Nowości od Studia JG

Tutaj rozmawiamy o komiksach wydanych przez Studio JG, a także magazynach "Otaku" i "SMASH!"
Awatar użytkownika
lexis
Adept
Posty: 345
Rejestracja: sob mar 02, 2019 11:04 pm
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: lexis » czw sty 18, 2024 6:39 pm

No wreszcie, na starej stronie ciężko mi się szukało czegokolwiek, po informacje na temat czegokolwiek wchodziłam na stronę yatty.
Oraz mam flashbacki z tego, jak JPF stawiał nową stronę i w efekcie w ogóle nie mieli strony przez ileś czasu.

Awatar użytkownika
Krylan
Adept
Posty: 253
Rejestracja: czw sty 21, 2010 4:24 pm
Kontakt:
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Krylan » pt sty 19, 2024 12:49 am

Ostatnio się zbytnio na forum nie udzielałem, ale skoro wydawnictwo postawiło nową stronę, to nie mogę tego pozostawić bez analizy i mojego komentarza (to silniejsze ode mnie) :D

Pierwszy rzut oka na stronę i... jakoś tak strasznie prosto ona wygląda. Minimalizm oczywiście nie jest niczym złym, ale tutaj w pewnych miejscach brakuje przestrzeni, albo jest aż zbyt uproszczone. Tak trochę jakby po amatorsku.

Wydajność
Tutaj jest trochę rzeczy do poprawy. Na sam start na stronie głównej ładowanych jest 6 MB danych. Moją uwagę szczególnie zwracają logo imprintów wydawnictwa, które są w wysokich rozdzielczościach, a na stronie nie są nawet wyświetlane (ukryte są w dropdownie pod logo "Studio JG", możliwe, że ma to być przyszła funkcjonalność do przechodzenia pomiędzy stronami wydawnictwa). Najcięższe z nich jest logo Ośmiu Macek, które waży 638 kB.
Jest wprowadzony lazy-loading niektórych obrazków, co jest jak najbardziej na plus (choć zamiast JS można było użyć wspieranego już wszędzie atrybutu loading="lazy"). Są nawet obrazki w formacie WebP, ale tylko dla obrazków produktów i okładek, ponieważ te pochodzą z Yatty – można byłoby to wprowadzić również dla reszty obrazów, co pozwoliłoby je trochę odchudzić.
Po wykonaniu testów wydajności na stronie głównej można zauważyć, że metryki LCP i CLS mają zbyt wysokie wartości. Należałoby się przyjrzeć optymalizacji zasobów oraz nadaniu elementom (sliderowi na stronie głównej, okładkom) szerokości i wysokości, aby nie dochodziło do przesunięć układu podczas ładowania strony.
Na podstronach poszczególnych tomików jest niestety znacznie gorzej: w przypadku urządzeń mobilnych wszystkie metryki są w złym stanie. Sama odpowiedź z serwera (TTFB) idzie bardzo długo i potrafi zająć kilka sekund. Jednym z dużych problemów zdaje się być również czytnik Yatta Reader, który przy wejściu na podstronę tomiku już się ładuje, powodując spore obciążenie (jest ładowany w iframe bez lazy-loadingu). To jest zdecydowanie do poprawy.
Ze skryptów, to niektóre mają nałożone opóźnienie w postaci atrybutu "defer", ale najlepiej byłoby zastosować to w miarę możliwości na wszystkich, które nie są krytyczne.
Ładowana jest tutaj cała biblioteka Font Awesome, a z tego co widzę, to jest tu zaledwie używanych kilka ikonek (media społecznościowe). Naprawdę, można byłoby to zastąpić pojedynczymi SVG.
Z innych technologii, to mamy tutaj Bootstrapa, jQuery, jQueryUI. Co prawda ich używanie to nic złego, ale... na nowej stronie w 2024? Myślę, że można byłoby się na spokojnie obejść bez tego.

Dostępność
Sporo obrazków nie posiada atrybutu "alt" z tekstem alternatywnym. Jeśli już go posiadają, to często jest on mało konkretny.
Linki do mediów społecznościowych są puste (nie mają opisów tekstowych).
W kalendarzu wydawniczym tekst z datami premier jest strasznie mały. W przypadku innych tekstów, to one z kolei w wersji mobilnej stają się strasznie małe (np. opisy tomików).
W wielu miejscach (treść aktualności, opisy tomików) tekst jest wyjustowany – muszę wspominać, czym to skutuje?
W atrybucie "lang" elementu <html> znajduje się wartość "en", choć strona jest po polsku (więc powinno być "pl").
Na podstronach tomików jest zaburzona struktura nagłówków: tytuł jest zapisany nagłówkiem H4, a następnie tekst "Publikacje z serii" jest nagłówkiem H5 – brakuje wcześniejszych poziomów.
Pole wyszukiwania nie posiada etykiety (label).
Jedno z pól w formularzu na stronie kontaktu nie posiada etykiety, bo ta jest niepoprawnie przypisana do pola.
Na podstronie "Nasze tytuły" jest bardzo dużo błędów dostępności: od braku etykiety przy polu, poprzez braki altów na obrazkach, kończąc na niewybieralnych z poziomu klawiatury filtrach.

SEO
Tagi title są, ale bardzo proste.
Meta description nie ma w ogóle.
Danych strukturalnych też nie ma (pod menu, breadcrumbsy, organizację, FAQ).
O altach już pisałem wcześniej, a jest tam potencjał, bo np. przy "Obrazek serii" na okładce konkretnego tomiku aż się prosi o dodanie jego nazwy.
O nagłówkach też pisałem: tutaj poprawa ich struktury i używanie odpowiednich poziomów, ale też można byłoby wykorzystać ich potencjał na stronie głównej (gdzie nagłówek H1 to "BESTSELLERY").
Na plus za to jest to, że zadbano o przekierowania ze starych adresów URL na nowe. Stare adresy poszczególnych tomów przekierowują na swoje odpowiedniki na nowej stronie: dobra robota :D

Kod
Tutaj od razu rzucają mi się dwie rzeczy: kilka konwencji nazywania klas (jedna z "-", pochodząca tutaj z Bootstrapa, a także "_" od autora strony, choć sam też używa tych konwencji zamiennie) oraz mieszanie polskich i angielskich słów w nazwach klas (np. "nowosc-head", "kalendarz_wydawniczy_title", "kalendarz-pills-tabContent").
Na samym początku strony jest użyty następujący styl: "* { font-family: 'Quicksand' }". Nie rozumiem, po co iść tak na okrągło, skoro wystarczy przydzielić font elementowi nadrzędnemu (html, body), a cała reszta będzie go dziedziczyć.

Inne
Na początku pojawia się komunikat o ciasteczkach. Nie jest on strasznie inwazyjny, ale moim zdaniem, niepotrzebny (przynajmniej na razie). Strona nie korzysta z ciasteczek poza zapisaniem informacji o tym, czy użytkownik zaakceptował komunikat o ciasteczkach, a także ID sesji i... hash koszyka? Generalnie są to ciasteczka, które kwalifikują się jako niezbędne do świadczenia usług, a te nie wymagają komunikatów. Dopiero jakby np. użyli na stronie skryptu analityki internetowej opartej o ciasteczka, wtedy mieliby obowiązek o tym poinformować.
Co ciekawe, polityka prywatności wspomina o czymś takim:
Skąd mamy Twoje dane?
Otrzymaliśmy je od Ciebie podczas składania zamówienia na stronie studiojg.pl.
To ciekawe, bo na tej stronie przecież nie można składać zamówień, choć kilka rzeczy mogłoby wskazywać na to, że taka funkcjonalność może gdzieś istnieć (wspomniany wcześniej hash koszyka, a także w stylach są nazwy klas nawiązujących do zamówień). Co jest trochę dziwne biorąc pod uwagę, że przecież Yatta zajmuje się sprzedażą.
Formularz kontaktowy nie posiada walidacji po stronie klienta, ale to tylko dodatek. Chodzi o to, że można spróbować wysłać pusty formularz i przeglądarka się nie zająknie. Co prawda serwer odmawia wysyłki (i dobrze, bo po stronie serwera zawsze powinno się sprawdzać dane od użytkownika), ale już na etapie kliknięcia "Wyślij" przeglądarka mogłaby zwrócić uwagę, że pola są puste.

Sugestia: na podstronie tytułu/tomu przy różnych elementach (np. Tagi, Gatunek, Kategoria wiekowa) mogłyby znajdować się linki do listy wszystkich tytułów z włączonym konkretnym filtrem.

Wszystko powyższe (a nawet więcej) jak zwykle przekażę im mailowo. Nie wiem, czy się do tego jakkolwiek odniosą, bo już kiedyś zwracałem uwagę na design na Yatta (w 2015), a nie otrzymałem żadnej odpowiedzi zwrotnej :<
(w sumie kiedyś też wysyłałem tekst na rekrutację do redakcji Magazynu Otaku i mieli ponoć wszystkim odpisywać, a też nie dostałem odpowiedzi)

No nic, to tyle ode mnie w kwestii oceny nowej strony internetowej wydawnictwa Studio JG :D
Generalnie tragedii nie ma, ale jest jednak sporo rzeczy do poprawy.

Awatar użytkownika
MonsterBebe
Adept
Posty: 167
Rejestracja: pn paź 03, 2022 4:20 pm
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: MonsterBebe » pt sty 19, 2024 5:17 am

lexis pisze:
czw sty 18, 2024 3:59 pm
no i cena potrafi przez rok nieźle skoczyć.
Fakt, zapomniałam, że to Studio JG.

Awatar użytkownika
Itachi Uchiha
nołlife
Posty: 3786
Rejestracja: pn paź 20, 2014 9:10 pm
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Itachi Uchiha » pt sty 19, 2024 3:12 pm

Dziś mamy dla Was aż trzy zapowiedzi!🤩
Zaczynamy od „Dai Dark”, autorstwa Q-Hayashidy. Jeśli spodobało się Wam „Dorohedoro”, zapewniamy, że jest to równie oryginalna, zakręcona i upiorna komedia akcji.😵 Manga zostanie przez nas wydana w powiększonym formacie i z przezroczystą obwolutą z nadrukiem, a zadebiutuje na rynku już w maju!🥰
Druga pozycja w naszym zestawieniu to „Witch Watch” – najnowsze dzieło Kenty Shinohary, autora mangi „Sket Dance”.🧙‍♀️ Ta pełna magii i humoru historia z uroczym wątkiem romantycznym na pewno poprawi Wam humor.😊 Pierwszy tom ukaże się na początku czerwca.
Na koniec przedstawiamy Wam dość nietypową, a jednocześnie naprawdę wciągającą sportówkę poświęconą tańcowi współczesnemu - „Wandance”.💃 Premiera już w maju!
💸Tradycyjnie, jeśli zdecydujecie się na zakup prenumerat na Yatta.pl do poniedziałku włącznie i posłużycie się kodem rabatowym DARK, otrzymacie dodatkowe 5% rabatu!💸
🔥DAI DARK🔥
Zaha Sanko to nastolatek, na którego polują wszyscy degeneraci, łowcy głów i inni żądni władzy despoci w całym kosmosie. A wszystko za sprawą wystawionego za nim listu gończego, w którym zapisano, że ten, kto zdobędzie jego kości, będzie mógł spełnić swoje dowolne życzenie. Tym sposobem Zaha i jego potworny towarzysz Avakian przemierzają wszechświat w poszukiwaniu tajemniczego zleceniodawcy. Czy ich mroczne umiejętności wystarczą, żeby odeprzeć kolejne zamachy na życie chłopaka?
🎈Autor: Q-Hayashida
🎈Gatunek: shonen, horror, komedia, science fiction, akcja
🎈Liczba tomów: 7+
🎈Format: A5
🎈Wydanie: obwoluta przezroczysta z nadrukiem
🎈Cykl wydawniczy: trzymiesięczny
🎈Kategoria wiekowa: 16+
🎈Premiera: maj
🪄WITCH WATCH🪄
Morihito to nastoletni potomek rodu wywodzącego się od czarodziejskich chowańców. Choć jest półogrem, nie różni się wiele od swoich rówieśników... oczywiście nie licząc niewyobrażalnej siły, którą próbuje utrzymać w tajemnicy. Pewnego dnia dowiaduje się, że w jego domu ma zamieszkać Nico – przyjaciółka z dzieciństwa, która właśnie zakończyła szkolenie na czarownicę. Zadaniem Morihito ma być ochrona dziewczyny, która od lat nie przebywała w świecie ludzi. Jednak ku przerażeniu chłopaka, Nico okazuje się jeszcze większą niezdarą, niż pamiętał, a w dodatku teraz jej popisom wtóruje nieumiejętnie kontrolowana moc magiczna!
🎈Autor: Kenta Shinohara
🎈Gatunek: seinen, komedia, romans, moce nadprzyrodzone
🎈Liczba tomów: 14+
🎈Format: B6+
🎈Cykl wydawniczy: dwumiesięczny
🎈Kategoria wiekowa: 12+
🎈Premiera: czerwiec
🩰WANDANCE🩰
Kaboku Kotani to spokojny licealista, który usilnie stara się w nie wyróżniać w żaden sposób. Boi się, że mógłby stać się obiektem kpin, ale równie mocno przeraża go perspektywa potencjalnej popularności. Nie robi więc niczego, co mogłoby go wystawić na ocenę innych. Do czasu, gdy pewnego dnia w pustym szkolnym korytarzu natrafia na tańczącą dziewczynę. Ta zaś wydaje się zupełnie nie przejmować, że ktoś może ją zobaczyć. Pragnąc poczuć się kiedyś równie wolnym, a jednocześnie chcąc zbliżyć się do nieznajomej, Kaboku postanawia wstąpić do szkolnego klubu tanecznego. Nawet nie przypuszcza, jak ta spontaniczna decyzja odmieni jego życie!
🎈Autor: Coffee
🎈Gatunek: seinen, sportowy, romans
🎈Liczba tomów: 11+
🎈Format: B6+
🎈Cykl wydawniczy: dwumiesięczny
🎈Kategoria wiekowa: 12+
🎈Premiera: maj
Obrazek
Czyste zero. Dobrze, że niczego szczególnego nie oczekiwałem, portfel odpocznie. :P

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1257
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Mr.Chiquita » pt sty 19, 2024 3:17 pm

A, dla mnie rewelacyjne zapowiedzi. Dużo lepsze, niż się spodziewałem. Na "Witch Watch" bardzo czekałem. Wezmę też na pewno "Wandance".

Awatar użytkownika
Sebek
Weteran
Posty: 1319
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 12:27 pm
Gender:
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Sebek » pt sty 19, 2024 3:23 pm

Tradycyjnie biore wszystkie pierwsze tomy, no ale "Dai Dark" nie spodziewalem sie tak szybko. Poki co, to najlepsza zapowiedz na ten festiwal :D
Obrazek

Gina89
Adept
Posty: 156
Rejestracja: pt paź 27, 2023 4:31 pm
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Gina89 » pt sty 19, 2024 3:34 pm

Dai Dark - chyba wezmę
Ostatnio zmieniony pt sty 19, 2024 6:42 pm przez Gina89, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2963
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: ninna » pt sty 19, 2024 3:52 pm

Nic dla mnie. Opisy mnie nie zainteresowały, poza tym wszystkie te serie są ongoing.

Awatar użytkownika
Kuroneko
Weteran
Posty: 1171
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 4:18 pm
Gender:
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Kuroneko » pt sty 19, 2024 4:15 pm

Dla mnie Wandance i Dai Dark na spróbowanie.
ObrazekObrazekObrazekObrazek Obrazek

Em4il
Posty: 87
Rejestracja: sob wrz 19, 2015 1:11 pm
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Em4il » pt sty 19, 2024 4:24 pm

Samo dobro. Wandance nie znam, ale wychodzi w Afternoon, co dobrze wróży. Dai dark pewniak ze względu na autorkę, a Witch watch jest rewelacyjny i chcę mieć na półce plus przeczytać po polsku. Wiem, że po opisie Witch Watch może nie wyglądać jakoś ciekawie, ale tutaj jakość pisarstwa i humoru jest kluczem :)

Awatar użytkownika
Angu
nołlife
Posty: 2701
Rejestracja: pt sty 07, 2011 1:38 pm
Lokalizacja: Wejherowo
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Angu » pt sty 19, 2024 5:10 pm

W końcu jakaś manga o tańcu u nas. Szkoda, że nie krótsze i zakończone tetsugaku letra, czy też krótsze balroom e youkuso... Na wandance może się skusze, ale raczej nie od razu.
Reszta zapowiedzi niekoniecznie dla mnie. Może kiedyś daj dark.
Obrazek

aqila
Adept
Posty: 168
Rejestracja: czw sie 13, 2015 9:34 pm
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: aqila » pt sty 19, 2024 5:35 pm

Wszystkie trzy, kompletnie nie dla mnie :(

Awatar użytkownika
Thoreline
Wtajemniczony
Posty: 821
Rejestracja: pt sie 08, 2014 8:44 pm
Lokalizacja: gdzieś nad morzem
Gender:
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Thoreline » pt sty 19, 2024 5:42 pm

Nic dla mnie, co mnie cieszy bo nie chce wchodzić w kolejna serie on going od Studia.
Wadence mnie trochę zaciekawiło, ale szybki zrzut okiem na screeny > główna bohaterka mnie odstraszyła.

Awatar użytkownika
Desponia
Adept
Posty: 137
Rejestracja: pt gru 30, 2022 4:46 pm
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Desponia » pt sty 19, 2024 6:31 pm

Wandance wezmę na pewno. Nad Witch Watch jeszcze się zastanawiam, ale jestem raczej na tak. Z zapowiedzi tylko Dai Dark zupełnie do mnie nie przemawia.

Awatar użytkownika
Lukardis
Posty: 31
Rejestracja: pn kwie 12, 2021 1:23 pm
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Lukardis » pt sty 19, 2024 6:41 pm

Dai Dark nie w moim klimacie, Wandance fajna sprawa jeśli chodzi o koncept - sportówka o tańcu współczesnym - ale kurczę, trochę tomów to już ma, a jeszcze wychodzi. Ta sama historia z Witch Watch, którego sam opis może mnie nie pociąga, ale pozytywne opinie innych już zachęcają - zgaduję, że po prostu poobczajam sobie wcześniej te dwie serie i na którąś się zdecyduję, jeśli mi podejdzie.

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3301
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Alexandrus888 » pt sty 19, 2024 8:41 pm

Nie chcę wchodzić w ongoingi >~<
Ale! DD bankowo wezmę. No i obwoluta kusi! Pozostałe 2 też zapowiadają się ciekawie. WW z opisu mi troszeczkę przypomina ZnT, którą uwielbiam. Wd z kolei to może być ciekawostka i ewenement. Tylko te długości x_x
Czemu ciągle on-goingi? Zakończonych serii nie ma? Nawet tasiemców, byleby wiedzieć w co się tak na serio pakuję...
No nic, do maja jeszcze czasu, a czasu, prenumeraty powiszą do kwietnia, więc mam kwartał na przemyślenia i pozamykane jakiś zbieranych serii

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5412
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Yuriko » pt sty 19, 2024 9:36 pm

Dai dark i wandance dla mnie :) I w sumie to przeczuwam festiwal xD

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3301
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Alexandrus888 » pt sty 19, 2024 9:48 pm

Już pisali, bodaj na ask.fm, że to będą zapowiedzi festiwalowe.

Awatar użytkownika
Łukasz.T
nołlife
Posty: 2797
Rejestracja: wt lip 10, 2012 2:04 am
Lokalizacja: Jędrzejów
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Łukasz.T » sob sty 20, 2024 6:31 pm

Dai Dark na bank biorę :twisted: Nad pozostałą dwójką zastanowię się :P

Awatar użytkownika
Gokiburi
Wtajemniczony
Posty: 503
Rejestracja: śr mar 13, 2013 11:35 pm
Lokalizacja: Krk
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Gokiburi » sob sty 20, 2024 10:20 pm

Nic dla mnie. Aż się ucieszyłam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Studio JG - Mangi, Otaku i SMASH!”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości