Tom 1

Miejsce w którym można wypowiadać się na temat NHK, oczekiwań odnośnie tłumaczenia oraz całego zjawiska hikikomori.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ajsza
Fanatyk
Posty: 1732
Rejestracja: pt maja 25, 2012 10:30 pm
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Ajsza » pt sie 17, 2012 6:57 pm

Silla pisze:Cały czas byłam sceptycznie nastawiona do NHK, ale po przejrzeniu przykładowych stron wiem jedno - MUSZĘ TO MIEĆ!
Mam to samo. A znając życie, z Pandorą będzie podobnie...

Awatar użytkownika
amsterdream
Wtajemniczony
Posty: 814
Rejestracja: pt sty 27, 2012 11:56 pm
Status: Offline

Post autor: amsterdream » pt sie 17, 2012 8:38 pm

Fajnie, że wrzucili przykładowe strony, może więcej osób skusi się na zakup :)

Pablo_Querte
Status: Offline

Post autor: Pablo_Querte » pt sie 17, 2012 8:41 pm

Dawno się tak nie podniecałem wydaniem mangi. A po tych przykładowych stronach nie mogę się doczekać kiedy trafi do komikslandii.

andziela
Adept
Posty: 254
Rejestracja: śr sty 25, 2012 6:27 pm
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Post autor: andziela » pt sie 17, 2012 9:04 pm

W Komikslandii już jest :)

Świeżutkie wrażenia z lektury:

Wydanie stoi na bardzo przyzwoitym poziomie, pod obwolutą są grafiki znajdujące się w jej tle. Tłumaczenie czyta się lekko, humor faktycznie śmieszy, jest dobrze zlokalizowany dla polskiego czytelnika, np. w yonkomie na temat magazynu komiksowego.

Wszystkie onomatopeje są przetłumaczone, jedynie poza tymi z kolorowych stron na samym początku, gdzie zostały też japońskie napisy.
Strony numerowane, numery są pominięte jedynie tam, gdzie by wchodziły na kadr.

Trafiłam na jeden błąd - brak myślnika na stronie 82, tak to nic innego nie rzuciło mi się w oczy. Honoryfikatorów brak, co jest dużym plusem. Jedynie "senpai" zostało nieprzetłumaczone, a wyjaśnione w przypisach na końcu. Duży plus za wrzucenie przypisów na jedną stronę, wciskanie informacji w samej mandze by się nie sprawdziło, a osoby siedzące w tematyce okołomangowej raczej nie będą musiały do nich zaglądać.

Sama manga jest bardzo dobra, po pierwszym tomie ma się chęć na więcej. Tematyka zdecydowanie nie dla małolatów, znaczek +18 zasłużony. Humor w mandze powala, zapewne spora tu zasługa dobrego tłumaczenia. Troll na Freuda był przepiękny.


Porównania z innymi wersjami językowymi nie mam, nie miałam też do czynienia z mangą i anime wcześniej, ale mogę jedynie polecić, zwłaszcza niezdecydowanym :D Waneko odwaliło kawał dobrej roboty.

Awatar użytkownika
amsterdream
Wtajemniczony
Posty: 814
Rejestracja: pt sty 27, 2012 11:56 pm
Status: Offline

Post autor: amsterdream » pt sie 17, 2012 10:25 pm

Pablo_Querte pisze:Dawno się tak nie podniecałem wydaniem mangi.
Mam to samo :P

Quithe
Status: Offline

Post autor: Quithe » sob sie 18, 2012 8:20 am

A ja jednak podziękuję, patrząc na finalne przykładowe strony i naszą (moją i Hiki) wypiskę do pierwszego rozdziału. Najwyżej sprowadzę kiedyś wydanie amerykańskie.

Krzych_Ayanami
Status: Offline

Post autor: Krzych_Ayanami » sob sie 18, 2012 9:04 am

Quithe pisze:A ja jednak podziękuję, patrząc na finalne przykładowe strony i naszą (moją i Hiki) wypiskę do pierwszego rozdziału. Najwyżej sprowadzę kiedyś wydanie amerykańskie.
NHK wydawał Tokyopop więc życzę szczęścia.

OgóreKiszony
Status: Offline

Post autor: OgóreKiszony » sob sie 18, 2012 2:52 pm

Na amazonie jeszcze idzie wyrwać tomy w miarę normalnych cenach.

mid29
Status: Offline

Post autor: mid29 » sob sie 18, 2012 4:28 pm

Mój egzemplarz powinien dotrzeć w poniedziałek lub wtorek, więc nawet nie patrze na przykładowe strony. Moim zdaniem po polsku to po polsku, choćby nawet nie wiem jak durne tłumaczenie było;p

Sledziu_w
Status: Offline

Post autor: Sledziu_w » sob sie 18, 2012 4:36 pm

Ja ocenię tłumaczenie dopiero po przeczytaniu całego tomu. Nie ma się co sugerować dziesięcioma przykładowymi stronami.

Quithe
Status: Offline

Post autor: Quithe » sob sie 18, 2012 7:31 pm

Jeśli się nie znajdzie, to może po dłuższym czasie i w promocji zdecyduję się na nasze wydanie.
A wy się mną nie sugerujcie, ja mam jakieś wymagania nie do spełnienia xD

Pablo_Querte
Status: Offline

Post autor: Pablo_Querte » ndz sie 19, 2012 1:40 am

No właśnie widzę, bo głowię się co ci nie spasowało.

Krzych_Ayanami
Status: Offline

Post autor: Krzych_Ayanami » ndz sie 19, 2012 8:52 am

Parę fotek z naszego wydania:


ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek

Ayaram
Status: Offline

Post autor: Ayaram » ndz sie 19, 2012 3:08 pm

A te tłumaczone onomatopeje to już tak będą zawsze w standardzie, czy tylko NHK ma ten fart? :wink:

Quithe
Status: Offline

Post autor: Quithe » ndz sie 19, 2012 11:20 pm

Marudziłem, marudziłem, a i tak kupiłem...

Sledziu_w
Status: Offline

Post autor: Sledziu_w » pn sie 20, 2012 12:20 am

Kurcze, wszyscy już mają Mambę, a ja nie? Jutro muszę zaatakować Empik. Mam nadzieję, że już będą mieć pierwszy tom na półkach...

Quithe
Status: Offline

Post autor: Quithe » pn sie 20, 2012 12:41 am

Trzeba było pójść do Matrasa. Dzisiaj w Kaliszu w jednym z nich mieli dwie sztuki, funfelnówki, nawet zafoliowane. Miła sprzedawczyni nawet zaoferowała odfoliowanie do przejrzenia.
Swoją drogą zastanawiam się, co wygrało, że kupiłem tom. Tak bardzo chcę mieć tę pozycję czy jednak sympatia do wydawnictwa (mimo focha) :P

Na razie (i pewnie więcej nie będzie mi się chciało) mogę napisać tylko tyle, że wydanie prezentuje się bardzo dobrze. Na tekst oczywiście będę jęczał (bo na który w jakimś stopniu nie jęczałem?). Chyba po prostu najważniejsze jest to, że Hanami nie wydaje tej pozycji, bo zje...liby na maksa. Amen.

Sledziu_w
Status: Offline

Post autor: Sledziu_w » pn sie 20, 2012 12:47 am

Quithe pisze:Na tekst oczywiście będę jęczał (bo na który w jakimś stopniu nie jęczałem?).
Jęcz ile wlezie. Konstruktywna krytyka jest warta więcej niż tysiąc pochwał. Dlatego ja też często jęczę (Hajskul).

Awatar użytkownika
zandam
Moderator
Posty: 3063
Rejestracja: czw kwie 24, 2003 8:13 pm
Lokalizacja: Wronki
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: zandam » pn sie 20, 2012 1:14 pm

Dzisiaj doszła do mnie prenumerata i niestety już na początku się zawiodłam. Komiks był otoczony tylko folią (taką jak w Empiku), przez co podczas przesyłki uległ uszkodzeniu mechanicznemu (mocno pogięły się rogi). Gdyby mi bardziej zależało, to odesłałabym go na reklamację... łudzę się, że BR to nie spotka, ale jeśli sytuacja się powtórzy, to przy BR nie będę się powstrzymywała... :evil:
Jeśli chodzi o treść, to muszę przyznać, że w całej mandze było kilka zabawnych momentów (sławna scena z Freudem, czy wspomnienie o "Mangamiksie"), ale to nie tytuł dla mnie (zresztą tak, jak podejrzewałam na początku).
Przeważnie już w pierwszych tomach znajduję jakieś postacie, które jestem w stanie polubić, ale tutaj nie znalazłam żadnej...
W sumie, nie jestem grupą docelową dla tego tytułu, więc mam nadzieję, że męska część czytelników się nie obrazi, ale tak beznadziejnych (pod względem charakteru) postaci dawno nie "widziałam" (Tak, chodzi mi o dwóch męskich bohaterów).
Samo "hikikomori" też nie jest zjawiskiem, które by mnie interesowało, a znaczna ilość scen z lolikonem tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że moja przygoda z tym tytułem właśnie się skończyła.
Odnośnie tłumaczenia nie będę się wypowiadała, bo nigdy wcześniej nie miałam żadnego kontaktu z tym tytułem, więc ten aspekt ocenny zostawiam bardziej obeznanym z tym tytułem czytelnikom. :wink:
Lubię duże wydania, więc tym bardziej żałuję, że nie będę wspierała finansowo tej serii, ale mam nadzieję, że będzie się na tyle dobrze sprzedawała, że w przyszłości pojawią się jakieś inne, "psychologiczne" tytuły dla starszego grona odbiorców. :)

Awatar użytkownika
dejikos
nołlife
Posty: 2710
Rejestracja: czw sie 10, 2006 2:04 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: dejikos » pn sie 20, 2012 1:19 pm

Ja także dopadłam swoją kopię.

Manga jest rewelacyjna. Przeczytałam ją jednym tchem. W przeciwieństwie do przedmówczyni, postacie bardzo mi się spodobały. Tłumaczenie na godnym poziomie. Jedyne co mnie boli, to typesetting, ale w tej kwestii trudno mi dogodzić. Na pewno kupię kolejne tomy.
Twitter * Discord: Dejikos#8562

ODPOWIEDZ

Wróć do „"Welcome to the N.H.K."”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości