Tasogare Otome X Amnesia # 1

Miejsce do rozmów wszelakich na temat mangi Tasogare Otome X Amnesia
ODPOWIEDZ
Mai-Takeru
Status: Offline

Post autor: Mai-Takeru » śr sie 20, 2014 5:37 pm

kuras pisze:Nie każdy ma ochotę i możliwość wydać 20 zł w ciemno, więc zwykle jak nie zna to nie kupi, chyba że wcześniej słyszał jakieś opinie ale to też ciężko mu połączyć polski i jakiś tam kiedyś zasłyszany japoński tytuł. Wiem że to okrutne ale ludzie są mniej sprytni momentami niż być powinni, nie tyczy się to jakieś konkretnej grupy tylko ogólnie więc mam nadzieje że nikt się na mnie nie obrazi.
Ja w tym momencie bronie tylko podtytułów tak dla jasności ;)
Ale jak człowiek nie chce kupować w ciemno, to chyba może, no wiesz... wziąć komiks do ręki i przeczytać kilkanaście początkowych stron, a potem ocenić, czy mu się to podoba. Wiem, nikt o zdrowych zmysłach by na to nie wpadł. :P No, chyba że wszystkie mangi od Waneko są teraz foliowane (jak zwykle nie pamiętam).

A pomijając to, co pogrubiłam, to zgadzam się z kurasowymi argumentami na japoński podtytuł.

PS. Straszny off-top się robi, może by to jakoś przenieść/wydzielić?
Ostatnio zmieniony śr sie 20, 2014 5:38 pm przez Mai-Takeru, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Carnivall
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: czw maja 23, 2013 8:54 pm
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Carnivall » śr sie 20, 2014 5:38 pm

Mai-Takeru pisze:
PS. Straszny off-top się robi, może by to jakoś przenieść/wydzielić?
Dyskusje o tłumaczeniach są chyba w pierdyliardzie tematów, więc to raczej nie ma zbyt wiele sensu ;)

Psychonauts
Status: Offline

Post autor: Psychonauts » śr sie 20, 2014 6:33 pm

Albo niektórzy chcą sobie odpocząć od forum na kilka dni, dzięki banowi:)

Aratar
Status: Offline

Post autor: Aratar » śr sie 20, 2014 6:39 pm

Ja już powiedziałem co myślę na temat tłumaczeń w innym dziale(z resztą niektórzy już powielili moje słowa w tym temacie więc nie ma sensu tego powtarzać ;) ). Szkoda, że taka sytuacja przytrafiła się z Tasogare. Boli tylko, że ten podtytuł jest prawie, że niewidoczny.

biB
Adept
Posty: 265
Rejestracja: śr lip 26, 2006 3:29 pm
Lokalizacja: Łódź
Status: Offline

Post autor: biB » śr sie 20, 2014 6:59 pm

Z argumentami strony pro-tłumaczeniowej się zgadzam (w większości), zresztą swoje zdanie odnoście tytułu już wielokrotnie tu wyrażałem. Szkoda mi tylko, że ta dyskusja nie odbyła się 1-2 miesiące temu. Bo nawet gdyby rezultat był taki sam, to chociaż nie byłoby wrażenia uciekania od tematu. ;)

Wrócę tylko do argumentu o nierozpoznawalności polskich tytułów - JPF i przykład "Przewodniczącej" najlepiej pokazują jak szum wokół tytułu robi dobrze dla sprzedaży - Endriu przyznawał niejednokrotnie, że SP się im dobrze sprzedawała.

Wiwaldo
Status: Offline

Post autor: Wiwaldo » śr sie 20, 2014 8:42 pm

Czy "Smiech w chmurach" nie brzmi pięknie? Chciałbym by każdy tytuł tak fajnie brzmiał. Przepraszam, ale te po japońsku są dla mnie tylko zbitką nic nieznaczących dźwięków. Tak w ogóle to wydaje mi się, że tytuł nie wpływa prawie w ogóle nie sprzedaż. Komiks kupują ludzie którzy już znają konkretny tytuł, ewentualnie poczytali o nim wcześniej, dowiedzieli się od znajomego, że to jest fajne. Nie wydaje mi się, by ktoś szedł i kupował cokolwiek w ciemno.
Tak w ogóle, zacznę chyba prowadzić "Dziennik kryzysów fandomowych", byłby bogaty w treści.

Awatar użytkownika
gg gonia
nołlife
Posty: 2598
Rejestracja: pn sty 25, 2010 3:46 pm
Gender:
Status: Offline

Post autor: gg gonia » śr sie 20, 2014 10:37 pm

Ja w całej tej dyskusji chce się odnieść do jednej wypowiedzi
Można spokojnie założyć, że gdybyście zdecydowali się na przekład, to stanęlibyśmy za wami murem
To zabrzmi brutalnie, ale po kij waneko, żeby forum stanęło za nimi murem?
Rynek mangi w Polsce gimnazjalistkami stoi, większości tego forum, patrząc po średniej wieku, jest marginesem błędu, to grupa która kupuje najmniej. Czemu więc nasza opinia ma być najważniejsza?
I tak jak wolę polskie tytuły, potrafię zrozumieć czemu waneko zdecydowało tak a nie inaczej.
Wielu ludzi nie potrzebuje argumentów- że po japońsku i polsku to samo, "Brzmi lepiej" albo "tak bo tak" i koniec.
Ponadto mówicie, ze ludzie poznają po okładce, bohaterach, przejrzą tomik. Z góry zakładacie że myślą i to fundamentalny błąd, bo codziennie czytając różne wpisy na fejsbukach itp. tylko coraz bardziej uświadamiam sobie, że ludzie są po prostu głupi i się nie domyślą. :lol:

Fenek Alfa
Status: Offline

Post autor: Fenek Alfa » czw sie 21, 2014 12:10 am

Wracając do czegokolwiek związanego z mangą - nie wiem jeszcze czy ją kupię, więc chciałbym usłyszeć co według was jest jej największymi zaletami i wadami.

Shakkaho
Status: Offline

Post autor: Shakkaho » czw sie 21, 2014 12:40 am

Fenek Alfa pisze:Wracając do czegokolwiek związanego z mangą - nie wiem jeszcze czy ją kupię, więc chciałbym usłyszeć co według was jest jej największymi zaletami i wadami.
Będę bezczelna i ostrzegę, że zakończenie idealnie pokazuje, że: jak nie umiesz bohatera zabić kiedy trzeba to go nie twórz, inaczej robisz z innych bohaterów skończonych socjopatów. Z innych wad, to dla mnie przeskoki między nastrojem mangi były zbyt sporadyczne, a fabuła potrafi pozbawić postaci zdrowego rozsądku. No i nie ma tu postaci/wydarzenia, jakie nie byłoby schematem, rzadko kiedy oryginalnym.
Z dobrych stron, to całkiem ciekawe niektóre zagadki, choć niespecjalnie trudne, a romans jest całkiem wiarygodny. Historia Yuuko niezła, chociaż żeby była takim cudem jak wychwalają niektórzy fani, to bym nie powiedziała. Ot, schematyczna ofiara czasów w jakich żyła.
Kreska całkiem dobra, a niektóre kadry są naprawdę śliczne.

Grey
nołlife
Posty: 4340
Rejestracja: ndz sie 15, 2010 11:52 am
Status: Offline

Post autor: Grey » czw sie 21, 2014 8:32 am

A ja dalej się zastanawiam czy to kupić czy nie... Ech xD chociaż skoro się zastanawiam to może jednak nie? Generalnie fajna rzecz ale jakoś... tego typu historie chyba nie są już dla mnie. Wyrosłem już z nich czy co... Nie ma w tej mandze nic co by mnie do niej przyciągało. Komedia ecchi jest niszczona smutnymi momentami, paranormal romance jest niszczony elementami komediowymi. Jakoś to takie... bez ładu i składu jest. + że ma tylko 9 tomów ale... heh

Awatar użytkownika
Ame
nołlife
Posty: 3905
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 3:26 pm
Gender:
Status: Offline

Post autor: Ame » czw sie 21, 2014 11:17 am

Fenek Alfa przeczytaj przykładowe str. jak wydawnictwo da albo na necie przeczytaj rozdział czy 2.Ecchi jest mało,jeśli spodziewasz się,że co chwile je zobaczysz to jesteś w błędzie.Zakończenia nie czytałam niektórym się podoba innym nie.

Awatar użytkownika
Kinuyo
Posty: 77
Rejestracja: wt gru 18, 2007 3:24 pm
Lokalizacja: Toruń
Gender:
Status: Offline

Post autor: Kinuyo » czw sie 21, 2014 11:20 am

Głos dla niezdecydowanych :wink: - do wczoraj przez myśl nie przeszłoby mi, że zainteresuję się "Tasogare...". Piękne okładki jednak mnie skusiły - przeczytałam fragment, tylko z ciekawości... Wychodząc z założenia, że i tak nigdy nie zapoznam się z całością, zaczęłam... Od zakończenia. Rozwiązanie zagadki Yuuko sprawiło, że mój pogląd na tytuł zmienił się o 180 stopni. Po raz pierwszy przekonałam się, że nie warto sądzić po pozorach - a początkowy brak zainteresowania graniczący z niechęcią może zamienić się w fascynację :) Szybko wróciłam do pierwszych rozdziałów, żeby po krótkiej lekturze upewnić się, że chętnie będę do tego tytułu wracać - i chcę to mieć!

Sądząc po rezultatach, jakie daje wpisanie w Google tytułu mangi, można odnieść wrażenie, że wręcz ocieka on nagością. Moim zdaniem nic bardziej mylnego - choć jestem uczulona na ecchi, sporadyczne pojawianie się tych elementów nie zepsuło mi ogólnego odbioru mangi. Co więcej, nagość często pojawia się w określonym celu, i bynajmniej nie chodzi tu o niezdrową podnietę czy wywołanie śmiechu.

Mimo elementów komediowych i ecchi, główny ciężar zdaje się leżeć na szkolnych tajemnicach. Historie powtarzanych przez uczniów mitów, które powracają echem na oczach bohaterów, wprowadzają ciężką atmosferę strachu i niepewności. W moim odczuciu klimat mangi chwilami podobny jest do Another.

Dodatkowym argumentem za bliższą znajomością z "Tasogare..." jest dla mnie rysunek. Manga jest moim zdaniem naprawdę śliczna - pomijając okładki, dla których byłabym bliska kupienia mangi bez względu na treść :wink: , w środku naprawdę jest na co popatrzeć.

Wątpiących zachęcam, by dali szansę Pannie Zmierzchu :wink: - żadna recenzja czy obejrzenie luźnych kadrów nie zastąpią samodzielnej lektury, a w przypadku tego tytułu warto się o to pokusić. Może się okazać, że za zasłoną pozorów kryje się ciekawa historia. Gratuluję Waneko ciekawego tytułu - biorę to i polecam :wink:

Grey
nołlife
Posty: 4340
Rejestracja: ndz sie 15, 2010 11:52 am
Status: Offline

Post autor: Grey » czw sie 21, 2014 11:42 am

Kinuyo, chyba mnie przekonałaś xD

Rabbit D
Status: Offline

Post autor: Rabbit D » czw sie 21, 2014 11:48 am

Kinuyo pisze:Mimo elementów komediowych i ecchi, główny ciężar zdaje się leżeć na szkolnych tajemnicach. Historie powtarzanych przez uczniów mitów, które powracają echem na oczach bohaterów, wprowadzają ciężką atmosferę strachu i niepewności. W moim odczuciu klimat mangi chwilami podobny jest do Another.
Ten akapit jakoś mnie zachęcił, mimo że zamierzałem nie brać to może jednak się skuszę :P

Mai-Takeru
Status: Offline

Post autor: Mai-Takeru » czw sie 21, 2014 12:00 pm

Post Kinuyo i u mnie wzbudził zainteresowanie, a już w szczególności ten fragment:
Kinuyo pisze:W moim odczuciu klimat mangi chwilami podobny jest do Another.
Powinnaś chyba zająć się pisaniem zapowiedzi dla wydawnictw. :wink: W każdym razie teraz na pewno wrócę do lektury dla lepszego rozeznania.

Chociaż z kolei po poście Shakkaho gotuję się już też na rozczarowanie... W sumie to obie opinie są ciekawe i pomocne, dzięki.

Awatar użytkownika
Alextasha
Weteran
Posty: 1001
Rejestracja: pn lis 04, 2013 4:45 pm
Lokalizacja: Kraków
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Alextasha » czw sie 21, 2014 1:18 pm

Kinuyo pisze: Dodatkowym argumentem za bliższą znajomością z "Tasogare..." jest dla mnie rysunek. Manga jest moim zdaniem naprawdę śliczna - pomijając okładki, dla których byłabym bliska kupienia mangi bez względu na treść :wink: , w środku naprawdę jest na co popatrzeć.
Miałam to samo xD Anime oglądałam i bardzo mi się podobało, ale potem jak przeczytałam o "kipiącym i wszechobecnym" ecchi tak stwierdziłam, że może jednak nie kupię. Ale! Gdy zobaczyłam okładki! Nie ma innej opcji :D muszę je mieć :D Dlatego nalegam, Waneko, dodajcie każdą okładkę w formie plakatu!!

Awatar użytkownika
Kinuyo
Posty: 77
Rejestracja: wt gru 18, 2007 3:24 pm
Lokalizacja: Toruń
Gender:
Status: Offline

Post autor: Kinuyo » czw sie 21, 2014 1:48 pm

Polecam się, mam nadzieję, że manga nikogo nie rozczaruje :wink:

Swoją drogą, w oryginale obwoluty są matowe - czy Waneko wspominało coś na ten temat? Kiedyś ktoś już zwrócił uwagę, że połysk służy kolorowym, jaskrawym okładkom, za to mat idealnie współgra z ciemnymi. Mam nadzieję, że w tym przypadku wydawnictwo zdecyduje się na takie samo rozwiązanie jak w oryginale :)

Awatar użytkownika
Carnivall
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: czw maja 23, 2013 8:54 pm
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Carnivall » czw sie 21, 2014 1:50 pm

Kinuyo pisze:Polecam się, mam nadzieję, że manga nikogo nie rozczaruje :wink:

Swoją drogą, w oryginale obwoluty są matowe - czy Waneko wspominało coś na ten temat? Kiedyś ktoś już zwrócił uwagę, że połysk służy kolorowym, jaskrawym okładkom, za to mat idealnie współgra z ciemnymi. Mam nadzieję, że w tym przypadku wydawnictwo zdecyduje się na takie samo rozwiązanie jak w oryginale :)
Mówili, że mają być matowe.

psiak200
Status: Offline

Post autor: psiak200 » czw sie 21, 2014 8:09 pm

Waneko teraz tyle wydaje tych mang i wszystkie wydawnictwa, a pieniędzy brak powoli ;o; Ale na Amnezję na pewno coś wyskubię <3

arhus
Status: Offline

Post autor: arhus » czw sie 21, 2014 9:48 pm

W ogóle to wydaje mi się że chyba przyspieszyli premierę (albo pomyliłam daty, co jest bardzo możliwe). Pamiętam że wcześniej było na 23 września, a teraz jest 18 :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tasogare Otome X Amnesia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość