FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: zandam
Pon 19 Wrz, 2016
Wolverine: Snikt!
Autor Wiadomość
Mephisto 
Weteran
Weniger Licht

Wysłany: Sob 17 Wrz, 2016   Wolverine: Snikt!

Z komiksami na zamówienie zawsze jest jakiś problem. Najczęściej jest to szeroko pojęty spór koncepcyjny, a ogólnie sprowadza się to do archetypowej potyczki wizji przeciw wymaganiom. Marvel uderzając wiele lat temu do nie pływającego w fortunie i rozgłosie Niheia (o tym, że Blame! początkowo nie był żyłą złota można czytać w wywiadach z autorem) zostawił mu zaskakująco duże pole manewru. Stworzenie alternatywnego świata post-apo rządzącego się takimi prawami, jakie Tsutomu sobie wyobrazi – z tym tylko, że za głównego bohatera ma postawić legendarnego Wolverine’a – wywołuje w czytelniku myśl: to nie mogło się nie udać.

Niestety, nie udało się. A przynajmniej nie do końca. A problem jest dwuczęściowy.

Na pierwszą składa się fabularna prostota, metaforyczna wręcz mielizna, choć przy niskich wymaganiach dająca sporo bezpretensjonalnej rozrywki. W drugiej zaś kreska, która nakreśliła ten świat, wciąż gdzieniegdzie trzyma znany z poprzedniej pracy poziom*, ale raczej pierwszotomowy.

Choć zdarzą się kadry i plansze, dla których być może warto się nad wydatkiem zastanowić, tak w uznaniu dla pewnych Blame’owych Alp – nawet się one do nich nie zbliżyły.

*pomijam Noise.

Za kolory odpowiada GURU-eFX (~`JoeWeltjens). Choć dalej uważam, że najlepiej Nihei wygląda w dojmującej czerni i bieli, tak Joe odpowiednio oddał klimat przedstawionej nie tyle dość miernej historii, co atmosferę walk, pustkowi i upadłego gatunku ludzkiego. Co ciekawe w Blame! czy gakuenie kolorował wszystko sam (no, większość).

Monstra, przeciw którym Rosomak staje do walki, wydają się przeklejonymi szablonami ze wszystkiego, co kiedykolwiek Nihei wcześniej rysował, i mam tu też na myśli gołe promo-arty. I chyba tu tkwi największy problem – brak temu komiksowi indywidualności, pazura (ha ha). Zdawałoby się, że nazwisko autora jest synonimem charyzmy, ale ten świat nie ma praktycznie żadnego tła, nie ma tsutomowych niedopowiedzeń w głównej linii, a powiedzieć, że historia jest prosta jak budowa cepa skutkowałoby przymusem jeszcze większego uproszczenia konstrukcji tegoż cepa w rzeczywistości.

Streszczenie tej opowiastki: Przyszłość jest niepewna a koniec zawsze bliski… Nikt nie wie tego lepiej od Wolverine’a. Rosomak znajdując się w niewiarygodnej sytuacji, postanawia zmierzyć się z wrogiem, którego może pokonać tylko on i uratować ludzkość od zagłady.
No więc idzie. Pokonuje i wraca do siebie. Jakieś 30 minut roboty, czyli nieco dłużej niż ja ten komiks czytałem.

Oczywiście, wracałem okiem do kadrów, ale pustka dialogowa Niheia zawsze zawierała jakąś ukrytą treść, bądź miała – jakkolwiek to ujmując – cel. Tu nie ma żadnej z tych rzeczy. Słów jest sporo, ale ich treść sprowadza się do zrób sieczkę, potrzebujemy pomocy, uratuj nas, dziękujemy. Paradoksalnie im więcej zdań padało, tym większe było poczucie zbytecznego wodolejstwa.
Spoiler:

Wolverine: Snikt! jest trzecim wydanym (nie mylić z narysowanym) komiksem Niheia w jego ówczesnej karierze. Trzecim o dźwięku w tytule (kolejno Blame!, Noise i Snikt! właśnie) oraz czwartym na naszym rynku. Przy tym niestety jest również najsłabszym z nich*. Ale czy jest to pozycja całkowicie zła? Otóż nie, nie sądzę. Jednak nad zakupem zastanowić się powinny jedynie dwie kategorie czytelników. Zagorzali fani postaci Wolverine’a i/albo Tsutomu Niheia. Nikomu innemu nie polecam tego tytułu.

*

Niech ryczy z bólu ranny łoś, zwierz zdrów przebiega knieje.
Ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś, to są zwyczajne dzieje.

Więc oto nasz Snikt! cierpi głośno na tym smutnym dnie
Byś Ty mógł docenić, jak dobry jest Blame!

PS Tego Szekspira nie mogłem sobie odmówić, wybaczcie. A i znajomość postaci Wolverina, czy też czegokolwiek z jego dorobku, nie jest wymagana. To samo z Niheiem. Tłumaczenie było ze mną konsultowane więc nie ma żadnych terminologicznych zgrzytów, brzmiało dobrze, więc tym razem Kot się spisał. Jakby ktoś chciał w detalach jeszcze szerzej (serio?) to proszę link

ociesek 
Wtajemniczony
The Demon of Ice

Wysłany: Sob 17 Wrz, 2016   

Świetna recenzja! =D> Dziękuję :)

(I tak kupię... :twisted: )

Alexandrus888 
Adept

Wysłany: Sob 17 Wrz, 2016   

Może i nie jest to najlepsze dzieło Niheia, ale że było pierwszym z jakim miałem styczność ma u mnie ogromny plus. No i dobrze by było zebrać na półce kompletną kolekcję dzieł autora :twisted:

ociesek 
Wtajemniczony
The Demon of Ice

Wysłany: Nie 18 Wrz, 2016   

Będę zbierał, tak jak zbieram Ito :P

NWW_Station
Adept

To ma jeden tom? Ile stron, ktoś wie?

Dembol 
Wtajemniczony
Golgo 13

Jeden. 120.

Itachi Uchiha 
nołlife
Szojkowiec

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: Pią 23 Wrz, 2016   

Cytat:
Już niedługo, bo 1 października na MFKiG będzie miała miejsce premiera naszego nowego komiksu- Wolverine: SNIKT! Pora byście zobaczyli jakie przyszykowaliśmy dla was zakładki i plakaty.

Tak oto prezentują się zakładki:

A tak plakat :

Waneko, kocham was za Soumę i Magi ♥
Moje komentarze na temat anime/mang są
moją prywatną opinią - każdy ma swój indywidualny gust

Atom 
Adept

Szybko poszło. Jestem zaskoczony, spodziewałem się raczej, że komiks ukaże się gdzieś koło świąt Bożego Narodzenia. Fajnie, może nawet i kupię.

Alexandrus888 
Adept

Zastanawiałem się czy kupić preorder na Waneko, czy poczekać, aż pojawi się na gildii. Plakat rozwiał wątpliwości. Może i zakładkę uda się upolować :twisted:

Asumuel 
Adept

Ja dostałem zakładkę wraz z 3 tomem Bakumana :P

A nad Rosomakiem cały czas się waham. Może wezmę jak będzie jakaś promocja na gildii, czy coś.

Sayuki78 
Fanatyk

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: Sob 24 Wrz, 2016   

A ja mam takie pytanie, Rosomak będzie dostępny na Bonito.pl?

miaka88 
Fanatyk

Skoro Sunstone tam nie ma to na 99% nie będzie też Snikta.

Gość

Ciągle się biję z myślami, czy to kupować. Czuć tutaj klimat Niheia?

Alexandrus888 
Adept

Po tym jak przeczytałem Abarę miałem nieodparte wrażenie, że kiedyś już czytałem coś w bardzo podobnym stylu i klimacie, nie mogło mi tylko zaskoczyć co to było. Jak wygooglowałem dzieła Niheia okazało się, że faktycznie, natrafiłem dużo wcześniej na jego inne dzieło, właśnie Snikt.
Więc w moim odczuciu, tak "Rosomak: Wysów" pozostaje Niheiowski w całej rozciągłości :)

miaka88 
Fanatyk

Ale mam dziwny problem teraz. Kupić Renai Sample czy Wolverine? :lol:

Alexandrus888 
Adept

Kup oba xD
A jak nie, to japoński Marvel pewnie nie za szybko znów zawita w polskie progi, a hentaiów będzie jeszcze, a jeszcze :P

Kakaladze 
Weteran
Uwielbiam Słodycz :D

A ja bym powiedział że Wolverine będzie bez problemu dostępny, a hentai od Yume to cholera wie, ostatnio im zszedł szybko nakład i trochę nie było. :)

Wybaczcie ciągnięcie offtopu ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Brak mi słodyczy na polskim rynku ( ͡° ʖ̯ ͡°)

miaka88 
Fanatyk

Wysłany: Nie 25 Wrz, 2016   

Alexandrus888 napisał/a:
to japoński Marvel pewnie nie za szybko znów zawita w polskie progi,

Mnie Marvel nie interesuje, to Nihei jest powodem dla którego myśle nad kupnem.

Tiszka

Wysłany: Wto 11 Paź, 2016   

Jest recka Wolverine'a. Śliczne to to, chociaż głupie :D

Odpowiedz do tematu