Ogólnie o polskim rynku

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
Awatar użytkownika
Lou
Weteran
Posty: 1285
Rejestracja: sob lip 05, 2014 11:50 am
Lokalizacja: Pabianice
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Lou » wt lut 18, 2020 11:52 pm

Najpewniej jeszcze w tym roku Amazon wejdzie do Polski i otworzy tu e-sklep - dowiedziała się Gazeta Wyborcza.
Z Amazonu kupuję niewiele, a jeśli już to raczej używki na marketplace więc średnio mnie to dotyczy. Ciekawa jestem czy w końcu wprowadzą darmową dostawę na PL. Dotychczas za towar wysyłany z naszego kraju płaciłam standardowe 4,02 funta. I co na to Allegro z ich uber wysokimi prowizjami.
Obrazek

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Meliona » śr lut 19, 2020 12:08 am

Poczta polska ma prawdopodobnie obsługiwać ich przesyłki, więc musi być darmowa dostawa, bo kto by chciał za tę jakość płacić... kek
Obrazek

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1252
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Mr.Chiquita » śr lut 19, 2020 12:27 am

Lou pisze:
wt lut 18, 2020 11:52 pm
I co na to Allegro z ich uber wysokimi prowizjami.
No tak, prowizje na Amazonie są mega niskie. A Allegro, wcale nie dlatego wprowadzało stopniowo podwyżki, żeby się z nim zrównać (bo absolutnie nie wiedzieli, co się święci). :lol:

Awatar użytkownika
Lou
Weteran
Posty: 1285
Rejestracja: sob lip 05, 2014 11:50 am
Lokalizacja: Pabianice
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Lou » śr lut 19, 2020 9:38 am

Uderz w stół, a specjalista z ekonomii się odezwie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Kakaladze
Fanatyk
Posty: 1893
Rejestracja: ndz kwie 26, 2015 7:09 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Kakaladze » śr lut 19, 2020 1:09 pm

Szczerze to serdecznie mi wszystko jedno czy amazon wejdzie do polski, bo nie ma dla mnie różnicy czy będę zamawiać z "amazon.de", "amazon.co.uk" czy "amazon.pl". Ostatecznie i tak wybiorę ten serwis gdzie koszt produktu i jego dostawy łącznie wyjdzie najniższy.

Nie rozumiem tylko narzekania na pocztę, regularnie dostaje paczki z różnych amazonów, wszystkie po dotarciu do Polski są wysyłane do mnie ostatecznie kurierem DHL lub Pocztex i generalnie wszystkie przychodzą tak samo szybko i bez problemu. Jedyne co to szkoda że poczta nie ma możliwości przekierowania paczki do jakiegoś punktu odbioru typu Żabka czy po prostu UP. DHL ma coś takiego i zdarza mi się korzystać.
Lou pisze:
wt lut 18, 2020 11:52 pm
I co na to Allegro z ich uber wysokimi prowizjami.
Allegro i uber wysokie prowizje? To chyba nie zdajesz sobie sprawy jakie prowizje ma taki eBay za granicą czy Amazon Marketplace. Oraz jak łatwo klienci mogą doprowadzić tam do wyłudzeń pieniędzy od sprzedawcy, ze względu na prokliencką postawę wyżej wymienionych serwisów.
Obrazek

Awatar użytkownika
Lou
Weteran
Posty: 1285
Rejestracja: sob lip 05, 2014 11:50 am
Lokalizacja: Pabianice
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Lou » śr lut 19, 2020 2:27 pm

Nie wiem jak inni, ale moje złe doświadczenia z PP są zarówno jako odbiorczyni przesyłek, jak i ich nadawcy. PP i Ruch to są najgorsi operatorzy. I mówię to też jako osoba pracująca wiele lat w e-commerce. Największa ilość reklamacji przypadała na te dwie firmy. A co do prowizji i podejścia Ebay zarówno do klientów, jak i handlarzy - wystawiałam tam przedmioty, regularnie kupuję, moja poprzednia firma prowadziła sprzedaż różnymi kanałami (m.in. Allegro i Ebay, były to ilości idące w tysiącach) więc doskonale zdaje sobie sprawę jak ten biznes funkcjonuje. I chyba zapomniałeś o porównaniu zasięgu, programach partnerskich i podejściu do sprzedawców w wykonaniu pomarańczowych i Ebay. Allegro odpada w przedbiegach. No ale cały temat dotyczy Amazonu i bardzo mnie cieszy, że ten nasz zastały, pomarańczowy monopolista w końcu poczuje konkurencję.
Obrazek

Awatar użytkownika
Mormicc
Weteran
Posty: 1277
Rejestracja: pn kwie 25, 2016 12:58 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Mormicc » śr lut 19, 2020 6:00 pm

Mi do szczęścia by wystarczyło, żeby OLX dodał opcję "kup teraz", a nie że trzeba za każdym razem pisać do sprzedawcy oraz lepsze filtry :roll:
Mój profil MAL <- przyjmuję do znajomych :v
Chcem: Houseki no Kuni, K no Souretsu :v
...Marzenia o zmierzchu - Dango<3, Beastars - SJG <3

Awatar użytkownika
Thoreline
Wtajemniczony
Posty: 821
Rejestracja: pt sie 08, 2014 8:44 pm
Lokalizacja: gdzieś nad morzem
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Thoreline » śr lut 19, 2020 7:04 pm

Po ostatniej zapowiedzi Allegro iż od marca będzie drożej, rezygnuję z wystawiania mang na allegro. Stwierdziłam iż niestety nie będzie się już to opłacało. Na OLX nie ma tylu przydatnych opcji co na Allegro, ale lepsze to niż nic.

Awatar użytkownika
Kakaladze
Fanatyk
Posty: 1893
Rejestracja: ndz kwie 26, 2015 7:09 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Kakaladze » czw lut 20, 2020 11:36 am

Lou, Ja mówię o prowizjach, a ty wyskakujesz z tym jakie to masz doświadczenie w e-commerce i czego to nie wiesz.

Ale to nie jest ważne.

Zapomniałem o zasięgu? To powiedz mi jaki zasięg ma na lokalnym Polskim rynku Amazon, Ebay? Nieznaczący na tle konkurencji jaką jest allegro, poza tym ebay już dawno przegrał z naszym lokalnym monopolistą. Przecież allegro jako lokalny serwis nie będzie oferować zasięgów zagranicznych to oczywiste, więc porównywać je można tylko względem Polskiego rynku.

Podejście do sprzedawców? Allegro przegrywa XD? Prędzej ma remis, chociaż i z tym bym uważał. Chyba w całym twoim wieloletnim idącym w tysiącach produktów doświadczeniu zupełnie zapomniałaś, jak łatwo kupujący potrafili wycofać pieniądze przez paypal (na Ebayu) i sprzedawca zostawał bez produktu, bez kasy i bez możliwości odwołania (chyba że w sądzie). To samo Amazon który z "bomby" przyklepywał roszczenia A to Z guarantee (i dalej to robi), mimo że często sprzedawcy mają nawet śledzenie i udowodnione że towar dotarł do klienta. Takich spraw nie jest kilka, kilkanaście, tego jest ogrom i sprzedawcy regularnie żalą się w internecie. Na Allegro czy tego chcesz czy nie, nie tak łatwo wymusić zwrot pieniędzy (choć to też nie tak że się nie da). Trzeba skorzystać z POK który wymaga często nawet zgłoszeń na policję oszustwa, a nie tylko klikasz formularz i masz pieniądze.

Gdybym miał nawet liczyć kwestie estetyczne, to zarówno eBay i Amazon wyglądają jak strony mające po 20 lat, design i UX tam nie istnieje. Z tych stron nie da się korzystać intuicyjnie, mają wiele strasznych rozwiązań które nie przejdą na nowoczesnych stronach internetowych. Allegro na tym polu radzi sobie jeszcze lepiej.

Zapomniałaś chyba też jak Amazon w swoim świetnym podejściu do sprzedawców, radośnie blokuje ludziom konta bo nie spełnili bardzo restrykcyjnych wymogów ich serwisu. Z tego co znalazłem część wymagań:
► Pokaż Spoiler
Monopol na rynku nie jest fajny, ale ta gloryfikacja innego monopolisty (tylko nie u nas) w postaci Amazonu to generalnie śmiech na sali. To wcale nie jest tak że za granicą gdzie Amazon działa, nagle sprzedawcy chodzą ciągle zadowoleni, myślę że emocje są podobne jak wśród sprzedawców na Allegro.

Poza tym sugestie że Allegro jako takie się nie rozwija też mnie bawi, to wcale nie tak że Allegro wprowadzając swój ostatni program Allegro Smart, zrobił nie małe zamieszanie na lokalnym rynku ecommerce. Zwiększając bardzo obroty na swoim serwisie, tym samym generując więcej zamówień dla sprzedawców, oraz komfort dla kupujących w postaci darmowej dostawy. Jeżeli wprowadzenie tak innowacyjnego na lokalnym rynku programu oznacza "zastanie" to nie wiem co by mieli zrobić według ciebie. Może i wiele brakuje do programu Amazon Prime (który jest o wiele lepszy i oferuje więcej), ale to krok w dobrą stronę.
Obrazek

Awatar użytkownika
Lou
Weteran
Posty: 1285
Rejestracja: sob lip 05, 2014 11:50 am
Lokalizacja: Pabianice
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Lou » czw lut 20, 2020 12:08 pm

Kakaladze, zarzuciłeś mi brak pojęcia o tym co się dzieje w temacie więc ci napisałam skąd wiem. Nie wyjeżdżaj mi z takimi tekstami. To właśnie lata pracy na różnych kanałach uczą pewnych rzeczy, m.in. jak zajmować się wyjaśnianiem sporów, jak dbać o nieutracenie statusu Super/Top Sprzedawcy czy ile wynosi rachunek zysków i strat. Ja przynajmniej wiem z doświadczenia o czym piszę, a ty poczytałeś jakieś fora na których użalają się bieda przedsiębiorcy i się bulwersujesz. Popracuj w branży przez wiele lat, zobacz jak pomarańczowi dymają sklepy robiące milionowe obroty i wtedy się wypowiadaj.
Obrazek

Awatar użytkownika
Kakaladze
Fanatyk
Posty: 1893
Rejestracja: ndz kwie 26, 2015 7:09 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Kakaladze » czw lut 20, 2020 12:40 pm

Lou,
1. Nie zarzuciłem ci braku pojęcia w temacie ecommerce, tylko w wysokości prowizji jakiś prywatnych podmiotów to raczej dość spora różnica.
2. Jesteś tak pewna siebie, że nawet nie umiesz wejść w normalną dyskusję tylko ciągle musisz podkreślać jakie to masz doświadczenie.
3. Nie muszę pracować w branży by móc się wypowiedzieć na dany temat, mam oczy szeroko otwarte i śledzę sobie co chcę i kiedy chcę. Jak ktoś wyprowadza nie z błędu to bardzo to cenię, gdyż generalnie jestem otwarty na wiedzę i interesuje mnie wiele rzeczy, poza moją główną branżą w której się kształcę. Ale bawią mnie takie osobniki jak ty, które muszą wszystkim i wszędzie pokazać jakimi są "znawcami" jednak nie podejmą żadnej dyskusji. Generalnie powszechnie mówi się o takich ludziach: Buce.
► Pokaż Spoiler
Rzucasz samymi ogólnikami i nie potrafisz rozszerzyć tematu. Też umiem rzucić tanim hasłem "Amazon dyma sklepy", "Ebay dyma sklepy", "Allegro oszukuje klientów", tylko to zupełnie nic nie wnosi do tematu.

Tu kończę dalsze odpowiadanie tobie, idź dalej napawać się tym jakie masz wieloletnie doświadczeniem w ecommerce, nie umiejąc, bądź nie chcąc odpowiedzieć nawet na jeden punkt mojej wypowiedzi.

PS: Bawi mnie to jak poszkodowanych sprzedawców umiesz włożyć do jednego worka "użalający się bieda przedsiębiorcy". Pewnie dobrze wiesz że każdy z nich nie ma wielomilionowych obrotów i jak on w ogóle śmie mieć inne zdanie od ciebie :lol:
Obrazek

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1252
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Mr.Chiquita » czw lut 20, 2020 1:41 pm

Kakaladze pisze:
czw lut 20, 2020 12:40 pm
Buce.
+1 :)

Awatar użytkownika
Bukafo
Fanatyk
Posty: 1781
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 7:30 pm
Lokalizacja: Kasztankowy zagajnik
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Bukafo » czw lut 20, 2020 2:05 pm

Mr.Chiquita, nie ciesz się tak, bo sam na tym forum idealnie się wpisujesz w tą grupę. Chyba, że masz tego świadomość i właśnie dlatego dałeś tego plusa. ;)
Obrazek
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

Pajęcza_Lilia
Wtajemniczony
Posty: 572
Rejestracja: pt lip 28, 2017 2:21 pm
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Pajęcza_Lilia » czw lut 20, 2020 5:54 pm

...mnie przeraża, że ktokolwiek jest w stanie cieszyć się z sukcesów Amazonu, nawet jeśli tylko w kontekście 'bo da konkurencję'.
No fajnie, że da, tylko jakim kosztem?
Wszelkie chwilówki 'na zaraz' które hurtowo sprzedają dane windykacji to problem, ale jakoś nie cieszyłabym cię jakby mafia zaproponowała mi alternatywę. :roll:

Awatar użytkownika
Sebek
Weteran
Posty: 1319
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 12:27 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Sebek » czw lut 20, 2020 7:36 pm

Kakaladze pisze:
czw lut 20, 2020 12:40 pm
Nie muszę pracować w branży by móc się wypowiedzieć na dany temat, mam oczy szeroko otwarte i śledzę sobie co chcę i kiedy chcę.
Ty tak na serio z tym? :o Dzieki takiemu mysleniu ksieza nadal przygotowuja do zycia w rodzinie xD Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak slabo to brzmi. Nie znam tematu, ale wypowiem sie...
Bukafo pisze:
czw lut 20, 2020 2:05 pm
Mr.Chiquita, nie ciesz się tak, bo sam na tym forum idealnie się wpisujesz w tą grupę. Chyba, że masz tego świadomość i właśnie dlatego dałeś tego plusa. ;)
lol
Obrazek

Awatar użytkownika
Kakaladze
Fanatyk
Posty: 1893
Rejestracja: ndz kwie 26, 2015 7:09 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Kakaladze » czw lut 20, 2020 7:39 pm

Sebek, No na serio, muszę pracować w wydawnictwie mangowym, by móc oceniać rynek mang, jakość wydań czy ogólnie jakość wydawnictw?
Obrazek

Awatar użytkownika
Sebek
Weteran
Posty: 1319
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 12:27 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Sebek » czw lut 20, 2020 7:46 pm

Kakaladze pisze:
czw lut 20, 2020 7:39 pm
No na serio, muszę pracować w wydawnictwie mangowym, by móc oceniać rynek mang, jakość wydań czy ogólnie jakość wydawnictw?
Na serio nie zdajesz sobie sprawy z idiotyzmu, ktory uzyles wyzej? Chlopie napisales "Nie muszę pracować w branży by móc się wypowiedzieć na dany temat, mam oczy szeroko otwarte i śledzę sobie co chcę i kiedy chcę." :D Pieprznales, ze nie musisz pracowac w danej branzy, zeby moc sie o niej wypowiedziec :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Kakaladze
Fanatyk
Posty: 1893
Rejestracja: ndz kwie 26, 2015 7:09 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Kakaladze » czw lut 20, 2020 7:55 pm

Sebek, Ale ja nie wypowiadam się o branży jako takiej, tylko na określony temat który jest z nią powiązany.


Nie muszę być z branży logistycznej by subiektywnie ocenić jakość Poczty Polskiej. Tak samo nie muszę być w branży e-commerce by gdzieś ocenić usługi Amazonu/Ebay/Allegro, to samo z ich cennikami czy sposobem traktowania klientów/sprzedawców. Są to podmioty ogólnodostępne, ich cenniki i warunki są dostępne publicznie, nawet je cytowałem.

Ja tego co piszę nie wyssałem z palca, tylko wielu artykułów, tematów, własnych doświadczeń (tu akurat kupując, sam miałem zresztą okazję poznać jak łatwo Amazon przyznaje zwrot, zrobili to po 20sec od mojego złożenia sporu, bez możliwości wypowiedzi dla sprzedawcy).

Także nie, nadal nie łapie o co ci chodzi.
Obrazek

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2283
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: ociesek » czw lut 20, 2020 8:09 pm

Sebek pisze:
czw lut 20, 2020 7:46 pm
Pieprznales, ze nie musisz pracowac w danej branzy, zeby moc sie o niej wypowiedziec
I ma rację. Wystarczy się czymś interesować, jak kolega wyżej i poszerzać swoją wiedzę na różne sposoby. Nie trzeba pracować jako lekarz, żeby hobbystycznie uczyć się o anatomii. Głupota idzie raczej z Twojego rozumowania - trzeba pracować jako ktoś konkretny, żeby posiadać wiedzę w tej konkretnej dziedzinie.

Awatar użytkownika
Dembol
Wtajemniczony
Posty: 948
Rejestracja: śr lut 04, 2009 10:46 am
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Dembol » czw lut 20, 2020 9:28 pm

Wiedza potoczna =/= wiedza.
Opinia =/= fakt.

Z Amazona cieszyłbym się 10 lat temu. Od prawie roku nie złożyłem tam zamówienia i nie zamierzam składać ze względu na naganne praktyki względem pracowników najniższego szczebla. Wszystko można znaleźć gdzie indziej, taniej albo niewiele drożej, z większym prawdopodobieństwem, że nie zostanie poobijane na wszystkie strony w tranzycie (a słabe pakowanie wynika z automatyzacji, nieludzkich norm do wyrobienia narzucanych pracownikom). Przy okazji można dać zarobić normalnym ziomeczkom, a nie Jeffowi Bezosowi.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości