Yatta Reader

Tutaj rozmawiamy o komiksach wydanych przez Studio JG, a także magazynach "Otaku" i "SMASH!"
Awatar użytkownika
KossteK
Posty: 39
Rejestracja: pt lis 06, 2015 10:41 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Yatta Reader

Post autor: KossteK » śr sie 07, 2019 12:05 am

Yuriko pisze:
wt sie 06, 2019 11:43 pm
Na fb ktoś pytał właśnie o taki kod po zakupie wersji papierowej. SJG odpowiedziało tak:
Niestety licencja cyfrowa a licencja na wersję papierową to dwie zupełnie różne sprawy i nie da się ich w ten sposób połączyć.
Myślę, że wszystko się da :) Ale skoro samo Studio dało znać, że nie ma takiej opcji, to najwyraźniej taki myk mało im się opłaca.
Mój profil na Last.fm http://www.last.fm/pl/user/kosst3k

Awatar użytkownika
Alzea
Weteran
Posty: 1379
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 11:46 am
Gender:
Status: Offline

Yatta Reader

Post autor: Alzea » śr sie 07, 2019 9:29 am

Kompletnie nie jestem targetem, dla mnie połowa funu to właśnie posiadanie tomiszczy na półce ;P W sumie to jest dokładnie to samo co Waneko z emangami tylko mają swoją fancy nazwę - nie jest to subskrypcja, fizyczne tomiki nie dają prawa do ewydania i tylko mango Studia. Nihil novi, liczyłam na kolejnego mangakę w Polsce :D

Awatar użytkownika
Angu
nołlife
Posty: 2694
Rejestracja: pt sty 07, 2011 1:38 pm
Lokalizacja: Wejherowo
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Yatta Reader

Post autor: Angu » śr sie 07, 2019 10:16 am

Ciekawe czy będzie szansa, by pojawiały się na tej platformie tytuły nie mające wydania tomikowego? Dla przykładu podobno kontynuacja Herezji miłości od Waneko nie ma mieć fizycznego wydania - jakby się dało i Waneko wydałoby to w formie elektronicznej to byłoby to lepsze niż nic.
Obrazek

Karlan
Status: Offline

Yatta Reader

Post autor: Karlan » śr sie 07, 2019 10:54 am

W ogóle fajnie by było, gdyby docelowo na tej platformie można było nabyć mangi, których wydanie tomikowe z jakichś względów (np. niskiego zainteresowania) się nie opłaca. Wtedy udostępniane by były jedynie w wersji elektronicznej. Zawsze byłoby to jakieś rozwiązanie i zawsze lepsze niż nic.

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Yatta Reader

Post autor: ociesek » śr sie 07, 2019 11:00 am

Wątpię, żeby to się udało - koszty byłyby w zasadzie takie same, bo koszt druku jest niczym w porównaniu do kosztów produkcji i licencji. Zwłaszcza przy większych nakładach. Nie widzę tego.

Pajęcza_Lilia
Wtajemniczony
Posty: 572
Rejestracja: pt lip 28, 2017 2:21 pm
Status: Offline

Yatta Reader

Post autor: Pajęcza_Lilia » śr sie 07, 2019 11:33 am

ociesek pisze:
śr sie 07, 2019 11:00 am
Wątpię, żeby to się udało - koszty byłyby w zasadzie takie same, bo koszt druku jest niczym w porównaniu do kosztów produkcji i licencji. Zwłaszcza przy większych nakładach. Nie widzę tego.
Hmm, a ja spytałabym o to w sumie wydawnictwa - bo Kotori na przykład nie wyda jakiegoś yaoi bo oczekiwany nakład był z kosmosu (50k tomów chyba, ale nie dam sobie ręki uciąć), więc druk jednak jakiś wpływ ma (zresztą nie tyle druk co dostarczanie, wysyłki, magazynowanie, etc.).
Bo czy w licencji na wersję elektroniczną dałoby się w ogóle postawić podobne żądanie? :WUT:

Awatar użytkownika
gg gonia
nołlife
Posty: 2598
Rejestracja: pn sty 25, 2010 3:46 pm
Gender:
Status: Offline

Yatta Reader

Post autor: gg gonia » śr sie 07, 2019 11:54 am

Czuje sie jak na forum jakiś tetryków XD "tylko papier, a nie te komputery pfff, jakies nowomody". Oczywiście tez lubie wydania tomikowe, zeby nie bylo że jestem jakimś evenementem, ale w dobie zmian klimatycznych a co za tym idzie różnych sposobów na ograniczanie m.in. Ścinki drzew chętnie kupiłabym mangi w wersji elektronicznej, szczególnie tych mang które chętnie poznałabym/ przeczytała raz, niekoniecznie chcąc do nich wracać i bawić sie w odsprzedawanie. W tym momencie nie bardzo mam juz gdzie te mangi trzymać wiec zapewne bede musiała niedługo troche sprzedać by miec miejsce na nowe. W związku z tym nie zaczynam zbierać np. Jak zostałam bóstwem bo to dość długa manga i nie wiem nawet czy będe chciała do niej wracać. Niestety budżet nie jest z gumy, rezygnuje z niektórych serii na rzecz innych, gdyby wydania cyfrowe były tansze, oprócz moich must have'ów które kupuje w wersji papierowej chętnie kupiłabym
pare serii które po prostu chętnie bym przeczytała. :D mam nadzieję ze kiedys uda sie sprzedawać w ten sposób mangi, po prostu taniej.

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5368
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Yatta Reader

Post autor: Yuriko » śr sie 07, 2019 12:14 pm

Pajęcza_Lilia pisze:
śr sie 07, 2019 11:33 am
Kotori na przykład nie wyda jakiegoś yaoi bo oczekiwany nakład był z kosmosu (50k tomów chyba, ale nie dam sobie ręki uciąć)
A cóż to za tytuł ma takie wygórowane nakłady?

Awatar użytkownika
kuras
Weteran
Posty: 1455
Rejestracja: pn cze 06, 2011 2:30 pm
Lokalizacja: NDM
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Yatta Reader

Post autor: kuras » śr sie 07, 2019 1:38 pm

Pajęcza_Lilia pisze:
śr sie 07, 2019 11:33 am
Bo czy w licencji na wersję elektroniczną dałoby się w ogóle postawić podobne żądanie? :WUT:
Opłata licencyjna z grubsza składa się z 3 części (na wydanie papierowe i elektroniczne, bez znaczenia)
1. Opłata za materiały
2. Płatność z góry za sprzedaż X sztuk
3. Po przekroczeniu sprzedaży na poziomie X, dopłacanie za dalsze sprzedane egzemplarze

Ponadto 1 i 2 płaci się zwykle partiami po kilka tomików.

Gdzie X zwykle jest rozsądną wartością, ale jak wydawca oryginalny np. nie chce dać jakiegoś tytułu, to może rzucić jakaś dziką liczbą albo zażądać zapłaty z góry np. za 20 tomów.

Awatar użytkownika
Kuroneko
Weteran
Posty: 1166
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 4:18 pm
Gender:
Status: Offline

Yatta Reader

Post autor: Kuroneko » śr sie 07, 2019 2:58 pm

Dla mnie czytanie mang w wersji elektronicznej nie jest opcją, więc nie skorzystam z readera.
ObrazekObrazekObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3291
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Yatta Reader

Post autor: Alexandrus888 » śr sie 07, 2019 4:23 pm

Ginny pisze:
wt sie 06, 2019 9:04 pm
Z tego co czytałam, to chyba na zwykły komputer też działa, ale chyba płatności trzeba z jakiś aplikacji?
Na komputerach, tak, działa, bez problemu. Zgrzyty pojawiają się w sprzęcie od Apple, bo ten wymaga wszelkich płatności w aplikacjach przez swoją platformę z zabójczą marżą 40+%. I tu trzeba płacić przez stronę www. Docelowo będzie można płacić w apce na jabłuszku, ale nie polecają tej metody, bo będzie drogo (chyba drożej niż fizyczny tomik :shock: ). Ogólnie przelewy przez PayU i PayPal, czyli taki standard. Łatwe, wygodne i przyjemne
Nelinnor pisze:
wt sie 06, 2019 9:30 pm
bez swobodnego dostępu i możliwości zrobienia nawet zwykłej kopii.
Dostęp pędzie dość swobodny, bo na każdym urządzeniu gdzie jest apka. Pewnie będzie się można na czyimś kompie zalogować na swoje konto i poczytać "u innych" swoje rzeczy. Pisali też coś o jednoczesnym wykorzystaniu na 3 urządzeniach. Dokładnie tak:
Jeden użytkownik może jednocześnie korzystać z aplikacji na maksymalnie trzech urządzeniach.
Czyli albo mogę mieć swoją aplikację na trzech urządzeniach, albo... Jak z Netflixem - mogę się podzielić mangami z 2 przyjaciółmi i możemy sobie jednocześnie czytać.
Nelinnor pisze:
wt sie 06, 2019 9:30 pm
wersja przeglądarkowa żeby czytać na komputerze ma jakieś śmieszne 140 DPI i 20mb na tom
Też mnie to zdziwiło. Aż sprawdziłem jak to jest ze skanlacjami... Mają dużo niższą jakość bo standardowo 72dpi, i ~10MB, ale na rozdział. Więc albo to totalnie skopana optymalizacja, albo po prostu skany mają rozmiar w pikselach jaki wyjdzie. Tego info mi brakuje w ogłoszeniu Yatty - ile pikseli będą miały na wysokość strony. Absurdem też jest mniejsza rozdzielczość na komputery >_< Żeby Low Quality było na komórce, a na ekranie który jest parokrotnie większy prawie 2x mniej? Bezsens, kuriozum i irracjonalizm. Chyba to tylko zabezpieczenie przed piractwem, bo na PC łatwiej złamać DRM niż na urządzeniu mobilnym. Chyba, nie wiem, nie znam się.
Angu pisze:
śr sie 07, 2019 10:16 am
Ciekawe czy będzie szansa, by pojawiały się na tej platformie tytuły nie mające wydania tomikowego?
Mam nadzieję, że nie. Jakoś nie wierzę w większą opłacalność takiego zabiegu, a jednak wolę tomik mieć w ręce, niż w komputerze. gg gonia, może i jestem tetrykiem, ale naprawdę wolę wersję fizyczną. W komputerze mam skanlacje, i gdyby wersja elektroniczna by mi wystarczyła, nic bym nie zbierał od wydawnictw :roll: No dobra, i tak bym kupował, bo w duszy jestem uczciwym ludziem, jednak serie które bardzo lubię chce mieć na półce!

Awatar użytkownika
Fani
nołlife
Posty: 2353
Rejestracja: sob cze 21, 2014 10:59 pm
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Gender:
Status: Offline

Yatta Reader

Post autor: Fani » śr sie 07, 2019 4:48 pm

Jeśli nie ma możliwości by do papierowej wersji dodawać cyfrową to może trochę odwrócić sytuację? Jeśli będzie się miało kupioną cyfrową wersję, ale jednak ktoś zdecyduje się kupić papierową to może na fizyczny tom dawać jakieś upusty? Zawsze to parę złoty do przodu dla kupującego i łatwiej byłoby się niezdecydowanym przełamać nad mangą, do której nie są całkowicie przekonani.

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3291
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Yatta Reader

Post autor: Alexandrus888 » śr sie 07, 2019 5:14 pm

Odpaliłem readera w przeglądarce www i... nie jestem zachwycony >_<
Są dwie opcje widoku: pojedynczej strony i dwu. To wystarczy, choć mogliby dodać wczytanie wszystkich stron na raz i ich przewijanie w dół.
Nawigacia poprzednia/następna strzałkami lub kliknięcie po lewej/prawej stronie ekranu. To działa poprawnie tak jakbym chciał, jednak jest jedno ale. Domyślną wielkością strony jest jej dopasowanie wysokością do ekranu. Czytając na monitorze jestem przyzwyczajony do dopasowania szerokością! Tu da się powiększyć obraz suwakiem, ale w ograniczonym zakresie (mniej niż to co znam ze skanlacji), do tego kiedy się powiększy obraz staje się nie ostry (skany pirackie na większym przybliżeniu się jeszcze nie krzaczą!) i nie da się przejść do następnej strony: trzeba pomniejszyć, przewinąć stronę, znowu powiększyć. Do tego nie da się przesuwać widoku w powiększeniu strzałkami...
Więcej opcji brak. Bieda.

Nelinnor
Wtajemniczony
Posty: 511
Rejestracja: śr maja 11, 2016 8:08 pm
Status: Offline

Yatta Reader

Post autor: Nelinnor » śr sie 07, 2019 7:46 pm

Alexandrus888 pisze:
śr sie 07, 2019 4:23 pm
Dostęp pędzie dość swobodny, bo na każdym urządzeniu gdzie jest apka.
Swobodny dostęp to byłoby dostarczenie zakupionych materiałów w otwartym formacie i niezabezpieczonym pliku do odtworzenia na dowolnym urządzeniu z możliwością zarchiwizowania swojej kopii. Powiedzmy tak jak to robi GOG na rynku gier. W tej chwili nie ma to nic wspólnego ze swobodą i dostępnością, usługa ma wszystkie możliwe wady dystrybucji cyfrowej. Mało tego, nie dość że klient płaci jak za wydanie papierowe, to jeszcze dostaje niższą jakość na komputerze w ramach odpowiedzialności zbiorowej bo "piractwo", gdzie traci tylko uczciwy użytkownik, kiedy ta druga strona i tak ma już dawno skany do wszystkiego. Klient kupuje tak naprawdę tylko dostęp do przeglądania materiałów w niszowej usłudze na czas nieokreślony, a w razie wycofania aplikacji zostaje z niczym.

Waneko też ma ten sam problem, ale w FAQ tłumaczy że na inne rozwiązanie strona japońska się nie zgodziła, Studio pewnie ma to samo. U nich przynajmniej mangi są na platformie Google, więc można przewidywać większą stabilność i brak utraty dostępu do materiałów, oraz dużo niższe ceny. Yatta zrobiła własną aplikację, chyba tylko po to żeby obejść tyle prowizji ile jest to tylko możliwe, ale jednocześnie windując ceny dużo bardziej niż Waneko w swoich e-bookach. No i jak sam zauważyłeś ten interfejs i jakość na aplikacji webowej, też to testowałem, jest naprawdę źle. Nie ma co dalej wymieniać, niestety słabo to wygląda tak po prostu ze zdroworozsądkowej perspektywy. Stosunek ceny do jakości jest tutaj bardzo niski. :?

Archerito
Weteran
Posty: 1045
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 9:41 am
Gender:
Status: Offline

Yatta Reader

Post autor: Archerito » śr sie 07, 2019 7:50 pm

Może i do dyskusji wniosę niewiele ale mam podobne odczucia co przedmówcy. W dużym uproszczeniu płatna subskrybcja jak najbardziej tak, czytanie e-mang jak najbardziej nie. Cała moja radość z kolekcjonowania to podziwianie tomików na półce. Płatna subskrybcja byłaby świetną opcją do zapoznawania się z nowymi tytułami i weryfikacji "czy warto". Jak mam kupować e-mangę za cenę zbliżoną do tomiku papierowego, który mogę sprzedać w specyficznych przypadkach nawet z zyskiem to ja podziękuję. Jak się tak głębiej zastanowić to kto tak w ogóle jest targetem tego rozwiązania? Chyba tylko osoby, które ewidentnie narzekają na brak miejsca, nie przeszkadza im czytanie w niezbyt wysokiej jakości i za zbliżoną cenę. Również kupowanie na próbę w tym przypadku traci sens. Fizyczny tomik kupię, przeczytam i odsprzedam kumplowi za dyszkę. A tutaj? Zostanę na zawsze z wirtualną biedą do której nigdy więcej nie zajrzę. Brak transferu pomiędzy fizycznymi tomikami, a e-mangą to kolejny bardzo duży minus. Suma sumarum niech tam sobie będzie, gdyż może się komuś takie rozwiązanie spodoba ale moich ciężko zarobionych dukatów niestety nie zobaczą :(

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3291
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Yatta Reader

Post autor: Alexandrus888 » śr sie 07, 2019 9:13 pm

Nelinnor pisze:
śr sie 07, 2019 7:46 pm
Swobodny dostęp to byłoby dostarczenie zakupionych materiałów w otwartym formacie i niezabezpieczonym pliku do odtworzenia na dowolnym urządzeniu z możliwością zarchiwizowania swojej kopii.
:lol: To jakby zaproszenie do publikowania takiego tomu w internecie na stronach skanlacyjnych. Nierealne.
Nelinnor pisze:
śr sie 07, 2019 7:46 pm
niższą jakość na komputerze w ramach odpowiedzialności zbiorowej bo "piractwo"
Przeczytałem całość ogłoszenia jeszcze raz i dochodzę do wniosku, że oni po prostu nie przewidują dystrybucji na komputery. Dostęp przez www, jest dla tych co nie działa im na telefonie aplikacja, i tylko przypadkowo też można zyskać dostęp również na PC. Niższa rozdzielczość, ponieważ nie można rozdziałów zapisywać na urządzeniu i czytać off-line. Stąd musi pobierać transfer, a JG dba o nasze interesy :lol: . Pokręcona logika, ale jest. Nie zmienia to faktu, że mogliby użytkownikowi dać wybór i pozwolić mu oglądać w normalnej jakości. A także zrobić wersję aplikacji jako program pod Windowsa/Linuxa/MACa.

Pajęcza_Lilia
Wtajemniczony
Posty: 572
Rejestracja: pt lip 28, 2017 2:21 pm
Status: Offline

Yatta Reader

Post autor: Pajęcza_Lilia » śr sie 07, 2019 10:23 pm

Nelinnor pisze:
śr sie 07, 2019 7:46 pm
Alexandrus888 pisze:
śr sie 07, 2019 4:23 pm
Dostęp pędzie dość swobodny, bo na każdym urządzeniu gdzie jest apka.
U nich przynajmniej mangi są na platformie Google, więc można przewidywać większą stabilność i brak utraty dostępu do materiałów, oraz dużo niższe ceny.
PFFFFF, brzmisz jakbyś w życiu gry rzez google play nie używał... :roll:


I ponownie. Kocham oczekiwanie, że wydawnictwo zapewni ci w żaden sposób niezabezpieczony skan mangi. Takie to słodkie... :roll:
No chyba że to ja czeluści internetu odkrywałam kiedy jeszcze parę lat spokojnie mogłam znaleźć skany tasiemców JPFu. I to dziesiątki tomów, a nie kilka.

A jak ktoś chce połączysz fetysz fizycznego tomu i oszczędzenia miejsca i lubi dobrą technologie to przypominam - eOneBook może spełnić wasze marzenia. :P

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5368
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Yatta Reader

Post autor: Yuriko » śr sie 07, 2019 10:36 pm

Pajęcza_Lilia pisze:
śr sie 07, 2019 10:23 pm
eOneBook może spełnić wasze marzenia. :P
Co to jest?

Awatar użytkownika
nikotynaimalina
Adept
Posty: 249
Rejestracja: sob cze 08, 2019 12:47 pm
Gender:
Status: Offline

Yatta Reader

Post autor: nikotynaimalina » śr sie 07, 2019 10:58 pm

Yuriko pisze:
śr sie 07, 2019 10:36 pm

Co to jest?
E-book na baterie w który wkładasz kartę pamięci (?) z wybraną serią mang (na razie tylko Naruto). Poczytaj o tym na necie, wg mnie bardzo ciekawe rozwiązanie. :)

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5368
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Yatta Reader

Post autor: Yuriko » śr sie 07, 2019 11:03 pm

nikotynaimalina pisze:
śr sie 07, 2019 10:58 pm
Yuriko pisze:
śr sie 07, 2019 10:36 pm

Co to jest?
E-book na baterie w który wkładasz kartę pamięci (?) z wybraną serią mang (na razie tylko Naruto). Poczytaj o tym na necie, wg mnie bardzo ciekawe rozwiązanie. :)
Ok, dzięki za informacje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Studio JG - Mangi, Otaku i SMASH!”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości