Temat ogólny

Tutaj zajmujemy się mangami i książkami od Hanami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dejikos
nołlife
Posty: 2710
Rejestracja: czw sie 10, 2006 2:04 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Temat ogólny

Post autor: dejikos » sob sie 18, 2012 10:23 pm

Pozwoliłam sobie założyć temat ogólny. Zapraszam do dyskusji.

Czy Wy też tak macie, że czytając forum Hanami Wami rzuca? Oto, co mną dzisiaj wstrząsnęło:
I tak mamy dość szybkie tempo.
Jednak już wiemy, że raczej jeden tom na 2 miesiące to w polskich realiach za dużo.
...jeśli wydalibyśmy kilka serii dla młodzieży poszlibyśmy na dno i pociągnęli innych za sobą. Liczba tytułów dla tej grupy odbiorców, chyba osiągnęła już maksimum. Jeśli my również byśmy je wydawali - sprzedaż u wszystkich by spadła.
I wtedy sobie myślę - po co ja tam zaglądam? Dla mnie Hanami jest już stracone, przez to, jaką postawę prezentują. Kryzys w ich firmie - ok. Zapieranie się, że cały rynek mangowy w Polsce ma kryzys - nie ok.

Sledziu_w
Status: Offline

Post autor: Sledziu_w » sob sie 18, 2012 10:49 pm

Przed kupieniem swojej pierwszej mangi od Hanami słyszałem o wydawnictwie same dobre rzeczy. Ludzie mówili, że ich wydania może i są droższe, ale jakość przekładu i całokształt stoją na wysokim poziomie.

Na dzień dzisiejszy posiadam 10 tomików od Hanami (Solanin[2], Anagram, i Ikigami [7]). Nie wiem, czy trafiłem na kijowe mangi, ale nigdzie nie widzę tej zachwalanej jakości. Przekład jest miejscami tak sztuczny, że aż boli (Ikigami).

Może kiedyś byli dobrym wydawnictwem - w takim razie musieli zejść na psy.
Taką mam opinię.

Quithe
Status: Offline

Post autor: Quithe » sob sie 18, 2012 11:59 pm

Sledziu, nigdy nie byli. Ciesz się, że nie widziałeś ich początków - Suppli, Balsamista. Teraz jest trochę lepiej z tekstem. Zrobili mały krok do przodu i na tym się skończyło.

A samo forum i postawa redakcji od początku mi nie odpowiadały.

moonlight
Status: Offline

Post autor: moonlight » ndz sie 19, 2012 1:49 am

W Hanami lubię to, że wydają tytuły, których od innych wydawnictw bym się nie doczekała. (Ale wolałabym, żeby mieli jakąś głupią serię, która będzie zarabiać na te poważniejsze, ale mniej popularne). Lubię też większy format, a co do tłumaczenia - w Suppli było beznadziejne. I beznadziejna była reakcja wydawnictwa na wypisane błędy - coś w stylu "tłumaczą dla nas specjaliści, konsultujemy się ze specjalistami, język japoński jest trudny, język jest specyficzny" czyli takie "tylko ci się wydaje, że jest źle, niewykształcony i niezorientowany czytelniku. Nasze przekłady są takie profesjonalne że nie możesz ich pojąć swoim małym niespecjalistycznym rozumkiem." Ale chyba im przeszło, bo w tych nowszych mangach było lepiej.

Me-ouch
Adept
Posty: 396
Rejestracja: pt lis 14, 2003 2:27 pm
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Post autor: Me-ouch » ndz sie 19, 2012 10:48 am

Od Hanami zbieram jedynie 'Pluto' i zarówno tłumaczenie, jakoś wydania, jak i częstotliwość wychodzenia tomików mi bardzo odpowiadają. Widzę, że z innymi ich pozycjami jest gorzej...
Nienormalnymi rządzą nienormalne prawa.

Awatar użytkownika
dejikos
nołlife
Posty: 2710
Rejestracja: czw sie 10, 2006 2:04 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: dejikos » ndz sie 19, 2012 11:46 am

Zgodnie z tym, co napisał przedstawiciel Hanami, tempo wydawania kolejnych publikacji ma być wolniejsze niż do tej pory. To mnie nie zachęca, a wręcz demobilizuje.
Twitter * Discord: Dejikos#8562

Awatar użytkownika
zandam
Moderator
Posty: 3063
Rejestracja: czw kwie 24, 2003 8:13 pm
Lokalizacja: Wronki
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: zandam » ndz sie 19, 2012 12:03 pm

dejikos pisze:Cytat:
...jeśli wydalibyśmy kilka serii dla młodzieży poszlibyśmy na dno i pociągnęli innych za sobą. Liczba tytułów dla tej grupy odbiorców, chyba osiągnęła już maksimum. Jeśli my również byśmy je wydawali - sprzedaż u wszystkich by spadła.



I wtedy sobie myślę - po co ja tam zaglądam? Dla mnie Hanami jest już stracone, przez to, jaką postawę prezentują. Kryzys w ich firmie - ok. Zapieranie się, że cały rynek mangowy w Polsce ma kryzys - nie ok.
....Hmm, jeśli powstanie dwóch nowych wydawnictw i zwiększenie ilości nowych tytułów przez 3. inne nazywa się kryzysem, to chciałabym zobaczyć okres, w którym tego kryzysu nie ma. :|
Tak w ogóle to się zastanawiam, po co wzięli się za wydawanie czegokolwiek, skoro ciągle jest źle.
A co do wydań, to obecnie mam tylko "Odległą dzielnicę" i jestem zadowolona. Kiedyś Suppli kupowałam, ale chyba mi się znudziło, więc nie pamiętam już na jakim poziomie było tłumaczenie (niedługo mam zamiar znowu spróbować, więc sobie przypomnę...)

Hmm...tłumaczenie w "Ikigami" jest aż takie złe? Miałam zamiar kupić pierwszy tom...ale skoro Wasze opinie są niepochlebne, to chyba zainwestuję w import... XD

Sledziu_w
Status: Offline

Post autor: Sledziu_w » ndz sie 19, 2012 12:20 pm

Tłumaczenie w Ikigami nie jest złe. Jak na standardy polskich wydawnictw jest nawet niezłe. Ale na tle "poczucia wyższości nad innymi wydawnictwami" budowanego przez Hanami, wypada raczej średnio.

Czasami tłumacz sztywnie trzyma się oryginalnego tekstu (szczególnie w pierwszych tomach). Jakby to wytłumaczyć... czytasz zdanie po polsku, ale widzisz/czujesz "obcą" strukturę.

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2961
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Post autor: ninna » ndz sie 26, 2012 9:57 pm

Bardzo lubię wydawnictwo Hanami. Mam prawie wszystkie wydane przez nich pozycje. Dzięki niemu poznałam parę tytułów i autorów, o których nigdy wcześniej nie słyszałam. Fakt, sprawiają wrażenie nieco "wywyższających się" (vide wspomniana reakcja na krytykę), jednak bardzo mnie martwi to, co się teraz u nich dzieje... Kryzysu na rynku (ogólnie) nie widzę. Widzę go natomiast u nich. Moim zdaniem powinni nieco "spuścić z tonu" i wydać jakąś lżejszą pozycję (niekoniecznie dla młodzieży).

Co do tłumaczeń: nie przepadam za przekładami w wykonaniu pani Bolałek (najlepszy przykład - "Suppli", szczególnie pierwsze tomy), natomiast tłumaczenia pana Bolałka są moim zdaniem bardzo dobre. Dlatego cieszę się, że to on tłumaczy większość tytułów.

Awatar użytkownika
dejikos
nołlife
Posty: 2710
Rejestracja: czw sie 10, 2006 2:04 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: dejikos » wt paź 02, 2012 10:18 am

Nie wiem czy ktoś zauważył (czy ktoś to w ogóle śledzi?), ale Hanami zaszaleje w tym miesiącu, bo wyda aż dwie publikacje!
Twitter * Discord: Dejikos#8562

Sledziu_w
Status: Offline

Post autor: Sledziu_w » wt paź 02, 2012 7:38 pm

Nareszcie 8smy tom Ikigami.

Quithe
Status: Offline

Post autor: Quithe » wt paź 02, 2012 9:42 pm

Znaczy kiedy?

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2961
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Post autor: ninna » wt paź 02, 2012 9:59 pm

Proszę:

Okładka:
Obrazek

Opis:
IKIGAMI nie wybiera. Biedni – bogaci, niewinni – przestępcy, brzydcy – piękni, wszyscy mogą otrzymać zawiadomienie o śmierci. Fujimoto musi traktować tak samo każdego, komu dostarcza IKIGAMI, nie może utożsamiać się z wyznaczoną osobą, ingerować w jej działania, zwłaszcza teraz, gdy nowa jednostka w jego urzędzie patrzy mu na ręce. Doręczyciel popada już w paranoję, że jest obserwowany. A może to nie złudzenie? Tylko kto za nim chodzi?

Seria jak zwykle porusza aktualne sprawy – relacje między sprawcami wypadków a rodzinami ofiar samopoczucie po operacji plastycznej czy gloryfikację piękna zewnętrznego.
Premiera: październik 2012.

Quithe
Status: Offline

Post autor: Quithe » śr paź 03, 2012 9:03 pm

O, to muszę dopisać do listy zakupów w sklepie Gildii na październik.

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2961
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Post autor: ninna » czw paź 04, 2012 7:55 pm

W gąszczu informacji na facebooku znalazłam konkretną datę wydania: 10 października. Ech, szkoda, że jak składałam zamówienie w Komikslandii to tego tomu nie było jeszcze w przedsprzedaży... Trzeba będzie poczekać z zakupem :?.

Quithe
Status: Offline

Post autor: Quithe » pt paź 05, 2012 7:34 pm

Pewnie zrobili saprajsa na MFGiK.

Sledziu_w
Status: Offline

Post autor: Sledziu_w » sob paź 06, 2012 10:56 pm

W końcu trzeba trzymać fason. :D

Awatar użytkownika
wataken
nołlife
Posty: 2518
Rejestracja: śr kwie 23, 2003 4:12 am
Lokalizacja: Waneko
Status: Offline

Post autor: wataken » ndz paź 07, 2012 11:32 am

W poniedziałek będzie można już u nas kupić zarówno najnowsze Pluto jak i najnowsze Ikigami.
Oficjalny (ale nie jedyny, drugi to kuras) przedstawiciel wydawnictwa Waneko. Jeżeli masz jakiś problem z forum - wyślij mi wiadomość.

http://www.glosywmojejglowie.pl/comics/ ... kt-wow.jpg

shaneL
Status: Offline

Post autor: shaneL » ndz paź 21, 2012 12:02 pm

W Japonii w przyszłym roku ma wyjść ostatni - piąty tom Dokuhime. Hanami wydaje Miharę więc może zainteresuje się też Poison Princess. Gotycki josei - tego na naszym rynku brakuje.

Awatar użytkownika
dejikos
nołlife
Posty: 2710
Rejestracja: czw sie 10, 2006 2:04 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: dejikos » pt sty 11, 2013 9:35 pm

Cytat z forum Hanami
...najpierw czytelnicy zwolnili tempo kupowania, a później my zwolniliśmy tempo wydawania. Szybsze wydawanie spowodowałoby, że nasze tytuły konkurowałyby same ze sobą (co miało miejsce w pewnym momencie).

Czytelnicy pytają się, dlaczego nie wydajemy, a my odpowiadamy, dlaczego nie wydajemy więcej. Tutaj nie ma żadnego smęcenia. Jeśli czytelnicy znów zaczną kupować więcej szybciej i my na te potrzeby odpowiemy i zwiększymy częstotliwość. Eksperyment "manga z serii raz na dwa miesiące" pokazał, że to za szybko.
Jak dla mnie wydawnictwo niknie w oczach. Zwolnili tempo, bo czytelnicy nie kupują, nie przyśpieszą, póki czytelnicy nie będą kupować szybciej... Tylko ja się pytam - CO MY MAMY KUPOWAĆ, skoro wydają jedną publikację na ruski rok?! Autentycznie, mnie tłumaczenie Hanami nie przekonuje. I ciągle ten kryzys... i kryzys.

Samo ciśnie się na usta pewne powiedzenie: "pies wam..." i ściągać importy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Hanami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość