Strona 1 z 1

Usagi Yojimbo

: wt mar 15, 2016 1:50 am
autor: Ten który myśli
Temat poświęcony Usagi Yojimbo.

Czyta ktoś i może się podzielić wrażeniami, bo zastanawiam się nad zakupem tego tytułem.

: wt mar 15, 2016 8:52 am
autor: Canis
Mam za sobą kilka tomików przygód Usagiego (kilka wciąż czeka na półce na swoją kolej). Szczerze polecam. Akcja podąża za tytułowym roninem, jego przygody to czasem ochrona niewinnych obywateli, czasem walka z upiorami, czasem wmieszanie się w polityczną intrygę. Historie są w dużej mierze od siebie niezależne, jedna trwa cały tom lub dwa, czasem w jednym tomiku jest kilka opowieści. Liczne intrygi, świat samurajów, ninja, yokai i legend.

Nie jest to manga, choć akcja rozgrywa się w Kraju Samurajów. Jest to miks komiksu z różnych kontynentów. Możesz zacząć od dowolnego tomu, moim pierwszym był "Powrót czarnej duszy" (24 tomik), pochłonąłem go momentalnie.

: wt mar 15, 2016 7:44 pm
autor: DzikiDuch
Polecam! Komiksy o Usagim zdecydowanie należą do grona moich ulubionych. Mądre, pouczające, zabawne, nieraz wzruszające. Bardzo przystępnie opowiadają o codziennym życiu mieszkańców Japonii feudalnej - można dowiedzieć się naprawdę wielu ciekawostek. Jeśli szukasz interesującej lektury, która nie będzie przypominać typowego tasiemca, to nie mogłeś lepiej trafić, serio.

: śr mar 16, 2016 6:56 am
autor: Faust
Uwielbiam. Jak kupowałem trzeba było nieźle zapłacić za niektóre tomy, ale warto było.
Stan Sakai (urodzony w Japonii, mieszka w Stanach) zawiera w historiach tyle nawiązań do różnych legend, stworów, motywów sztuki Japonii, że głowa mała. A robi to bardzo subtelnie, nie zapominając że przede wszystkim jest to samurajska opowieść przygodowa z ludźmi jako zwierzętami, a zwierzętami jako... dinozaurami :D Czyta się jak tak dobrze, jak dobrze ogląda się dobry, historyczny film Kurosawy. A tom Ostrze Bogów to w ogóle mistrzostwo świata, zasłużony Eisner.

: śr mar 16, 2016 10:19 am
autor: Meliona
Gdyby wszystkie tomy były dostępne, to może nawet bym spróbowała z tą serią. W chwili obecnej dostępne jest całe 7 tomów z ~29. Ale widzę, że są dwa pierwsze tomy, może kupię jeden na spróbowanie po jakieś promocji, jeśli jeszcze wtedy będzie.

: śr mar 16, 2016 11:56 am
autor: Angu
Ja też chętnie bym sprawdziła, ale ta dostępność... Jak to jest z dodrukami u Egmontu? Niechętnie je robią?
Spojrzałam na allegro i całkiem sporo tomów tu można dostać. Niektóre już osiągnęły sporą wartość - tom trzeci, który oryginalnie można było kupić za 17zł, ma allegro jest po 50zł. Albo tom jedenasty - oryginał za 20, aukcja za 68,30.
Pierwsze 7 tomów wyszło od Mandragory, Egmont zrobił dodruk tylko dwóch pierwszych :/ Informacje biorę z tanuki, chociaż widzę, że tam też seria nie jest aktualizowana bo na chwilę obecną chyba wyszło już u nas 29 tomów, a nie jak podają, 26.
W oryginale komiks dalej powstaje?

: śr mar 16, 2016 12:16 pm
autor: Canis
Tak, przygody Usagiego trwają, komiks dalej wychodzi. Sakai nawet nie chce zdradzić czy ma zaplanowane jakieś zakończenie (podobno nie). Ale jak pisałem wyżej, tomiki są w dużej mierze od siebie niezależne. Można śmiało kupować i czytać poza kolejnością.
Co prawda ominie nas kilka smaczków, ale nawet w momencie gdy nagle pojawiają się postacie przedstawione we wcześniejszych tomach, nie ma się problemu z ogarnięciem co się dzieje. Relacje między bohaterami są wyraźnie przedstawione.

: śr mar 16, 2016 12:29 pm
autor: DzikiDuch
Zgadzam się z przedmówcą. Swoją przygodę z Usagim możecie rozpocząć od praktycznie dowolnego tomu. Nie trzeba czytać po kolei.

: śr mar 16, 2016 7:14 pm
autor: Faust
Angu pisze:Informacje biorę z tanuki, chociaż widzę, że tam też seria nie jest aktualizowana bo na chwilę obecną chyba wyszło już u nas 29 tomów, a nie jak podają, 26.
Akurat w tym przypadku najlepszym źródłem informacji jest wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Usagi_Yojimbo .

Paradoksalnie tomy od Mandragory nie nastręczają aż takiej trudności. Najgorsze są niektóre tomiki Egmontowe, które były wyprzedane lata temu. Takie Wędrówki z Yotaro, czy Ojcowie i Synowie obrosły legendą równą Edenowi 11, sam kupiłem gdzieś po 80-90zł. Ale jak się jest cierpliwym, czeka na dobre oferty, zerka to tu to tam to wszystko jest spokojnie do dostania.

Bo sam Egmont robi dodruki jak mu się podoba. Jak kupowałem, to tom 23 był niedostępny, za to tomiki 24-26 w normalnej sprzedaży. Teraz widzę, że Matka Gór jest, a pozostałych niet. Z drugiej strony pewnego razu wykosztowałem się na Umowę z Bogiem Eisnera i już byłem zdecydowany przepłacić za Indiańskie Lato Pratta z Manarą, kiedy nagle Egmont wyskoczył jak Filip z konopii i wrzucił oba do nowej serii pół-reedycyjnej.