Tasogare Otome x Amnesia - temat ogólny

Miejsce do rozmów wszelakich na temat mangi Tasogare Otome X Amnesia
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ame
nołlife
Posty: 3905
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 3:26 pm
Gender:
Status: Offline

Post autor: Ame » sob sie 09, 2014 8:48 pm

Dobre pytanie zadałeś Aratar.Ciekawe co odpowiedzą...

Mixik
Status: Offline

Post autor: Mixik » sob sie 09, 2014 8:51 pm

Zapewne dlatego, że z jakiegoś powodu Waneko od początku nie podobała się żadna z propozycji polskiego tytułu. :roll: Więc żeby wilk był syty i owca cała, to rozwiązali to w ten sposób... I mimo że manga mnie nie interesuje, też wolałabym na odwrót.

Awatar użytkownika
Carnivall
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: czw maja 23, 2013 8:54 pm
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Carnivall » sob sie 09, 2014 8:53 pm

Mixik pisze:Zapewne dlatego, że z jakiegoś powodu Waneko od początku nie podobała się żadna z propozycji polskiego tytułu. :roll: Więc żeby wilk był syty i owca cała, to rozwiązali to w ten sposób... I mimo że manga mnie nie interesuje, też wolałabym na odwrót.
Albo ze względów wizualnych. W końcu tytuł po japońsku jest w tych śmiesznych kwadracikach.

arhus
Status: Offline

Post autor: arhus » sob sie 09, 2014 8:53 pm

Mi się też wydaje że nie chcieli aż tak ingerować w logo. Każdy wie jak wyglądało w oryginale, prawda? Każdy krzaczek był w osobnym kwadracie, więc gdyby chcieli krzaki zmieniać na litery, to obawiam się że nie wyglądałoby to zbyt dobrze :<

Edit:
Carnivall mnie ubiegła z odpowiedzią xD Ja się osobiście bardzo ciesze że zostawili logo tak jak było, bo bardzo mi się podobało w oryginale :3

marekpl
Adept
Posty: 177
Rejestracja: czw gru 06, 2012 7:15 pm
Status: Offline

Post autor: marekpl » sob sie 09, 2014 9:55 pm

Polski podtytuł nie jest najgorszy (chociaż były lepsze propozycje podtytułu), mangę kupię.

Marei
nołlife
Posty: 2216
Rejestracja: czw sie 09, 2007 12:56 pm
Status: Offline

Post autor: Marei » ndz sie 10, 2014 3:47 am

Waneko nie napisze o tym na forum, bo się boją naszej reakcji :lol:

Krzych_Ayanami
Status: Offline

Post autor: Krzych_Ayanami » ndz sie 10, 2014 12:00 pm

Raz się wygrywa, raz się przegrywa.
Dobrze, że przy nowych tytułach nie było takich problemów.

biB
Adept
Posty: 265
Rejestracja: śr lip 26, 2006 3:29 pm
Lokalizacja: Łódź
Status: Offline

Post autor: biB » ndz sie 10, 2014 12:14 pm

Marei pisze:Waneko nie napisze o tym na forum, bo się boją naszej reakcji :lol:
Szkoda, że nie jest większa :P

Ale Brawo, Waneko! =D>
Za Wielki Krok Wstecz! :evil:

A tak na serio, to ta decyzja nie podoba mi się z dwóch powodów.
Po pierwsze zostawianie oryginałów to czyste pójście po linii najmniejszego oporu. Szczególnie, że ten tytuł jest długi, skomplikowany, kompletnie niezrozumiały, a sama seria ma swój własny, przetłumaczony, oficjalny, angielski tytuł. Osobiście uważam, że jak już mamy korzystać z obcojęzycznych tytułów, to te angielskie są o niebo lepsze.
Po drugie z czysto estetycznych względów - ciężko będzie skomponować logotyp serii tak, żeby nawiązywał do oryginalnego i jednocześnie mieścił słowa w miarę równych kwadratach.
Dla porównania, angielski tytuł.

&#40644; &#26127; &#20057; &#22899; ×
&#12450; &#12512; &#12493; &#12472; &#12450;

TASO|GARE|OTO|ME ×
A M N E S I A

DU|SK|MA|ID|EN×
A M N E S I A

Seria nie była moim zakupowym priorytetem na szczęście, choć rozważałem kupno. Teraz przynajmniej wiem, że zaoszczędzę na Berserka.

Mai-Takeru
Status: Offline

Post autor: Mai-Takeru » ndz sie 10, 2014 4:35 pm

Przeczytałam sobie ostatnio prolog i nie tylko nie odrzucił mnie ten komiks, ale nawet zaciekawił, także obecnie zastanawiam się nad kupnem.

A co do polskiego tytułu....
arhus pisze:Mi się też wydaje że nie chcieli aż tak ingerować w logo. Każdy wie jak wyglądało w oryginale, prawda? Każdy krzaczek był w osobnym kwadracie, więc gdyby chcieli krzaki zmieniać na litery, to obawiam się że nie wyglądałoby to zbyt dobrze :<
Ale przecież "japoński tytuł" oznacza chyba (tak to zrozumiałam) pozostawienie japońskich słów w transkrypcji, a nie - krzaków, także ten argument nie ma sensu.
Aratar pisze:Ja się dziwię czemu nie na odwrót polski tytuł plus japoński podtytuł...
+1. Myślałam, o ja naiwna, że czasy takich "polskich" tytułów są już za nami.

I też niespecjalnie mi pasuje słowo "niepamięć"; dla mnie to po prostu niepotrzebnie wyszukany sposób, by powiedzieć "amnezja". :P

arhus
Status: Offline

Post autor: arhus » ndz sie 10, 2014 5:58 pm

^ Chodziło mi o to o czym napisał biB, ,,Po drugie z czysto estetycznych względów - ciężko będzie skomponować logotyp serii tak, żeby nawiązywał do oryginalnego i jednocześnie mieścił słowa w miarę równych kwadratach." Właśnie wydaje mi się że Waneko zostawi krzaki, bo napisali że tak jak w oryginale. Co do podtytułu to też bardziej podobałoby mi się słowo amnezja zamiast niepamięci, ale skoro tak jest to trudno, niczego już nie zmienimy.

Mai-Takeru
Status: Offline

Post autor: Mai-Takeru » ndz sie 10, 2014 6:06 pm

Ale czy w takim razie pisaliby o pozostawieniu japońskiego tytułu? Vampire Knight też miało wielgachne krzaki na okładce, a dopiero obok nich angielski tytuł, ale chyba nikt tego nie traktował jako "zostawiliśmy japoński tytuł, a ten angielski to podtytuł".
Krzaki są nieczytelne dla przeciętnego Polaka, więc według mnie kwalifikują się dlań bardziej jako element graficzny okładki, a nie nazwa serii. Stąd moje wątpliwości.

arhus
Status: Offline

Post autor: arhus » ndz sie 10, 2014 6:16 pm

No nie wiem, to już kwestia tego jak kto zrozumiał. Jak pokażą logo to wtedy się dowiemy :3 W komentarzach w newsie o obwolutach Ścieżek i DM było o tym napisane, więc możecie sobie sprawdzić co Waneko napisało ^^

biB
Adept
Posty: 265
Rejestracja: śr lip 26, 2006 3:29 pm
Lokalizacja: Łódź
Status: Offline

Post autor: biB » ndz sie 10, 2014 6:24 pm

Obawiam się, że planują raczej zrobić coś takiego:

TASO|GARE|OTO|ME ×
Niepamięć Panny Zmierzchu
A M N E S I A

Co moim zdaniem, nie dość, że nie wygląda dobrze (niesymetryczne "sylaby"), to w dodatku nie niesie ze sobą na pierwszy rzut żadnego znaczenia i jest trudne do wymówienia.

Polskiego tytułu jako podstawowego na pewno nie użyją. Dlatego uważam, że powinni wykorzystać angielski tytuł jako główny, nie japoński, i do tego dodać polski podtytuł.
Przynajmniej na pierwszy rzut oka tytuł byłby zrozumiały.

Mai-Takeru
Status: Offline

Post autor: Mai-Takeru » ndz sie 10, 2014 7:17 pm

(O kurczę, to faktycznie brzmi jak "to-są-gary-oto-me", jak to już kiedyś ktoś pisał. :lol:)

Byłabym niepocieszona takim rozegraniem sprawy... Czy to naprawdę jest na tyle popularny tytuł, że japońska nazwa jest warta pozostawienia ze względu na jej rozpoznawalność? Pytam serio, bo przed zapowiedzią tej serii nigdy o niej nie słyszałam, ale chyba wszyscy na forum ją znali.

arhus
Status: Offline

Post autor: arhus » pn sie 11, 2014 11:30 am

Właśnie przeglądam twittera Waneko. https://twitter.com/WanekoWaneko/status ... 80/photo/1 Widać kawałek loga. Jestem mega zawiedziona, bo liczyłam że zostawią krzaki (czyli logo jak w oryginale) + polski podtytuł. Wtedy byłoby 10/10. Ale jeżeli zostawili japoński tytuł zapisany w literach to faktycznie bez sensu, bo logo i tak jest już zmienione. W takim razie mogli główny tytuł zrobić po angielsku z polskim podtytułem. Smutłam mocno ;_;

Daminox
nołlife
Posty: 2661
Rejestracja: pn gru 17, 2012 7:33 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Daminox » pn sie 11, 2014 11:32 am

Jak coś to był polski podtytuł, czyli "Niepamięć panny zmierzchu".
"Gdy w pobliżu nie ma dźwięku, słychać dźwięk własnego serca"
Mushishi przeł. Radosław Bolałek

arhus
Status: Offline

Post autor: arhus » pn sie 11, 2014 11:35 am

No wiem że jest polski podtytuł, ale smutłam z loga, bo teraz już nie ma kwadrat + krzak (w oryginale bardzo podobał mi się ten pomysł) , tylko po prostu jest długi prostokąt z literami w środku :<

kasiak
Status: Offline

Post autor: kasiak » pn sie 11, 2014 11:52 am

Jestem ciekawa kiedy pokażą nam logo, bo widać że jest już gotowe. Ja jestem zdania że jak już kupię kilka tomów to się przyzwyczaję do wyglądu, w sumie i tak całkiem nieźle to rozegrali. Jakby nie zrobili tego loga, to mangę i tak kupię bo jest świetna :mrgreen:

arhus
Status: Offline

Post autor: arhus » wt sie 12, 2014 12:51 pm

Tak z innej beczki, zapytałam się Waneko o bonusy, i będzie zakładka + dwustronny plakat ^^ inb4 z dwóch stron śliczne grafiki i nie będe wiedziała którą stroną powiesić xD Teraz jak tylko będe miała pieniążki to lecę zamówić przedpłatę :mrgreen:

Chrno
Status: Offline

Post autor: Chrno » wt sie 12, 2014 8:55 pm

nie będe wiedziała którą stroną powiesić
Zamów dwa, problem się rozwiąże :P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tasogare Otome X Amnesia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość