Zagraniczny rynek mangowy

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Łukasz.T
nołlife
Posty: 2795
Rejestracja: wt lip 10, 2012 2:04 am
Lokalizacja: Jędrzejów
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Łukasz.T » śr lip 15, 2020 3:07 pm

Shiki przyjrzyj się też, I've Been Killing Slimes for 300 years and Maxed Out My Level oraz Torture Princess:Fremd Torturchen.

Awatar użytkownika
Shiki
Weteran
Posty: 1391
Rejestracja: czw sty 03, 2013 6:40 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Shiki » śr lip 15, 2020 8:22 pm

Łukasz.T, dzięki! A wiesz może czy anime Slimes bardzo się różni od wersji LN? Bo z tego co widzę, to obejmuje 11 tomów LN więc jeśli jest ono w miarę wierne, to bym chyba od niego zaczęła.
Obrazek

Awatar użytkownika
Łukasz.T
nołlife
Posty: 2795
Rejestracja: wt lip 10, 2012 2:04 am
Lokalizacja: Jędrzejów
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Łukasz.T » śr lip 15, 2020 8:43 pm

Shiki, nie mam pojęcia. Nie oglądałem anime.

Awatar użytkownika
Kakaladze
Fanatyk
Posty: 1893
Rejestracja: ndz kwie 26, 2015 7:09 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Kakaladze » pt lip 24, 2020 10:46 am

Ostatnio natrafiłem na dość stare, bo 6-letnie już AMA Amerykańskiej Kodanshy. W zasadzie być może rynek się przez ten czas zmienił, ale natrafiłem na dwie dość ciekawe wypowiedzi.

Tutaj link do AMA gdyby ktoś był ciekawy całości

Otóż pierwsza rzecz odnosiła się do rynku mang cyfrowych, które jak wiemy w Polsce też mają problem z przebiciem się do czytelnika, chociaż wydawcy coraz śmielej próbują coś w tym kierunku robić:
Dallas can speak about this with more authority, but we definitely feel that the worst is behind us. The market as a whole is definitely starting to rebound, and of course, with Attack on Titan, we've had our best year ever. It's impossible to say how or how quickly the industry will change, but you should probably expect a continued gradual migration to digital reading. Just keep in mind that right now easily 90% of manga sales are in print, and print will probably continue to account for a majority of sales in the near to mid term.

-Ben
A wychodzi na to że jeszcze jakiś czas temu w Stanach też nie było tak kolorowo, 10% sprzedaży mang w formie cyfrowej to dość mało uważam, ale wiadomo że obecnym trendem jest cyfryzacja wszystkiego, więc pewnie ta liczba podskoczyła ale zakładam że nie tak wiele.

A druga wypowiedź była odnośnie Skalnacji oraz tego jak całe to środowisko jest destrukcyjne obecnie, mam podobne zdanie już o Polskich skalnatorach od kiedy wielką łaskę robią że usuną mangę ze swoich stron jak jakiś wydawca ją ogłosi. A dla wydawnictw ze stanów jest o tyle gorzej że skalnacje wcale nie znikają w momencie zapowiedzi, ba czasem się dopiero pojawiają nawet jak tytuł jest już oficjalnie tłumaczony:
It's impossible to say with any certainty just how many sales are lost due to piracy. Obviously, not 100% of people who read scanlations would've bought the book otherwise, but that number certainly isn't 0 either. Other publishers have observed sales dip precisely at the point a series begins to be scanlated. In the distant past, scanlations served a useful function, informing people and publishers of new series, but today, scanlations are almost never used in licensing, so that justification is gone. I think scanlations are incredibly harmful, whether a series is licensed or not. Not only do they demonstrably hurt sales (as I mentioned), they also teach people that manga is free, and a lot of readers end up believing that, because scanlations are so readily available, the authors and publishers must be okay with it.

So many people come up to me at conventions asking when the next chapter of Series X is going to be online. It does get demoralizing after a while.

-Ben
Podkreślony argument odnośnie "pozytywnej" strony skalnacji też idealnie odzwierciedla sytuację w Polsce, odnoszę wrażenie że kiedyś faktycznie pozwalało to rozpromować mangę, przez co wydawca mógł sobie pozwolić na jej wydanie. Tak dziś nie sądzę że ktokolwiek bierze to pod uwagę, mimo to wielu skalnatorów uważa że wydawcy "podkradają" im tytuły i zarabiają na tym co oni stworzyli tzn. rzekomą popularność tytułu.
Obrazek

Awatar użytkownika
Itachi Uchiha
nołlife
Posty: 3786
Rejestracja: pn paź 20, 2014 9:10 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Itachi Uchiha » ndz lip 26, 2020 9:07 am

LN No Game No Life, Clockwork Planet, Eromanga Sensei zbanowane na bookdepository. Ciekawe, co będzie następne.
https://www.reddit.com/r/LightNovels/co ... ga_sensei/

Awatar użytkownika
Kakaladze
Fanatyk
Posty: 1893
Rejestracja: ndz kwie 26, 2015 7:09 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Kakaladze » ndz lip 26, 2020 10:46 am

Amazon zbanowal ostatnio serię mang, które łączy jedno: mniej lub bardziej mają treści loliconowe.

Jako że bd należy do Amazonu to można było się tego spodziewać. Co ciekawe te same tytuły ale japońskiego wydania nie zostały usunięte z japońskiego Amazonu.

Teraz chyba by coś takiego kupić do polski najlepiej będzie skorzystać z wordery, ale oni z kolei dostępność mają gorszą niż bd.
► Pokaż Spoiler
Obrazek

Awatar użytkownika
Fani
nołlife
Posty: 2353
Rejestracja: sob cze 21, 2014 10:59 pm
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Gender:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Fani » ndz lip 26, 2020 12:29 pm

A faktycznie z dwa dni temu widziałem na TT info o zbanowaniu na amozonie tytułów od YP, SS oraz Fakku. Bawi mnie tylko fakt, że wpierw puszczają coś do sprzedaży, a później draka bo się wycofują :lol:. Osobiście mnie to ani ziębi ani grzeje, ponieważ na amozonie nie kupuję.

Awatar użytkownika
Kakaladze
Fanatyk
Posty: 1893
Rejestracja: ndz kwie 26, 2015 7:09 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Kakaladze » ndz lip 26, 2020 1:03 pm

Fani, Generalnie drama jest głównie przez to że Amazon to całkiem duży % zysków dla wydawców. To tak jakby empik się odciął od kilku tytułów polskiego wydawcy, pokazuje to też czemu monopol tej firmy nie jest za dobry.

No ale ja też wychodzę z założenia że mamy wolny rynek Amazon ma prawo handlować tym co im się podoba i jak nie chcą mieć tytułów to nie muszą. Ale no jest to z ich strony chamski ruch mimo wszystko, bo np takie NGNL było od lat dostępne na Amazonie.

Gdybym coś z tego zbierał to byłbym zły, bo bym musiał szukać nowego źródła. A w Polsce to jednak jest dla mnie BD albo Amazon.
Obrazek

Awatar użytkownika
Sebek
Weteran
Posty: 1318
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 12:27 pm
Gender:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Sebek » ndz lip 26, 2020 3:02 pm

Kakaladze pisze:
ndz lip 26, 2020 1:03 pm
Fani, Generalnie drama jest głównie przez to że Amazon to całkiem duży % zysków dla wydawców. To tak jakby empik się odciął od kilku tytułów polskiego wydawcy, pokazuje to też czemu monopol tej firmy nie jest za dobry.

No ale ja też wychodzę z założenia że mamy wolny rynek Amazon ma prawo handlować tym co im się podoba i jak nie chcą mieć tytułów to nie muszą. Ale no jest to z ich strony chamski ruch mimo wszystko, bo np takie NGNL było od lat dostępne na Amazonie.

Gdybym coś z tego zbierał to byłbym zły, bo bym musiał szukać nowego źródła. A w Polsce to jednak jest dla mnie BD albo Amazon.
Amazon tez robil bany na tytuly typu "Faces of Death" xD VHS, DVD, Blu-ray, rowniez podobnie bylo z nieslawnym "Srpskim Filmem", takze przypadkow mozna mnozyc, ale "Cannibal Holocaust" bez problemu mozna kupic :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1249
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Mr.Chiquita » wt sie 04, 2020 1:28 pm

Seven Seas zapowiedziało wydanie mangi SUPER HXEROS (Dokyuu Hentai HxEros), 10+ tomów, shonen, ecchi, komedia, romans - premiera w lutym 2021.

Square Enix też ma dwie fajne nowości:
  • Otherside Picnic (Urasekai Picnic) - 4+ tomy, shonen, akcja, przygoda, s-f
  • I Think Our Son Is Gay (Uchi no Musuko wa tabun Gay) - 2+ tomy, seinen, obyczajowa, komedia

Awatar użytkownika
Lou
Weteran
Posty: 1285
Rejestracja: sob lip 05, 2014 11:50 am
Lokalizacja: Pabianice
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Lou » wt sie 04, 2020 2:57 pm

I Think Our Son Is Gay jest całkiem fajne. To też mogłoby znaleźć się w katalogu Studia JG.
Obrazek

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Meliona » wt sie 04, 2020 5:06 pm

Potwierdzam, miło się czyta.
Obrazek

Awatar użytkownika
Sebek
Weteran
Posty: 1318
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 12:27 pm
Gender:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Sebek » wt sie 04, 2020 10:20 pm

Lou pisze:
wt sie 04, 2020 2:57 pm
I Think Our Son Is Gay jest całkiem fajne. To też mogłoby znaleźć się w katalogu Studia JG.
Oby "Otouto..." dobrze im schodzilo, bo tytulow tego typu jest calkiem sporo. Moznaby spytac Dango jak tam "Nasze marzenia..." im schodza, bo moze i u nich znalazloby sie miejsce na wiecej mang tego typu.
Obrazek

Awatar użytkownika
Kakaladze
Fanatyk
Posty: 1893
Rejestracja: ndz kwie 26, 2015 7:09 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Kakaladze » czw sie 06, 2020 10:57 am

Kontynuując temat sprzedaży MAGI w USA z tematu nowe mangi waneko (nie chcę taam robić offtopa).

yikkimy, ociesek (nie wiem czy temat ciebie interesuje, ale postanowiłem zawołać) Generalnie zacząłem sam szukać źródła tych informacji nic nie mogłem znaleźć, następnie wszedłem na reddita i zapytałem czy ktoś coś takiego kojarzy tu też nic, za to jedna osoba odwołała się do dostępnych statystyk sprzedażowych na pewnej stronie w taki sposób:
According to Diamond Comic Distributor's sales charts, Magi was a consistent top 50 selling manga for pretty much every volume up until volume 30 in June 2018, usually in the top 30, top 20 on a good month. A few of the early volumes made top 10, but it generally stayed around top 30 rankings until volume 30. Post-volume 30 it seems there was a significant dropoff, with volume 33 being the only one of the last 7 volumes to make the top 50 (rank 36 in December 2018, making it Viz Media's 15th best seller in that month.)
Oraz jakby ktoś był ciekawy wrzucam kilka odnośników do takich rankingów, niestety nie moge ich namierzyć bezpośrednio na stronie więc googluje je z dopiskami interesującego mnie miesiąca i niestety nie zawsze się to udaje (być może jestem ślepy i nie mogę znaleźć tej rozpiski na stronie):

Grudzień 2018 - Magi vol 33 (top 36)
Październik 2018 - Magi vol 32 (Poza topką)
Kwiecień 2018 - Magi vol 29 (top 47)
Grudzień 2015 - Magi vol 15 (top 26)
Grudzień 2013 - Magi vol 3 (Top 7)

Gdyby ktoś chciał szukać we własnym celu to najlepiej działało odniesienie wyszukania tylko do tej strony, z hasłem top 50 manga: Link do gotowego wyszukania

W każdym razie mi się udało znaleźć informacje że Magi przez większość swojego czasu sprzedawało się całkiem nieźle, wydaje mi się że praktycznie stała obecność w top 50 sprzedaży w USA to całkiem dobry wynik. Pod koniec zaliczyło spadek, ciekawe co było tego przyczyną, być może fani się wypalili.

Swoją drogą całkiem ciekawe te rankingi, w wolnej chwili spojrzę na nie dokładniej. Wiadomo że nie mają one zbyt odzwierciedlenia na Polski rynek (tam chociażby One Piece jest w top dość często jak widziałem). Ale generalnie lubię takie informacje strasznie xD.
Obrazek

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2283
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: ociesek » czw sie 06, 2020 11:27 am

Brawo, fajnie, że chciało Ci się to sprawdzać :) Najwidoczniej się myliłem, chociaż widzę pewne niedociągnięcie - to jeden dystrybutor. Nie wiadomo (chyba? Nie chce mi się w to zagłębiać :P ), ile mang i czyich dystrybuuje.

Anyways - musiałem się pomylić, za co przepraszam, od razu pożałowałem napisania bez źródła, ale nie miałem czasu tego prostować, bo zdążyłeś już odpisać :)

Może ktoś, kto się orientuje w fabule powie, czy na spadek sprzedażowy miała wpływ fabuła? Czy to nie był czasem moment zakończenia mangi w Japonii?

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Meliona » czw sie 06, 2020 11:39 am

Diamond comics jest największym dystrybutorem komiksów w USA i przez długi czas był praktycznie monopolistą (kiedy chodzi o dystrybucję do stacjonarnych sklepów komiksowych). W tym roku, przez koronawirusa DC postanowiło zmienić dystrybutora swoich komiksów, więc wygląda na to, że od 2020 pozycja Diamonda znacząco się obniży.

Nie wiem, jak jest z mangami, ale z tego, co się orientuję rankingi Diamonda wskazywały na to, ile sklepy zamówiły tomów, a nie pokazywały, ile ich faktycznie sprzedały.
Obrazek

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2283
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: ociesek » czw sie 06, 2020 11:57 am

I've been so wrong my whole life...

Awatar użytkownika
mika
Fanatyk
Posty: 1600
Rejestracja: wt sty 21, 2014 4:55 pm
Kontakt:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: mika » czw sie 06, 2020 12:51 pm

Mnie od Magi odrzuciło to, co było po time skipie, w sumie niewiele wiem na temat tej części, bo wciąż nie zmogłam się, by ją przeczytać. Może sobie kupię kiedyś e-wydanie od Waneko, bo na całą serię niestety nie mam miejsca. Cóż, żal pięknych okładek, ale z długimi tytułami pewnie tak będę robić, jak się w końcu dorobię większego sprzętu niż telefon. Tak czy siak, ta ostatnia część zaczęła się dosyć dziwnie i może nie każdemu odpowiadał taki kierunek historii.
Ostatnio zmieniony czw sie 06, 2020 3:37 pm przez mika, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tomek
Wtajemniczony
Posty: 621
Rejestracja: pn lip 09, 2007 5:23 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Tomek » czw sie 06, 2020 1:56 pm

Rankingami Diamondu przy VIZ Media za bardzo nie przejmowałbym się, bo głównym dystrybutorem tego wydawnictwa od wielu lat jest Simon & Schuster, czyli zajmujący się książkami.

Diamond Comics to tylko firma od sklepów z komiksami. Nie ma jednoznacznych wyników, ale możliwe, że VIZ Media jest większym wydawcą w USA niż Marvel czy DC.

Awatar użytkownika
zandam
Moderator
Posty: 3063
Rejestracja: czw kwie 24, 2003 8:13 pm
Lokalizacja: Wronki
Kontakt:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: zandam » czw sie 06, 2020 6:31 pm

Jak już macie się kierować jakimiś danymi to lepiej tymi z BookScana. Nie są idealne, ale na tę porę lepszych nie ma. Nie bez powodu amerykańscy wydawcy płacą za ich pełne raporty.

2014
2015
2016
2017

Podpowiem, że "Magi" pojawiło się na tych listach tylko dwa razy (zaczęło wychodzić w 2013 r. i nie pojawiło się wtedy na liście). Raz w 2014r. i drugi raz w 2015 r. (w obu przypadkach dotyczyło to tylko pierwszego tomu, a sprzedany nakład wynosił ok. 5 tys. egzemplarzy). Dlatego myślę, że Ociesek był bliższy prawdy odnośnie do sprzedaży tego tytułu. Z jednej strony sprzedaż była marna jak na tego typu tytuł, z drugiej nie była aż tak kiepska, żeby musieli wprowadzać jednoroczny tryb wydawniczy jak w przypadku choćby "Kaze Hikaru".

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości