Kamisama Hajimemashita

Tutaj rozmawiamy o komiksach wydanych przez Studio JG, a także magazynach "Otaku" i "SMASH!"
Awatar użytkownika
Madness
Adept

Post autor: Madness » ndz sty 03, 2016 7:12 pm

Pewnie zakończy się na około 30 tomach,tak myślę.Najdłuższa manga shoujo jaką zbieram ;p

Awatar użytkownika
Cavaliere
Weteran
Status: Offline

Post autor: Cavaliere » ndz sty 03, 2016 7:48 pm

Ja też mam nadzieje. Bo im mniej tomów tym większe szanse, że SJG zrobi mniej opóźnień.
https://www.youtube.com/watch?v=6zXDo4dL7SU

Mimo, iż manga jest na ostatnim arcu to może być tak jak pisali w przypadku Magi, który także jest w finalnym akcie historii. Ostatni arc może się ciągnąć po kilka tomów, więc nie byłabym nastawiona na 30 tomów, jeżeli autorka czerpie z tej serii niezłą sumę.

Awatar użytkownika
Bajnor
Adept

Post autor: Bajnor » ndz sty 03, 2016 8:43 pm

Kubo Tite też mówił, że obecny arc w Bleachu jest ostatnim. Tylko dodał jeszcze, że planuje go ciągnąć z 10 lat...
Tak więc samo określenie "ostatni arc" mało znaczy :P

Shiki
Weteran

Post autor: Shiki » ndz sty 03, 2016 9:54 pm

Bajnor pisze:Kubo Tite też mówił, że obecny arc w Bleachu jest ostatnim. Tylko dodał jeszcze, że planuje go ciągnąć z 10 lat...
Wait. 10 lat? :shock: Błagam, powiedz, że są jakieś źródła takiej informacji.
Obrazek

Awatar użytkownika
Bajnor
Adept

Post autor: Bajnor » ndz sty 03, 2016 10:17 pm

Shiki
Weteran

Post autor: Shiki » pn sty 04, 2016 11:18 am

Bajnor, dzięki :)
Obrazek

Awatar użytkownika
zandam
Moderator
Kontakt:

Post autor: zandam » sob sty 16, 2016 4:24 pm

Trochę to trwało, ale w końcu mogę wam pokazać porównanie amerykańskiego i polskiego wydania bóstwa. :)
[center]Okładki przednie:
Obrazek

Grzbiet:
Obrazek

Okładki tylne:
Obrazek

Różnica w długości:
Obrazek [/center]

Wprawdzie na zdjęciu wydaje się, że polskie wydanie jest szersze, ale w rzeczywistości oba są takie same. Różnią się standardowo papierem (polskie wydanie - biały, amerykańskie - kremowy, nieprześwitujący).

Jeśli chodzi o tłumaczenie, to w polskim (z tego co pamiętam) przetłumaczono wszystko, a w amerykańskim niestety zostawiono niektóre słowa po japońsku (kamisama, ayakashi itp., a także chany, kuny i inne takie...), których znaczenie jest wyjaśniane w, znajdującym się pod koniec każdego tomu, słowniczku. Co więcej, niekiedy się od siebie różnią:
[center]Obrazek
Obrazek[/center]
Jeśli ktoś się dokładnie przyjrzał obu zdjęciom, to już powinien wiedzieć, dlaczego w ogóle piszę to porównanie i na czym polega największa różnica pomiędzy obiema edycjami...

....

....

....

Tak, na uciętych kadrach... i to jak uciętych (zaznaczę najwidoczniejsze ucięcia, ale, jeśli przyjrzycie się pozostałym częściom stron, to zauważycie to samo... z jednym małym wyjątkiem - wewnętrzne strony tego uniknęły, bo mają duży margines). :?
[center]Spójrzcie na lewo:
Obrazek[/center]

[center]Na prawo i u dołu:
Obrazek
Obrazek[/center]
[center]Na dół:
Obrazek
Obrazek[/center]
[center]Zwróćcie uwagę na pałeczki (lewo)...
Obrazek
Obrazek[/center]
[center]Ale przykłady mogą być dużo bardziej widoczne, tak jak tutaj...
Obrazek
Obrazek[/center]

I nie tylko, bo z większości stron znikają całe postacie, ich znaczne części (tak że widać na kadrach tylko koniec rękawa czy ręki), jakieś rysunkowe dopełniacze i inne elementy, a przecież nawet gdyby wynikało to z różnicy w wysokościach tomików, to dlaczego ucięte są także dolne i górne części każdej strony...? :|

Niestety oba wydania mają swoje plusy i minusy (co w przypadku wydań Viza, które zwykle lubię, mnie rozczarowało), więc tym razem nawet nie jestem w stanie ocenić tego, które moim zdaniem jest lepsze. :?

kolora
Adept

Post autor: kolora » sob sty 16, 2016 4:57 pm

Pewnie materiały dostali takie jak Amerykanie, a dopasować musieli do własnego rozmiaru (czyli krótsze strony, ale tej samej szerokości, co u Amerykanów), stąd wyśrodkowanie i ucięcie kawałka z góry i z dołu (a czasem i z boków).

Awatar użytkownika
zandam
Moderator
Kontakt:

Post autor: zandam » sob sty 16, 2016 5:20 pm

kolora pisze:Pewnie materiały dostali takie jak Amerykanie, a dopasować musieli do własnego rozmiaru (czyli krótsze strony, ale tej samej szerokości, co u Amerykanów), stąd wyśrodkowanie i ucięcie kawałka z góry i z dołu (a czasem i z boków).
Boki od strony zewnętrznej zawsze są ucięte (tak samo jak góra i dół), więc nie tylko czasami. ;)

To co napisałaś wydaje się sensowne, ale to wydanie SJG jest identycznie jak japońskie, a amerykańskie standardowo odstaje, więc wydaje mi się, że jeśli ktoś musiał coś zmieniać to właśnie Amerykanie, a nie SJG (chociaż oczywiście zawsze mogę się mylić, w końcu nie widziałam materiałów). :?

Awatar użytkownika
ninna
Fanatyk

Post autor: ninna » sob sty 16, 2016 5:53 pm

Tak szczerze to musiałam czytać Twoje wskazówki, gdzie patrzeć bo inaczej niczego bym nie zauważyła :P. Po prostu nie zwracam na takie rzeczy uwagi. To, co ucięto to jakieś mało ważne drobiazgi (przynajmniej dla mnie). Ale rozumiem, że komuś może to przeszkadzać.

Awatar użytkownika
Madness
Adept

Post autor: Madness » sob sty 16, 2016 5:58 pm

Ja tych ucięć w ogóle nie zauważyłam czytając tomik,i w ogóle mi nie przeszkadzają.Gorzej by było jakby w polskim wydaniu zostawiono nieprzetłumaczone słówka jak w amerykańskim.To by mnie dopiero wkurzyło.

Mai-Takeru
Wtajemniczony

Post autor: Mai-Takeru » sob sty 16, 2016 6:08 pm

A ja odwrotnie, już bym wolała nieprzetłumaczone słówka niż tak mocno ucięte kadry. Tej lisicy w świecie dziwów zjadło prawie całą twarz... Albo spójrzcie na zbliżenie na oko głównej bohaterki przy pierwszym porównaniu (koło "Nanami"), masakra. :| Teraz się będę zastanawiać, czy z Servampem - jedyną mangą od JG, którą kupuję - jest tak samo.

Dzięki za porównanie, zandam.
Ostatnio zmieniony sob sty 16, 2016 6:16 pm przez Mai-Takeru, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mephisto
Weteran
Kontakt:

Post autor: Mephisto » sob sty 16, 2016 6:14 pm

ninna pisze:mało ważne drobiazgi
Na ostatnim kadrze znika większa część twarzy, oko. Zostaje sam pysk. Jakim sposobem to są "drobiazgi"?
Nie chce odpowiedzi, to pytanie retoryczne.

Fenek Alfa
Weteran

Post autor: Fenek Alfa » sob sty 16, 2016 6:15 pm

Aż się cieszę że mnie nie interesuje ta seria.
かっぱ

Awatar użytkownika
Grey
nołlife

Post autor: Grey » sob sty 16, 2016 6:46 pm

Rany boskie, ale tak poucinanej mangi to ja chyba jeszcze nigdy w życiu nie widziałem... i mam szczerą nadzieję, że nigdy nie zobaczę. Masakra...

Awatar użytkownika
Otai
Wtajemniczony
Kontakt:

Post autor: Otai » sob sty 16, 2016 7:11 pm

Niektóre BLe od Kotori w sumie można w ten sposób porównywać :P.

Awatar użytkownika
ninna
Fanatyk

Post autor: ninna » sob sty 16, 2016 7:14 pm

Mephisto, mimo wszystko odpowiem, jeśli można. Tak, dla mnie to nadal drobiazg. Przecież ta postać nic nie mówi, tylko tam stoi, nie ma wpływu na scenę. To jak wycięcie statysty z filmu. Ale, jak już pisałam, każdy może mieć swoje zdanie.

Awatar użytkownika
Ajsza
Fanatyk
Kontakt:

Post autor: Ajsza » sob sty 16, 2016 7:21 pm

Od razu mi się przypomina jak Waneko potraktowało Dengeki Daisy... Brr... Pewno z QQ Sweeper będzie tak samo.

majo
Adept

Post autor: majo » sob sty 16, 2016 8:19 pm

Podobne ucięcia są w Kanoko, ale ja patrzyłam tylko na boki. A jeśli chodzi o kadrowanie, to trudno mówić o dopasowaniu do formatu gdy ucięty jest bok, góra i dół. Takie cięcie jest zresztą dziwne przy tak dużym marginesie wewnętrznym (z 1,5 cm), różnicę formatu może spokojnie to niwelować, zwłaszcza, że tomiki z Hakusenshy są, analizując proporcje, węższe, a w porównaniu wielkości są o 0,5 cm niższe i o jakieś 1,5 cm węższe (właśnie o ten margines u nas) od naszego. Do tego jest widoczna znaczna różnica tego marginesu (ponad 0,5 cm) między zwykła stroną, a rozpoczynającą lub niektórymi gdzie tekst jest bardziej z boku, czyli jak się chce to można nie ucinać, bo nie uwierzę, że dostarczone materiały, pewnie oryginalny tomik, miały takie różnice. I tak dobrze, że tu jednak to się mniej rzuca w oczy niż w Kanoko, gdzie jest więcej małych kadrów, a wiec tych uciętych o połowę twarzy jest także więcej

biB
Adept

Post autor: biB » sob sty 16, 2016 8:42 pm

Myślę, że te spore przycięcia są wynikiem "poświęcenia" fragmentu strony na spady. Niestety w mangach często spotykana (Bóstwa co prawda nie zbieram, ale podobną skalę problemu, tj. zauważenie tego bez porównywania z oryginałem, widziałem już przy Kokoro Connect).

Pewnie robią to automatycznie w jakimś programie, ale fajnie by było, gdyby dało się te wycinane fragmenty zmniejszyć chociaż o połowę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Studio JG - Mangi, Otaku i SMASH!”