Rozmowy o prywatnych biblioteczkach

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kesah
Adept
Posty: 447
Rejestracja: śr wrz 28, 2011 6:57 pm
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: kesah » sob kwie 10, 2021 5:01 pm

Alexandrus888 pisze:
sob kwie 10, 2021 4:00 pm
O tak, meble własnego projektu to jest sztos. Tylko niech ktoś kumaty, siedzący w biznesie, zerknie na gryzmoły, bo mogą niezłe kwiatki powychodzić. Na ten przykład zrobiłem za szerokie półki i były 'wiotkie'. Na szczęście koleś się kapną i dorobił podpory. Wygląda to naprawdę zacnie.

A propo uginających się półek - kesah, nie boisz się, że ta szafka po prawej, w części szerszej, ma za szeroki rozstaw? Nie ma ugięcia tam?
Jest ugięcie w centralnej części. Dlatego czy chcę czy nie, trzeba zmienić regały.
Lista życzeń : Kengan Ashura/Omega, Gantz, Claymore, Slam Dunk, Ashita no Joe, Holyland, Yu Yu Hakusho, Sun-Ken Rock, Im a Hero

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3299
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Alexandrus888 » sob kwie 10, 2021 5:25 pm

"Na stałe" mam wstawione nie jedną a 2 półki na regał, chciałem wszystkie na sztywno skręcane, ale 'mój' pan powiedział, że to bez sensu i tylko koszt podniesie. Bodaj to się nazywa "półka wiązarowa". Ale nie ma wpływu na ugięcia innych półek. Jej zadaniem jest sztywne złączenie boczków tak by skrócić odcinki wyboczenia. Ze swej natury pionowe deski są długie i niezbyt szerokie, a co za tym idzie - wiotkie. Jeśli je obciążymy to się będą bardzo wyginać i w końcu strzelą. Poziomy sztywny łącznik usuwa ten problem.

Ale jak jest za duży rozstaw boczków, wtedy i półki stają się wiotkie. Obciążając je działamy siłą skierowaną w dół. Jej maksimum przypada na środek półki i tam materiał zaczyna się odkształcać. Tak jest ZAWSZE. Ważne tylko by ugięcie nie przekraczało stanu granicznego, bo jak przekroczy, to się zawali.

Ugięcie jest zależne od: 1) Przyłożonej siły (ilości upchanych mang) i jej rozłożenia. Jak mamy cięższe tomy to powinny znajdować się bliżej boczków niż środka; 2) wytrzymałości materiału, czyli tego z czego zrobiono. W tym przypadku kluczowy parametr to wytrzymałość na rozciąganie. Na ściskanie też, ale drewno jest pod tym względem lepsze niż na rozciąganie, więc to na rozciąganiu trachnie; 3) Geometri. Najkrócej: im element dłuższy tym chętniej się ugina. Im węższy też. Przykładowo - 2 elementy o dł 100cm, grubości 18mm obciążamy siłą x N. Element A na szer. 30cm, a B 50cm. Który pęknie? Prawidłowa odpowiedź:
► Pokaż Spoiler
Żadna pozioma podpora temu nie zapobiegnie! By uratować półkę musimy ją podeprzeć. Nie koniecznie w 1/2, wystarczy w dowolnym miejscu, tak by zmniejszyć dł wyboczeniową o niezbędne minimum. Można zrobić podporę, podwieszenie, albo dodatkową deskę pionową.

Kurde rozpisałem się, ale mam nadzieję, że z sensem. ninna, podaj wymiary półki (szerokość/głębokość/grubość deski), materiał z czego jest zrobiona i ile komiksów jakiego formatu na niej jest, to pobawię się w detektywa i odnajde stare notatki z mechaniki budowli. Zobaczymy, czy na pewno nie masz się o co bać :P

Awatar użytkownika
KubciO
Fanatyk
Posty: 1930
Rejestracja: pn lip 18, 2016 12:36 am
Lokalizacja: Nowy Sącz
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: KubciO » sob kwie 10, 2021 5:34 pm

ninna pisze:
sob kwie 10, 2021 3:27 pm
od razu mi się rzuciły w oczy te skośne półki, skojarzyły mi się z księgarnią albo regałami na prasę w saloniku . Bardzo ciekawie to wygląda.
Miałem identyczne skojarzenie. Bardzo mi się te półki podobają.
Kesah, gratuluję zbiorów. ;)
Last Man 6 - +4/5
Ragna Crimson 2 - 4/5
Chainsaw Man 11 - +4/5
Chainsaw Man 10 - 4/5
One-Punch Man 23 - +4/5

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2961
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: ninna » sob kwie 10, 2021 7:54 pm

Alexandrus888 pisze:
sob kwie 10, 2021 5:25 pm
Kurde rozpisałem się, ale mam nadzieję, że z sensem. ninna, podaj wymiary półki (szerokość/głębokość/grubość deski), materiał z czego jest zrobiona i ile komiksów jakiego formatu na niej jest, to pobawię się w detektywa i odnajde stare notatki z mechaniki budowli. Zobaczymy, czy na pewno nie masz się o co bać :P
Przeczytałam wszystko, nawet z grubsza zrozumiałam, a z matematyki i fizyki jestem kompletna noga :P. Ale sorki, nie chce mi się mierzyć półki, a tym bardziej komiksów na niej stojących XD. Z czego jest regał zrobiony też nie wiem. Z tego materiału mam robione wszystkie meble (poza łóżkiem oczywiście) bo chciałam, żeby wyglądały tak samo i były pod kolor. Bardzo ufam ludziom, którzy robili mi to wszystko. Pan "dowodzący", któremu nie udało się mnie przekonać na dodatkowe wzmocnienie regału, zrobił wszystko żeby mebel wytrzymał obciążenie książkami. Ale zastrzegł, że półki będą się uginać jeśli zrobimy tak, jak ja koniecznie chciałam... Powiedział, że materiał wytrzyma tylko będę miała brzydkie wygięcie pośrodku. I to jest prawda - jedyna prosta półka to ta wklejona na stałe. Trzymam tam Clampa (są tam omnibusy i te ciężkie ekskluziwy w twardych oprawach).

Drugi regał projektowaliśmy już inaczej (zresztą wrzucałam tu zdjęcia) - pośrodku jest "przedzielenie" i półki po obu jej stronach można zwyczajnie wyjąć. Wszystko jest równe i nic się nie ugina.

jtumanowicz, ja przy wyliczaniu wymiarów robiłam inaczej - mierzyłam ile mam miejsca przy ścianie, potem mierzyłam największe tomy i w ten sposób uzyskiwałam maksymalną wysokość i szerokość regału oraz maksymalną wysokość półek. Nie lubię kłaść tomów na płasko więc zależało mi żeby móc je postawić na półkach*. Lubię też, kiedy jest miejsce nad tomikami, mam wrażenie, że wtedy "lżej" to wygląda, a nie jak typowa ściana książek :D.

*Ale i tak "Koszmary" leżą płasko bo są za wielkie... I "The End Of Summer" Tillie Walden :(

Awatar użytkownika
jtumanowicz
Adept
Posty: 243
Rejestracja: sob lip 18, 2020 8:35 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: jtumanowicz » sob kwie 10, 2021 8:05 pm

ninna pisze:
sob kwie 10, 2021 7:54 pm
Lubię też, kiedy jest miejsce nad tomikami, mam wrażenie, że wtedy "lżej" to wygląda, a nie jak typowa ściana książek
No to kwestia gustu, ja bardzo lubię jak jest ciaśniutko upakowane :). Wygląda bardziej jak skrojone na wymiar a mniej jak mebel ze sklepu.

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2961
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: ninna » sob kwie 10, 2021 8:17 pm

jtumanowicz, jasne, każdy lubi co innego :D. Ja mam też skłonność do różnych pierdół, tzw. kurzołapów i lubię mieć miejsce by je stawiać. Ale mocno z tym walczę i się ograniczam :wink:. Podoba mi się u Ciebie to, że nie stawiasz niczego koło komiksów (bo i nie masz jak :P) i wygląda to bardzo schludnie. Ja tak miałam jak regały były nowe i jak robiłam remont... Pozbyłam się potężnej ilości wszelkiej maści miśków i figurek. Przy sprzątaniu to było mega wygodne - tylko umyć półki i tyle. Ale stety-niestety natury nie oszukasz i parę szpargałów ostatecznie na regałach mam. Nie jest ich jednak jakoś porażająco dużo, no i 3 kokeshi są "tematyczne" :wink:.

Archerito
Weteran
Posty: 1045
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 9:41 am
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Archerito » ndz kwie 11, 2021 1:02 am

jtumanowicz co się stało, że wróciłeś do mang, a (z tego co widzę) odszedłeś troszkę od peleryniarzy? Za czasów Szafy z komiksami pamiętam tendencję odwrotną, a wydaje mi się, że królują u Ciebie mangi :)

Awatar użytkownika
jtumanowicz
Adept
Posty: 243
Rejestracja: sob lip 18, 2020 8:35 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: jtumanowicz » ndz kwie 11, 2021 8:21 am

Archerito wydaje mi się, że to przede wszystkim zmęczenie materiału. Parę lat temu czytając peleryniarzy zauważyłem, że czas pomiędzy "wielkimi eventami zmieniającymi wszystko" dramatycznie się skrócił. Moje ulubione postacie brały udział w swoich własnych przygodach przez jeden-dwa tomy a potem decyzją redaktora musiały razem z pięćdziesięcioma innymi postaciami bronić znów Ziemi przed inwazją z kosmosu albo z piekła albo z innego wymiaru. Nie grzały mnie nigdy komiksy zespołowe (X-Men, Avengers) więc i takie eventy przyjmowałem chłodno.

Do tego doszło, że w sumie przypadkiem trafiłem na FB na kilka grup sprzedażowych i zachłysnąłem się tym, że mogę sobie po taniości nadrobić wszystkie te mangi na które nie było mnie stać wcześniej - w 2001 roku kiedy zaczynałem czytać mangi miałem 14 lat i 50 zł kieszonkowego miesięcznie :D.

Teraz doszedłem do momentu gdy mam zebrane prawie wszystko co chciałem nadrobić więc tempo zakupów znacznie mi spadło (w samą porę, bo regał miał pomieścić wszystko a mieści na tylko 80% frontem do pokoju i reszta jest poupychana z tyłu). Zobaczymy co będzie za kolejne 5 lat. Być może przerzucę się w 100% na komiksy Disneya albo artbooki.

Archerito
Weteran
Posty: 1045
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 9:41 am
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Archerito » ndz kwie 11, 2021 8:57 am

jtumanowicz pisze:
ndz kwie 11, 2021 8:21 am
Zobaczymy co będzie za kolejne 5 lat. Być może przerzucę się w 100% na komiksy Disneya albo artbooki.
Wow...no proszę. Świetna historia :) Nic tylko się cieszyć w takim razie, że na łono "mangozjebków" powrócił syn marno(S)trawny :D A może następnym krokiem będzie komiks amerykański ale nie peleryniarski? Ja od dłuższego czasu czaję się, żeby wesprzeć ofertę Non Stop Comics ale jak patrzę ile wydaję miesięcznie na mangi to jednak rezygnuję :D

Awatar użytkownika
kesah
Adept
Posty: 447
Rejestracja: śr wrz 28, 2011 6:57 pm
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: kesah » czw kwie 22, 2021 9:35 pm

no, dziś przekroczyłem 1000 tomów w swoim zbiorze

Poza standardowymi zakupami uzupełniającymi wychodzące serie, to nadrobiłem pewne zaległości i zainwestowałem w nowe serie do kolekcji :

Komplet - Neon Genesis Evangelion (14)
Komplet - Hellsing (10)
20 Century Boys - (5)

Evangeliona i Hellsinga kiedyś miałem, ale odsprzedałem. Postanowiłem przywrócić te serie do kolekcji, bo w sumie akurat trochę szkoda nie mieć tych tytułów. Wstępnie jednak myślałem o zakupie tylko Evangeliona, ale nie powiem... Informacja o tym, że powstaje aktorska adaptacja mangi Hellsing przez Amazona i gdzie scenarzystą jest autor cyklu filmów John Wick, to jakoś mnie zmotywowało, by zakupić również i tą serię.

Jest chyba tylko jedna seria której raczej nigdy nie kupię... Chodzi o Monster od Urasawy. Miałem, przeczytałem i w trybie natychmiastowym sprzedałem i wiem, że nigdy po tą serię nie sięgnę, co więcej, zraziła mnie tak do twórczości Urasawy, że z rozpędu sprzedałem też Pluto - czego akurat żałuję... Bardzo długo wahałem się z zakupem 20 Century Boys... Dlaczego aż tak? Monster mnie wciągnął od pierwszych tomów, byłem nim zachwycony... Do czasu aż Tenma zaczął bawić się w detektywa, gdy pojawiły się motywy rzeszy i to zakończenie... Po prostu w połowie tej serii wszystko robi się coraz gorsze, coraz głupsze i rozczarowujące... Czytałem i nie mogłem uwierzyć jak można tak spieprzyć tak dobrze zapowiadającą się historię. Może to kwestia mojego odbioru, ale niestety, to było jedno z gorszych doświadczeń jeśli chodzi o serie mangowe, które z jednej strony zachwyciły by nie daleko później po prostu drastycznie rozczarowały. Chyba nie było żadnej innej serii która tak pod względem prowadzenia historii by mnie załamała.
Lista życzeń : Kengan Ashura/Omega, Gantz, Claymore, Slam Dunk, Ashita no Joe, Holyland, Yu Yu Hakusho, Sun-Ken Rock, Im a Hero

Awatar użytkownika
Gokiburi
Wtajemniczony
Posty: 502
Rejestracja: śr mar 13, 2013 11:35 pm
Lokalizacja: Krk
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Gokiburi » pt kwie 23, 2021 12:35 am

kesah pisze:
czw kwie 22, 2021 9:35 pm
no, dziś przekroczyłem 1000 tomów w swoim zbiorze.
Tylko PL czy inglisze też?

Awatar użytkownika
kesah
Adept
Posty: 447
Rejestracja: śr wrz 28, 2011 6:57 pm
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: kesah » pt kwie 23, 2021 10:31 am

Gokiburi pisze:
pt kwie 23, 2021 12:35 am
kesah pisze:
czw kwie 22, 2021 9:35 pm
no, dziś przekroczyłem 1000 tomów w swoim zbiorze.
Tylko PL czy inglisze też?
Głównie polskie, z obcojęzycznych mam bardzo mało. Jest jedynie seria Tenjo Tenge wydana zbiorczo 2 in 1 (11 tomów zawierających w sobie 22 tomiki) po niemiecku. World's End Harem mam dwa tomy po angielsku, Battle Vixens - 6 tomów po angielsku i chyba dwa hentajce jeden po japońsku i jeden po angielsku. (wyżej na tej stronie jest spis moich mang, co prawda doszło od tego czasu ich trochę + regał).

Propo. Jakby ktoś miał gdzieś na sprzedaż tomy Battle Vixens czyli serię znaną bardziej jako Ikkitousen, to chętnie odkupię, sam posiadam u siebie tomy 2-7
Lista życzeń : Kengan Ashura/Omega, Gantz, Claymore, Slam Dunk, Ashita no Joe, Holyland, Yu Yu Hakusho, Sun-Ken Rock, Im a Hero

Awatar użytkownika
asuneko
Adept
Posty: 478
Rejestracja: sob lut 28, 2015 4:32 pm
Lokalizacja: milejów
Status: Offline

Rozmowy o prywatnych biblioteczkach

Post autor: asuneko » śr kwie 28, 2021 12:50 pm

Nie wiedziałam w jakim temacie zapytać ale czy ktoś kupował mangi zagraniczne na libristo ewentualnie krainaksiazek? (Serio nie wiem w jakim dziale najlepiej byłoby zapytać, przepraszam) Bo na polskim Amazonie się zawiodłam i więcej nie chcę tam zamawiać. Dzisiaj przyszła paczka z 5 tomem stalowego alchemika i koperta była naderwana. A grzbiet na dole zmarszczony.
I szukam alternatywy bo bookdepository ma zabójcze ceny ostatnio :shock:

Dao
Adept
Posty: 130
Rejestracja: ndz cze 28, 2020 6:28 pm
Gender:
Status: Offline

Rozmowy o prywatnych biblioteczkach

Post autor: Dao » śr kwie 28, 2021 2:37 pm

asuneko, o libristo się nie wypowiem, bo nigdy nie zamawiałam, ale jeżeli chodzi o krainę książek to jestem zadowolona. Kilka razy zamawiałam stamtąd mangi i zawsze przychodziły nienaruszone. Ostatnio 1 mały tomik tegami bachi przyszedł w kartonie tak wypchanym folią bąbelkową, że spokojnie mogłyby się tam zmieścić jeszcze 3 inne mangi. :lol:
No i na plus jest możliwość śledzenia przesyłki. ;)

Awatar użytkownika
Angu
nołlife
Posty: 2697
Rejestracja: pt sty 07, 2011 1:38 pm
Lokalizacja: Wejherowo
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Rozmowy o prywatnych biblioteczkach

Post autor: Angu » śr kwie 28, 2021 2:38 pm

asuneko, zamawiałam i na libristo i KK i wszystko było ok :)
Obrazek

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2961
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Rozmowy o prywatnych biblioteczkach

Post autor: ninna » śr kwie 28, 2021 4:00 pm

asuneko, laaaata temu zamawiałam mangi w Krainie Książek i nie przypominam sobie żadnych problemów.

Awatar użytkownika
KubciO
Fanatyk
Posty: 1930
Rejestracja: pn lip 18, 2016 12:36 am
Lokalizacja: Nowy Sącz
Gender:
Status: Offline

Rozmowy o prywatnych biblioteczkach

Post autor: KubciO » śr kwie 28, 2021 6:51 pm

Ja parę razy kupowałem w ebook.pl. Zerknij sobie tam. 😉

EDIT
Oczywiście musiałem się pomylić. Zjadłem n w nazwie/adresie. Ma być enbook.pl.
Ostatnio zmieniony śr kwie 28, 2021 10:21 pm przez KubciO, łącznie zmieniany 3 razy.
Last Man 6 - +4/5
Ragna Crimson 2 - 4/5
Chainsaw Man 11 - +4/5
Chainsaw Man 10 - 4/5
One-Punch Man 23 - +4/5

Awatar użytkownika
Lou
Weteran
Posty: 1285
Rejestracja: sob lip 05, 2014 11:50 am
Lokalizacja: Pabianice
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Rozmowy o prywatnych biblioteczkach

Post autor: Lou » śr kwie 28, 2021 9:40 pm

Zamawiałam z Krainy Książek dawno, dawno temu, bo mieli sporo tytułów w innych miejscach już niedostępnych. Za każdym razem przychodziły z pogiętymi okładkami. Możliwe, że przez ostatnie lata coś się zmieniło.
Obrazek

Awatar użytkownika
asuneko
Adept
Posty: 478
Rejestracja: sob lut 28, 2015 4:32 pm
Lokalizacja: milejów
Status: Offline

Rozmowy o prywatnych biblioteczkach

Post autor: asuneko » czw kwie 29, 2021 2:26 pm

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! Chyba spróbuję z krainą książek :angel:

Awatar użytkownika
Sebek
Weteran
Posty: 1314
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 12:27 pm
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Sebek » pn maja 10, 2021 6:47 pm

asuneko pisze:
pn maja 10, 2021 6:15 pm
Te numerki to po prostu numery kart. Wątpię by ktoś w sklepie siedział i szukał nazwiska które zamówiło szybciej xD
Dokladnie, dodatkowo, ze jak pisali, zamowien bylo od groma.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości