Wystawa w Krakowie - Fandom, czyli rozmowa

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Desponia
Adept
Posty: 137
Rejestracja: pt gru 30, 2022 4:46 pm
Status: Offline

Wystawa w Krakowie - Fandom, czyli rozmowa

Post autor: Desponia » pn sie 28, 2023 10:00 pm

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Stowarzyszenie Krakowska Sieć Fantastyki i Imladris – Krakowskie Weekendy z Fantastyką zapraszają na wystawę „Fandom, czyli rozmowa”.

Fandomy to społeczności zaangażowanych miłośników danej tematyki. Zarówno na świecie jak i w Polsce istnieją one od wielu lat, ale dopiero niedawno stały się nad Wisłą bardziej rozpoznawalne. Choć zjawisko jest bardzo szerokie, wystawa skupi się na dwóch jego aspektach – fanach fantastyki oraz mangi i anime.

Obie te grupy bardzo aktywnie uczestniczą zarówno w konsumowaniu jak i kreowaniu kultury. Nie powinno więc dziwić, że przez lata wytworzyły liczne interesujące artefakty. W ramach ekspozycji zostaną przedstawione społeczności fanów mangi i anime, oraz fantastyki, a także ich historia. Eksponowane będą liczne przedmioty związane z omawianym zjawiskiem. Osoby niezaznajomione z tematem będą mogły dowiedzieć się, czym są fandomy i jak one działają. Z kolei odwiedzający, którzy znają już to środowisko zobaczą obok siebie pamiątki z dawnych lat i z czasów współczesnych.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy i zanurzenia się w świat gdzie nie ma granic dla wyobraźni.

Miejsce ekspozycji: Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego

Termin ekspozycji: 30.08.2023 – 26.09.2023

Wernisaż: 13.09.2023, godz. 17:30
Link do ogłoszenia na stronie biblioteki: https://www.rajska.info/fandom-czyli-rozmowa

Postaram się zajrzeć do Arteteki w ten weekend i potem napisać coś więcej o wystawie. Mam nadzieję, że będzie warta zobaczenia i odwiedzi ją sporo osób. Artetece przyda się wsparcie po ostatnim zamieszaniu odnośnie przedłużenia umowy wynajmu.

Awatar użytkownika
Desponia
Adept
Posty: 137
Rejestracja: pt gru 30, 2022 4:46 pm
Status: Offline

Wystawa w Krakowie - Fandom, czyli rozmowa

Post autor: Desponia » ndz wrz 03, 2023 2:58 pm

Wystawa jest malutka, składa się z chyba 7 gablotek z eksponatami i kilku plansz z dłuższymi opisami odnośnie historii ogólnie pojętego fandomu i przykładów fanowskiej działalności. Potraktowałabym ją jako taki wstęp do tematu, na pewno nie wyczerpuje wszystkiego, co o światowym i polskim fandomie można by powiedzieć. Na wystawie nie ma żadnych zdjęć, ale po zeskanowaniu kody QR można otworzyć galerię z konwentu.

Myślę, że warto obejrzeć wystawę przy okazji wizyty w bibliotece, ale wyprawa specjalnie w tym celu raczej jest mało opłacalna.

Awatar użytkownika
Alqua
Adept
Posty: 172
Rejestracja: czw kwie 28, 2022 2:21 pm
Status: Offline

Wystawa w Krakowie - Fandom, czyli rozmowa

Post autor: Alqua » pn wrz 04, 2023 10:43 pm

Desponia pisze:
ndz wrz 03, 2023 2:58 pm
Myślę, że warto obejrzeć wystawę przy okazji wizyty w bibliotece, ale wyprawa specjalnie w tym celu raczej jest mało opłacalna.
Jako autor wystawy zdecydowanie się zgadzam. Nie ma sensu jechać w tym celu do Krakowa.
Desponia pisze:
ndz wrz 03, 2023 2:58 pm
Potraktowałabym ją jako taki wstęp do tematu, na pewno nie wyczerpuje wszystkiego, co o światowym i polskim fandomie można by powiedzieć.
Takie było założenie. Najbardziej chciałem pokazać osobom spoza fandomu, że takie coś istnieje i "z czym to się je". nie umiem ocenić na ile wyszło. Chciałbym kiedyś zrobić coś więcej ale nie wiem kiedy i nie wiem jeszcze jak.

W każdym razię dzięki za założenie tematu i podzielenie się opinią.

Awatar użytkownika
Desponia
Adept
Posty: 137
Rejestracja: pt gru 30, 2022 4:46 pm
Status: Offline

Wystawa w Krakowie - Fandom, czyli rozmowa

Post autor: Desponia » czw wrz 07, 2023 7:32 pm

Alqua pisze:
pn wrz 04, 2023 10:43 pm
Takie było założenie. Najbardziej chciałem pokazać osobom spoza fandomu, że takie coś istnieje i "z czym to się je". nie umiem ocenić na ile wyszło. Chciałbym kiedyś zrobić coś więcej ale nie wiem kiedy i nie wiem jeszcze jak.
Myślę, że wyszło całkiem dobrze. Z zaciekawieniem przeczytałam wszystkie plansze i z każdej dowiedziałam się czegoś nowego. Przy eksponatach w gablotkach miałam refleksję, że fajnie byłoby oglądać wystawę z kimś z fandomu, żeby móc trochę powspominać i powymieniać doświadczenia. Tytuł wystawy jest dobrany idealnie!

Awatar użytkownika
Alqua
Adept
Posty: 172
Rejestracja: czw kwie 28, 2022 2:21 pm
Status: Offline

Wystawa w Krakowie - Fandom, czyli rozmowa

Post autor: Alqua » czw wrz 07, 2023 7:58 pm

Desponia pisze:
czw wrz 07, 2023 7:32 pm
Alqua pisze:
pn wrz 04, 2023 10:43 pm
Takie było założenie. Najbardziej chciałem pokazać osobom spoza fandomu, że takie coś istnieje i "z czym to się je". nie umiem ocenić na ile wyszło. Chciałbym kiedyś zrobić coś więcej ale nie wiem kiedy i nie wiem jeszcze jak.
Myślę, że wyszło całkiem dobrze. Z zaciekawieniem przeczytałam wszystkie plansze i z każdej dowiedziałam się czegoś nowego. Przy eksponatach w gablotkach miałam refleksję, że fajnie byłoby oglądać wystawę z kimś z fandomu, żeby móc trochę powspominać i powymieniać doświadczenia. Tytuł wystawy jest dobrany idealnie!
O to się super cieszę!

Co do oglądania z kimś z fandomu w przyszłą środę będzie wernisaż i "oprowadzanie kuratorskie". Nie wiem jeszcze ile osób się pojawi, ale planuję coś opowiedzieć trochę wyjasnić co i jak. Mam tez nadzieję wziąć kilka dodatkowych eksponatów, które się nie załapały na gablotki.

Awatar użytkownika
Desponia
Adept
Posty: 137
Rejestracja: pt gru 30, 2022 4:46 pm
Status: Offline

Wystawa w Krakowie - Fandom, czyli rozmowa

Post autor: Desponia » sob wrz 23, 2023 10:39 pm

Byłam na oprowadzaniu kuratorskim, bardzo fajnie wyszło. Ciekawie opowiadałeś o wystawie, pomysł z dodatkowymi eksponatami też bardzo na plus. Myślę, że frekwencja była taka akurat, nie hulał wiatr i jednocześnie nie było nadmiernego tłumu, więc wszystko było słychać i wiadać :)

Awatar użytkownika
Alqua
Adept
Posty: 172
Rejestracja: czw kwie 28, 2022 2:21 pm
Status: Offline

Wystawa w Krakowie - Fandom, czyli rozmowa

Post autor: Alqua » ndz wrz 24, 2023 8:06 pm

O nie wiedziałem która z osób jesteś! Ale fajnie, że przyszłaś :)
Frekwencja była zaskakująco wysoka.

Awatar użytkownika
Desponia
Adept
Posty: 137
Rejestracja: pt gru 30, 2022 4:46 pm
Status: Offline

Wystawa w Krakowie - Fandom, czyli rozmowa

Post autor: Desponia » wt wrz 26, 2023 8:46 pm

Alqua pisze:
ndz wrz 24, 2023 8:06 pm
O nie wiedziałem która z osób jesteś! Ale fajnie, że przyszłaś :)
Frekwencja była zaskakująco wysoka.
Trochę się spóźniłam i jak dołączyłam byłeś już chyba przy drugiej gablotce. Ale za to zostałam do samego końca. Fajnie było jeszcze raz obejrzeć wystawę, tym razem z komentarzem i w towarzystwie :D

Awatar użytkownika
Alqua
Adept
Posty: 172
Rejestracja: czw kwie 28, 2022 2:21 pm
Status: Offline

Wystawa w Krakowie - Fandom, czyli rozmowa

Post autor: Alqua » śr wrz 27, 2023 8:33 am

Desponia pisze:
wt wrz 26, 2023 8:46 pm
Alqua pisze:
ndz wrz 24, 2023 8:06 pm
O nie wiedziałem która z osób jesteś! Ale fajnie, że przyszłaś :)
Frekwencja była zaskakująco wysoka.
Trochę się spóźniłam i jak dołączyłam byłeś już chyba przy drugiej gablotce. Ale za to zostałam do samego końca. Fajnie było jeszcze raz obejrzeć wystawę, tym razem z komentarzem i w towarzystwie :D
To się cieszę, że się spodobało. Chciałem wystawić o tyle wiecej rzeczy, ale brak meisjca i kwestia praw autorskich... No ale nic to była to jakas namiastaka. a kolejen eksponaty się zdobywają :3

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości