Bungou Stray Dogs -> Bezpańscy Literaci (?)

Wszystko o mandze Bungou Stray Dogs
Lilka
Status: Offline

Post autor: Lilka » pn paź 17, 2016 7:09 pm

W Stanach ma wyjść dopiero w grudniu, okładki jeszcze Yen Press nie pokazał, ale na stronie widnieje jako "Bungo Stray Dogs".

Awatar użytkownika
Mormicc
Weteran
Posty: 1277
Rejestracja: pn kwie 25, 2016 12:58 pm
Gender:
Status: Offline

Post autor: Mormicc » pn paź 17, 2016 7:13 pm

Lilka pisze:W Stanach ma wyjść dopiero w grudniu, okładki jeszcze Yen Press nie pokazał, ale na stronie widnieje jako "Bungo Stray Dogs".
Warto dodać, że wtedy ogłosili też Boku Dake ga Inai Machi które widnieje już jako "Erased", więc podtytuł pewnie Japonia zablokowała (choć póki nie dostaniemy od wydawnictwa oficjalnej informacji w tej sprawie to możemy sobie gdybać)
Mój profil MAL <- przyjmuję do znajomych :v
Chcem: Houseki no Kuni, K no Souretsu :v
...Marzenia o zmierzchu - Dango<3, Beastars - SJG <3

Velsu
Status: Offline

Post autor: Velsu » pn paź 17, 2016 7:27 pm

Ja sie ciesze ze tytul nie bedzie tlumaczony, zawsze preferuje oryginalne tytuly na grzbietach, ale nie mialbym nic przeciwko zeby na froncie byl przetlumaczony oraz mniejszym druczkiem oryginalny.

Co kto lubi :o

Awatar użytkownika
Alzea
Weteran
Posty: 1379
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 11:46 am
Gender:
Status: Offline

Post autor: Alzea » pn paź 17, 2016 8:38 pm

Mai-Takeru pisze:"Bezpańscy literaci" brzmi kozacko i od razu mnie zaciekawiło. Oryginalny tytuł mówi mi tyle co "Kopia Dogsów #355, nie warto".
THIS ;; Właściwie to bardzo długo żyłam w tym przekonaniu i tytuł mnie odpychał xD
ociesek pisze:Myślę, że gdyby mogli, to na pewno posłuchaliby głosów czytelników, przecież to od nich zależy sprzedaż mangi. Po prostu muszą być zablokowani przez stronę japońską.
Własnie robiąc to raczej zostawiają japońską. To forum to zdecydowana mniejszość, taka wybrzydzająca starszyzna fandomu w sumie :lol:

Luiere
Status: Offline

Post autor: Luiere » czw paź 20, 2016 9:44 am

Tytuł brzmi ciekawie, nawet gdybym nie znała anime kupiłbym z ciekawości :3 Tylko teraz co zrobi Waneko, czy zostawi jak jest, czy jednak przetłumaczy :)

kalleye
Status: Offline

Post autor: kalleye » pn paź 24, 2016 10:45 pm

Luiere pisze: Tylko teraz co zrobi Waneko, czy zostawi jak jest, czy jednak przetłumaczy :)
nic nie zrobi co by mialo XD

Luiere
Status: Offline

Post autor: Luiere » śr paź 26, 2016 7:07 pm

Jeszcze się zobaczy xD

Awatar użytkownika
DarkNighty
nołlife
Posty: 2045
Rejestracja: ndz maja 25, 2014 1:25 pm
Lokalizacja: Warszawa/Łódź
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: DarkNighty » śr lis 02, 2016 7:48 pm

Poruszę jeszcze raz temat tłumaczenia tytułu. Czy Waneko chociaż raz wypowiedziało się na ten temat? Nie przypominam sobie, by pisali, dlaczego muszą pozostawić japońsko-angielski potworek. Czy tego wymaga strona japońska, czy to ich własna decyzja.
Trochę nie podoba mi się ta cisza. Chciałabym wiedzieć, dlaczego popełniają taki sam błąd jak w przypadku Ao no Exorcist, mimo że mówili, że już więcej nie zostawią takiego miszmaszu językowego.
Dużo osób jest zdania: "Zostawmy tytuły w oryginale, ponieważ dobrze brzmią", ale osobiście się z tym nie zgadzam. Uczę się japońskiego i zawsze fajnie poznać kilka słówek więcej, ale jesteśmy w Polsce i oczekuję polskich tytułów (lub angielskich, jeśli taki był zamysł autora). Nikt mi nie wmówi, że "bungou" to słówko dobrze znane dla każdego, kto uczy się angielskiego.
Skip Beat!, Love so Life, Hikaru no Go, Lovely Complex, Great Pretender
Saiunkoku Monogatari (LN), Oregairu (LN), Classroom of the Elite (LN), One Outs, Taiyou no ie
Obrazek
> MY ANIME / DRAMA LIST <

Awatar użytkownika
SallyCzarownica
nołlife
Posty: 2041
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 5:39 pm
Status: Offline

Post autor: SallyCzarownica » śr lis 02, 2016 8:31 pm

Poruszę jeszcze raz temat tłumaczenia tytułu. Czy Waneko chociaż raz wypowiedziało się na ten temat?

Odkąd ogłosili tę serię, codziennie pytam ich na asku, dlaczego Bungou nie będzie miało przetłumaczonego tytułu i nie dostałam żadnej odpowiedzi.
Obrazek

Awatar użytkownika
Fani
nołlife
Posty: 2353
Rejestracja: sob cze 21, 2014 10:59 pm
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Gender:
Status: Offline

Post autor: Fani » śr lis 02, 2016 8:50 pm

Wydaje mi się, że na pewno nie jest to narzucone przez Japonie, bo tak to powiedzieliby jak się ma sytuacja i nikt nie miałby do nich pretensji. Waneko po prostu wie, że ludzie z forum, którzy są za tłumaczeniem są w mniejszości. Ponarzekają sobie i przestaną, a jak nie to mała strata. Jednak jakby zmienili zdanie, to jestem pewien, że true otaku z fb nie daliby im żyć.

Awatar użytkownika
DarkNighty
nołlife
Posty: 2045
Rejestracja: ndz maja 25, 2014 1:25 pm
Lokalizacja: Warszawa/Łódź
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: DarkNighty » śr lis 02, 2016 9:31 pm

Jeśli to jest faktycznie ich decyzja, to jak dla mnie świadczy jedynie o ich nieprofesjonalizmie. Po pierwsze była już taka sytuacja z Ao no Exorcist, którą ludzie wypominają im do dzisiaj. A po drugie, jeśli to "true otaku z fb", czyli gimnazjaliści, którzy oszaleli na punkcie wszystkiego co japońskie, będą dyktowali tłumaczom, co mają pozostawić w oryginalnym języku, a co przenieść na nasz ojczysty, to Waneko nigdy nie uwolni się od jęków i błagań, które zmuszają ich do podporządkowania swojej decyzji tłumowi. Przecież to śmieszne, by wykształcony tłumacz słuchał gimnazjalistów -.-' Jakoś JPF wydaje również mangi młodzieżowe (wszystkie tasiemce - shouneny) i nie pyta się o zgodę w kwestii tłumaczenia. Takie decyzje podejmują ludzie, którzy się na tym znają.

O Nezumiego też była wielka burza, ale ludzie jakoś zrozumieli, że Szczur jest adekwatny do potrzeb mangi.
Zresztą wydawało mi się, że już wszyscy, nawet true otaku, zrozumieli, że japoński się tłumaczy, a nie zostawia nieznajome słówka. A tu burza znowu o to samo.
Ostatnio zmieniony czw lis 03, 2016 10:52 am przez DarkNighty, łącznie zmieniany 1 raz.
Skip Beat!, Love so Life, Hikaru no Go, Lovely Complex, Great Pretender
Saiunkoku Monogatari (LN), Oregairu (LN), Classroom of the Elite (LN), One Outs, Taiyou no ie
Obrazek
> MY ANIME / DRAMA LIST <

Awatar użytkownika
engrisz
Wtajemniczony
Posty: 577
Rejestracja: ndz sie 17, 2014 11:25 am
Status: Offline

Post autor: engrisz » czw lis 03, 2016 10:35 am

Według mnie wydawnictwo nie powinno się podporządkowywać jękom gimnazjalistów. Bo potem i tak wychodzi, że ponarzeka, ale kupi. Jakoś książek się raczej nikt nie czepia, tylko te biedne mangi zawsze są tak obsmarowywane.

Awatar użytkownika
Kakaladze
Fanatyk
Posty: 1893
Rejestracja: ndz kwie 26, 2015 7:09 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Post autor: Kakaladze » czw lis 03, 2016 10:46 am

Od kiedy zaczynałem przygodę z anime to nie miałem dobrego zdania o fandomie, do dzisiaj potrafię sie przyznac do tego ze moim hobby są japonskie komiksy i animacje ale do tej społeczności nigdy. Co do tematu Waneko, mam wrażenie ze ulegając tym maniakom japońskiego (którzy nawet nie znaja w 1% tego języka, ale coś jest po japońsku to jest zajebiste xD) zwyczajnie nie potrafią stworzyć swojego sposobu wydawania mang, nie sa konsekwentni w tym co robią co jest okropne, wystarczy spojrzeć na JPF który nie przejmuje sie krzykaczami za to spokojnie mozna założyć jak będą wydawać i być pewnym dobrej jakości, u Waneko to z kolei rosyjska ruletka.


Jak mi wyszła magiczna skladnia to wybaczcie bo pisze z telefonu s domu poprawie .
Obrazek

Velsu
Status: Offline

Post autor: Velsu » czw lis 03, 2016 11:05 am

Dziwne, wole oryginalne tytuly a nie jestem gimnazjalista :shock: .

O ile tresc mangi trzeba tlumaczyc i widzac niektore skanlacje Death Note z tekstem "KEIKAKU" mozna sie udusic ze smiechu, o tyle tytuly na grzbietach osobiscie wole oryginalne zeby wiedziec co to jest, lepiej sie prezentowalo na półeczce.
Czesto jest to tez u mnie kwestia decyzyjna, czy kupie Polskie wydanie czy tez nie i odetchnalem z ulga ze Ao no Exorcist ma oryginalny tytul bo w tym przypadku mi sie to podoba.

Naureth
Status: Offline

Post autor: Naureth » czw lis 03, 2016 2:56 pm

U mnie jest bardzo różnie z tematem którą wersję wolę, ale w tym przypadku to zaproponowane tłumaczenie bardzo i przypadlo do gustu :D Zgrabne i przyjemne, fajnie by było zobaczyć je w druku.

Awatar użytkownika
Alzea
Weteran
Posty: 1379
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 11:46 am
Gender:
Status: Offline

Post autor: Alzea » czw lis 03, 2016 8:44 pm

Dla mnie również ten brak konsekwencji jest zwyczajnym brakiem profesjonalizmu. Nie ma tu sie w sumie nad czym rozwodzić, swoje powiedzialam juz nie raz chociazby przy zostawieniu japonszczyzny w Soumie. Ale co te 5% shitty polish fans w mniejszości może. Szkoda, że JPF do mnie ostatnio nie trafia, bo na naszym ryneczku jakoscia i profesjonalizmem wygrywaja ;P

Ach i w sumie odpowiadajac na pytanie - zaraz po ogloszeniu na asku napisali ze nie tlumacza, a dlaczego to juz nie wiem. Watpie tylko, ze to Japonia - wtedy by napisali chocby po to, by uciszyc forumowe marudy.

Awatar użytkownika
Mormicc
Weteran
Posty: 1277
Rejestracja: pn kwie 25, 2016 12:58 pm
Gender:
Status: Offline

Post autor: Mormicc » czw lis 03, 2016 10:33 pm

Tak wygląda amerykańska okładka:
Obrazek
Nie rozumiem po co te obręcze, dziwnie to wygląda :|
Mój profil MAL <- przyjmuję do znajomych :v
Chcem: Houseki no Kuni, K no Souretsu :v
...Marzenia o zmierzchu - Dango<3, Beastars - SJG <3

Awatar użytkownika
Kakaladze
Fanatyk
Posty: 1893
Rejestracja: ndz kwie 26, 2015 7:09 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Post autor: Kakaladze » czw lis 03, 2016 10:42 pm

Te kółka mi się bardzo skojarzyły z czymś takim, bingo mają często podobne loga :D.
[spoiler]Obrazek[/spoiler]
Obrazek

Awatar użytkownika
SallyCzarownica
nołlife
Posty: 2041
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 5:39 pm
Status: Offline

Post autor: SallyCzarownica » czw lis 03, 2016 10:56 pm

Paskudna okładka. Te "bungo" wygląda strasznie.
Obrazek

Awatar użytkownika
mayhay
Adept
Posty: 285
Rejestracja: śr gru 16, 2015 11:35 pm
Status: Offline

Post autor: mayhay » czw lis 03, 2016 10:57 pm

Mi się wydaję że to miały być przyciski z maszyny do pisania.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Bungou Stray Dogs - Bezpańscy Literaci”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości