Rozmowy o prywatnych biblioteczkach

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kakaladze
Fanatyk
Posty: 1893
Rejestracja: ndz kwie 26, 2015 7:09 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Kakaladze » śr sty 27, 2021 4:03 pm

Mormicc, Wysłali mi obwolutę, chcieli po prostu dosłać listem zwykłym (tak też kiedyś miałem wymienianą obwolutę NGNL), ale jako że kupowałem preorder na jeden tom shiki, to po prostu dołączyli do tego tomu.
Obrazek

Awatar użytkownika
romanova
Wtajemniczony
Posty: 667
Rejestracja: sob paź 08, 2011 11:04 am
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: romanova » śr sty 27, 2021 4:14 pm

Kakaladze, dzięki za informację, może poproszę kiedyś przy okazji jakiegoś zamówienia.
the only sea i saw was the see-saw sea with you riding on it

Awatar użytkownika
usagisensei
Wtajemniczony
Posty: 750
Rejestracja: śr sie 15, 2012 4:20 pm
Lokalizacja: Koszalin
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: usagisensei » pt sty 29, 2021 12:00 am

Mam pytanie do innych posiadsczy serii Slayers: po latach odświeżam sobie serię i jestem na tomie 6 i właśnie się zorientowałam, że chyba mam błąd w druku: zamiast 96 strony mam ponownie stronę 16. Mógłby ktoś sprawdzić jak się sprawy mają?
Wishlist:
PSME, Hana-Kimi, Kimi wa Pet, Aishiteruze Baby, W-Juliet, Dragon Half

Keitaro
Adept
Posty: 102
Rejestracja: śr kwie 18, 2007 8:23 pm
Lokalizacja: Radzyń Podlaski
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Keitaro » pt sty 29, 2021 1:42 am

usagisensei pisze:
pt sty 29, 2021 12:00 am
Mam pytanie do innych posiadsczy serii Slayers: po latach odświeżam sobie serię i jestem na tomie 6 i właśnie się zorientowałam, że chyba mam błąd w druku: zamiast 96 strony mam ponownie stronę 16. Mógłby ktoś sprawdzić jak się sprawy mają?
Tak, we wszystkich tomach jest ten błąd. W następnym tomie będziesz miała na końcu wydrukowaną brakującą stronę.

MrAtrion
Adept
Posty: 106
Rejestracja: ndz gru 13, 2020 10:45 am
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: MrAtrion » pt sty 29, 2021 1:52 am

Keitaro pisze:
pt sty 29, 2021 1:42 am
usagisensei pisze:
pt sty 29, 2021 12:00 am
Mam pytanie do innych posiadsczy serii Slayers: po latach odświeżam sobie serię i jestem na tomie 6 i właśnie się zorientowałam, że chyba mam błąd w druku: zamiast 96 strony mam ponownie stronę 16. Mógłby ktoś sprawdzić jak się sprawy mają?
Tak, we wszystkich tomach jest ten błąd. W następnym tomie będziesz miała na końcu wydrukowaną brakującą stronę.
Ja mam dobrą stronę. Kupowałem jakoś czas temu i może poprawili to w dodruku.
► Pokaż Spoiler

Awatar użytkownika
usagisensei
Wtajemniczony
Posty: 750
Rejestracja: śr sie 15, 2012 4:20 pm
Lokalizacja: Koszalin
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: usagisensei » pt sty 29, 2021 2:42 pm

Keitaro pisze:
pt sty 29, 2021 1:42 am
usagisensei pisze:
pt sty 29, 2021 12:00 am
Mam pytanie do innych posiadsczy serii Slayers: po latach odświeżam sobie serię i jestem na tomie 6 i właśnie się zorientowałam, że chyba mam błąd w druku: zamiast 96 strony mam ponownie stronę 16. Mógłby ktoś sprawdzić jak się sprawy mają?
Tak, we wszystkich tomach jest ten błąd. W następnym tomie będziesz miała na końcu wydrukowaną brakującą stronę.
Dziękuję pięknie. Po 16 latach człowiek zdążył zapomnieć, a czytanie tuż przed snem sprawy nie ulatwia. :p
Wishlist:
PSME, Hana-Kimi, Kimi wa Pet, Aishiteruze Baby, W-Juliet, Dragon Half

Awatar użytkownika
Monsterlight
Weteran
Posty: 1120
Rejestracja: pn maja 11, 2020 11:39 pm
Lokalizacja: Lublin
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Monsterlight » wt mar 23, 2021 11:23 am

kierr pisze:
wt mar 23, 2021 10:49 am
Bardzo mnie ciekawi jak układacie, tworzycie swoje listy w exelu. Osobiście działam na wordzie, z exelem mam bardzo mało, jak nie wcale, do czynienia. I zawsze nie miałam pomysłu jak to wszystko w exelu ogarnąć. Czy moglibyście podzielić się screenami? :wink:
Każde wydawnictwo ma swoją tabelkę. W pierwszej kolumnie jest tytuł, w drugiej ile tomów posiadam, w trzeciej ile trzeba ewentualnie dokupić, a w ostatniej moje subiektywne odczucie jak szybko trzeba to zrobić. Każda tabelka automatycznie sumuje sobie ilość tomów i jest połączona z komórką, która podaje liczbę wszystkich tomów w kolekcji. Co prawda chwilę tego nie aktualizowałam, ale tak u mnie wygląda:
► Pokaż Spoiler
Obrazek

Czekam na wydanie: Banana Fish, Ore Monogatari!!, Takane to Hana, Blanc, Bakemono to Kedamono, New normal

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2961
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: ninna » wt mar 23, 2021 12:06 pm

kierr, też mam listę w wordzie. Tutaj niestety jest większe ryzyko pomyłki... Teraz po prostu dodaję do liczby wszystkich tomów na bieżąco te, które kupię. Ale nie mam pewności czy nie pomyliłam się w momencie tworzenia listy (wtedy dodawałam serie na kalkulatorze). Fajnie byłoby mieć listę w Excelu ale szczerze - nie chce mi się jej robić. Excela nie lubię i nie rozumiem. Nigdy nie było mi z nim po drodze i nigdy go nie "czułam". Jasne, w pracy mam z nim do czynienia ale to raczej takie podstawy i jak mam zrobić coś ponad absolutne minimum to albo szukam na necie, albo proszę kogoś o pomoc :P.

kierr
Posty: 46
Rejestracja: czw lis 26, 2020 8:43 pm
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: kierr » wt mar 23, 2021 2:42 pm

Meliona, Monsterlight, ninna, dzięki wielkie za zdjęcia i odpowiedzi 😊
A powiedzcie mi jeszcze, jak sobie radzicie, z dłuższymi seriami? Tzn, osobiście w wordzie rozpisuję sobie, które tomy już posiadam (gubię się które kupiłam). Czy tylko zapisujcie ilość tomów, bez konkretów?

Awatar użytkownika
Gokiburi
Wtajemniczony
Posty: 502
Rejestracja: śr mar 13, 2013 11:35 pm
Lokalizacja: Krk
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Gokiburi » wt mar 23, 2021 4:20 pm

Do excela wrzucam tylko to co posiadam już w łapie.
Zamówione lub "do kupienia" mam listę w wordzie, mniej więcej w kolejności w jakiej mają być wydawane. Zmieniam kolor gdy zamówię, usuwam gdy dostanę.

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3299
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Alexandrus888 » wt mar 23, 2021 5:17 pm

To ja po prostu podeślę plik ma Mega.nz: https://mega.nz/file/tgwHVKAL#nDJmCj13e ... G6foypMWYs usunąłem tylko arkusz "finanse"

Więc tak:
W pierwszym arkuszu ("zestawienia") mam tabelę z wszystkimi tytułami: pierwsza kolumna to wydawnictwo, następna to tytuł, potem rodzaj (manga, komiks, ln, artbook, zagraniczne wydanie, etc). Następnie status (zakończona/trwająca).

I tu się zaczyna zabawa, bo kolejna kolumna to ilość tomów w kraju oryginalnym (aktualizowana raz do roku), ilość tomów wydanych po polsku (aktualizowana porządnie raz na rok, i "tak o" jak coś mi się przypomni). Mastępna kolumna to ilość tomików które są już na mojej półce, a kolejna to ilość tomów zamówionych które są w drodze do mnie lub jeszcze nie wydane. Wartości w obu kolumnach są automatycznie wyliczane na podstawie następnego arkusza ("tomiki").

"Kup" odzwierciedla ile tomów będę musiał jeszcze kupić by zakończyć/nadgonić serię z wyd. jap., naotomiast "Kup już" to ilość potrzebnych tomów do zrównania się z wyd. pl. Obie kolumny obliczają się automatycznie.

W kolumne "czyt" wpisuję "z ręki" ile tomów danego tytułu już jest przeczytane. Jak łatwo się domyślić "zostało" określa ile tomów z tych stojących na półce muszę jeszcze przeczytać. Gdy skończę serię - wystawiam w następnej kolumnie ocenę.

"Start" i "Koniec" określają datę opłacenia pierwszego/ostatniego tomu serii. Wartość KUP w polu koniec oznacza, że seria jest zakończona, a TRWA, że wciąż się rysuje i szybko jej nie zbiorę. Ostatnia kolumna to dodatkowe uwagi (jak to, że mam niekolejne tomy, rysograf, itp.). Wartości obliczane automatycznie na podstawie następnego arkusza (tomiki).

Jeszcze o kolorach. Komiksy są zielone, wydawnictwa mangowe mają przypisany swój kolor każde oddzielnie. Najjaśniejszy (akcent 20%) oznacza tytuły rysujące się, następnie "akcent 40%" to tytuły zakończone które aktualnie zbieram. 60% odpowiadają serie zebrane, ale nie przeczytane. Najmocniejszy kolor i biała czcionka to serie zebrane i przeczytane.

Zazwyczaj mam posortowane najpierw a-b-c po tytułach, a następnie a-b-c po wydawnictwach.

W tym samym arkuszu po prawej mam kolejne tabelki podsumowujące wg. wydawnictw: ile mam tytułów/tomów od danego wydawcy, ile stanowi to %, ile % przeczytałem, jaka jest średnia ocena. I takie tabelki mam dla mangi, anime i komiksów, zastanawiam się też czy nie wydzielić zinów z komiksów, na razie są jako jedno wydawnictwo "zin".

Mam też tu pewną statystykę zawartą: jako że na manhi składają się mangi, ln, manhwy i inne pochodne, mangopolo i artbooki wyliczam ile mam z poszczególnych kadegori tytułów/tomów i jaki % stanowią.

A także!: Wyliczam ile wziąłem nowych serii od początku roku, ile z nich to jednotomówki (obie wartości liczą się same). Na tej podstawie wyliczam ile jest nowych serii. Excel liczy także ile serii udało mi się zamknąć od ostatniego sylwestra, a ile z nich to serie w tymże samym roku zaczęte. Oblicza też ile aktualnie zbieram serii ile mi zostało tomów do kupienia by zrównać się z oryginalnym krajem wydawniczym, ile tomów wydanych już w Polsce mi brakuje, a także ile tomów mam zapreorderowanych.

Uff... a to dopiero pierwszy arkusz :P


arkusz drugi: "tomiki" zawiera wszystkie kupione tomiki. I Kolumna to nazwa serii, II to numer tomu. A następnie 3 daty: zakupu, wysyłki oraz przybycia. Oraz kilka ukrytych kolumn służących do obliczeń potrzebnych w arkuszu "zestawienia". Kolumny jawne muszę uzupełniać ręcznie, ukryte same się liczą, ale i tak jest sporo z tym roboty. Ale dzięki temu już praktycznie nic nie muszę wprowadzać z ręki na poprzednim arkuszu :D Zacząłem prowadzić tak dokładny spis 5 maja 2020, dlatego wszystkie tomiki sprzed tej daty mają ją jako domyślną.

Domyślne sortowanie: c-b-a po dacie zakupu, potem c-b-a po czasie wysyłki i na koniec c-b-a po dacie dostarczenia.

Arkusz zakładki to trochę teraz niedbale prowadzony spis dodatków. Mam tabelkę na: zakładki, pocztówki i inne. W każdej wydawca, seria z której gadżet pochodzi, kródke oznaczenie (bo przecież z 1 serii jest kilka-kilkanaście dodatków D:) i ilość egzemplarzy. Dodatkowo mam tabelkę czego szukam.


Arkusza "finanse" wam nie udostępniam, ale uwierzcie, że istnieje :P Potem są "Plany" czyli mangi które chcę zbierać i bym o nich nie zapomniał.

Na koniec arkusz "statystyki" gdzie wszystkie dane - z prawej strony pierwszego arkusza - zbieram w stosunku rocznym.


No, to chyba tyle o moim skoroszycie :3

Awatar użytkownika
jtumanowicz
Adept
Posty: 243
Rejestracja: sob lip 18, 2020 8:35 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: jtumanowicz » wt mar 23, 2021 6:09 pm

Trochę jestem spóźniony na dyskusję ale dorzucę swoje trzy grosze, bo mam zupełnie inne podejście niż osoby które się wypowiedziały wcześniej. Zamiast zaczynać od pustej listy i dopisywać do listy pozycje które dodałem do kolekcji, zacząłem od skopiowania z Tanuki pełnej listy wszystkich mang wydanych w Polsce i teraz skreślam z niej kupione tomy i mniej więcej raz na kwartał doklejam kilkadziesiąt nowych które doszły w tym czasie.
► Pokaż Spoiler
Nie wygląda to pięknie ale wypełnia swoją rolę. Chciałem narzędzia które pozwoli mi:
1. kontrolować co mam na półkach (duh!)
2. sporządzać wishlistę (kolumna "chcę")
3. czasem kupić sobie coś spontanicznie - jak widzę ogłoszenie, że ktoś sprzedaje większą liczbę tomów sprawdzam, czy to komplet i mam pod ręką link do opisu.

Mając te dane wyciągnąłem sobie kilka najprostszych statystyk, np. ile mam tomów poszczególnych wydawnictw (najwięcej Waneko 526, potem JPF 397) albo ile tomów wydanych w poszczególnych latach chcę mieć na półkach (prawie wszystko wydane na początku lat '00 i około 30%-40% aktualnie wydawanych)

Niedawno dodałem osobny arkusz będący zwykła listą bez żadnych formuł. To po prostu lista zamówionych preorderów, żeby sobie czegoś nie zdublować. Podział na wydawców jest prawie zawsze tożsamy z podziałem na sklepy, bo preordery kupuję prawie zawsze bezpośrednio od wydawców.
► Pokaż Spoiler
Na koniec ciekawostka - wykres z liczbą wydanych tomów na rok każdego wydawcy który wydał ich w Polsce przynajmniej 90 do końca 2020. Widać niepodzielną dominację Waneko, ale też sprint Studia JG które za parę lat może ich zdetronizować.
► Pokaż Spoiler

Awatar użytkownika
romanova
Wtajemniczony
Posty: 667
Rejestracja: sob paź 08, 2011 11:04 am
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: romanova » śr mar 24, 2021 12:03 pm

Ja jestem leniem i zapisuję tylko kupione/zamówione/zaprenumerowane tomy (żeby nie zdublować) oraz tomy przeczytane (żeby nie zapomnieć, na którym skończyłam) w danym miesiącu. W notesie.
the only sea i saw was the see-saw sea with you riding on it

Awatar użytkownika
Dembol
Wtajemniczony
Posty: 948
Rejestracja: śr lut 04, 2009 10:46 am
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Dembol » śr mar 24, 2021 12:33 pm

Ja notuję właściwie tylko serie, których nie zbieram po kolei. Zacząłem, żeby nie sprawdzać na półkach (a czasem w innych dziwnych miejscach), za każdym razem jak ebay mi wyśle powiadomienie o jakiejś dobrej ofercie albo trafię na jakąś promocję.

Zresztą mangi to pikuś. Ostatnio próbowałem zebrać kilka tomów/zeszytów Marvela ulubionych twórców. Szukałem dokładnej nuemracji i tytułów poszczególnych wydań dobrą godzinę (bo jest np. 7 tomów drugich danego tytułu, ale z różnych "sezonów" [volume]).

Awatar użytkownika
Kuroneko
Weteran
Posty: 1170
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 4:18 pm
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Kuroneko » śr mar 24, 2021 12:37 pm

Ja mam tylko kartkę A4, na której mam zanotowane mangi, które chcę kupić. Podzieliłam tylko według wydawnictw. Jak kupię, skreślę numer tomiku i wpisuję kolejny. Najważniejsze mam zakreślone markerem na żółto i różowo. Prenumeraty nie zapisuję, bo śledzę insta Studia JG i jak widzę nowe dodatki, zamawiam.
ObrazekObrazekObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Lou
Weteran
Posty: 1285
Rejestracja: sob lip 05, 2014 11:50 am
Lokalizacja: Pabianice
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Lou » śr mar 24, 2021 12:57 pm

Szczegółowy spis można też prowadzić w ramach GoodReads.
Obrazek

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5394
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Yuriko » śr mar 24, 2021 1:07 pm

Ja mam w notatniku na laptopie spis serii, które chcę i obok wypisane tomy. Na bieżąco sobie skreślam, jak mi jakiś tomik dotrze.

Awatar użytkownika
kesah
Adept
Posty: 447
Rejestracja: śr wrz 28, 2011 6:57 pm
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: kesah » śr mar 24, 2021 4:35 pm

Ja tam sobie kiedyś w Microsoft Word zrobiłem spis i nie chce mi się tego nigdzie przerzucać, więc aktualizuje tam. W moim spisie mam ranking posiadanych mang, spis ogólnie ilościowy tomów uwzględniający ilość posiadanych i ile dana seria liczy tomów (taki podgląd by wiedzieć ile tomów zostało do końca serii) i ogólnie jej status.
Dodatkowo dochodzi spis mang nie uwzględniony w rankingu czyli takie jakich jeszcze nie przeczytałem lub mang hentai jakich nie biorę pod uwagę w rankingu. Kolejny spis dotyczy mang niekompletnych lub porzuconych a kolejny w kolejności jest spis mang jakie odsprzedałem, tak... Może to dziwne, ale spisuje kwoty wydane na mangi oraz kwoty uzyskane ze sprzedaży mang - Jednocześnie branie pod uwagę właściwie każdego tomiku jaki się przewinął, to mam idealny podgląd na to, ile przewinęło się już u mnie serii i ogólnie tomików gdzie liczba na dziś przekracza 1300 tomów. Ostatnia lista dotyczy mojej wishlisty - czyli to co planuje w przyszłości kupić.
Lista życzeń : Kengan Ashura/Omega, Gantz, Claymore, Slam Dunk, Ashita no Joe, Holyland, Yu Yu Hakusho, Sun-Ken Rock, Im a Hero

Awatar użytkownika
Lunatyczka
Adept
Posty: 476
Rejestracja: pt kwie 22, 2016 9:20 pm
Gender:
Status: Offline

Rozmowy o prywatnych biblioteczkach

Post autor: Lunatyczka » śr mar 24, 2021 8:59 pm

O, to chyba najwyższy czas pochwalić się swoimi zapiskami. :D
Poza główną tabelką pokazane są 2 zakładki: pierwsza zawiera jednotomówki, druga tytuły, które planuję kupić. Mam jeszcze plik w notatniku, gdzie wypisuję na bieżąco konkretne tomy jakie wychodzą w danym miesiącu(ponieważ póki co staram się być ze wszystkim na bieżąco), ale nie wygląda jakoś specjalnie żeby się nim chwalić. :P
MANGI.pdf
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Matii
Weteran
Posty: 1322
Rejestracja: ndz mar 29, 2015 6:18 pm
Lokalizacja: Katowice
Status: Offline

Rozmowy o prywatnych biblioteczkach

Post autor: Matii » czw mar 25, 2021 11:19 am

To ja jeszcze wstawie swojego exela. Mój może jest zbyt skomplikowany. Ale wygląda tak: Aktualnie ten Exel ma ogromne braki które muszę uzupełnić. A właściwie nie ma tam prawie połowy kolekcji. Bo w tamtym roku utraciłem plik i zacząłem go robić od nowa ale do tej pory nie skończyłem. Wpisane są tam głownie serie, które kupuje na bieżąco, a nie powpisywane te które mam. Ale tak to mniej więcej wygląda.
Czekam na wydanie - Trigun; Hunter x Hunter; Nana; Shaman King KZB; Ashita no Joe; Kiseijuu
Nakarm Prehistorycznego pokemona: Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości