Podniebny orzeł

Tutaj zajmujemy się mangami i książkami od Hanami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gotenks
nołlife
Posty: 2684
Rejestracja: czw kwie 24, 2003 7:24 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola
Gender:
Status: Offline

Podniebny orzeł

Post autor: Gotenks » pn sie 30, 2010 10:29 pm

[center]Podniebny Orzeł - Jirō Taniguchi[/center]

[center]Obrazek[/center]
U progu Ery Meiji dwóch samurajów – Manzō Shiotsu i Hikosaburō Sōma wyrusza do Stanów Zjednoczonych, by tam zacząć wszystko od nowa. Osiadają na dłużej w stanie Wyoming, gdzie mieszkają wiodąc proste życie aż do dnia, gdy ratują z rąk białych indiańską dziewczynę. Od tej pory ich los splata się z losem plemienia Oglalów należącego do konfederacji Dakota (Siuksowie). Waleczność i odwaga, które cechują dwóch przybyszów, sprawiają, że zdobywają oni uznanie wśród Indian oraz przyjaźń wodza – Szalonego Konia. Stają się częścią plemienia, przyjmując imiona: Podniebny Orzeł i Wietrzny Wilk.

W "Podniebnym Orle" podobnie, jak w innym dziele Taniguchiego – „Księdze Wiatru”, historia miesza się z fikcją, a bohaterowie uczestniczą w wydarzeniach, które faktycznie miały miejsce. Dodatkowo autor po raz kolejny udowadnia, że w przedstawianiu piękna natury, mało kto jest mu w stanie dorównać.

W 2010 roku komiks ten był nominowany do „Japan Expo Awards” w kategorii seinen (dla dorosłych).


Jirō Taniguchi – urodził się w 1947 roku w prefekturze Tottori w Japonii. Zadebiutował w 1971 roku w magazynie Young Comic. Dwa lata później otrzymał nagrodę Big Comic za nowelę graficzną Tōi koe (Odległy głos). Kolejne dzieła przyniosły mu coraz większy rozgłos i liczne wyróżnienia. W 1997 roku razem z Jeanem „Moebiusem” Giraud (z którego twórczością spotkał po raz pierwszy w 1974) tworzy Ikare (Ikar), komiks uważany za jedną z najważniejszych (o ile nie najważniejszą) koprodukcji europejsko-japońskich. Do początku XXI wieku zdobył lub był nominowany do niemalże wszystkich światowych nagród (Shōgakkan Manga Shō, Nihon Mangaka Kyōkai Shō, Alph`Art - Festival d`Angoulême, Eisner Award itd.). Taniguchi tworzy komiksy o różnorodnej tematyce, jednakże najczęściej przewijającymi się wątkami są natura i życie codzienne Japończyków. Ostatnie lata przyniosły Jirō Taniguchiemu kolejne nominacje, w tym po raz pierwszy do Ignatz Award oraz do Japan Expo Award. Wśród docenionych tytułów znalazły się między innymi Wędrowiec z tundry, Ratownik czy Odległa dzielnica.

Format: 150 x 210 mm
Ilość stron: 288
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Cena okładkowa: 35.00 zł
ISBN 978-83-60740-50-7
Data publikacji: 8 październik 2010
Komiks dla dorosłych
My anime & manga list | Lubimy Czytać
Insta

Droga do raju
wyścielona jest jasnymi
płatkami śliwy

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Post autor: miaka88 » czw sie 25, 2016 1:19 pm

Ktoś poleca ten tytuł? Czy może lepiej Mój rok kupić? Albo Zoo zimą?
Obrazek

Awatar użytkownika
amsterdream
Wtajemniczony
Posty: 814
Rejestracja: pt sty 27, 2012 11:56 pm
Status: Offline

Post autor: amsterdream » czw sie 25, 2016 2:20 pm

Mnie się Mój rok i Zoo lepiej podobały. Taki mój osobisty ranking komiksów Taniguchiego:
Odległa dzielnica > Ikar > Zoo zimą > Ratownik > Mój rok > Wędrowiec z tundry > Podniebny orzeł > Samotny smakosz >>>>> Księga wiatru

Tego ostatniego nie dałem rady przeczytać do końca.

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Post autor: miaka88 » czw sie 25, 2016 2:26 pm

Podobał mi się ratownik i odległa dzielnica. Ikar już mniej. Wędrowiec był w miare dobry.
Obrazek

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Meliona » czw sie 25, 2016 3:22 pm

Zależy co wolisz. Mój rok jest bardzo dobry, ale tłumaczenie jest bardzo drętwe i chyba trochę zabija klimat. Zoo jest o początkującym mangace, więc dość odmienny, spokojniejszy klimat od Podniebnego orła, w którym jest sporo akcji. Ogólnie wszystkie trzy mangi podobały mi się w podobnym stopniu, więc ciężka sprawa.
Obrazek

Awatar użytkownika
Dembol
Wtajemniczony
Posty: 947
Rejestracja: śr lut 04, 2009 10:46 am
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Dembol » czw sie 25, 2016 3:43 pm

Mnie najbardziej z wymienionych podobało się chyba Zoo Zimą. Ot, taka sympatyczna sentymentalna opowieść. Podniebny Orzeł to przyzwoity western. Typowa opowieść o tym jacy to Indianie są honorowi i w ogóle (i Japończycy też). Czytało się nieźle, ale rzadko do niego wracam.

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2960
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Post autor: ninna » czw sie 25, 2016 6:39 pm

Mnie się "Orzeł" bardzo podobał. Fajny komiks akcji. Nie jest to moje ulubione dzieło Taniguchiego wydane przez Hanami ale to solidna robota.
Mój osobisty ranking: "Wędrowiec z Tundry", "Odległa Dzielnica", "Ratownik", "Podniebny Orzeł", "Zoo Zimą" i na końcu "Księga Wiatru". "Smakosza" pominę milczeniem, już się go pozbyłam.
W rankingu nie uwzględniam "Mojego Roku" i "Ikara" bo to jednak nie samodzielne dzieła tego mangaki.

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Post autor: miaka88 » czw sie 25, 2016 9:56 pm

Western nie jest moim klimatem raczej więc chyba wezme Zoo zimą. A po orła kiedyś sięgne.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Hanami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości