Ocal Książki

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
Awatar użytkownika
Lou
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: sob lip 05, 2014 11:50 am
Lokalizacja: Pabianice
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Lou » czw mar 16, 2017 11:10 am

Ja się odniosę do zarzutów w stronę Gildii i Prószka choć już nie jestem ich głosem. Prószyński to nie spółka-matka. Prószyński nie jest też takim molochem jak się niektórym wydaje. Gildia to przede wszystkim księgarnia internetowa, która też wydaje. Zła Gildia, oj zła ale jak robi promocje to chętnych nie brakuje. I co, po ewentualnym przyjęciu ustawy jak będą promocje to nagle przestaniecie w niej kupować? Jakoś nie chce mi się wierzyć.
Obrazek

Awatar użytkownika
SzadorRzunXIV
Adept
Posty: 305
Rejestracja: pn wrz 01, 2014 9:38 pm
Gender:
Status: Offline

Post autor: SzadorRzunXIV » czw mar 16, 2017 2:12 pm

Cavaliere pisze:Nie wiem czy już było to tutaj wstawiane, ale zaryzykuje.
Petycja przeciwna tej ustawie. Zapraszam do podpisu :)

KLIK
Podpisałem.

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Post autor: miaka88 » czw mar 16, 2017 2:27 pm

Lou pisze: I co, po ewentualnym przyjęciu ustawy jak będą promocje to nagle przestaniecie w niej kupować? Jakoś nie chce mi się wierzyć.
Na pewno nie przestana tylko albo beda kupowac rzadziej albo tylko starsze tytuły na promocji i na pewno mniej nowości.
Obrazek

Awatar użytkownika
Lou
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: sob lip 05, 2014 11:50 am
Lokalizacja: Pabianice
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Lou » czw mar 16, 2017 5:33 pm

miaka88 pisze:Na pewno nie przestana tylko albo beda kupowac rzadziej albo tylko starsze tytuły na promocji i na pewno mniej nowości.
Ale ja właśnie pisałam o hipotetycznej sytuacji, że to na nowości są rabaty. I co wtedy?
Obrazek

Awatar użytkownika
romanova
Wtajemniczony
Posty: 667
Rejestracja: sob paź 08, 2011 11:04 am
Status: Offline

Post autor: romanova » czw mar 16, 2017 5:47 pm

Lou pisze:
Ale ja właśnie pisałam o hipotetycznej sytuacji, że to na nowości są rabaty. I co wtedy?
A czy to w ogóle będzie możliwe, jeżeli ustawa wejdzie w życie?
the only sea i saw was the see-saw sea with you riding on it

Awatar użytkownika
Lou
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: sob lip 05, 2014 11:50 am
Lokalizacja: Pabianice
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Lou » czw mar 16, 2017 8:22 pm

romanova pisze:A czy to w ogóle będzie możliwe, jeżeli ustawa wejdzie w życie?
Przy odrobinie kombinowania - tak. A część podmiotów zapewne nie będzie kombinowało tylko przeniesie biznes za granicę.
Obrazek

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Meliona » czw mar 16, 2017 8:27 pm

Zarzuty wobec Gildii? Aż sprawdziłam i przeczytałam jeszcze raz swojego posta - żadnych zarzutów w nim nie ma. Tylko odpowiedziałam na komentarz Fenka Alfy. O sprawie z Prószyńskim wiem od jakiegoś roku i jakoś nie przestałam kupować w sklepie, w którym najbardziej mi się kupować opłaca. I jeśli nadal będzie mi się opłacało, to nadal będę w nim zamawiać.
Obrazek

graczykij
Status: Offline

Post autor: graczykij » pt mar 17, 2017 3:04 pm

Właśnie wyszły dwa zupełnie odmienne oświadczenia - z jednej strony Czarne opowiada się za projektem, z drugiej mali wydawcy (w tym komiksowi) podpisują się pod sprzeciwem.
Oświadczenie za: https://m.facebook.com/story.php?story_ ... =697757397
Oświadczenie przeciw: http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/8477 ... -o-ksiazce

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Post autor: miaka88 » pt mar 17, 2017 3:49 pm

Wydawnictwo czarne chyba śni z tym, że będą mogli sobie dawać empikowi mniejsze rabaty. Takie sieci same to dyktują a jak się nie podoba to nie będą ich brać do oferty.
Obrazek

GrisznakIW
Status: Offline

Post autor: GrisznakIW » pt mar 17, 2017 3:52 pm

Księgarnie, dla książki papierowej, są niezbędnym ogniwem rynku
Kurczę, choć książek kupuję niemało, to w księgarni sensu stricte nie byłem od dobrego roku. Podobnie jak np. gry planszowej czy rpg nie kupiłem w sklepie stacjonarnym od paru ładnych lat.

Krzych_Ayanami
Status: Offline

Post autor: Krzych_Ayanami » pt mar 17, 2017 7:47 pm

Ktoś wie co trzeba zrobić, żeby móc odpowiedzieć pani Monice z powyższego linku?

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Meliona » pt mar 17, 2017 7:51 pm

Nie da się, zablokowała możliwość komentowania :D
Obrazek

Awatar użytkownika
SzadorRzunXIV
Adept
Posty: 305
Rejestracja: pn wrz 01, 2014 9:38 pm
Gender:
Status: Offline

Post autor: SzadorRzunXIV » sob mar 18, 2017 1:15 am

Najlepiej by było gdyby Matras i Empik padły, tylko w jakiś sposób który nie zabierze towaru wydawcom. Może przydałaby się jakaś ustawa nakazująca zwrot książek w razie upadłości i zakaz ich zajmowania.

GrisznakIW
Status: Offline

Post autor: GrisznakIW » sob mar 18, 2017 9:09 am

Był kij, to teraz marchewka, czyli Gliński ponoć rozważa wprowadzenie nowej ulgi podatkowej. Każdy Polak mógłby odliczyć od dochodu koszt zakupu książek nabytych w ciągu roku.
Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, bo pytanie, czy komiksy też to obejmie. No i zaraz sobie wyobrażam znajomych kupujących podręczniki akademickie za kilkaset złotych...

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Post autor: ociesek » sob mar 18, 2017 10:52 am

Że tak zacytuję Madziozorda, z wanekowego aska:
Madziozord pisze: W ustawie wyraźnie jest napisane, że KSIĄŻKI to produkty z numerem PKWIU 58.11.1 co wciąga automatycznie mangi i komiksy do tej kategorii.(

majo
Adept
Posty: 219
Rejestracja: ndz cze 01, 2014 9:48 am
Status: Offline

Post autor: majo » sob mar 18, 2017 11:34 am

A mnie z tych komentarzy pod postem pani Moniki najbardziej powalił ten
Anka Karczemska pisze:Widzę, że Państwo nie do końca rozumieją polski rynek książki. Nikt nie będzie ponosił kosztów utrzymania "personelu", nie będą Państwo płacili więcej za książki. Będą Państwo płacili tyle, ile są warte. Tyle, ile za ich wydanie powinien dostać wydawca (a więc też pisarz, grafik, redaktor, korektor etc.). Te pieniądze nie pójdą do kieszeni księgarzy! Nadal będzie Pani mogła kupować książki w supermarketach i w sklepach internetowych i nadal będą one przeceniane. Tyle, że nie będzie sytuacji w której w dniu premiery powieść będzie sprzedawana w jednym sklepie 40% taniej.
Chyba jakiś nowy model biznesowy prowadzenia sklepu :D Tylko że w tej sytuacji jakiż to problem mają księgarnie ze sprzedażą książek skoro się z niej nie utrzymują.

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2874
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Post autor: Canis » sob mar 18, 2017 12:04 pm

GrisznakIW pisze:Był kij, to teraz marchewka, czyli Gliński ponoć rozważa wprowadzenie nowej ulgi podatkowej. Każdy Polak mógłby odliczyć od dochodu koszt zakupu książek nabytych w ciągu roku.
:shock: Co to za paranoja? Pomysł fajny, podoba mi się, ale nie ma najmniejszych szans na wprowadzenie w życie. Czyżby z powodu buntu całego rynku wydawniczego i braku argumentów po swojej stronie, profesorowi zaczął się palić grunt pod stopami?

Awatar użytkownika
Reviolli
nołlife
Posty: 2121
Rejestracja: pn gru 29, 2014 7:58 am
Status: Offline

Post autor: Reviolli » sob mar 18, 2017 12:11 pm

Widzę jak Jan Nowak wypełnia pita kiedy kupił 1 książkę w roku...

Widzę też siebie z całym segregatorem faktur osobowych trzymanych przez 5-10 lat w razie kontroli skarbówki.

Aż szkoda pisać co myślę o tym pomyśle.
Muzyczne, Yuri, sportowe +2
Przygodowe, gender bender, komedie +1
Horrory, SF, Kryminały -1

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3291
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Post autor: Alexandrus888 » sob mar 18, 2017 1:46 pm

Nawet jak rocznie wydam na książki 1500zł (kalkulacja tak na szybko, na oko, btw. czy książki używane na allegro też się zaliczają?), zachowam wszystkie rachunki i sobie to odliczę od podstawy opodatkowania, to o ile mi zmniejszy się podatek rzeczywiście? Jakoś wątpię by zbilansowało to brak promocji :\

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Meliona » sob mar 18, 2017 7:47 pm

Tylko w tym roku Klienci korzystający z naszej księgarni zaoszczędzą 70 mln zł dzięki rabatom, które obecnie oferujemy a których po wprowadzeniu ustawy, oferować nie będziemy mogli. Podaną kwotę można przemnożyć pięciokrotnie odnosząc się do wszystkich czytelników kupujących w internecie, ponieważ posiadamy 20-procentowy udział w tym rynku. Od ponad 11 lat jesteśmy w stanie zorganizować naszą firmę tak, by oferując tak korzystne ceny czytelnikom, być firmą rentowną, płacącą podatki w Polsce, zatrudniającą legalnie około 300 pracowników i płacącą terminowo ponad 700 współpracującym z nami wydawcom. Dzieje się tak dzięki rozwijającemu się od ponad ćwierć wieku w Polsce dostępowi do internetu i internetowego handlu, z którego korzysta już ponad 80% Polaków. Dzięki temu można śmiało stwierdzić, że jeszcze nigdy nie było tak łatwego dostępu do książek jak w chwili obecnej, gdzie czytelnik z każdego zakątka Polski może zamówić dowolny tytuł z dostawą w dowolne miejsce.
Pomyślmy zatem o czytelnikach i ich portfelach, rodzicach, którzy obecnie mogą kupić dzieciom trzy książki zamiast dwóch. Nie kierujmy się chęcią osiągania większego zysku przez przedsiębiorców nie potrafiących dostosować się do obecnych realiów, z których wielu nie posiada nawet witryny internetowej. Nie argumentujmy proponowanej ustawy chęcią zwiększenia dostępu do książek, który już teraz jest na bardzo wysokim poziomie. Jeśli są firmy, które dzięki pomysłowości i dobrej organizacji pracy mogą sprzedawać książki czytelnikom o wiele taniej niż inni, to dlaczego im tego zakazać?
Z poważaniem,
Zarząd Bonito.pl
Bonito też przeciwne ustawie o książce
Linku nie wkleję, bo filtr </3

Miło poczytać komentarze pojawiające się obecnie pod wpisami na fb, czy na stronach internetowych pod artykułami o tej ustawie. Gdy dwa lata temu chciano przepchnąć tę ustawę nie było takiego sprzeciwu społecznego jak obecnie i pojawiało się znacznie więcej przechylnych/niezdecydowanych głosów i komentarzy.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 7 gości