Utsuro no Hako to Zero no Maria - temat ogólny

Tu piszcie na temat naszej pierwszej nowelki w ofercie
Botan
Status: Offline

Post autor: Botan » śr sie 12, 2015 12:18 pm

To może "Puste pudełko i pierwotna Maria"?

Też brzmi dziwnie.

Chrno
Status: Offline

Post autor: Chrno » śr sie 12, 2015 12:40 pm

"Puste pudełko i pierwotniak Maria", nawet przygotowałem przykładową wersję obwoluty xD
Obrazek

Elumin
Status: Offline

Post autor: Elumin » śr sie 12, 2015 12:45 pm

Usuń to bo jeszcze cię posłuchają xD

Aratar
Status: Offline

Post autor: Aratar » śr sie 12, 2015 1:01 pm

Chrno pisze:"Puste pudełko i pierwotniak Maria", nawet przygotowałem przykładową wersję obwoluty xD
Obrazek
Chwytliwy tytuł, okładka niczego sobie. Świetnie oddaje tytuł. Dobre.

Lilka
Status: Offline

Post autor: Lilka » śr sie 12, 2015 1:23 pm

Tak mi przyszło do głowy w pracy i chyba pasuje w związku ze spoilerem Elumina: Może "Oryginalna Maria"?

isei
Wtajemniczony
Posty: 553
Rejestracja: pt cze 15, 2012 3:02 pm
Lokalizacja: Poznań
Status: Offline

Post autor: isei » śr sie 12, 2015 1:27 pm

Chrno pisze:"Puste pudełko i pierwotniak Maria", nawet przygotowałem przykładową wersję obwoluty xD
Obrazek
Serio? xD Tylko Ty mogłeś wpaść na coś takiego... xD

mysz
Status: Offline

Post autor: mysz » śr sie 12, 2015 1:50 pm

Dla mnie ,,zerowa Maria" oznacza wlasnie Marie oryginal.

Btw, czuje sie dziwnie to czytajac, bo mam na imie Maria..

Elumin
Status: Offline

Post autor: Elumin » śr sie 12, 2015 1:54 pm

Pozwolę sobie zacytować coś z początku książki:
"Z pewnego powodu absurdalne imię Maria przyszło mi do głowy."

Mario, myszko, jesteś w 20% społeczeństwa które tak pomyśli. Ci którzy znają Baka-Testo, pomyślą że to jakaś komedia o idiotach xD

Nie możemy się bawić tym tytułem, bo jednak w sporej części jest to titledrop :D
Chociaż moja propozycja z podtytułami które były samymi titledropami...

Awatar użytkownika
dziabara
Wtajemniczony
Posty: 675
Rejestracja: pn lip 22, 2013 10:19 pm
Lokalizacja: Warszawa
Gender:
Status: Offline

Post autor: dziabara » śr sie 12, 2015 2:12 pm

Elumin pisze:Mario, myszko, jesteś w 20% społeczeństwa które tak pomyśli. Ci którzy znają Baka-Testo, pomyślą że to jakaś komedia o idiotach xD
A ile jest ludzi, którzy pomyślą o idiotach, bo oglądali Baka to Test? 80% społeczeństwa? Bo wydaje mi się, że już przesadzasz. Jest rok zerowy, południk zerowy, słownik PWN także mówi o przymiotniku "zerowy" jako coś początkowego lub wynoszącego zero. Kto normalnie mówi na kogoś beznadziejnego "ty zerowy człowieku"? Owszem, może być "jesteś zerem" i dlatego lepiej unikać liczby, a poza tym nie widzę szczególnego problemu.

Elumin
Status: Offline

Post autor: Elumin » śr sie 12, 2015 2:25 pm

Ale nie napisałem że 80% oglądało bakatesto. Chociaż tak można wywnioskować z wypowiedzi. Pierwsze skojarzenie jakie się narzuca to mimo wszystko "jesteś zerem" a nie południk zerowy. Ze względu na konstrukcje fabuły jestem pewien, że autor pozostanie przy "Zerowej Marii" - ale tam z kontekstu wynika co to oznacza. A to by też oznaczało Zerową Marię w tytule. Czego chyba byśmy chcieli uniknąć. Za mało chwytliwy jest dla mnie oryginalny tytuł.

mysz
Status: Offline

Post autor: mysz » śr sie 12, 2015 2:35 pm

Elumin pisze:Ale nie napisałem że 80% oglądało bakatesto. Chociaż tak można wywnioskować z wypowiedzi. Pierwsze skojarzenie jakie się narzuca to mimo wszystko "jesteś zerem" a nie południk zerowy. Ze względu na konstrukcje fabuły jestem pewien, że autor pozostanie przy "Zerowej Marii" - ale tam z kontekstu wynika co to oznacza. A to by też oznaczało Zerową Marię w tytule. Czego chyba byśmy chcieli uniknąć. Za mało chwytliwy jest dla mnie oryginalny tytuł.
To mi przypomina pewną znaną w blogaskowym świecie oceniającą Elektrownię, która zawsze wiedziała dokładnie, co sobie ktoś pomyśli, i dziwnym trafem prawie każdy pomyśli dokładnie to, co Elektrownia.
Nie ma żadnej gwarancji, że innym tak się skojarzy przymiotnik ,,zerowy". Równie dobrze może się kojarzyć czysto liczebnikowo, jako numer tej Marii, a to już chwytliwe.
Osobiście w tym przypadku wolałabym pozostać przy oryginale.

Milordka
Status: Offline

Post autor: Milordka » śr sie 12, 2015 2:39 pm

A moim zdaniem kombinowanie nie ma sensu i najlepiej jak zostawimy "Puste pudełko i zerowa Maria".
Ewentualnie można wywalić tą Marię i dać "Historię pustego pudełka" czy coś podobnego.

Marei
nołlife
Posty: 2216
Rejestracja: czw sie 09, 2007 12:56 pm
Status: Offline

Post autor: Marei » śr sie 12, 2015 4:11 pm

Mi też "zerowa Maria" kojarzy się głównie z numerem zerowym, a nie byciem zerem. No i dodatkowo taki tytuł brzmi intrygująco, więc ja bym nie kombinował i zostawił tłumaczenie dosłowne.

BB
Status: Offline

Post autor: BB » śr sie 12, 2015 5:22 pm

Najlepiej by było zostawić zerową Marię, ale, żeby nie było, że mój post nic nie wnosi do tematu, to proponuje: Puste pudełko i absolutna Maria - Od słowa Absolut które oznacza osobowy lub bezosobowy pierwotny byt, doskonały, najwyższy, pełny.


Według Plotyna Absolut jest najwyższą rzeczywistością, ostateczną samozrozumiałą zasadą; "Jednią", która w swoim istnieniu nie zależy od niczego. Sama w sobie jest swoją określoną naturą własną, działa tak jak musi działać, zgodnie z tym, czym jest z konieczności. Jest jedyną niezrodzoną zasadą, jest ponad bytem i ponad myślą, ponad dualizmem istnienia i myśli. "Jakiż jednak powód do myślenia będzie mieć To, co ani nie powstało, ani nie ma przed Sobą niczego innego, lecz zawsze jest Tym, Czym jest".


Kilka zdań(prawie wszystkie) zaczerpnięto z Wikipedii. Dlatego nie bijcie ;)

Lilka
Status: Offline

Post autor: Lilka » śr sie 12, 2015 5:55 pm

BB pisze:Puste pudełko i absolutna Maria
To już lepiej będzie "Puste pudełko i oryginalna Maria" :)

BB
Status: Offline

Post autor: BB » śr sie 12, 2015 6:13 pm

Lilka pisze:
BB pisze:Puste pudełko i absolutna Maria
To już lepiej będzie "Puste pudełko i oryginalna Maria" :)
Cóż najlepiej będzie po prostu "zerowa" tak jak pisali poprzednicy ;)

Fenek Alfa
Status: Offline

Post autor: Fenek Alfa » śr sie 12, 2015 8:03 pm

Do wszystkich którym się kojarzy: czy jeżeli chcielibyście komuś dowalić, to powiedzielibyście "Jesteś zerem" czy "Jesteś zerowy/a"?

Awatar użytkownika
Kakaladze
Fanatyk
Posty: 1893
Rejestracja: ndz kwie 26, 2015 7:09 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Post autor: Kakaladze » śr sie 12, 2015 8:25 pm

Uważam że samo określenie Zerowa Maria jest okej ;).
Obrazek

Elumin
Status: Offline

Post autor: Elumin » śr sie 12, 2015 8:27 pm

Tak swoją drogą, odbiegając od tematu nicku: obrazek dla tych którzy już przeczytali cały cykl. A waneko powinno się postarać o podobny w swoim tomiku.
UWAGA SPOILER AS HELL DO NOT OPEN IF YOU HAVEN'T ENDED 7th VOL.
https://pbs.twimg.com/media/CLGdGEYUwAAq5Js.jpg:large

Yikki
Status: Offline

Post autor: Yikki » śr sie 12, 2015 8:34 pm

Elumin pisze:UWAGA SPOILER AS HELL DO NOT OPEN IF YOU HAVEN'T ENDED 7th VOL.
https://pbs.twimg.com/media/CLGdGEYUwAAq5Js.jpg:large
Żałuję ze kliknęłam na ten linka...

ODPOWIEDZ

Wróć do „"Zerowa Maria i puste pudełko"”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości