Battle Royale - wątek ogólny

Miejsce w którym fani Battle Royale będą mogli wyrażać swoje oczekiwania względem tłumaczenia, formy wydania i ogólnie cieszyć się z powodu wydawania przez nas tej wspaniałej mangi :)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2959
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Post autor: ninna » sob mar 09, 2013 12:53 pm

Tom szósty nie wniósł za wiele nowego do historii. Natomiast tom siódmy... Przeczytałam go wczoraj (prezent na Dzień Kobiet :P) i nadal jestem w szoku. Zdecydowanie najlepszy tom ze wszystkich, które jak dotąd wyszły. I w moim odczuciu najsmutniejszy. Poczułam autentyczny żal, bo bardzo polubiłam te postacie...
Kurde! Niech ktoś sprzątnie Kiriyamę! Nie rozumiem tylko jednego: jak on strzela to musi kogoś trafić. Jak strzelają do niego - unika kul. Dla mnie to strasznie nierealne (taki syndrom hollywoodzkich superherosów :?). Rozumiem, że jest inteligentny, porządnie uzbrojony i "ma dobrego cela" ale przecież nie jest ze stali.

Tłumaczenie jak zwykle trzyma poziom. Zauważyłam tylko kilka brakujących spacji i dziwnie mi brzmi słowo "skurwysynie" (nie powinno być "skurwysynu"?).
I jeszcze jedno: niekiedy zdarza się niekonsekwencja w pisowni imion i nazwisk (tzn. w "spisie" na końcu stosują jeden rodzaj zapisu, w komiksie już inny). Przykład: na końcu rozdziału 52 mamy "Tsukioka Shou", a w "spisie" "Sho Tsukikoka". To nie jedyny taki przypadek i to akurat razi :?.

Lilka
Status: Offline

Post autor: Lilka » sob mar 09, 2013 2:48 pm

dziwnie mi brzmi słowo "skurwysynie" (nie powinno być "skurwysynu"?).
Jeśli pojawiło się w kontekście wyzwiska, to powinno być "(ty) skurwysynu", a jeśli w miejscowniku (o kim, o czym) to będzie "skurwysynie". Wystarczy odrzucić "skurwy" i mamy słowo "syn", co do którego nie ma już wątpliwości (woła się "synu" a nie "synie" ;))

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2959
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Post autor: ninna » sob mar 09, 2013 2:55 pm

Lilka, wiem, od czego pochodzi słowo "skurwysyn" :P. Czyli jednak mamy błąd. W tomiku jedna z postaci zwraca się tak do drugiej ("niespodzianka, skurwysynie!").

Lilka
Status: Offline

Post autor: Lilka » sob mar 09, 2013 3:14 pm

Nie chciałam, żeby to tak zabrzmiało ^^' Ale nie dziwię się, że jest błąd - jest to takie zdanie, że się trzeba dobrze zastanowić i co więcej, "skurwysynie" wydaje się pasować... Dopóki się go nie rozłoży na czynniki pierwsze ;)

kazuya
Adept
Posty: 126
Rejestracja: wt lut 05, 2013 1:01 pm
Status: Offline

Post autor: kazuya » sob mar 09, 2013 5:37 pm

Obie formy są poprawne, chociaż nie kojarzę żebym się kiedyś spotkał w wołaczu z formą "skurwysynu".

Lilka
Status: Offline

Post autor: Lilka » sob mar 09, 2013 6:49 pm

No ja się spotykałam z "skurwysynu", a z "skurwysynie" to prawie wcale. Ale skoro mówisz, że obie formy są poprawne, to pewnie jedna z nich (możliwe, że "skurwysynie") została zaakceptowana jako poprawna, bo ludzie zbyt często robili błędy.

Daminox
nołlife
Posty: 2661
Rejestracja: pn gru 17, 2012 7:33 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Daminox » sob mar 09, 2013 7:39 pm

Ja zawsze spotykałem się z "skurwysynie". Z 'skurwysynu" może kilka razy i tylko w literaturze, a w języku potocznym nigdy.
"Gdy w pobliżu nie ma dźwięku, słychać dźwięk własnego serca"
Mushishi przeł. Radosław Bolałek

Awatar użytkownika
Madoka
Moderator
Posty: 3265
Rejestracja: śr sie 13, 2003 1:41 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Madoka » sob mar 23, 2013 7:22 am

Przeczytałam jakiś czas temu tom siódmy. Jedyny komentarz jaki mi się nasuwa do głowy to "T________T Nieeeeeeeeee, Why?".
ninna pisze:Kurde! Niech ktoś sprzątnie Kiriyamę! Nie rozumiem tylko jednego: jak on strzela to musi kogoś trafić. Jak strzelają do niego - unika kul. Dla mnie to strasznie nierealne (taki syndrom hollywoodzkich superherosów :? ). Rozumiem, że jest inteligentny, porządnie uzbrojony i "ma dobrego cela" ale przecież nie jest ze stali
Ogólnie cała walka była nierealna. Jak to określił mój chłopak: "Walka Rolanda z cholernym Kapitanem Ameryką".
"My shadows the only one that walks beside me
My shallow hearts the only thing that's beating
Sometimes I wish someone out there will find me
Till then I'll walk alone "

GG:5144161

Wukau
Status: Offline

Post autor: Wukau » sob mar 23, 2013 6:07 pm

Może i rzeczywiście kiriyama jest za hmm "silny". Ale zapewne robią z niego takiego koksa, żeby potem była z nim jakaś ciekawa akcja. No nic wypowiem się po przeczytaniu wszystkich tomów.

Me-ouch
Adept
Posty: 396
Rejestracja: pt lis 14, 2003 2:27 pm
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Post autor: Me-ouch » ndz mar 24, 2013 2:21 pm

Wukau pisze:Może i rzeczywiście kiriyama jest za hmm "silny". Ale zapewne robią z niego takiego koksa, żeby potem była z nim jakaś ciekawa akcja.
Jak na mój gust właśnie to jego przekoksowanie mocno zaszkodziło każdej z nim akcji aż do samego końca (by nie spoilerować nie wspomnę, czy mam na myśli koniec mangi czy Kiriyamy :P).
Nienormalnymi rządzą nienormalne prawa.

urban
Status: Offline

Post autor: urban » ndz kwie 28, 2013 9:25 pm

emm, mam takie pytanko, co prawda nie wiem czy to odpowiedni dział, ale co tam. Czy Battle Royale będzie teraz wydawane co 3 miesiące, zamiast co 2? Bo w sumie w zapowiedziach jest aktualnie rozmieszczone co 3, ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tej zmianie (w sensie, czemu jest teraz co 3).

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2959
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Post autor: ninna » ndz kwie 28, 2013 9:42 pm

urban, tak, BR przeszło w tryb trzymiesięczny. Cytaty ze strony Waneko:
Battle Royale przechodzi na tryb trzymiesięczny, co oznacza, że kolejny, ósmy, tom trafi do sprzedaży nie w maju, jak to było wstępnie planowane, ale w czerwcu, tom 9 zaś we wrześniu tego roku. Ta zmiana spowodowana jest słabymi wynikami sprzedaży które nie pozwalają na utrzymanie tej serii jako dwumiesięcznika.
Uprzedzając pytanie: Battle Royale na 100% będzie przez nas dokończony, nie wyobrażamy sobie nawet sytuacji, że mielibyśmy przerwać tą serię i pozostawić jej fanów bez możliwości poznania zakończenia. Nie zmieni się też cena, format ani sposób wydania.
Dodatkowo, od 8 tomu seria Battle Royale nie będzie już dostępna do kupienia w salonach sieci Empik, nic jednak nie zmieni się w kwestii dostępności tej mangi w Matrasach czy sklepach komiksowych i internetowych takich jak np. Komikslandia, Gildia, Yatta czy Komiksiarnia.

urban
Status: Offline

Post autor: urban » ndz kwie 28, 2013 9:47 pm

Kurcze, byłem pewien, że dokładnie przetrząsnąłem stronę waneko. No cóż, najwyraźniej muszę sobie sprawić okulary ^^. Dzięki za odpowiedź.

Daminox
nołlife
Posty: 2661
Rejestracja: pn gru 17, 2012 7:33 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Daminox » sob lip 06, 2013 8:51 pm

http://www.manga.gildia.pl/news/2013/07 ... -gildia-pl

Widać, że BR góruje :D Szkoda, że tylko w Gildi :(
"Gdy w pobliżu nie ma dźwięku, słychać dźwięk własnego serca"
Mushishi przeł. Radosław Bolałek

GrisznakIW
Status: Offline

Post autor: GrisznakIW » sob lip 06, 2013 9:13 pm

Generalnie, zestawienie sprawia wrażenie mocno alternatywnego względem głównego nurtu naszego rynku.

Daminox
nołlife
Posty: 2661
Rejestracja: pn gru 17, 2012 7:33 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Daminox » sob lip 06, 2013 9:30 pm

Kiedyś Hanami gdy ktoś im zarzucił, że Pluto dobrze się sprzedaje(info na podstawie podobnego zestawienia) odpowiedziało, że Gildia to sklep, w którym zaopatrują się starsi odbiorcy, którzy są głównym odbiorcą ich mang co zdaje się być prawdą.
"Gdy w pobliżu nie ma dźwięku, słychać dźwięk własnego serca"
Mushishi przeł. Radosław Bolałek

Marei
nołlife
Posty: 2216
Rejestracja: czw sie 09, 2007 12:56 pm
Status: Offline

Post autor: Marei » czw wrz 12, 2013 3:38 pm

Jestem w stanie zrozumieć wszystko, ale napisanie "chojnie obdarzonych przez naturę" to jednak dla mnie zbyt wiele :lol:
(tom 9, strona 33)

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2959
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Post autor: ninna » czw wrz 12, 2013 5:04 pm

Marei pisze:Jestem w stanie zrozumieć wszystko, ale napisanie "chojnie obdarzonych przez naturę" to jednak dla mnie zbyt wiele :lol:
(tom 9, strona 33)
Kurde, faktycznie! A obok "Haruka!" wypowiedziane do Mitsuko :roll:. Generalnie BR to seria z chyba największą ilością "baboli"...

A jeśli chodzi o tomy 8 i 9 to chyba mogę je zaliczyć do "doliny fabularnej'. Ciężko będzie przebić świetną "siódemkę". Mam nadzieję, że w następnym tomie wydarzy się coś niespodziewanego.

Marei
nołlife
Posty: 2216
Rejestracja: czw sie 09, 2007 12:56 pm
Status: Offline

Post autor: Marei » czw wrz 12, 2013 5:19 pm

Tłumaczenie ogólnie jest świetne, dosadne tam gdzie trzeba, język nie jest sztuczny, to jest ogromny plus. Błędy się zdarzają, ale to i tak dla mnie jedna z lepiej przetłumaczonych mang na naszym rynku (a na pewno przez Waneko, obok Hatsukoi).
Fabularnie BR ciągle trzyma poziom, mi tom 8 akurat się bardzo podobał :twisted: Był bardzo mocny i szokujący, ludzie którzy zrezygnowali po 1 tomie bo był dla nich "zbyt obrzydliwy i brutalny" nie wiedzą co tracą :twisted: 9 tomu jeszcze nie skończyłem, dałem sobie spokój po chojnie obdarzonych koleżankach, ale i tak jest nieźle.

EDIT: 9 tom skomentuję tak: gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść :twisted:

Awatar użytkownika
usagisensei
Wtajemniczony
Posty: 750
Rejestracja: śr sie 15, 2012 4:20 pm
Lokalizacja: Koszalin
Gender:
Status: Offline

Post autor: usagisensei » pn gru 30, 2013 9:51 pm

Dziś udało mi się wreszcie dorwać w łapki ostatni tomik BR i mam małe pytanko: czy komuś oprócz mnie trafiły się 4 kartki extra (podwójnie sklejone zdublowane strony)? Nie jest to coś przez co w moim mniemaniu tomik miałby być reklamowany, ale zwyczajnie jestem ciekawa czy ktoś poza mną trafił na taki drobny feler? Bo brak stron to problem ale dodatkowe to ino feler :P

ODPOWIEDZ

Wróć do „"Battle Royale"”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość