Silver Spoon - wątek ogólny

Forum dotyczące mangi Silver Spoon i wszystkiego co z nią związane.
ODPOWIEDZ
biB
Adept
Posty: 265
Rejestracja: śr lip 26, 2006 3:29 pm
Lokalizacja: Łódź
Status: Offline

Post autor: biB » wt sie 13, 2013 3:49 pm

wataken pisze:Większy format przyda się np. przy takich, naćkanych tekstem aż po brzegi dymków, kadrach:
Akurat chyba kiepski kadr demonstracyjny wybraliście, bo scena sugeruje, że ten tekst (poza ostatnim wykrzyknieniem) był totalnie nieważny, po prostu MIAŁO być go tam dużo i miał być niezrozumiały (zresztą zwróćcie uwagę, że niektóre słowa są ucięte przez ramy dymków i bynajmniej nie wygląda to na błąd w druku). Równie dobrze można by tam wstawić tekst z encyklopedii albo blahblahblahblah. Albo nawet zostawić krzaczki, nawet by pasowało do kontekstu :twisted: Pozostaje pytanie czy serio warto akurat to czytać z taką uwagą?
wataken pisze:NHK też nie miał jakiejś przepięknej kreski a swoje 135x195 dostał, zresztą od początku większy format był do mang dla starszych lub takich trochę bardziej niestandardowych, do których należy kupujących trochę bardziej zachęcać niż do innych, a SS ze swoją tematyką trochę podpada pod obie kategorie.
No i świetnie, że mangi dla starszych czytelników są w większym formacie! Moim zdaniem, to świetna decyzja (choć w sumie, uważam też, że jak ulał pod takie kryterium podchodzi KnT a nie dostało... ;P).
Jednak SS to shonen, a jak dotąd wszystkie takie serie były wydawane w standardowym "shonenowym" formacie. Wydaje mi się, że odpowiednia czcionka (a Waneko korzysta z tych raczej "większych") oraz marginesy załatwiają sprawę czytelności. Szczególnie, że mniejszy format Waneko jest i tak większy niż format JPFu, w którym wydane były mangi ze ścianami tekstu i dało się je czytać (Death Note na przykład; Ouran to nie przykład... on nie ma konkurencji, ale też w przeciągu 3 chapterów SS nie znalazłem nic podobnego nawet do cienia ścian tekstu z Ourana... ).
Zresztą po tych 3 chapterach widzę, że SS ma kreskę bardzo prostą, jeszcze prostszą niż FmA. A NHK to przy nim królestwo teł i udziwnień. Nie znaczy to absolutnie, że złą, taki ma styl Arakawa. Chodzi o to, że "w powiększeniu" będzie atak bieli i pustych przestrzeni...

A w ogóle czy Arakawa nie jest wystarczającą zachętą? :twisted:

Się nagadałem.
zandam pisze:Nie bierzesz pod uwagę takich osób, jak ja, które FMA nie mają zamiaru kupować, więc mniejszy format tylko mnie srogo rozczaruje (bo obiecany jest większy!)... :?
Nie bierzesz pod uwagę takich osób, jak, myślę, nie tylko ja, które FmA kupiły i mają, i które większy format srogo rozczaruje, bo będzie im "odstawał na półce".
Okok, może trochę przesadziłem, ale pasowało :P

Chrno
Status: Offline

Post autor: Chrno » wt sie 13, 2013 4:07 pm

Chcecie mały format, to może od razu papier toaletowy żeby zaoszczędzić? :< Pierwszy raz się spotykam żeby ludzie sami walczyli o coś gorszego niż mają dostać.

Awatar użytkownika
gg gonia
nołlife
Posty: 2598
Rejestracja: pn sty 25, 2010 3:46 pm
Gender:
Status: Offline

Post autor: gg gonia » wt sie 13, 2013 4:08 pm

Ja tam nie rozumiem tego latania o większy format, tylko to mniej poręczne i się w torebce gniecie,a kreska mimo że ładna to nie jest jakimś majstersztykiem co by podziwiać w skupieniu. To jest manga komediowa, nie rozumiem po co to powiększać, czy tego typu tytułów właśnie najfajniej nie czyta się gdy ma się zły humor- w czasie podróży ze szkoły lub pracy? Mniejsze moim zdaniem wygodniejsze. Ouran i DN są mniejsze od Pandory i Kuro a mają całą masę tekstu i ani razu nie pomyślałam- O kurcze nie mogę się doczytać co tu pisze, albo że tekst jest za blisko krawędzi. Jak się umie dobrze robić marginesy to nie jest to problemem :roll:
Chcecie mały format, to może od razu papier toaletowy żeby zaoszczędzić? :<
Papier a rozmiar to dwie różne sprawy. A cała dyskusja przypomina mi to jęczenie że Emma też powinna być w większym formacie i że nikomu nie przeszkadza dopłacać do każdego tomu 5-10 zł..... tylko w tedy dopłaca się do całej serii 100zł. A nie wszyscy śpią na kasie, a chciałbym móc kupić też inne tytuły.

Awatar użytkownika
amsterdream
Wtajemniczony
Posty: 814
Rejestracja: pt sty 27, 2012 11:56 pm
Status: Offline

Post autor: amsterdream » wt sie 13, 2013 4:42 pm

biB pisze:Nie bierzesz pod uwagę takich osób, jak, myślę, nie tylko ja, które FmA kupiły i mają, i które większy format srogo rozczaruje, bo będzie im "odstawał na półce".
Większość mang wydanych w Polsce ma zupełnie różne formaty więc trochę przesadzasz z tym odstawaniem. Jeszcze zrozumiałbym to Wasze jęczenie gdyby Waneko tak jak JPF podnosiło ceny mang w większym formacie, ale dostajecie więcej za tyle samo.

Ja dzięki większemu formatowi kupiłem wiele mang, których normalnie bym nie kupił, gdyby były w tym kieszonkowym formacie od JPF-u. Silver Spoonem jednak nie jestem zainteresowany.
Ostatnio zmieniony wt sie 13, 2013 4:55 pm przez amsterdream, łącznie zmieniany 1 raz.

Flota
Status: Offline

Post autor: Flota » wt sie 13, 2013 4:52 pm

gg gonia, po trochu cię rozumiem, bo z chęcią wywaliłabym wszystkie obwoluty do kosza. Lata mi to, zsuwa się na każdym kroku i wygina. Uważam jednak, że o wiele wygodniejsze jest czytanie w większym formacie. Wszystko jest lepiej widoczne, kciuk przytrzymujący kartkę nie zasłania mi połowy strony. A jeśli chodzi o transport - do tej pory pamiętam, jak próbowałam w drodze powrotnej z Krakowa czytać świeżo zakupiony tomik FMA. Szybko zrezygnowałam, bo odczytywanie małych tekstów w tle, przy latającym na wszystkie strony samochodzie, było męczące.
Co do podobieństwa wydania z FMA - i tak będą się różnić jak krew i woda. Wspólne zostaje na grzbiecie nazwisko, które przy FMA i tak się nie wyróżnia (biel na szarym, szary na czerwonym).

Daminox
nołlife
Posty: 2661
Rejestracja: pn gru 17, 2012 7:33 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Daminox » wt sie 13, 2013 5:02 pm

To jest manga komediowa, nie rozumiem po co to powiększać, czy tego typu tytułów właśnie najfajniej nie czyta się gdy ma się zły humor- w czasie podróży ze szkoły lub pracy? Mniejsze moim zdaniem wygodniejsze. Ouran i DN są mniejsze od Pandory i Kuro a mają całą masę tekstu i ani razu nie pomyślałam- O kurcze nie mogę się doczytać co tu pisze, albo że tekst jest za blisko krawędzi. Jak się umie dobrze robić marginesy to nie jest to problemem :roll:
[/quote]

Mi za to bardzo przeszkadza mały format w takim np. Fullmetalu albo Hihgschool of the dead. Kiedy czytam ten drugi to przeklinam zarównto drukarnię jak i rozmiar bo po godz. lektury bolą zarówno oczy jak i palce. W Fullmetalu wiele dymków zwyczajnie ominąłem bo nie sposób było doczytać się tego co tam było napisane. Swoją drogą nie czytam mang po za domem i taki sposób czytania jest raczej rzadki. Skoro Waneko zddcydowało się na większy. format to chwała mu za to.
"Gdy w pobliżu nie ma dźwięku, słychać dźwięk własnego serca"
Mushishi przeł. Radosław Bolałek

Wukau
Status: Offline

Post autor: Wukau » wt sie 13, 2013 5:30 pm

?Pyram z ciekawosci, co wam przeszkadza w wiekszym formacie?

biB
Adept
Posty: 265
Rejestracja: śr lip 26, 2006 3:29 pm
Lokalizacja: Łódź
Status: Offline

Post autor: biB » wt sie 13, 2013 5:47 pm

Chrno pisze:Chcecie mały format, to może od razu papier toaletowy żeby zaoszczędzić? :<
Nikt tu nie walczy o aż takie ekscesy, bez przesady. Poza tym format od Waneko nie wpływa na cenę. Mniejszy będzie wyglądał po prostu estetyczniej. Większy format będzie miał chociażby mnóstwo niezagospodarowanej pustej przestrzeni na froncie okładki, na grzbiecie i przede wszystkim - w środku (chyba że Waneko postanowi dorysować co nieco? ;) )

Poza tym nie zawsze lepiej mieć więcej. Jak za dużo zjemy, to nas potem brzuszek boli. Można mieć też więcej chromosomów w 21 parze. I nikt się wtedy nie cieszy :|
Flota pisze:Uważam jednak, że o wiele wygodniejsze jest czytanie w większym formacie. Wszystko jest lepiej widoczne, kciuk przytrzymujący kartkę nie zasłania mi połowy strony.
Hej! Mówiąc o "mniejszym formacie" mam(y) na myśli ten, jak z Pandory, Karnevala, Dengeki Daisy, Hatsukoia! Nie ten z Locke czy Jeża! Taki format jest za mały, dobrze, że od niego odeszli.
Nie wiem jakie trzeba mieć kciuki, żeby zasłaniały pół takiej strony. Ewentualnie "zła technika", mi nigdy kciuk nic nie zasłaniał. A jeżeli by zasłaniał, to bym odsłonił.
amsterdream pisze:Większość mang wydanych w Polsce ma zupełnie różne formaty więc trochę przesadzasz z tym odstawaniem.
Napisałem to... w kolejnym zdaniu. Owszem przesadziłem, choć było w tym ziarnko prawdy - gdyby SS było w formacie mniejszym, od "standardowego" JPFowego tomiku odstawałoby mniej niż 0,5 cm od przodu i około 1 cm w górę. Powiększony format odstaje ok. 1,5-2 cm od przodu i jakieś 3 w górę. To JEST różnica.

Wukau
Status: Offline

Post autor: Wukau » wt sie 13, 2013 6:00 pm

biB - rozumiem, że rozmiary mang hanami, sa dla Ciebie najgorsze z możliwych?

Awatar użytkownika
amsterdream
Wtajemniczony
Posty: 814
Rejestracja: pt sty 27, 2012 11:56 pm
Status: Offline

Post autor: amsterdream » wt sie 13, 2013 6:13 pm

biB pisze:Mniejszy będzie wyglądał po prostu estetyczniej.
Moim zdaniem to właśnie większe formaty wyglądają estetyczniej. Poza tym chyba nigdy nie dojdziemy do konsensusu bo dla mnie wszystkie mangi mogłyby być w większym formacie a ten z BR i NHK to powinno być absolutne minimum. Z mang najlepiej czytało mi się Akirę i Ikara bo były w formacie "amerykańskim".

biB a co sądzisz o formacie "Mojego Roku" z Hanami? :)

Iris
Adept
Posty: 434
Rejestracja: śr gru 05, 2012 10:52 pm
Status: Offline

Post autor: Iris » wt sie 13, 2013 6:17 pm

biB pisze: Nikt tu nie walczy o aż takie ekscesy, bez przesady. Poza tym format od Waneko nie wpływa na cenę. Mniejszy będzie wyglądał po prostu estetyczniej. Większy format będzie miał chociażby mnóstwo niezagospodarowanej pustej przestrzeni na froncie okładki, na grzbiecie i przede wszystkim - w środku (chyba że Waneko postanowi dorysować co nieco? ;) )
Ty tak na serio? :shock: Przecież to oczywiste, że grafika na okładce i rysunki też będą powiększone.
biB pisze:Można mieć też więcej chromosomów w 21 parze. I nikt się wtedy nie cieszy :|
Porównujesz format mangi do chorób genetycznych? Nie mam więcej pytań.

Awatar użytkownika
gg gonia
nołlife
Posty: 2598
Rejestracja: pn sty 25, 2010 3:46 pm
Gender:
Status: Offline

Post autor: gg gonia » wt sie 13, 2013 6:26 pm

Iris pisze:Ty tak na serio? :shock: Przecież to oczywiste, że grafika na okładce i rysunki też będą powiększone.
Chodzi raczej o to że skor manga skupia się na humorze czy to sytuacyjnym, słownym oraz na postaciach (nie walki itp.) to bardzo często w kadrach pojawiają się sami bohaterowie i tła są puste.

Silla
Status: Offline

Post autor: Silla » wt sie 13, 2013 7:24 pm

Od chwili, w której dorwałam 1 tom NHK pokochałam większe formaty (moje biedne oczy też) i najchętniej każdą, każdziuteńką mangę chciałabym właśnie w takiej formie.

biB
Adept
Posty: 265
Rejestracja: śr lip 26, 2006 3:29 pm
Lokalizacja: Łódź
Status: Offline

Post autor: biB » wt sie 13, 2013 10:19 pm

Wukau pisze:biB - rozumiem, że rozmiary mang hanami, sa dla Ciebie najgorsze z możliwych?
amsterdream pisze:biB a co sądzisz o formacie "Mojego Roku" z Hanami? :)
Widzicie, to nie jest tak, że ja nie lubię większego formatu w ogóle. (Mam nadzieję, że nie wynika to z tej wiadomości... formatu "uczepiłem się" tylko w tym konkretnym przypadku). Tak w ogóle lubię go, mangi Hanami wyglądają bardzo przyzwoicie ("Mój rok" to mistrzostwo świata), MM od JPFu również, a wydaje mi się, że Another i potem Ludwig też będą się fajnie prezentować. Duży format Dogsów, NHK i BR także(!). Tylko po prostu jestem za tym, żeby shoneny pozostały w takim formacie, w jakim były zawsze*.
Seinenowi, co seinenowe, shonenowi, co shonenowe! 8-)

I gdyby Hanami zaczęło wydawać wielotomowe shoneny w formacie A5, to, tak, też bym protestował. Na szczęście nie zacznie.

* nie czepiajcie się, proszę, że dawniej były 3 mm mniejsze czy coś, wiadomo o co chodzi.
gg gonia pisze:
Iris pisze:Ty tak na serio? :shock: Przecież to oczywiste, że grafika na okładce i rysunki też będą powiększone.
Chodzi raczej o to że skor manga skupia się na humorze czy to sytuacyjnym, słownym oraz na postaciach (nie walki itp.) to bardzo często w kadrach pojawiają się sami bohaterowie i tła są puste.
O to, o to! Dobrze, że chociaż gg gonia zrozumiała o co mi chodziło.
Kreska Arakawy w powiększeniu będzie wyglądała ubogo. Dużo jasnych i ciemnych plam, mało szczegółów, często gęsto puste tła. Raz na jakiś czas bardziej szczegółowy rysunek. Taki jej styl, cenie ją za to, natomiast w dużym formacie może to po prostu wyglądać niezbyt fajnie. (I w tym kontekście, tak, ja tak na serio).
Więcej nie znaczy zawsze lepiej.

A co do wygody, rozumiem, że Jeża się niewygodnie czytało, ale serio ten mały format to taka katorga? Tysiące czytelników do tej pory tak czytało, dawali radę i nawet im się podobało. ;)
Nawet Japończycy mają taki niewielki format i jakoś żyją.

Poza tym... w dużych wydaniach (i jak dotąd chyba tylko w takich) zdarzały się prześwity. Na dużych białych powierzchniach stron SS będą mogły być idealnie wyeksponowane. :roll:
Choć mam nadzieję, że się po prostu nie zdarzą.

Marei
nołlife
Posty: 2216
Rejestracja: czw sie 09, 2007 12:56 pm
Status: Offline

Post autor: Marei » śr sie 14, 2013 12:23 am

biB pisze:Poza tym... w dużych wydaniach (i jak dotąd chyba tylko w takich) zdarzały się prześwity.
W tych mniejszych też miałem prześwity. To akurat nie ma zbytniego wpływu raczej.
I tak imo większy format >> mniejszy format, w każdej sytuacji. Mam nadzieję, że niedługo wszystkie mangi będą wychodziły w tym większym. A argument z tym, że manga z większym formatem "odstaje na półce" jest tak śmieszny, jak kiedyś tłumaczenia Hanami, że ludzie nie kupują mang, bo nie mają miejsca na półce :lol:

Awatar użytkownika
zandam
Moderator
Posty: 3063
Rejestracja: czw kwie 24, 2003 8:13 pm
Lokalizacja: Wronki
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: zandam » śr sie 14, 2013 12:25 am

biB pisze:Poza tym... w dużych wydaniach (i jak dotąd chyba tylko w takich) zdarzały się prześwity. Na dużych białych powierzchniach stron SS będą mogły być idealnie wyeksponowane. :roll:
Prześwity pojawiają się też w mniejszych wydaniach. To nie kwestia rozmiaru, a samego papieru. :|
biB pisze:Seinenowi, co seinenowe, shonenowi, co shonenowe! 8-)
Shounen shounenowi nie równy, więc dlaczego miałyby być traktowane tak samo, skoro jest skierowany do starszej grupy odbiorców (co zresztą można zauważyć po reakcjach czytelników na zapowiedź...)?

biB pisze:Nawet Japończycy mają taki niewielki format i jakoś żyją.
Ale my nie żyjemy w Japonii i nie mamy zamiaru kupować wersji japońskiej. :P

treemore
Status: Offline

Post autor: treemore » śr sie 14, 2013 11:52 am

biB pisze:Tak w ogóle lubię go, mangi Hanami wyglądają bardzo przyzwoicie ("Mój rok" to mistrzostwo świata), MM od JPFu również, a wydaje mi się, że Another i potem Ludwig też będą się fajnie prezentować.
biB pisze:Czy "Ludwiczek" nie powinien być wydany jednak w formacie standardowym?
Ajajaj, to zdecyduj się w końcu z tym Ludwikiem xD.

Z większego formatu się cieszę, chociaż gdyby miał być mniejszy to też jakoś strasznie bym nie rozpaczała. A propos białych przestrzeni w powiększonym formacie - przeszkadzało mi to dokładnie raz: w Clover Clampa od Dark Horse (chyba :P), 80% większości stron było puste, jedna z niewielu mang które spieniężyłam. Mam 3. tom Hero Tales rysowanego przez Arakawę w wersji amerykańskiej i jakoś biel mnie nie razi (w sumie pasuje mi do pulchnych postaci :D) a format jest niewiele mniejszy od naszego NHK.
amsterdream pisze:biB a co sądzisz o formacie "Mojego Roku" z Hanami? :)
*przegląda "Mój rok"*
*wyobraża sobie to zmniejszone do rozmiarów Jeża*
:hahaha:

biB
Adept
Posty: 265
Rejestracja: śr lip 26, 2006 3:29 pm
Lokalizacja: Łódź
Status: Offline

Post autor: biB » śr sie 14, 2013 2:16 pm

treemore pisze:
biB pisze:Tak w ogóle lubię go, mangi Hanami wyglądają bardzo przyzwoicie ("Mój rok" to mistrzostwo świata), MM od JPFu również, a wydaje mi się, że Another i potem Ludwig też będą się fajnie prezentować.
biB pisze:Czy "Ludwiczek" nie powinien być wydany jednak w formacie standardowym?
Ajajaj, to zdecyduj się w końcu z tym Ludwikiem xD.
A propos Ludwiczka chodziło mi o coś zupełnie innego. Tamtej mandze, przynajmniej po pobieżnym przejrzeniu rysunków większy format będzie służył - lepiej widoczne fajne rysunki*. Tylko po prostu obawiałem się (w sumie to dalej się obawiam), że zwiększenie ceny poprzez format nie będzie służyło sprzedaży tego tytułu, a że jest to próbna seria, to ostrożność przy jej wydaniu byłaby jak najbardziej wskazana.
Ale być może tylko jestem czarnowidzem. Cóż, pozostaje mi wierzyć i w sumie wierzę, że JPF ma głowę na karku i wie co robi.

Notabene, kolejna manga, która będzie ewentualnie "odstawać" na półce. :roll:

* i żeby nie było aż takiego offtopa - przez samo porównanie widać, Ludwiczek - szczegółowe rysunki, większy format pomaga je lepiej pokazać; SS - prosta kreska, doskonale czytelna w zwykłym formacie, powiększenie jest zupełnie zbędne, takie upiększanie na siłę. ;)

EDIT: To trochę tak jakby pierwsze filmy z Myszką Mickey z lat trzydziestych oglądać w HD. Da się, tylko po co?
Przykład może troszkę przejaskrawiony, ale w miarę oddaje sens.

Lazarus
Status: Offline

Post autor: Lazarus » czw sie 15, 2013 12:07 pm

biB pisze:EDIT: To trochę tak jakby pierwsze filmy z Myszką Mickey z lat trzydziestych oglądać w HD. Da się, tylko po co?
Przykład może troszkę przejaskrawiony, ale w miarę oddaje sens.
Dobry przykład. Ja sam nie chciał bym grać w gry z Game Boya na monitorze i w full screenie.
Manga wyjdzie w większym formacie i postanowione. Trudno.
Najbardziej jednak śmieszny jest fakt uszczęśliwiania na siłę przez niektórych forumowiczów, którzy nie są w stanie uszanować czyichś preferencji do formatu mniejszego.
Faktycznie mamy demokrację ale to nie znaczy, że jak większość powie "lepszy większy format" to wszyscy uważający inaczej mają milczeć czy jeszcze może się podporządkować i przytaknąć, bo to chyba nie o to chodzi.

Flota
Status: Offline

Post autor: Flota » czw sie 15, 2013 12:45 pm

Um. To jest forum dyskusyjne, prawda?
Ten sam argument - czemu my mamy milczeć, kiedy uważamy inaczej? Jeszcze wydawnictwo zrozumie, że nie chcemy dużego formatu i co wtedy?

ODPOWIEDZ

Wróć do „"Silver Spoon"”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość