Pyrkon 2018

Zapowiedzi, recenzje, sprawozdania - czyli wszystko nt. konwentów m&a.
Awatar użytkownika
Hachi1973
Adept
Posty: 171
Rejestracja: wt wrz 18, 2012 11:40 pm
Status: Offline

Pyrkon 2018

Post autor: Hachi1973 » ndz maja 20, 2018 6:31 pm

Chciałam tylko napisać, że nikt z obecnych na panelu prelegentów nie powiedział, że hentai jest niedochodowe. Mówiliśmy o trzech słabo rozwiniętych na naszym rynku niszach: yuri, sportówkach i hentai, z których dwie pierwsze okazały się niedochodowe. To tyle, celem sprostowania.

Awatar użytkownika
Ame
nołlife
Posty: 3906
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 3:26 pm
Gender:
Status: Offline

Pyrkon 2018

Post autor: Ame » ndz maja 20, 2018 8:09 pm

DarkNighty pisze:
ndz maja 20, 2018 12:03 am
Kotori Bestię z ławki obok (która się kończy) i Jak zostałam bóstwem.
* Studio JG.
DarkNighty pisze:
ndz maja 20, 2018 12:03 am
Teraz właściwie od Waneko mamy TYLKO Wilczycę
Horimiya to też romans.

Awatar użytkownika
DarkNighty
nołlife
Posty: 2045
Rejestracja: ndz maja 25, 2014 1:25 pm
Lokalizacja: Warszawa/Łódź
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Pyrkon 2018

Post autor: DarkNighty » ndz maja 20, 2018 8:17 pm

Dzięki, Ame, tak to jest, jak się pisze w pośpiechu :D
Nie zaliczyłam Horimiyii, ponieważ Waneko jest już na bieżąco z Japonią.
Skip Beat!, Love so Life, Hikaru no Go, Lovely Complex, Great Pretender
Saiunkoku Monogatari (LN), Oregairu (LN), Classroom of the Elite (LN), One Outs, Taiyou no ie
Obrazek
> MY ANIME / DRAMA LIST <

Otai
Status: Offline

Pyrkon 2018

Post autor: Otai » ndz maja 20, 2018 8:19 pm

Rozumiem, że yuri zostało wydanych kilka tytułów i można sensownie ocenić, jak idzie sprzedaż, ale sportówka w sumie wyszła jedna, dosyć długawa i długo po tym, jak był na nią boom. Jeszcze bym krzyżyka na tym gatunku nie kładła. ;)

Sytuacja z tymi niezaproszonymi wydawnictwami dziwna i trochę szkoda braku i JG, i Dango na niej. ;)

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2874
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Pyrkon 2018

Post autor: Canis » ndz maja 20, 2018 8:51 pm

Hachi1973 pisze:
ndz maja 20, 2018 6:31 pm
Chciałam tylko napisać, że nikt z obecnych na panelu prelegentów nie powiedział, że hentai jest niedochodowe. Mówiliśmy o trzech słabo rozwiniętych na naszym rynku niszach: yuri, sportówkach i hentai, z których dwie pierwsze okazały się niedochodowe. To tyle, celem sprostowania.
No, o taką odpowiedź mi chodziło. Dwie półprawdy, to całe kłamstwo. Teraz mamy informację z pierwszej ręki i wygląda to zupełnie inaczej.
Otai pisze:
ndz maja 20, 2018 8:19 pm
Rozumiem, że yuri zostało wydanych kilka tytułów i można sensownie ocenić, jak idzie sprzedaż, ale sportówka w sumie wyszła jedna, dosyć długawa i długo po tym, jak był na nią boom. Jeszcze bym krzyżyka na tym gatunku nie kładła. ;)
Tylko że na Kuroko był straszny hype, a sprzedaż w porównaniu do niego wypadła śmiesznie. Poza Haikyu, które jest dłuższe, nie ma żadnej sportówki, która byłaby dość popularna, aby ją wydać.

Otai
Status: Offline

Pyrkon 2018

Post autor: Otai » ndz maja 20, 2018 9:15 pm

Canis pisze:
ndz maja 20, 2018 8:51 pm
Tylko że na Kuroko był straszny hype
Mi się wydaje, że jak Waneko ogłosiło Kuroko to ten hype już wcale taki duży nie był, sama byłam w grupie, która czekała bardzo na ten tytuł i zaskoczyło mnie, że ogłosili go tak późno, kiedy fandom się już wypalał.
Canis pisze:
ndz maja 20, 2018 8:51 pm
nie ma żadnej sportówki, która byłaby dość popularna, aby ją wydać.
Jest sporo mniej popularnych i krótszych serii, które mogłyby przekonać czytelników - przecież wydawnictwa nie wydają samych hiciorów, celują też w tytuły interesujące, zapowiadające się na hity itp.

Tak czy siak nie przekonuje mnie wymówka "Pierwszy tytuł się nie sprzedał, więc jest to zawód dla całego gatunku" na tę chwilę, bo wydawnictwa podejmowały różne ryzykowne decyzje do tej pory - jedne się opłaciły, inne nie, ale zawsze coś ruszało w kwestii wielu gatunków, których nikt się nie spodziewał. Zabrzmię jak dinozaur, ale pamiętam czasy, kiedy yaoi się nie sprzedawało, Saisha byli super ludźmi, ale wydawnictwo szybko upadło, a teraz ciężko byłoby zbierać wszystkie BLe wychodzące na polskim rynku ;). Tak, wiem, że to było 20 lat temu, mogę zbierać sportówki po pięćdziesiątce.

Awatar użytkownika
DarkNighty
nołlife
Posty: 2045
Rejestracja: ndz maja 25, 2014 1:25 pm
Lokalizacja: Warszawa/Łódź
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Pyrkon 2018

Post autor: DarkNighty » ndz maja 20, 2018 10:16 pm

Zgadzam się z Otai. Trzeba wziąć jeszcze pod uwagę, że z pewnością zainteresowanie sportówkami niekoniecznie wiąże się z podziwianiem przystojniaków, a w Kuroko był taki miks. Jednak sportówki shounen to zupełnie inna bajka niż sportowe seineny czy nawet joseie lub shoujo. Uważam, że na przykład taki "Real" trafiłby do zupełnie innych odbiorców niż Kuroko. Nie jest taki długi, jedynie wciąż wychodzący, co jest pewną wadą. Przy czym sądzę, że wiele osób kupiłoby tę mangę nie dlatego, że "sport", a dlatego, że psychologia i niepełnosprawność. Nie można nagle po jednym "Kuroko no Basket" stwierdzić, że polski rynek nie kupuje żadnych mang, które w gatunkach mają cokolwiek związanego ze sportem. Tak jak są różne shouneny czy seineny, są też różne serie sportowe, które potrafią zaoferować więcej niż tylko mecze.
Już nie wspominając, że gdyby "Yuri on Ice" otrzymało mangę, to na pewno któreś wydawnictwo zainteresowałoby się tą serią. Raczej "sport" by ich nie odstraszył.
Skip Beat!, Love so Life, Hikaru no Go, Lovely Complex, Great Pretender
Saiunkoku Monogatari (LN), Oregairu (LN), Classroom of the Elite (LN), One Outs, Taiyou no ie
Obrazek
> MY ANIME / DRAMA LIST <

Awatar użytkownika
zandam
Moderator
Posty: 3063
Rejestracja: czw kwie 24, 2003 8:13 pm
Lokalizacja: Wronki
Kontakt:
Status: Offline

Pyrkon 2018

Post autor: zandam » ndz maja 20, 2018 10:23 pm

DarkNighty pisze:
ndz maja 20, 2018 10:16 pm
Uważam, że na przykład taki "Real" trafiłby do zupełnie innych odbiorców niż Kuroko. Nie jest taki długi, jedynie wciąż wychodzący, co jest pewną wadą.
Raczej zawieszony i od kilku lat autor nie przejawia chęci dokończenia swoich tytułów... :(

Awatar użytkownika
mika
Fanatyk
Posty: 1600
Rejestracja: wt sty 21, 2014 4:55 pm
Kontakt:
Status: Offline

Pyrkon 2018

Post autor: mika » ndz maja 20, 2018 10:26 pm

Otai pisze:
ndz maja 20, 2018 8:19 pm
Rozumiem, że yuri zostało wydanych kilka tytułów i można sensownie ocenić, jak idzie sprzedaż, ale sportówka w sumie wyszła jedna, dosyć długawa i długo po tym, jak był na nią boom. Jeszcze bym krzyżyka na tym gatunku nie kładła. ;)
Plus Kuroko jest tytulem, który przez te kretyńskie "zony" i inne niemal nadnaturalne, a w każdym razie w przesadzony sposób pokazane umiejętności nie każdemu fanowi sportówek podszedł (patrz chociażby ja). Wciąż się zastanawiam, czy nie kupić sobie kiedyś pierwszej części mangi, ale puchar zimowy zdecydowanie jest już dla mnie niestrawny.

Real bym bardzo chętnie kupiła. Zresztą zawsze mam go na liście.

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Pyrkon 2018

Post autor: ociesek » pn maja 21, 2018 6:58 am

Otai pisze:
ndz maja 20, 2018 9:15 pm
Mi się wydaje, że jak Waneko ogłosiło Kuroko to ten hype już wcale taki duży nie był, sama byłam w grupie, która czekała bardzo na ten tytuł i zaskoczyło mnie, że ogłosili go tak późno, kiedy fandom się już wypalał.
Kuroko ma 30 tomów, zatem ciężko powiedzieć, że fandom i tak by się nie wypalił w pewnym momencie.

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2874
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Pyrkon 2018

Post autor: Canis » pn maja 21, 2018 7:35 am

ociesek pisze:
pn maja 21, 2018 6:58 am
Otai pisze:
ndz maja 20, 2018 9:15 pm
Mi się wydaje, że jak Waneko ogłosiło Kuroko to ten hype już wcale taki duży nie był, sama byłam w grupie, która czekała bardzo na ten tytuł i zaskoczyło mnie, że ogłosili go tak późno, kiedy fandom się już wypalał.
Kuroko ma 30 tomów, zatem ciężko powiedzieć, że fandom i tak by się nie wypalił w pewnym momencie.
Waneko nieraz wydało mangę zdrowo po terminie, choćby taki Bakuman, który nie jest już hitem sprzedażowym.
Co do Kuroko, to istotnie ciężko mówić, że na podstawie sprzedaży tego jednego tytułu, można ocenić popyt na cały gatunek. Ale na dłuższe sportówki z tagiem shounen, moim zdaniem, już można.

Awatar użytkownika
usagisensei
Wtajemniczony
Posty: 750
Rejestracja: śr sie 15, 2012 4:20 pm
Lokalizacja: Koszalin
Gender:
Status: Offline

Pyrkon 2018

Post autor: usagisensei » pn maja 21, 2018 10:37 am

Moim osobistym zdaniem sytuacja z mangami sportowymi jest bardzo prosta: skupiono się na mangach o sporcie stricte zamiast wybrać coś mieszanego (np. jak propozycja Otai "Ginban Kishi" itp.). Rynek mamy jaki mamy i eksperymenty powinny być ale wybrano mangę długą z jak widać raczej niewielkim fandomem (który w swoim czasie za Kuroko odpowiednio mocno hałasował). Ja tam fanką sportówek nie jestem ale w moim osobistym rankingu są aż 2 pozycje które do sportówek też się zaliczają ("Hana Kimi" oraz "Power!"). Rozumiem jako osoba o wykształceniu ekonomicznym, że po takiej porażce finansowej mało kto zdecyduje się na tytuly głównie sportowe ale mam cichą nadzieję, iż wiele potencjalnie naprawdę fanych tytułów nie zostanie skreślonych na "dzień dobry" tylko przez tag sportówka/"wpisać dowolny gatunek, który się słabo sprzedał".
Wishlist:
PSME, Hana-Kimi, Kimi wa Pet, Aishiteruze Baby, W-Juliet, Dragon Half

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3291
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Pyrkon 2018

Post autor: Alexandrus888 » pn maja 21, 2018 4:06 pm

Itachi Uchiha pisze:
sob maja 19, 2018 6:27 pm
Hentaie, yuri i sportówki sprzedają się najgorzej.
O ile ze sportówkami i z yuri się zgadzam, o tyle z hentaiami już nie. Zostały podane one jako przykład niszy do zapełnienia. Nawet waneko rozważało wydanie tytułu z pogranicza mocnego ecchi i hentai (bardziej to drugie) od autorki którą wydawali, ale ta zablokowała im licencje.

Co tam sobie jeszcze wpisałem na magiczną listę...
- Mangi otomo może będą dostępne po jego śmierci, ale z tym gościem nigdy nic nie wiadomo
- Planeta komiksu wyda Kruka (wiem, że nie związane z mangą, ale mnie osobiście ucieszyło). Mają już podpisaną umowę i dopięte tłumaczenie. Problemem są fragmenty piosenek jakiegoś zespołu i prawa do nich. Trochę się to przeciąga, ale to już pewniak.
- Coś się kroi z Punpunem - kotori nie chciało komentować tego na forum ogólnym by nnie dopuścić do wycieku informacji poufnych do Waneko, bo to kradzieje.
- Do adolfów sprzedało się w sposub zadowalający, a nawet powyżej oczekiwań w nich pokładanych. Brawo!
- NGNL manga tom 2 będzie w lipcu
Matii pisze:
sob maja 19, 2018 6:40 pm
Czyli niestety nadal walczy? Czy już się udało skoro z Frankfurtu przywieźli ją?
Nie niestety, tylko na szczęście nadal walczą. W tym roku pojadą do Frankfurtu na 7 batalje. Zwykłe wahanie nastrojów - losy jeszcze się ważą
, cytując Herberta.
Matii pisze:
sob maja 19, 2018 6:40 pm
Fajnie by było jakby było jakieś nagranie z tej konferencji bo widać trochę się działo.
Mam takowe. Kiedy trochę się ogarnę postaram się wrzucić. Muszę tylko ostrzec, że było robione przez amatora (czyli mnie) i starym sprzętem, więc z jakością może być różnie...

Szkoda że na konferencję nie zaproszono ani Dango, ani Okami. Brak JG też był odczuwalny :[
Alextasha pisze:
sob maja 19, 2018 7:54 pm
Tak samo jak mangi dla dzieci.
Jak to fajnie skomentowali - mangi dla dzieci konsekwencją mang hentai XD
zandam pisze:
sob maja 19, 2018 9:08 pm
Wiadomość o wzroście sprzedaży tytułów dla dorosłych jest interesująca, ale zabrakło informacji, o jakie rodzaje tytułów chodzi i które wydawnictwo o tym poinformowało.
Chodziło o ogólnie pojęte tytuły 18+. Czy to przez wzgląd na erotykę, na latające flaki, urwane kończyny i hektolitry krwi, czy wreszcie o tytuły ambitne, o skomplikowanej fabule niezrozumiałej dla młodszego czytelnika, bądź po prostu nudnej. A wiadomość tę przekazały zgodnie wszystkie wydawnictwa. Wyłamało się tylko Waneko, bo ich targetem jest młody czytelnik.
Otai pisze:
ndz maja 20, 2018 8:19 pm
sportówka w sumie wyszła jedna, dosyć długawa
I to jest właśnie problem wszystkicg sportówek - te choć trochę znane są co najmniej "długawe" :\

Ramsey Ka
Wtajemniczony
Posty: 556
Rejestracja: pn mar 30, 2015 11:08 am
Status: Offline

Pyrkon 2018

Post autor: Ramsey Ka » pn maja 21, 2018 4:21 pm

Alexandrus888, chwała Ci za to nagranie :D
Alexandrus888 pisze:
pn maja 21, 2018 4:06 pm
- Coś się kroi z Punpunem - kotori nie chciało komentować tego na forum ogólnym by nnie dopuścić do wycieku informacji poufnych do Waneko, bo to kradzieje.
Coś dużo chętnych na tego Punpuna a jak go nie było tak nie ma :) Wydaje mi się że najbardziej prawdopodobne jest że Hanami to wyda, aczkolwiek bardzo pozytywnie się zaskoczę jeśli dostanę to od Kotori - wtedy z pewnością Hanami zapowie w to miejsce coś równie interesującego :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Thoreline
Wtajemniczony
Posty: 815
Rejestracja: pt sie 08, 2014 8:44 pm
Lokalizacja: gdzieś nad morzem
Gender:
Status: Offline

Pyrkon 2018

Post autor: Thoreline » pn maja 21, 2018 5:45 pm

Z krótkich sportówek też by się coś znalazło, choćby High Speed!, manga jak i LN mają po 2 tomy.

Awatar użytkownika
Fani
nołlife
Posty: 2353
Rejestracja: sob cze 21, 2014 10:59 pm
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Gender:
Status: Offline

Pyrkon 2018

Post autor: Fani » pn maja 21, 2018 5:59 pm

Alexandrus888 pisze:
pn maja 21, 2018 4:06 pm
waneko rozważało wydanie tytułu z pogranicza mocnego ecchi i hentai (bardziej to drugie) od autorki którą wydawali, ale ta zablokowała im licencje.
Kurcze, myślę co to za autorka mogła być, ale nic nie przychodzi mi do głowy poza Mizuki Kawashitą, ale ona tutaj raczej nie pasuje. Co innego jakby to był autor to tutaj mamy, aż dwóch już wydanych autorów hentajów, no, ale ma to być kobieta, więc nie pasuje :?
Nic, niech Waneko dalej próbuje i idzie tą drogą, może być ciekawie.

Co do Punpuna, lepiej jakby Kotori wzięło ten tytuł. Przynajmniej nie bałbym się o tłumaczenie.

Alexandrus888, dzięki za relacje :) .

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3291
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Pyrkon 2018

Post autor: Alexandrus888 » pn maja 21, 2018 7:12 pm

A możliwe, że to autor, pisząc na szybko w komórce podczas konferencji mogłem popełnić nieścisłość.

Awatar użytkownika
Reviolli
nołlife
Posty: 2121
Rejestracja: pn gru 29, 2014 7:58 am
Status: Offline

Pyrkon 2018

Post autor: Reviolli » pn maja 21, 2018 8:11 pm

Tak się zapytam. Na Pyrkonie został zapowiedziany jakiś nowy tytuł?
Muzyczne, Yuri, sportowe +2
Przygodowe, gender bender, komedie +1
Horrory, SF, Kryminały -1

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3291
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Pyrkon 2018

Post autor: Alexandrus888 » pn maja 21, 2018 8:13 pm

Okami wyskoczyło ze swoją zapowiedzią. I chyba tyle.

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Pyrkon 2018

Post autor: Meliona » pn maja 21, 2018 9:16 pm

Alexandrus888 pisze:
pn maja 21, 2018 4:06 pm
- Do adolfów sprzedało się w sposub zadowalający, a nawet powyżej oczekiwań w nich pokładanych. Brawo!
Liczę, że Waneko wyda kolejne mangi tego autora, bo wydanie Do Adolfów było bardzo dobre, pomijając ten nieszczęsny wygląd okładek i literówki.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości