Haganai (Boku wa Tomodachi ga Sukunai)

Tutaj rozmawiamy o komiksach wydanych przez Studio JG, a także magazynach "Otaku" i "SMASH!"
Studio JG
Status: Offline

Haganai (Boku wa Tomodachi ga Sukunai)

Post autor: Studio JG » śr maja 07, 2014 11:03 am

Temat przeznaczony na luźne rozmowy związane z polskim wydaniem Haganai czyli Boku wa Tomodachi ga Sukunai



„Boku wa Tomodachi ga Sukunai” („Nie mam zbyt wielu przyjaciół”), w skrócie „Haganai”, opowiada historię Kodaki Hasegawy, który dopiero co zmienił szkołę i od samego początku ma problem z odnalezieniem się w tej nowej sytuacji. Choć zabrzmi to głupio, powodem wszystkich kłopotów są jego blond włosy, z daleka zwracające uwagę, i zacięte spojrzenie, które sprawia, że ludzie biorą go młodego recydywistę... co nie do końca zgadza się z rzeczywistością.

Jednak pewnego dnia Kodaka poznaje innego odludka - koleżankę z klasy, Yozorę Mikazuki, która właśnie prowadzi burzliwą konwersację ze swoim wyimaginowanym przyjacielem Tomo. Bez życia towarzyskiego i podstawowych kompetencji socjalnych, które pomagają zawrzeć nowe znajomości, ta odizolowana dwójka postanawia założyć Klub Sąsiada – pozalekcyjne spotkania dla ludzi bez przyjaciół. I, co ciekawe, okazuje się, że nie tylko oni są szkolnymi wyrzutkami...

Ilość tomów 10 (ongoing)

Obrazek

[ Dodano: Śro 07 Maj, 2014 ]
Jesteśmy ciekawi waszych propozycji dotyczących wydania i tłumaczenia tytułu - piszcie!

Chrno
Status: Offline

Post autor: Chrno » śr maja 07, 2014 1:38 pm

imo tytuł: "Nie mam zbyt wielu przyjaciół” lub „Haganai - Nie mam zbyt wielu przyjaciół” jest naprawdę fajny

GrisznakIW
Status: Offline

Post autor: GrisznakIW » śr maja 07, 2014 1:50 pm

Chrno pisze:imo tytuł: "Nie mam zbyt wielu przyjaciół” lub „Haganai - Nie mam zbyt wielu przyjaciół” jest naprawdę fajny
Zgadzam się, tu akurat nie powinno być translacyjnych problemów, choć oczywiście można literacko szaleć z tytułami w rodzaju "Jezdem nołlajfem".

Fenek Alfa
Status: Offline

Post autor: Fenek Alfa » śr maja 07, 2014 1:53 pm

I znowu "Mikazuki", mimo że w nazwisku jest jak byk 月, czyli TSUKI(z akcentem wychodzi DZUKI)

kazuya
Adept
Posty: 126
Rejestracja: wt lut 05, 2013 1:01 pm
Status: Offline

Post autor: kazuya » śr maja 07, 2014 2:07 pm

Fenek Alfa pisze:I znowu "Mikazuki", mimo że w nazwisku jest jak byk 月, czyli TSUKI(z akcentem wychodzi DZUKI)
Nie wiem czego się czepiasz, jest to jak najbardziej poprawna transkrypcja Hepburna (aczkolwiek są warianty gdzie zapisuje się przez dzu, albo nawet du).

A co do tłumaczenia tytułu, to najbardziej mi pasuje "Nie mam zbyt wielu przyjaciół”

Nozomi
Posty: 97
Rejestracja: pt lis 30, 2012 3:01 pm
Status: Offline

Post autor: Nozomi » śr maja 07, 2014 2:14 pm

Fenek Alfa pisze:I znowu "Mikazuki", mimo że w nazwisku jest jak byk 月, czyli TSUKI(z akcentem wychodzi DZUKI)
Dla wyjaśnienia: 月 czyta się "tsuki", ale w kun'yomi (wymowa japońska). Natomiast w nanori (odczytywanie znaków kanji dla imion, nazwisk, a także miejsc) – "zuki".

Pablo_Querte
Status: Offline

Post autor: Pablo_Querte » śr maja 07, 2014 4:15 pm

Jestem za polskim tytułem.

Awatar użytkownika
gg gonia
nołlife
Posty: 2598
Rejestracja: pn sty 25, 2010 3:46 pm
Gender:
Status: Offline

Post autor: gg gonia » śr maja 07, 2014 5:06 pm

Bardzo lubię komedie, jeśli seria nie skupi się na romansie a pozostanie dobrą zabawną mangą to będę kupować. Mam nadzieję ze nie będzie tu klasycznego motywu Tsundere i jej chłopak do bicia.

Sporo osób mi to poleca, a mang komediowych jak dla mnie nigdy mało więc 1 tom wezmę na próbę.

Chrno
Status: Offline

Post autor: Chrno » śr maja 07, 2014 7:36 pm

Bardzo lubię komedie, jeśli seria nie skupi się na romansie a pozostanie dobrą zabawną mangą to będę kupować. Mam nadzieję ze nie będzie tu klasycznego motywu Tsundere i jej chłopak do bicia.
Akurat bohater Haganai to jeden z tych bardziej ogarniętych (po za tym że "nie ma przyjaciół" :P) więc możesz być spokojna.

Fenek Alfa
Status: Offline

Post autor: Fenek Alfa » śr maja 07, 2014 10:01 pm

gg gonia pisze:Bardzo lubię komedie, jeśli seria nie skupi się na romansie a pozostanie dobrą zabawną mangą to będę kupować. Mam nadzieję ze nie będzie tu klasycznego motywu Tsundere i jej chłopak do bicia.
Spokojnie, nie mamy tu motywu tsundere i jej chłopaka do bicia.
Mamy tu motyw "chłopak bez jaj w przenośni + chłopak bez jaj dosłownie + 10 cyfr na koncie 1 cyfra IQ + lol zaufanie co to jest czy to smaczne + genialnie napalona + mówię gówno jestem taka dorosła + jam jest potomkini wampirzycy padaj przed moim licem plebejuszu + jeszcze inne ale nie chce mi się pisać" Tak więc możesz kupować spokojnie.

* może zawierać różne ilości ironii
WIELKI SPOILER NAWET JEŻELI OGLADALIŚCIE 2 SEZON ANIME pisze:W 9 tomie powieści Kodaka odpowiada Senie "Tak, kocham cię, ale nie chcę rozpieprzać klubu więc na razie zachowujmy się normalnie.", potem powiedział Rice że kocha i Senę i Yukimurę, a Yozorę określił jako "ciężar w jego życiu". Yozora natomiast ucieka(co było pokazane w anime), a Kobato, z którą jak się okazuje jest bardzo blisko, przygarnia ją do swojego pokoju bez wiedzy Kodaki. W nocy Kodaka przyłapuje Yozorę na ekhem... odstresowywaniu się pod prysznicem, Kobato dostaje opiernicz ale Yozora może zostać na noc bo "jest gościem Kobato". Następnie Kodaka wreszcie pokazuje ze ma jaja i mówi Yozorze że kocha Senę. Yozora wydaje z siebie bezuczuciowy śmiech i komentuje "Wszystko przepadło". Na tym kończy się rozdział czwarty, w trakcie pisania tego tekstu wyszedł szósty ale jeszcze nie czytałem ani #5 ani #6

Jaskol
Status: Offline

Post autor: Jaskol » czw maja 08, 2014 6:36 pm

gg gonia pisze:Bardzo lubię komedie, jeśli seria nie skupi się na romansie a pozostanie dobrą zabawną mangą to będę kupować. Mam nadzieję ze nie będzie tu klasycznego motywu Tsundere i jej chłopak do bicia.
Tutaj jest klasyczny harem + love polygono, z fajnym głównym i ogarniętym bohaterem nie zdającym sobie sprawy, że dziewczyny go trochę bardziej niż lubią :D

@fenek, dzięki za spojler, zapowiada się na prawdę mega :D

Grey
nołlife
Posty: 4340
Rejestracja: ndz sie 15, 2010 11:52 am
Status: Offline

Post autor: Grey » sob maja 10, 2014 9:23 am

Co do tłumaczenia tytułu, to popieram Chrno.
Co do wydania, well jest w ogóle o czym rozmawiać? xD przecież wszystko będzie, jak mniemam, standardowe, jak S&W, Zakuro czy tam nie wiem co jeszcze xD wiadomo, jeśli z jakiegoś powodu zdecydujecie się na coś lepszego - to fajnie. Ale jak dla mnie nie ma to znaczenia, bo tej mangi na 90% nie kupię xD z wielu wielu wielu powodów. Większość z nich jest widoczna na pierwszy rzut oka, więc jeśli komuś nie przeszkadzają, to nie będę się o tym rozpisywał bo po co komu obrzydzać xD
Z tych ukrytych wad, to, zresztą Fenek Alfa pośrednio już to poruszył, podobnie jak przy Oreimo, autor LN miał jakąś koncepcję, sprzedała się, więc należy zmienić koncepcję i zrobić z tego haremowo-romantyczną komedię. Yay, all hail japoński zdrowy rozsądek xD Nigdy nie pojmę, czemu coś co się skończyło nie może się skończyć xD

Fenek Alfa
Status: Offline

Post autor: Fenek Alfa » sob maja 10, 2014 10:13 am

Grey pisze:Z tych ukrytych wad, to, zresztą Fenek Alfa pośrednio już to poruszył, podobnie jak przy Oreimo, autor LN miał jakąś koncepcję, sprzedała się, więc należy zmienić koncepcję i zrobić z tego haremowo-romantyczną komedię. Yay, all hail japoński zdrowy rozsądek xD Nigdy nie pojmę, czemu coś co się skończyło nie może się skończyć xD
Ciekawe, mi się wydawało że harem już był w tej koncepcji, bo inaczej mielibyśmy jakąś inna pierwszoplanową postać męską.

Poza tym im dalej w las tym mniej haremetek. Rika się zfriendzoneowała a (spoiler) wypada z gry powodów podanych w tamtym spoilerze, i może(ale nie musi) pociągnąć ze sobą (spoiler). Czyli zostaje nam trójkąt ew. czworokąt, przy czym nie zdziwiłbym się gdyby po ukończeniu szkoły(chociaż do tego jeszcze dużo czasu) zamienił się w parę.

Grey
nołlife
Posty: 4340
Rejestracja: ndz sie 15, 2010 11:52 am
Status: Offline

Post autor: Grey » sob maja 10, 2014 11:09 am

Fenek Alfa, no coś w tym jest, akurat Haganai od samego początku zajeżdżało haremem (w sumie chyba nim nawet było), a problem niedostosowania społecznego był tylko pretekstem/dodatkiem.
Mimo wszystko traktowałem to głównie jako komedię, a niestety potem dodaje się do tego zbyt wiele motywów pseudo-nastolatko-romansowych. W pewien sposób czuję się oszukany, tak jak poczułem niesmak z powodu zmiany koncepcji Oreimo (z pomagającemu swojej siostrze-otaku brata stał się harem king xD).
W pewien sposób uczcicie postąpił autor Highschool DxD - od samego początku jedynym motywem tego utworu były "cycki&majtki z o.o." i z moich informacji wynika, że to się nie zmieniło jak dotąd xD
No ale podsumowując, bo trochę powędrowałem - lubię, gdy utwór jest zamkniętą całością, ma początek, koniec i wszystko jest ze sobą powiązane. Nie lubię, gdy w utworze jest wszystko na raz, napaćkane bez smaku. A niestety tak odbieram Haganai. W dodatku z brzydką kreską...

Awatar użytkownika
Ame
nołlife
Posty: 3905
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 3:26 pm
Gender:
Status: Offline

Post autor: Ame » ndz paź 05, 2014 12:24 pm

Polska okładka z japońską:
Obrazek

Grey
nołlife
Posty: 4340
Rejestracja: ndz sie 15, 2010 11:52 am
Status: Offline

Post autor: Grey » ndz paź 05, 2014 12:48 pm

Moim zdaniem fajnie to wyszło.

Awatar użytkownika
Shiki
Weteran
Posty: 1391
Rejestracja: czw sty 03, 2013 6:40 pm
Status: Offline

Post autor: Shiki » ndz paź 05, 2014 1:08 pm

W sumie całkiem ładnie, chociaż ta wielka czcionka zHaganai mogłaby byc troche mniejsza, a za to podtytuł fajnie by było powiększyć. Ale nie jest źle, chociaż zaskoczyło mnie to odbicie w drugą strone tego maziaja.
Obrazek

Fenek Alfa
Status: Offline

Post autor: Fenek Alfa » ndz paź 05, 2014 1:23 pm

wrzuci ktoś okładkę na coś niefejsbukowego?

Awatar użytkownika
Ajsza
Fanatyk
Posty: 1732
Rejestracja: pt maja 25, 2012 10:30 pm
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Ajsza » ndz paź 05, 2014 2:00 pm

Obrazek
Obrazek

Nyuu Manga - nowe mangi, manhwy, manhuy, animangi, light novele, artbooki, guidebooki i inne dobrocie od naszych wspaniałych polskich i amerykańskich wydawców

Awatar użytkownika
vishaad
Weteran
Posty: 1139
Rejestracja: pn lut 24, 2014 4:11 pm
Gender:
Status: Offline

Post autor: vishaad » ndz paź 05, 2014 2:12 pm

Shiki pisze:chociaż ta wielka czcionka zHaganai mogłaby byc troche mniejsza, a za to podtytuł fajnie by było powiększyć.
Całkowicie się z tym zgadzam, wygląda to trochę nieproporcjonalnie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Studio JG - Mangi, Otaku i SMASH!”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości