Najlepszy sklep mangowy w Polsce

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
ODPOWIEDZ
Hairen
Status: Offline

Najlepszy sklep mangowy w Polsce

Post autor: Hairen » sob maja 05, 2018 5:43 pm

Hej!

Mangi w Polsce przestały być już dawno uznawane za chińskie kolorowanki. Nic więc dziwnego, że możemy je znaleźć w ofercie ciągle rosnącej grupy sklepów... No właśnie. Mimo mojego researchu nigdzie nie znalazłem żadnego porównania polskich sprzedawców mang. Owszem, w różnych tematach możemy natknąć się na zdawkowe "na Yatcie nie kupuj", ale to wciąż za mało, w szczególności dla początkującego, który nie wie, gdzie warto zaopatrzyć się w najnowsze mangi. Sam takowym nie jestem (kilka lat działalności w fandomie m&a mam już za sobą), ale wiele osób wciąż mnie pyta "słuchaj Antek, gdzie ty te całe mangi kupujesz?".

Między innymi dlatego postanowiłem stworzyć ten temat - wielkie porównanie a zarazem próbę wyłonienia najlepszego sklepu mangowe w Polsce. To coś zarówno dla początkujących, którym będzie można podlinkować ten wątek gdy poproszą nas o pomoc w wyborze sklepu, ale również dla nas - być może nie zdajemy sobie sprawy, że nasz ulubiony sprzedawca ma stosunkowo wysokie ceny czy niekorzystny program partnerski/lojalnościowy.

Sam jednak nie zdołam zebrać informacji o wszystkich sklepach, dlatego proszę o pomoc Was, drogi fandomie. Obiecuję już na starcie, że nie wymagam dużo - chcę tylko, byście wypełnili moją ankietę: https://bit.ly/2rob6Cy. Zajmie wam ona góra 10 minut życia, ale pomożecie mi i całemu fandomowi w wielkim stopniu. Myślę, że to ciekawa i warta świeczki inicjatywa - wyniki ankiety jeszcze przez miesiące, a może i lata, będą bardzo ważne dla nas wszystkich, szczególnie początkujących.

Jak dalej wyglądać będzie porównanie?
1. Tabela z porównaniem cen w poszczególnych sklepach:
a) tabela
b) omówienie tabeli.
2. Omówienie programów partnerskich sklepów.
3. Porównanie pakowania paczek przez sprzedawców.
4. Porównanie i omówienie cen i szybkości wysyłki.
5. Wyniki ankiety:
a) przedstawienie wyników
b) omówienie wyników.
6. Wyłonienie najlepszego sklepu mangowego w Polsce.

...a przynajmniej taką mam nadzieję. Bardzo wiele zależy od Was, od Waszego głosowania w ankiecie, ale... nie tylko. Chcę Was również poprosić o pisanie w tym wątku - może jakiś przykry incydent związany z danym sklepem szczególnie zapadł Wam w pamięć? A może na którymś nigdy się nie zawiedliście i możecie z czystym sumieniem go polecić? Bardzo mile widziane są też zdjęciowe/filmowe, pobieżne unboxingi paczek z danych sklepów i ocena pakowania mang - to naprawdę może pomóc. Chętnie usłyszę od Was feedback na temat mojej inicjatywy - może byście coś zmienili, edytowali, może gdzieś machnąłem paskudny błąd? Jak uważacie, czy takie przedsięwzięcie ma w ogóle sens?

Oczywiście wszelkie tabele i porównania sporządzę sam, w oparciu o Waszą pomoc, głosy i opinie. Gdy wszystko zbiorę do kupy obszerne wyniki opublikuję w tym dziale.

Do dzieła! :D

Mini FAQ:
1. Dlaczego w ankiecie nie ma sklepu X, mimo tego, że on również ma w swojej ofercie mangi?
Ponieważ starałem się porównać jedynie wiodących, największych sprzedawców. Na starcie zdyskwalifikowałem sklepy mające w swojej ofercie mangi np. tylko części wydawnictw, bo chyba nikt nie lubi rozdrabniać sobie zamówienia na kilka wysyłek. Wiem, że jest kilka sklepów jedynie z mangami, o których tu nie wspomniałem - ale powtórzę, chciałem porównać jedynie najbardziej znaczących na naszym rynku sprzedawców. Oferty niektórych mniejszych sklepów, po porównaniu cen, stanu i czasu wysyłki, uznałem za nieopłacalne i niekorzystne. Ostatecznie pozostało 5 sprzedawców, którym przyjrzymy się w naszym porównaniu - Gildia, Mangarden, Mangastore, Yatta i Sklepwaneko.

2. Czy post został opublikowany za zgodą moderatora?
Tak.

Awatar użytkownika
deffik
Adept
Posty: 273
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:16 am
Kontakt:
Status: Offline

Najlepszy sklep mangowy w Polsce

Post autor: deffik » sob maja 05, 2018 10:00 pm

Nie ufam jakimś randomowym skróconym linkom. W ankietę kliknę, jak zobaczę normalny link.

Chcesz robić porównanie sklepów intenernetowych, a nie ma w nim tak ważnych kwestii jak sprawdzenie czy dany sklep ma https-a, albo czy strona sklepu jest przystosowana do urządzeń mobilnych. Mamy rok 2018, nie 2009. Zostaje jeszcze to, czy sklep pozwala na złożenie zamówienia bez uprzedniego stworzenia konta/rejestracji.

Brak również wyszczególnienia opcji płatności przy składaniu zamówienia: przelew, pobranie, szybkie płatności/płatności kartą (i kto pokrywa prowizję za takie płatności, klient czy sklep).
4. Porównanie i omówienie cen i szybkości wysyłki.
Z opisu punktu wnioskuję, że porównanie ma tylko dotyczyć cen i szybkości wysyłki, brak wyszczególnienia wszystkich opcji wysyłkowych dostepnych w wybranych sklepach (najlepiej w formie tabeli wraz z cenami, oraz przyznanymi wagami punktowymi) oraz to czy sklep oferuje możliwość wysyłki preorderów czymś innym niż listem nierejestrowanym (za dopłatą). No i porównanie czy i od jakiej kwoty zamówienia koszt wysyłki jest darmowy.

Hairen
Status: Offline

Najlepszy sklep mangowy w Polsce

Post autor: Hairen » ndz maja 06, 2018 8:17 am

deffik pisze:
sob maja 05, 2018 10:00 pm
Nie ufam jakimś randomowym skróconym linkom. W ankietę kliknę, jak zobaczę normalny link.
Jeśli do tej pory nie dostałem bana ani nikt nie obruszył się, że link wcale nie prowadzi do ankiety, to chyba wszystko z nim w porządku. Skracam, żeby było estetycznie - Googlowskie formularze mają strasznie długie, bezsensowne adresy.
deffik pisze:
sob maja 05, 2018 10:00 pm
Chcesz robić porównanie sklepów intenernetowych, a nie ma w nim tak ważnych kwestii jak sprawdzenie czy dany sklep ma https-a, albo czy strona sklepu jest przystosowana do urządzeń mobilnych. Mamy rok 2018, nie 2009. Zostaje jeszcze to, czy sklep pozwala na złożenie zamówienia bez uprzedniego stworzenia konta/rejestracji.

Brak również wyszczególnienia opcji płatności przy składaniu zamówienia: przelew, pobranie, szybkie płatności/płatności kartą (i kto pokrywa prowizję za takie płatności, klient czy sklep).
...to wszystko brzmi pięknie, ale ja też jestem człowiekiem. Mam szkołę, życie i brakuje mi czasu, żeby tak dokładnie wyodrębnić każdy aspekt porównania. I tak robię to dość szczegółowo i wydaje mi się, że cechy, o których wspominałem w swoim poście wystarczą, aby dać pełny i rzetelny obraz polskich sklepów mangowych.
HTTPS i stronę mobliną mają wszyscy poza Mangardenem - wspomnę o tym w podsumowaniu, nie uważam jednak by fakt ten był w stosunku do innych aspektów bardzo istotny. Możemy popadać w drobiazgowość, porównywać wszystko, co tylko się da, ale z uwagi na ograniczony czas mój jak i użytkowników wolałbym zająć się tylko najważniejszymi cechami.

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2874
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Najlepszy sklep mangowy w Polsce

Post autor: Canis » ndz maja 06, 2018 10:22 am

Hairen pisze:
ndz maja 06, 2018 8:17 am
deffik pisze:
sob maja 05, 2018 10:00 pm
Nie ufam jakimś randomowym skróconym linkom. W ankietę kliknę, jak zobaczę normalny link.
Jeśli do tej pory nie dostałem bana ani nikt nie obruszył się, że link wcale nie prowadzi do ankiety, to chyba wszystko z nim w porządku. Skracam, żeby było estetycznie - Googlowskie formularze mają strasznie długie, bezsensowne adresy.
Podpisuję się pod tym co napisał deffik. Specjalnie odczekałem niemal dobę, żeby zobaczyć czy nie dostaniesz bana, bo normalnie bałem się wchodzić w link, który prowadzi Bóg wie gdzie.

Co do samej ankiety... Sorry, ale jest ona zbyt prosta. Tak ogólna ocena sklepów, prowadzi do zakłamań. Nie ma oceny jak szybko przychodzi wysyłka, jak szybko pojawiają się nowości na stronie, jaki jest z nimi kontakt w razie problemów, etc. etc. Mówisz, że masz szkołę i własne życie, ale ja sam prowadziłem niejedną ankietę i mogę zaświadczyć, że wyciągnięcie średniej z każdego wyniku i średniej ważonej, to operacja trwająca około 2 minut - wystarczy excel. Nie mówię tu o wyższej szkole jazdy (np. o unitaryzacji wyniku), która może zająć +/- 4 minuty.

W mojej opinii brakuje też kilku sklepów. Wymieniłeś tylko sklepy wydawnictw i gildię. A z tego co wiem, taka komikslandia, również zaopatruje się w tomiki wszystkich wydawnictw. Tak samo, powinien być wymieniony empik, było nie było, to za jego sprawą trafia najwięcej mang do polskiego odbiorcy.

Nasze posty mogą wyglądać, jakbyśmy wylewali Ci wiadro pomyj na głowę. Proszę nie traktuj tak tego. Twoja inicjatywa jest fajna i warta czasu naszego i twojego. Chcemy po prostu, żeby wyrósł z tego jaki taki produkt, a nie zakalec. Gambatte! :)

Hame
Status: Offline

Najlepszy sklep mangowy w Polsce

Post autor: Hame » ndz maja 06, 2018 12:12 pm

Hairen pisze:
ndz maja 06, 2018 8:17 am
Skracam, żeby było estetycznie - Googlowskie formularze mają strasznie długie, bezsensowne adresy.
Nie żeby coś, ale akurat na forach internetowych BBCode pozwala na umieszczanie linków w ten sposób - tu jest strasznie długi link do wyników wyszukiwania w guglu. Rozwiązuje problem z linkiem długim na trzy linijki, a jednocześnie każdemu zainteresowanemu i ostrożnemu pozwala bez problemu podejrzeć, dokąd ów link prowadzi. Wystarczyłoby podpiąć ten link z guglowego fomularza pod słowa "moją ankietę" i już nikt by nie miał z niczym problemu, prawdopodobnie.

Hairen
Status: Offline

Najlepszy sklep mangowy w Polsce

Post autor: Hairen » ndz maja 06, 2018 1:45 pm

Ok, rozumiem Was z tym linkiem - ja sam kiedyś nieopatrznie kliknąłem co skończyło się rocznymi DDOSami. Oto adres ankiety bez żadnego skracania: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... Q/viewform.
A Hame dziękuję za podpowiedź, następnym razem użyję takiego sposobu. :)

Odpowiadając na zarzuty:
Canis pisze:
ndz maja 06, 2018 10:22 am
Co do samej ankiety... Sorry, ale jest ona zbyt prosta. Tak ogólna ocena sklepów, prowadzi do zakłamań. Nie ma oceny jak szybko przychodzi wysyłka, jak szybko pojawiają się nowości na stronie, jaki jest z nimi kontakt w razie problemów, etc. etc. Mówisz, że masz szkołę i własne życie, ale ja sam prowadziłem niejedną ankietę i mogę zaświadczyć, że wyciągnięcie średniej z każdego wyniku i średniej ważonej, to operacja trwająca około 2 minut - wystarczy excel. Nie mówię tu o wyższej szkole jazdy (np. o unitaryzacji wyniku), która może zająć +/- 4 minuty.
Chciałem zrobić możliwie najprostszą ankietę, bo sam wiem, jak denerwujące dla niektórych jest przeczesywanie się przez tony różnych opcji, pytań, możliwości. Patrząc na aktualne wyniki - spokojnie, nie ma się czego obawiać. W uzasadnieniach odpowiedzi wielu z Was (dziękuję <3) dość obszernie się rozpisało o danych sklepach, włączając w to sytuacje związane z reklamacją, pojawianiem się nowości, kontaktem, dostępnością... O każdym ze sprzedawców już teraz na podstawie Waszych opinii mam mniej więcej pełen obraz. Ogólne oceny sklepów zastosowałem, ponieważ liczyłem, że w uzasadnieniach i tak napiszecie mi dokładniej i bardziej drobiazgowo (i miałem rację, hehe), toteż nie ma potrzeby na rozdrabnianie się przy samych liczbach i ocenach.
Canis pisze:
ndz maja 06, 2018 10:22 am
W mojej opinii brakuje też kilku sklepów. Wymieniłeś tylko sklepy wydawnictw i gildię. A z tego co wiem, taka komikslandia, również zaopatruje się w tomiki wszystkich wydawnictw. Tak samo, powinien być wymieniony empik, było nie było, to za jego sprawą trafia najwięcej mang do polskiego odbiorcy.
Zacznę od Empiku. Nawet w sklepie internetowym nie ma niektórych "zwyczajnych" mang ("produkt niedostępny"), o bardziej niszowych seriach typu Mega Manga nawet nie wspominając, co dyskwalifikuje go z miejsca. Na dodatek nie oszukujmy się, w Empiku kupujemy zazwyczaj na miejscu i spontanicznie, przy zakupach przez Internet jest on nieopłacalny, toteż porównywanie go z innymi internetowymi sklepami byłoby bez sensu.
Komikslandia - cóż, zapomniałem o niej, faktycznie. Teraz już raczej nie dodam jej do plebiscytu, ale gdybym organizował coś takiego drugi raz na pewno się pojawi.
Canis pisze:
ndz maja 06, 2018 10:22 am
Nasze posty mogą wyglądać, jakbyśmy wylewali Ci wiadro pomyj na głowę. Proszę nie traktuj tak tego. Twoja inicjatywa jest fajna i warta czasu naszego i twojego. Chcemy po prostu, żeby wyrósł z tego jaki taki produkt, a nie zakalec. Gambatte!
Spoko, rozumiem to, krytyka jeszcze nikomu nie zaszkodziła. :) Wydaje mi się, że na Wasze zarzuty odpowiedziałem sensownie i rzeczowo, mimo to zapraszam jednak do dyskusji, bo tylko dzięki Wam to może naprawdę wyjść. :)


PS Przypominam, że jak ktoś w najbliższym czasie odbierze paczuszkę z któregoś ze sklepów, nie obrażę się za zdjęciowy/filmowy unboxing, który pozwoli mi lepiej ocenić pakowanie paczek przez porównywanych sprzedawców. :D

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2960
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Najlepszy sklep mangowy w Polsce

Post autor: ninna » ndz maja 06, 2018 2:53 pm

Ankietę wypełniłam. Generalnie zasadę mam taką, że mangi kupuję w sklepach konkretnych wydawnictw (mangi Waneko w sklepiku Waneko, JPFu w Mangardenie itd.). Taka forma wsparcia dla wydawnictw :). Wyjątkiem są mangi Studia JG, które kupuję w sklepiku Kotori (pojawiają się tam bardzo szybko, można kupować jeszcze w przedsprzedaży) lub w Empiku. Robię tak ze względu na dużą ilość negatywnych opinii dotyczących Yatty.

Dlatego brakuje w ankiecie sklepów np. Dango czy Yumegari. Chociażby po to, by móc się o nich wypowiedzieć.

Ciężko mi było zagłosować na najlepszy sklep. Ostatecznie zdecydowałam się na sklep Waneko bo po prostu ich mang kupuję najwięcej, zatem z ich sklepu korzystam najczęściej.

Hairen
Status: Offline

Najlepszy sklep mangowy w Polsce

Post autor: Hairen » ndz maja 06, 2018 3:29 pm

Ok, dziękuję za wypełnienie :) Sklepów Dango i Yumegari nie ma, bo nie oferują one pełnego asortymentu dostępnych u nas mang.

Matii
Weteran
Posty: 1322
Rejestracja: ndz mar 29, 2015 6:18 pm
Lokalizacja: Katowice
Status: Offline

Najlepszy sklep mangowy w Polsce

Post autor: Matii » ndz maja 06, 2018 7:40 pm

Zagłosowałem. Trochę uboga ta ankieta ale głos poszedł. Liczę że wyniki opublikujesz po zakończeniu tutaj?
Czekam na wydanie - Trigun; Hunter x Hunter; Nana; Shaman King KZB; Ashita no Joe; Kiseijuu
Nakarm Prehistorycznego pokemona: Obrazek

Hairen
Status: Offline

Najlepszy sklep mangowy w Polsce

Post autor: Hairen » ndz maja 06, 2018 8:10 pm

Tak, oczywiście. :)

Neph
Status: Offline

Najlepszy sklep mangowy w Polsce

Post autor: Neph » ndz maja 13, 2018 9:31 pm

Wypełniłem ankietę, cieszą Twoje chęci i inicjatywa, niemniej jednak podpisuję się pod tym co napisali już inni użytkownicy - jako umysł analityczny z chęcią przejrzałbym bardziej szczegółowe dane :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości