Prywatna biblioteczka

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife

Prywatna biblioteczka

Post autor: Yuriko » sob sty 23, 2021 2:15 pm

Dressykamila1 pisze:
sob sty 23, 2021 2:06 pm
Wgl orientuje się ktoś z was w kwestii gdy osoby prywatne odsprzedają dodatki do mang :lol: Coraz częściej się spotykam z hejtem na takie osoby, a niektórzy chcą nawet kablować do wydawnictw :roll:
A to nie jest tak, że to wydawnictwo nie może tego sprzedawać, a osoby, które je dostały z tomikiem już tak?
Na 100% wydawnictwa wiedzą, że ludzie sprzedają ich dodatki, więc nie rozumiem tego oburzenia i próbowania "kablowania mamusi" :lol:

Awatar użytkownika
yikkimy
Adept
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: yikkimy » sob sty 23, 2021 2:31 pm

Meliona pisze:
sob sty 23, 2021 2:13 pm
Dlaczego by miało być nielegalne?
Sama nie wiem, często widuję oburzone osoby, które argumentują "to jest nielegalne" albo "licencja" itd. Nie zgłębiłam się w to, bo to mnie nie obchodzi.

Nie widzę nic złego w sprzedaży dodatków, ale bez przesady, kiedyś widziałam jak ktoś sprzedawał ulotki od waneko XD
Obrazek

Awatar użytkownika
ninna
nołlife

Prywatna biblioteczka

Post autor: ninna » sob sty 23, 2021 2:43 pm

Moje nowości:
► Pokaż Spoiler
Rysiek i Sakura dla biblioteki.

Kupiłam też artbook Senbon(a?) Umishimy. Nie słyszałam wcześniej o tym twórcy, artbook zobaczyłam na filmiku na youtubie i spodobał mi się. Nie był drogi, poza tym kupiłam go od sprzedawcy z Anglii więc i myto odpadło :wink:. Album jest bardzo "pozytywny" i kolorowy, sporo tu kwiatów, a większość narysowanych postaci to kobiety (znajdzie się też parę ujęć "bieliźnianych" ale w dobrym smaku, raczej delikatnych). Jest też trochę szkiców (niedużo) i małych rysunków przedstawiających różne pozy czy np. zachowanie włosów w ruchu. Jest też kilka grafik z anime "Black Bullet" (nie znam) i przyznam, że dla mnie to najsłabsza część artbooka - kreska jest nieco inna i ilustracje są "komputerowe" (a przynajmniej tak wyglądają). Reszta grafik jest bardziej "malarska" i to one bardzo mi się podobają. Na szczęście obrazków z anime jest naprawdę mało. Na końcu tomu znajdziemy też 3 krótkie, kilkustronicowe mangi. To romantyczne opowiadania, w których można się zorientować patrząc na same obrazki :wink:. Plusem jest to, że wstęp, posłowie oraz słowa wstępu do poszczególnych działów są napisane również po angielsku. Szkoda, że te mini-mangi nie zostały przełożone...
Sporo zdjęć:
► Pokaż Spoiler

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife

Prywatna biblioteczka

Post autor: Alexandrus888 » sob sty 23, 2021 3:49 pm

yikkimy pisze:
sob sty 23, 2021 2:31 pm
Nie widzę nic złego w sprzedaży dodatków, ale bez przesady, kiedyś widziałam jak ktoś sprzedawał ulotki od waneko XD
Prawo rynku - jest popyt to i podarz się znajdzie. Co prawda ja wolę wymianę, ale zdążyło się i ulotek pozbywać inaczej niż przez kosz. Sam je zbieram jako miłe urozmaicenie ;p

Awatar użytkownika
jtumanowicz
Adept

Prywatna biblioteczka

Post autor: jtumanowicz » sob sty 23, 2021 5:56 pm

Dressykamila1 pisze:
Wgl orientuje się ktoś z was w kwestii gdy osoby prywatne odsprzedają dodatki do mang :lol: Coraz częściej się spotykam z hejtem na takie osoby, a niektórzy chcą nawet kablować do wydawnictw :roll: :lol:
Z tego co widzę są dwie sytuacje:
1. Wydawca wyraźnie zaznacza, że dodatki nie mogą być sprzedawane, bo zabrania tego umowa z twórcą grafiki. Tak było niedawno z kalendarzykami od Dango.
2. Ludzie hejtują dla samego hejtowania. "Co za cebula dostać coś za darmo i potem chcieć za to pieniądze". Takich ludzi należy zlać i ignorować. Dodatki nie są za darmo tylko przeważnie za preorder lub zakupy bezpośrednio u wydawcy. I jak każdy przedmiot mający jakąś wartość kolekcjonerską może mieć jakąś wartość przeliczalną na pieniądze. Jeżeli ktoś tego nie rozumie, to trudno. Po prostu jest niezbyt mądry.

Karty kolekcjonerskie ze sportowcami wzięły się stąd, że producenci papierosów wkładali do paczek kartoniki wyłącznie w celu ich usztywnienia. Gdy zaczęli drukować na nich zdjęcia sportowców (a wcześniej zwierzęta i rośliny) okazało się, że można to kolekcjonować a czasem nawet sprzedawać za ciężki hajs. Więc jeżeli ktoś chce sprzedać albo kupić "darmową" zakładkę za kilka złotych to ma pełne prawo.
ninna pisze:
sob sty 23, 2021 2:43 pm
artbook Senbon(a?) Umishimy
Cudo! Zwłaszcza te widoczki z miastem w tle.

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife

Prywatna biblioteczka

Post autor: Alexandrus888 » sob sty 23, 2021 6:29 pm

Teoretycznie na chyba wszystkich dodatkach rozdawanych jako różnego rodzaju gratisy jest umieszczony tekst z licencją i formułką 'not for sale', więc imo ludzie się oburzający mogą mieć rację. Ale! Teoretycznie od sprzedania mangi powinno odprowadzić się podatek, w końcu to też jakiś dochód :lol:
Nie wiem, tak sobię gdybam bazując na mojej mizernej znajomości prawa ;)

W każdym razie jest to przestępstwo tak poważne, że... kurcze, właściwie to by się należało krzesełko elektryczne za sprzedarz darmowych dodatków z napisem NOT FOR SALE :lol:

Awatar użytkownika
nover
Adept

Prywatna biblioteczka

Post autor: nover » ndz sty 24, 2021 2:29 pm

jtumanowicz pisze:
sob sty 23, 2021 5:56 pm
Dressykamila1 pisze:
Wgl orientuje się ktoś z was w kwestii gdy osoby prywatne odsprzedają dodatki do mang :lol: Coraz częściej się spotykam z hejtem na takie osoby, a niektórzy chcą nawet kablować do wydawnictw :roll: :lol:
Z tego co widzę są dwie sytuacje:
1. Wydawca wyraźnie zaznacza, że dodatki nie mogą być sprzedawane, bo zabrania tego umowa z twórcą grafiki. Tak było niedawno z kalendarzykami od Dango.
2. Ludzie hejtują dla samego hejtowania. "Co za cebula dostać coś za darmo i potem chcieć za to pieniądze". Takich ludzi należy zlać i ignorować. Dodatki nie są za darmo tylko przeważnie za preorder lub zakupy bezpośrednio u wydawcy. I jak każdy przedmiot mający jakąś wartość kolekcjonerską może mieć jakąś wartość przeliczalną na pieniądze. Jeżeli ktoś tego nie rozumie, to trudno. Po prostu jest niezbyt mądry.

Karty kolekcjonerskie ze sportowcami wzięły się stąd, że producenci papierosów wkładali do paczek kartoniki wyłącznie w celu ich usztywnienia. Gdy zaczęli drukować na nich zdjęcia sportowców (a wcześniej zwierzęta i rośliny) okazało się, że można to kolekcjonować a czasem nawet sprzedawać za ciężki hajs. Więc jeżeli ktoś chce sprzedać albo kupić "darmową" zakładkę za kilka złotych to ma pełne prawo.
O to to to!
Może na prawie się nie znam, ale kiedyś dawno temu obserwowałam podobną dyskusję na zagranicznym forum.
Ostatecznie wyszło na to że to wydawnictwo ma zabronione sprzedaży danej rzeczy (czyli może ją dodać do produktu jako gratis, o osobnej sprzedaży bez produktu nie ma mowy).
Odsprzedaż takowej rzeczy przez randoma który produkt posiadł nijak ma się do licencji którą uzyskał wydawca. W końcu random zakupił produkt i dostał gratis więc może z nim zrobić co zechce, bo licencja nie obejmuje tego co stanie się z gratisem po sprzedaży produktu z takowym dodatkiem.

ninna pisze:
sob sty 23, 2021 2:43 pm
Kupiłam też artbook Senbon(a?) Umishimy
OMG, piękny, aż mi ślinka leci :shock:
Płaczę, bo właśnie jutro przyjdzie do mnie mój artbook i coś w kościach czuję że sporo celnicy mi naliczyli za niego myta ;_;

Awatar użytkownika
Dembol
Wtajemniczony
Kontakt:

Prywatna biblioteczka

Post autor: Dembol » ndz sty 24, 2021 3:45 pm

nover pisze:
ndz sty 24, 2021 2:29 pm
Może na prawie się nie znam, ale kiedyś dawno temu obserwowałam podobną dyskusję na zagranicznym forum.
Ostatecznie wyszło na to że to wydawnictwo ma zabronione sprzedaży danej rzeczy (czyli może ją dodać do produktu jako gratis, o osobnej sprzedaży bez produktu nie ma mowy).
Dokładnie o to chodzi. Wydawca umawia się z licencjodawcą, że będzie coś dawał gratis, więc nie może z tego czerpać dodatkowego zysku. Zapewne chodzi o to, że na produkcję komercyjnych gadżetów trzeba mieć osobną licencję.

+ostatnia paczka z zeszłego roku. Prawie samo dobro z Japonii.
► Pokaż Spoiler
*Artbook z pracami Virgila Finlaya niestety malusieńki, a dodatkowo wszelkie ilustracje są pomniejszone do rozmiaru pocztówek, ale jakoś przeboleję te 1000 jenów.

*7 tom Atelier z kalendarzem na 2021. Bardzo ładne ilustracje, głównie portrety bohaterek i bohaterów mangi. W druku wykorzystano błyszczącą folię/farbę co bardzo dobrze wygląda.

*Artbook Daijiro Mohoroshiego wydany z okazji pięćdziesięciu lat pracy artystycznej. Wielka szkoda, że nikt jeszcze nie wydał jego mang w USA/PL. Zajmuje się głównie niesamowitymi opowieściami pokroju Lovecrafta, z silnymi wtrętami mitologicznymi i baśniowymi. Dużo surrealizmu i dziwnych rzeczy znajdziemy w jego pracach. Inspiracja dla niezliczonej rzeszy twórców obracających się w podobnych klimatach i np. Hayao Miyazakiego. Poza jego pracami sporo tekstu i inspiracji dla twórczości autora.

*Dorohedoro Mud and Sludge - i to się nazywa artbook. Świetne wydanie. Gruba tekturowa okładka, kilka rodzajów papieru w zależności od tego w jakiej technice powstały rysunki (tusz, akwarele, szkice, kolaż) ~350 stron. Praktycznie same ilustracje. Okładki tomików, magazynów, kolorowe strony, okolicznościowe rysunki, wyimki z kalendarzy i innych promocyjnych materiałów oraz trochę projektów ze szkicownika autorki. Fenomenalne wydanie.

Awatar użytkownika
KubciO
Fanatyk

Prywatna biblioteczka

Post autor: KubciO » ndz sty 24, 2021 3:58 pm

Sprawdziłem sobie na YT ten artbook Dorohedoro Mud and Sludge i jest to coś pięknego! Może by sobie taki sprawić? :mysli:
Usagi Yojimbo Saga 6 - 4+/5
Koszmary - 4/5
Donżon 2 - 5/5
Potwór z Bagien by S. Snyder - 3/5
Deadly Class 1-4 - 4/5

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife

Prywatna biblioteczka

Post autor: Alexandrus888 » ndz sty 24, 2021 5:32 pm

Dembol, a dałbyś po kilka zdjęć z tych artbooków?

Awatar użytkownika
Dembol
Wtajemniczony
Kontakt:

Prywatna biblioteczka

Post autor: Dembol » ndz sty 24, 2021 8:04 pm

Alexandrus888 pisze:
ndz sty 24, 2021 5:32 pm
Dembol, a dałbyś po kilka zdjęć z tych artbooków?
Postaram się jutro jeśli uda mi się wrócić z pracy za dnia, bo mam strasznie słabe oświetlenie w domu.

Awatar użytkownika
Gotenks
nołlife

Prywatna biblioteczka

Post autor: Gotenks » pn sty 25, 2021 11:40 am

Też bym chętnie zobaczył zdjęcia z tych artbooków :)
My anime & manga list | Lubimy Czytać
Insta

Droga do raju
wyścielona jest jasnymi
płatkami śliwy

Awatar użytkownika
czareg
Adept

Prywatna biblioteczka

Post autor: czareg » pn sty 25, 2021 12:02 pm

Tak mnie zachęciłeś na ten artbook z Dorohedoro,że chyba sam kupię . Cały czas jest dostępny nowy w Japonii za 5900 yen netto.(cd japan i amazon jp i używany na Mandarake za 5000 yen)
Obrazek

Awatar użytkownika
Dembol
Wtajemniczony
Kontakt:

Prywatna biblioteczka

Post autor: Dembol » pn sty 25, 2021 4:19 pm

Oto zdjęcia.

Dorohedoro:
► Pokaż Spoiler
Daijiro Mohoroshi:
► Pokaż Spoiler
Tak jak pisałem w tym drugim jest znacznie więcej tekstu i pokazano bardzo dużo inspiracji autora. Tak przeglądając dzisiaj doszedłem do wniosku, że Miura czy Ito musieli widzieć jego mangi i w ten sposób zetknęli się np. z Hieronymusem Boschem, Gustave Dore czy M. C. Escherem.

Awatar użytkownika
Dressykamila1

Prywatna biblioteczka

Post autor: Dressykamila1 » pn sty 25, 2021 6:16 pm

Moja dzisiejsza paczka z Japonii, która szła od października. Tak się składa że mam już kilka książek z Macrossa F ale planuję zebrać wszystkie, a w środku są wspaniałe. Jest jeszcze artbook z LL i figurki Freyji
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Mormicc
Weteran

Prywatna biblioteczka

Post autor: Mormicc » śr sty 27, 2021 2:14 pm

Styczeń (czekam jeszcze na tom Jojo, ale dobra tam)
► Pokaż Spoiler
Ten 6 tom Shiki ;/ (chodzi o logotyp wydawnictwa)
Napisałem podobną wiadomość w innym temacie, ale mogę się tutaj powtórzyć, ponieważ pasuje. Mam już dość spore zaległości w seriach wychodzących/niedawno zakończonych, ponieważ obecnie wszystkie serie, które kupuję to są te z wyprzedaży Waneko. Sytuacja dość absurdalna jak dla mnie, ale co zrobię jak pozbywają się tego co mnie najbardziej interesuję, choć z kilku rzeczy już z tego powodu całkowicie zrezygnowałem. I do tego jeszcze kupowanie całych serii w ciemno, o tak. Przynajmniej jest taniej :P

Post nr 1234
Mój profil MAL <- przyjmuję do znajomych :v
Chcem: Houseki no Kuni, K no Souretsu :v
...Marzenia o zmierzchu - Dango<3, Beastars - SJG <3

Awatar użytkownika
ninna
nołlife

Prywatna biblioteczka

Post autor: ninna » pt sty 29, 2021 12:06 am

Kolejny artbook z "Sailor Moon" w mojej kolekcji! I chyba na razie wyczerpałam limit szczęścia. Znalazłam dwie oferty na eBayu: artbook nr 3 i 4, oba w podobnej cenie. I gdy się tak zastanawiałam, który wziąć, ktoś zadecydował za mnie i kupił trójkę :wink:. Mi zatem przypadła czwórka, z czego bardzo się cieszę bo w tym albumie jest więcej "moich ulubionych" grafik. Za artbook zapłaciłam niecałe 750zł plus 41zł podatku (tym razem na szczęście nie było tak drogo jak ostatnio, a też szło FedExem). Jest w stanie baaaardzo dobrym, ma tylko lekko obite rogi i przetarcia na złoceniach.
Niniejszym mam większość "czarodziejkowych" artbooków! Teraz będę polować na 3 i 5, bo "Materials Collection" mnie nie interesuje (no, chyba że trafię na mega okazję). Już teraz widzę, że z piątką będzie problem... Dziwne, że ceny tych artbooków na aukcjach są odwrotnie proporcjonalne do ich wieku (te "najmłodsze" są najdroższe).
Zdjęcia:
► Pokaż Spoiler

Awatar użytkownika
dejikos
nołlife
Kontakt:

Prywatna biblioteczka

Post autor: dejikos » ndz sty 31, 2021 3:04 pm

Nie będę wrzucać podsumowania mangowego ze stycznia, bo od dłuższego czasu królują u mnie książki, a to nikogo tutaj nie interesuje. Natomiast wrzucę coś, z czego jestem ogromnie dumna, że zasiliło (w komplecie) moją kolecję :D
► Pokaż Spoiler
Tu mnie znajdziesz * Mój Twitter~
>> Szufladkuj albo zgiń! - jedno z przykazań tego forum.

Awatar użytkownika
yikkimy
Adept

Prywatna biblioteczka

Post autor: yikkimy » ndz sty 31, 2021 3:12 pm

Styczeń:
► Pokaż Spoiler
Obrazek

Awatar użytkownika
Lou
Weteran

Prywatna biblioteczka

Post autor: Lou » ndz sty 31, 2021 4:36 pm

yikkimy, jesteś już którąś z kolei osobą u której w ostatnim czasie widzę Syrupa. Przecież GL się nie sprzedaje, a tu takie zainteresowanie :mysli:
Never trust the friendly ones.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”