Emma

Tutaj rozmawiamy o komiksach wydanych przez Studio JG, a także magazynach "Otaku" i "SMASH!"
ODPOWIEDZ
Studio JG
Status: Offline

Emma

Post autor: Studio JG » pt paź 11, 2013 12:20 pm

Autor: Kaoru Mori
Format: A5
Oprawa: miękka okładka
Gatunek: seinen, romans, historyczny
Liczba tomów: 10

W wiktoriańskiej Anglii, dziewczyna imieniem Emma zostaje ocalona od nędzy i przyuczona na skromną angielską pokojówkę. Pomiędzy dziedzicem arystokratycznej rodziny, a młodą służącą wybucha uczucie. Czy różnice klasowe, tradycja i otoczenie pozwolą bohaterom być razem?

Bogata w detale kreska, sprawnie skonstruowana, wciągająca historia – to wizytówki Kaoru Mori. Autorka określa siebie samą „Anglofilem”, a wiedza, którą posiadła na temat ukochanej kultury, niesamowicie wzbogaca tytuł.

Przekonajcie się, jak potoczą się losy Emmy, jej przyjaciół oraz otaczającej ich szlachty, z którą współegzystują na warunkach ściśle określonych przez surową etykietę.

Manga ukazywać się będzie od listopada/grudnia 2013 w systemie dwumiesięcznym. Na Yatta.pl ruszyła już prenumerata : )
[center]Obrazek [/center]

Awatar użytkownika
Akiho
nołlife
Posty: 2305
Rejestracja: ndz sie 22, 2010 11:49 pm
Lokalizacja: W-wa
Gender:
Status: Offline

Post autor: Akiho » pt paź 11, 2013 12:25 pm

Studio JG pisze:Pomiędzy dziedzicem arystokratycznej rodziny, a młodą służącą wybucha uczucie.


Jeżeli to będzie opis mangi to jednak określenie "wybucha uczucie" jakoś mi nie pasuje,kiedy zaprezentujecie okładkę?
Obrazek

kolora
Status: Offline

Post autor: kolora » pt paź 11, 2013 5:18 pm

Przekonajcie się, jak potoczą się losy Emmy, jej przyjaciół oraz otaczającej ich szlachty, z którą współegzystują na warunkach ściśle określonych przez surową etykietę.
No, mam nadzieję, że to nie jest zdanie, które znajdzie się na okładce, bo poziomem przypomina wycinek wypracowania piątoklasisty.

Zauważyłam przynajmniej dwa przecinki nadprogramowe (W wiktoriańskiej Anglii, dziewczyna...; ...arystokratycznej rodziny, a młodą służącą...). Poza tym "przyuczona na skromną angielską pokojówkę" sugeruje, że żeby być skromną angielską pokojówką, należało odbyć inne szkolenie niż na zwykłą pokojówkę tudzież pokojówkę francuską, czy też rosyjską.

No i to uczucie, które wybucha niczym świeży granat wczesną wiosną. Uczucie może się narodzić, zrodzić, rodzić, ale nie wybuchnąć. Bach! I w tumanie kurzu pojawiło się uczucie.

Awatar użytkownika
romanova
Wtajemniczony
Posty: 667
Rejestracja: sob paź 08, 2011 11:04 am
Status: Offline

Post autor: romanova » pt paź 11, 2013 5:52 pm

A ponadto „anglofil(ka)” pisze się małą literą. I jeśli dobrze pamiętam, to sympatia Emmy to nie żaden szlachcic (kiepski termin w odniesieniu do realiów brytyjskich, ale niech będzie), a członek bogatej rodziny kupieckiej.

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2961
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Post autor: ninna » sob paź 12, 2013 7:44 pm

Również opis nieco mi zgrzyta. Mam nadzieję, że z tyłu tomiku będzie brzmiał zgrabniej. Jednak z określeniem, że "uczucie wybucha" się spotkałam i nie przeszkadza mi ono.

Ale jakoś nie wierzę, że manga ukaże się do końca roku...

Grey
nołlife
Posty: 4340
Rejestracja: ndz sie 15, 2010 11:52 am
Status: Offline

Post autor: Grey » sob paź 12, 2013 11:00 pm

romanova, w Anglii "szlachectwo" nabywało się poprzez kupno ziemi. Oczywiście, jakby się już czepiać, to gentry (do których należy główny bohater) to nieszlachecka szlachta, ale generalnie jest to system i terminy który nie ma odpowiednika w polskiej kulturze i języku. Dlatego nawet na historii prawa używa się w tym kontekście określenia szlachta.

Wybucha uczucie też jest poprawnym zwrotem.. acz chyba w kontekście tej mangi niezbyt dokładnie odzwierciedlającym to co się dzieje xD rozkwita bardziej tu chyba pasuje ^^

Daminox
nołlife
Posty: 2661
Rejestracja: pn gru 17, 2012 7:33 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Daminox » sob paź 12, 2013 11:16 pm

Grey pisze: Wybucha uczucie też jest poprawnym zwrotem.. acz chyba w kontekście tej mangi niezbyt dokładnie odzwierciedlającym to co się dzieje xD rozkwita bardziej tu chyba pasuje ^^
"Pączkuje" też jest niezłe.
"Gdy w pobliżu nie ma dźwięku, słychać dźwięk własnego serca"
Mushishi przeł. Radosław Bolałek

Faust
Status: Offline

Post autor: Faust » sob paź 12, 2013 11:22 pm

Grey pisze: w polskiej kulturze i języku.
Jeśli dobrze rozumiem, to gentry to przedstawiciele ziemiaństwa. A więc "ziemianin" nie dałby tu rady? Pomijając problematyczne konotacje z "mieszkańcem planety ziemia" pisanym wielką literą.
A jeśli gentry miejskie, to może "burżuj"? Choć tu też trzeba by przymknąć oko na wszystkie konotacje tego słowa związane z 50 latami komunizmu w tym kraju.

Oczywiście nie czytałem Emmy, ale staram się rzucać pomysłami, proszę o wyrozumiałość jeśli piszę głupoty.

Grey
nołlife
Posty: 4340
Rejestracja: ndz sie 15, 2010 11:52 am
Status: Offline

Post autor: Grey » ndz paź 13, 2013 9:38 am

Faust, gentry musiało mieć ziemię więc nie istnieje coś takiego jak gentry miejskie.
Ziemiaństwo to szlachta posiadająca ziemię. Więc dochodzimy do problemu czy ziemniaki czy kartofle czy pyry.
Ale jak pisałem, nie ma żadnego problemu, bo podręczniki do historii posługują się w tym kontekście określeniem szlachta.

Faust
Status: Offline

Post autor: Faust » ndz paź 13, 2013 12:04 pm

Grey pisze: Ziemiaństwo to szlachta posiadająca ziemię.
Ziemiaństwo, owszem, tradycyjnie w Polsce kojarzyło się ze szlachtą, jako z pewną charakterystyczną grupą społeczną posiadającą władzę, ale nazywano tym określeniem również i chłopów. Ogólnie wszystkich którzy żyli z roli. W tym od XIX wieku również i burżujów, którzy się dorobili i kupili jakiś tam większy mająteczek do uprawy :wink:
http://sjp.pl/ziemianin
Jednak historycy to na ogół nie językoznawcy i mogą popełniać błędy na tym polu :)

Chrno
Status: Offline

Post autor: Chrno » pn paź 14, 2013 12:03 am

A obecnie szlachta oznacza nastolatków wrzucających obrazki na fb... :?

Daminox
nołlife
Posty: 2661
Rejestracja: pn gru 17, 2012 7:33 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Daminox » czw lis 14, 2013 8:28 pm

Obrazek

Yanek straszył, że zmieni, a jest taka jak orydżinal. :D Jedyne do czego mogę się przyczepić(znaczy trochę mi się nie modopa) jest font użyty w tytule. Trochę zbyt gotycki.
"Gdy w pobliżu nie ma dźwięku, słychać dźwięk własnego serca"
Mushishi przeł. Radosław Bolałek

Awatar użytkownika
Ajsza
Fanatyk
Posty: 1732
Rejestracja: pt maja 25, 2012 10:30 pm
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Ajsza » czw lis 14, 2013 9:07 pm

Też mi się niezbyt podoba. No i brązowy obrys jest może trochę za gruby. Ale jest za to różowa świnka! :mrgreen:
Obrazek

Nyuu Manga - nowe mangi, manhwy, manhuy, animangi, light novele, artbooki, guidebooki i inne dobrocie od naszych wspaniałych polskich i amerykańskich wydawców

Grey
nołlife
Posty: 4340
Rejestracja: ndz sie 15, 2010 11:52 am
Status: Offline

Post autor: Grey » czw lis 14, 2013 9:36 pm

Jest ok, znowu nie przesadzajcie xD
Biorąc pod uwagę, że paczka z nową dostawą przyszła dzisiaj, to ten pierwszy tom Emmy wpadnie mi w łapska pewnie dopiero za jakieś 4 miechy ech ^^ no cóż.

Awatar użytkownika
dejikos
nołlife
Posty: 2710
Rejestracja: czw sie 10, 2006 2:04 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: dejikos » czw lis 14, 2013 9:55 pm

Grey pisze:Jest ok, znowu nie przesadzajcie xD
Mam już pomysł na firmę: Sadzimy ładne kwiatki, Dedżiduch sp. z o. o. Szukam pracowników, CV na mejla.
Twitter * Discord: Dejikos#8562

Awatar użytkownika
zandam
Moderator
Posty: 3063
Rejestracja: czw kwie 24, 2003 8:13 pm
Lokalizacja: Wronki
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: zandam » czw lis 14, 2013 10:00 pm

dejikos pisze:Mam już pomysł na firmę: Sadzimy ładne kwiatki, Dedżiduch sp. z o. o. Szukam pracowników, CV na mejla.
Niedługo powstanie nowy dział na offtopy, więc swoimi przyszłymi planami będziesz się mogła dzielić tam, a nie tutaj. :wink:

Odnośnie okładki, to przypomina mi oryginał, a brąz obrysu chyba ma współgrać z budynkami w tle. Zresztą, lepsze małe zmiany, niż duże, które przyniosłyby taki rezultat jak w amerykańskiej "Sankarea". :P

Daminox
nołlife
Posty: 2661
Rejestracja: pn gru 17, 2012 7:33 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Daminox » czw lis 14, 2013 10:36 pm

W oryginale też był obrys. :wink:
"Gdy w pobliżu nie ma dźwięku, słychać dźwięk własnego serca"
Mushishi przeł. Radosław Bolałek

Awatar użytkownika
Ajsza
Fanatyk
Posty: 1732
Rejestracja: pt maja 25, 2012 10:30 pm
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Ajsza » czw lis 14, 2013 10:40 pm

Wiem, że jest. I nie napisałam nigdzie, że jest zły. Tylko, że jest za gruby.
Obrazek

Nyuu Manga - nowe mangi, manhwy, manhuy, animangi, light novele, artbooki, guidebooki i inne dobrocie od naszych wspaniałych polskich i amerykańskich wydawców

Daminox
nołlife
Posty: 2661
Rejestracja: pn gru 17, 2012 7:33 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Daminox » czw lis 14, 2013 11:33 pm

Ajsza, raczej odniosłem to do wypowiedzi Zam :P
"Gdy w pobliżu nie ma dźwięku, słychać dźwięk własnego serca"
Mushishi przeł. Radosław Bolałek

Marei
nołlife
Posty: 2216
Rejestracja: czw sie 09, 2007 12:56 pm
Status: Offline

Post autor: Marei » pt lis 15, 2013 12:45 am

zandam pisze:Niedługo powstanie nowy dział na offtopy, więc swoimi przyszłymi planami będziesz się mogła dzielić tam, a nie tutaj. :wink:
Widzę bierzecie się do roboty :twisted: I mój pomysł wchodzi w życie.

Co do okładki, też średnio mi się podoba, ale w sumie już oryginalna okładka nie zachwyca, więc nie ma się do czego przyczepić. Emma przemawia do mnie dużo bardziej niż Panna Młoda, ale czy kupię- zobaczymy. No i tak jak mówiłem, najprawdopodobniej po wyjściu kilku tomów na raz, bo JG już przez długi czas nie zaufam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Studio JG - Mangi, Otaku i SMASH!”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości