego pojąć. Po co? Wystarczy napisać: Nie bardzo mi się podoba okładka, ale może treść mnie zaciekawi. Widać jednak nadeszły inne czasy, kiedy nie tylko ocenia się książki po okładce, a jeśli ta się nie podoba, od razu pisze się do wydawcy, wyrażając w niewybrednych często słowach swoje oburzenie, niesmak, popierając to nierzadko stwierdzeniem, że „ja zrobiłbym to lepiej lewą nogą”, ja tego nie kupię, ja sobie tego na półce nie postawię. Internet daje anonimowość i przyzwolenie na każdy rodzaj wypowiedzi. Chęć zaistnienia i wyrażenia swojego zdania rozumiana jest zbyt często jako okazja do veta na każdy temat. Dla nas ważne, że udało nam się to wydać, że Japończycy odebrali naszą pracę pozytywnie.
Obrazek

Arst
Adept
Posty: 195
Rejestracja: ndz wrz 13, 2015 6:24 pm
Status: Offline

Adolf ni Tsugu - temat ogólny

Post autor: Arst » czw lip 27, 2017 5:32 pm

Jestem osobą wychowaną na książkach, filmach i programach wojennych, w których bardzo często pokazywane są takie emblematy, ponieważ wiadomo, o czym te programy czy pozycje traktują, nie ma w tym nic dziwnego. Nikt przy zdrowych zmysłach nie uznałby np. programu np. o tajemnicach II wojny światowej czy obozach koncentracyjnych, w którym pojawiłaby się swastyka (nawet w czołówce) za propagujący hitleryzm, a tutaj to przerażało wielu pt. odbiorców.
Jak ktoś nie widzi różnicy między swastyką jako część całości a swastyką jako jedyny element oprócz tytułu i autora, to gratulacje...
U mnie to wygląda tak:
► Pokaż Spoiler

Chrno
Status: Offline

Adolf ni Tsugu - temat ogólny

Post autor: Chrno » pt sie 11, 2017 9:56 am

Arst pisze:
czw lip 27, 2017 5:32 pm
Jestem osobą wychowaną na książkach, filmach i programach wojennych, w których bardzo często pokazywane są takie emblematy, ponieważ wiadomo, o czym te programy czy pozycje traktują, nie ma w tym nic dziwnego. Nikt przy zdrowych zmysłach nie uznałby np. programu np. o tajemnicach II wojny światowej czy obozach koncentracyjnych, w którym pojawiłaby się swastyka (nawet w czołówce) za propagujący hitleryzm, a tutaj to przerażało wielu pt. odbiorców.
Jak ktoś nie widzi różnicy między swastyką jako część całości a swastyką jako jedyny element oprócz tytułu i autora, to gratulacje...
U mnie to wygląda tak:
► Pokaż Spoiler
Rozumiem że jesteś nie tylko przeciw nazizmowi ale też antysemitą i dlatego drugiemu tomowi też się oberwało? :P

Marei
nołlife
Posty: 2216
Rejestracja: czw sie 09, 2007 12:56 pm
Status: Offline

Adolf ni Tsugu - temat ogólny

Post autor: Marei » pn sie 21, 2017 5:07 pm

Zabrakło mi słów po przeczytaniu tego, aż dziwne, że jeszcze właściwie nikt tej wypowiedzi nie skomentował :lol:
Meliona pisze:
czw lip 27, 2017 4:22 pm
Widać jednak nadeszły inne czasy, kiedy nie tylko ocenia się książki po okładce, a jeśli ta się nie podoba, od razu pisze się do wydawcy, wyrażając w niewybrednych często słowach swoje oburzenie, niesmak, popierając to nierzadko stwierdzeniem, że „ja zrobiłbym to lepiej lewą nogą”, ja tego nie kupię, ja sobie tego na półce nie postawię.
Ja nie wiem, może jestem dziwny, ale co jest dziwnego w pisaniu do wydawcy i krytykowaniu jego wyborów? Okładki Adolfów są tragiczne i wcale nie mówię tutaj o grzbietach. Jestem klientem, płacę za pełnoprawny towar i to niemałe pieniądze, dlatego chciałbym otrzymać produkt, który mnie w pełni zadowoli, prawda? Nie mamy lat 90, jeżeli polskie wydanie mangi mnie nie zadowala, mogę w każdej chwili sprowadzić sobie zagraniczne (o ile oczywiście jest dostępne). Na przykładzie Adolfa- dlaczego klient ma bezwarunkowo wspierać działania wydawnictwa? Jakby ktoś wydał Adolfa w formie papieru toaletowego to też mam ślepo iść do sklepu, bo treść? Już pomijam absurdalne zarzuty o hejt, bo to jest po prostu śmieszne. Rozwydrzeni klienci, mają tylko jakieś chore żądania dotyczące jakości mang, zamiast kupować wszystko jak leci, no kto by pomyślał. Myślałem, że te czasy się skończyły i teraz wydawnictwa powinny starać się o klienta, a nie na odwrót.
I nie, problem nie dotyczy tylko tej jednej mangi. Waneko od bardzo dawna ma problemy z wydawanymi przez siebie mangami, w ostatnim czasie jest to bardziej widoczne, bo po prostu wydają ich więcej. Przykładowo, całkiem lubię Shiki, chociaż znam tę historię i nie czuję wielkiej potrzeby zakupu. Po zobaczeniu projektu obwoluty już mam pewność, że nie postawię tego na półce. Po pierwszym tomie Bakumana chciałem przerzucić się na wydania amerykańskie, na szczęście się poprawiliście. Jak to jest, że te "hejty" i krytyka związane z jakością wydań spadają głównie na Waneko? Źli fani się uwzięli na biedne wydawnictwo? Dziwnym przypadkiem JPF czy Kotori nie mają takich problemów.
I odczepcie się od swastyki, bo to jest zdecydowanie najmniejszy problem tej okładki.

Awatar użytkownika
Kakaladze
Fanatyk
Posty: 1893
Rejestracja: ndz kwie 26, 2015 7:09 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Adolf ni Tsugu - temat ogólny

Post autor: Kakaladze » pn sie 21, 2017 5:34 pm

Marei pisze:
pn sie 21, 2017 5:07 pm
Dziwnym przypadkiem JPF czy Kotori nie mają takich problemów.
Nie mają? A może to fani z jakiś przyczyn są wyrozumiali dla nich?

JPF:
Opóźnienia na kilometr, nie ogarnianie własnego planu
Mangi JPF też nie są idealne, przykład pierwszy z brzegu to zmiana "let it go" na "poka poka sowe" w tomie drifters :|

Kotori:
Brzydkie okładki
opóźnienia
Również błedy o których ludzie wspominają w tematach

I nie nie mam nic do Kotori ani JPFu, ale nie gadajmy jacy oni są święci i super, kiedy też tak nie jest.
Obrazek

GrisznakIW
Status: Offline

Adolf ni Tsugu - temat ogólny

Post autor: GrisznakIW » pt wrz 15, 2017 11:19 am

Gdyby ktoś chciał posłuchać i pogadać o tej mandze, to w niedzielę, na łódzkim Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier będę prowadził panel jej poświęcony w godzinach 11.30-12.30. Zapraszam.

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3285
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Adolf ni Tsugu - temat ogólny

Post autor: Alexandrus888 » pt wrz 15, 2017 2:18 pm

Szkoda że to tak daleko ode mnie :cry: gdyby ktoś nagrał byłoby świetnie :pray:

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3285
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Adolf ni Tsugu - temat ogólny

Post autor: Alexandrus888 » sob gru 21, 2019 7:02 pm

||||| pisze:
pn lip 11, 2016 2:42 pm
Ogólnie też zachęcam wszystkich, aby robili swoje propozycje obwolu/okładek/logów
Tak jak pisałem w temacie prywatnej biblioteczki - spróbowałem swoich sił i wprowadziłem projekt w życie. A, że chciałem wydrukować, to musiałem zaprojektować również tył, grzbiet i skrzydełka. Pełny projekt prezentuje się tak:

Tom 1
► Pokaż Spoiler
Tom 2
► Pokaż Spoiler
Najtrudniej było z logiem Waneko. Nigdzie nie mogłem znaleźć w dobrej jakości i odpowiednim rozmiarze. Nawet zwróciłem się do wydawnictwa, czy nie mogliby mi użyczyć pliku graficznego. Nie mogli. Nie mogli także powiedzieć jaką czcionką jest napis w logu. Trzeba było od podstaw odtwarzać i przegrzebać wyszukiwarki fontów po grafice. Za to dzięki temu mogłem swobodnie wkomponować swastykę i gwiazdę. Zmieniłem tylko 1 rzecz - odsunąłem kółko od kota, by lepiej było widać symbol.

Jakby ktoś chciał użyć mojego projektu i swoje tomy także tak przyozdobić - śmiało, nie pogniewam się, wręcz będę dumny, że komuś się tak ten projekt spodobał. Podrzucam linki do obwolut gotowych do druku w *.pdf: tom 1, tom 2

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2959
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Adolf ni Tsugu - temat ogólny

Post autor: ninna » sob gru 21, 2019 7:10 pm

Alexandrus888, bardzo dobry projekt, naprawdę mi się podoba. Jedyne, co mi zgrzyta to właśnie to logo. Jestem zdania, że loga raczej się nie zmienia. No chyba, że jego barwy (jak robi JPF). Jakby ktoś "nie był w temacie" to mógłby pomyśleć, że to nazistowskie wydawnictwo (może to głupie ale to pierwsze co przyszło mi do głowy...). Poza tym super :D.

Awatar użytkownika
Angu
nołlife
Posty: 2691
Rejestracja: pt sty 07, 2011 1:38 pm
Lokalizacja: Wejherowo
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Adolf ni Tsugu - temat ogólny

Post autor: Angu » sob gru 21, 2019 7:15 pm

Alexandrus888 pisze:
sob gru 21, 2019 7:02 pm
Nawet zwróciłem się do wydawnictwa, czy nie mogliby mi użyczyć pliku graficznego. Nie mogli. Nie mogli także powiedzieć jaką czcionką jest napis w logu.
Meh ciekawe czemu. Jak swego czasu rysowałam paski WaneKoto (starsi użytkownicy forum może coś kojarzą :P) to bez problemu dostałam. Wtedy tylko Hanami mi nie odpisało xD
A projekty zacne :D Szkoda, że samą mangę bardzo ciężko już dorwać (głównie tom pierwszy)
Obrazek

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Adolf ni Tsugu - temat ogólny

Post autor: Meliona » sob gru 21, 2019 7:18 pm

A to nie jest odpowiedni rozmiar?
Obrazek

Świetny projekt. Tylko ta swastyka w logo to lekkie przegięcie xD
Obrazek

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3285
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Adolf ni Tsugu - temat ogólny

Post autor: Alexandrus888 » sob gru 21, 2019 8:26 pm

To logo było moim pierwszym pomysłem, jeszcze zanim zacząłem szukać ilustracji. Wydawało mi się to lepszym i mniej "inwazyjnym" wykorzystaniem tych symboli niż zaproponowało to waneko w swoim projekcie. Początkowo miało to być jedyne miejsce umieszczenia tych symboli. Dopiero dużo później pojawiły się też tam, gdzie są. Ale chciałem pozostać wierny swojej pierwotnej koncepcji. I tak, wiem, że to przesada. Ale, jakby to ująć? To rodzaj "zemsty" na wydawcy za tak - moim zdaniem - spartaczone okładki XD

Meliona, ciut za mały, ale by się nadał. Problemem też było zmienienie koloru kółka na pasujący do reszty projektu...

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2874
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Adolf ni Tsugu - temat ogólny

Post autor: Canis » ndz gru 22, 2019 12:13 am

Zacne obwoluty. Chyba skorzystam z plików które podesłałeś i zaopatrzę swoje tomiki w takie garniturki. :)

Matii
Weteran
Posty: 1322
Rejestracja: ndz mar 29, 2015 6:18 pm
Lokalizacja: Katowice
Status: Offline

Adolf ni Tsugu - temat ogólny

Post autor: Matii » ndz gru 22, 2019 12:22 pm

Canis pisze:
ndz gru 22, 2019 12:13 am
Zacne obwoluty. Chyba skorzystam z plików które podesłałeś i zaopatrzę swoje tomiki w takie garniturki. :)
Ja chyba też zainwestuje pieniążki i druknę sobie te obwoluty. Są przepiękne!
Czekam na wydanie - Trigun; Hunter x Hunter; Nana; Shaman King KZB; Ashita no Joe; Kiseijuu
Nakarm Prehistorycznego pokemona: Obrazek

Archerito
Weteran
Posty: 1045
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 9:41 am
Gender:
Status: Offline

Adolf ni Tsugu - temat ogólny

Post autor: Archerito » ndz gru 22, 2019 8:27 pm

Alexandrus888 pisze:
sob gru 21, 2019 8:26 pm
To rodzaj "zemsty" na wydawcy za tak - moim zdaniem - spartaczone okładki XD
Sam jestem szczęśliwym posiadaczem obu tomów Do Adolfów i jak dla mnie okładki są naprawdę w punkt. Owszem...są bardzo minimalistyczne, a symbole na grzbietach dla niektórych mogą wydawać się kontrowersyjne ale bez przesady. Mogą się średnio podobać ale wylewanie aż takiego wiadra pomyj na każdym kroku to chyba lekka przesada? Dlatego powiedzcie mi proszę co jest nie tak z tymi okładkami? Pytam poważnie, bez cienia szydery bo chciałbym zrozumieć argumenty drugiej strony :)

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3285
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Adolf ni Tsugu - temat ogólny

Post autor: Alexandrus888 » ndz gru 22, 2019 9:36 pm

Archerito, wygląda to tak jakby autor miał do dyspozycji tylko painta i poszedł po najmniejszej linii oporu. Okładka nie jest minimalistyczna - użyta czcionka nie ma nic wspólnego z minimalizmem. Czcionka, którą zapisany jest autor ma się jak piernik do wiatraka w stosunku do fontu tytułu. Gryzą się wzajemnie. Grzbiet zachodzący na przód okładki, ni z tego, ni z owego, co wygląda źle, psując i tak już chwiejącą się w posadach prostotę projektu. W drugim tomie ta materiałowa faktura gwiazdy jest kolejnym niepotrzebnym elementem. Grzbiety mające nawiązywać do rękawów jak dla mnie nie współgrają ze sobą, są wzajemnie zbyt eklektyczne. Zresztą to samo tyczy się frontów: jedna okładka nie pasuje do drugiej. Pierwsza opiera się na ostro kontrastujących kolorach czarnym, białym i czerwonym (z dodatkiem beżu ni w 5, ni w 10), a druga idzie w same stonowane beże i niekrzykliwą żółć. Zrozumiałbym gdyby obie były swoistym negatywem (nie mówię o dosłowności, ale o zachowaniu schematu kolorów opierając się na przeciwieństwach; sam rozważałem taki motyw w swojej wersji), ale one po prostu mają barwy jakie się "ciapnęło" grafikowi. Aż dziw bierze ile można wypisać złego o tej obwolucie patrząc na to jak mało jest na niej elementów.

Oczywiście powyższe zdania są całkowicie subiektywnym wynurzeniem. Nie mam kompetencji by wyrażać obiektywne prawdy o tym projekcie. Jestem tylko czytelnikiem, któremu nie podoba się, to co dostał. Jednocześnie zaznaczam, że nigdy nie robiłem dramy w stylu "wasz projekt jest do dupy, bo jest do dupy. Na pewno przez to nie kupię. Zrobiliście kupę. Jesteście debilami". Z przyjemnością dołączyłem tytuł do mojej kolekcji i ustawiłem go w 2 rzędzie by mnie swym widokiem nie drażnił. A teraz, mając taką okazję, zrobiłem coś co uważam za lepsze rozwiązanie. Możesz się z nim nie zgadzać, możesz wytykać w nim błędy. I pewnie będziesz mieć rację - nie jestem profesjonalistą tylko amatorem i robię pod swoje widzimisię i swój gust.

Archerito
Weteran
Posty: 1045
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 9:41 am
Gender:
Status: Offline

Adolf ni Tsugu - temat ogólny

Post autor: Archerito » ndz gru 22, 2019 11:29 pm

Alexandrus888 pisze:
ndz gru 22, 2019 9:36 pm
Aż dziw bierze ile można wypisać złego o tej obwolucie patrząc na to jak mało jest na niej elementów.
Jak będę miał chwilę to na pewno zerknę na te okładki jeszcze raz pod kątem kwestii, które wymieniłeś :)

Awatar użytkownika
Sebek
Weteran
Posty: 1307
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 12:27 pm
Gender:
Status: Offline

Adolf ni Tsugu - temat ogólny

Post autor: Sebek » pn gru 23, 2019 10:49 am

Alexandrus888, ciekawy i fajny projekt.
Btw. Jesli komus nie podobaja sie owe tomiki "Adolfow" i je sprzeda, chetnie odkupie ;)
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Do Adolfów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość