Pieśń Apolla

Podforum przeznaczone mangom oraz wydawnictwu JPF
ODPOWIEDZ
Matii
Weteran
Posty: 1322
Rejestracja: ndz mar 29, 2015 6:18 pm
Lokalizacja: Katowice
Status: Offline

Pieśń Apolla

Post autor: Matii » pn sie 24, 2015 11:48 am

Autor: Osamu Tezuka
Liczba tomów: 2
Format: A5 (14,5cm x 20,5cm)
Oprawa: miękka, obwoluta
Cena: 33,99
Premiera: październik 2015 (tom 1 ) styczeń 2016 (tom 2)
Opis: "Pieśń Apolla" opowiada o tragicznej podróży poprzez czas i przestrzeń. Shogo to młody człowiek cierpiący na poważny uraz psychiczny powodujący ataki agresji w momencie ujrzenia jakiegokolwiek aktu intymności i miłości u innych. Jego nienawiść sprowadza na niego tragedię – będzie doświadczał uczucia nieszczęśliwej miłości przez wieki. Historia potoczy się od nazistowskich okrucieństw II wojny światowej do futurystycznej dystopii, gdzie klonowanie ludzi jest codziennością. Czy doznanie tak wielkiego cierpienia może uleczyć nienawiść?
Okładki:
ObrazekObrazek

Zdziwiłem się że jeszcze nie założono tematu. Bo mam takie pytanie czy JPF planuje coś dodawać do Pre-oderow ?
Czekam na wydanie - Trigun; Hunter x Hunter; Nana; Shaman King KZB; Ashita no Joe; Kiseijuu
Nakarm Prehistorycznego pokemona: Obrazek

Mixik
Status: Offline

Post autor: Mixik » sob sie 29, 2015 3:15 pm

Matii pisze:Bo mam takie pytanie czy JPF planuje coś dodawać do Pre-oderow ?
Z tego co pamiętam to tak. Pewnie będzie to zakładka.

Endriu_jpf
Status: Offline

Post autor: Endriu_jpf » wt wrz 01, 2015 3:15 pm

Tak, będzie zakładka, a może nawet 2 ;)

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2959
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Post autor: ninna » śr lis 11, 2015 4:57 pm

Kupione już jakiś czas temu i przeczytane. No i tak szczerze mówiąc, jestem trochę rozczarowana... Spodziewałam się czegoś innego. Ten motyw z maratonami w ogóle mnie nie przekonuje. Początek był bardzo udany, pierwszy rozdział bardzo mi się podobał i sądziłam, że dalej klimat będzie podobny. Niestety, im dalej tym gorzej mi się to czytało.

Drugi tom kupię bo może czeka nas jakiś niespodziewany zwrot akcji i autor mimo wszystko nie zrobi z "Apolla" mangi sportowej :roll:. Istnieje też możliwość, że cała historia z trenerką to kolejna [spoiler]"próba" zakończona śmiercią Shougo[/spoiler] ale wolałabym, żeby kolejne były bardziej w stylu pierwszej opowieści.

Wydaniu natomiast nie mam prawie nic do zarzucenia. Okładka jest prosta i elegancka, bez zbędnych udziwnień. Jedyną wadą jest to, że na samym początku pojawiły się piksele. Widzę je w prologu. Ponadto w zajmującej dwie sąsiadujące strony scenie z [spoiler]biegnącymi plemnikami[/spoiler] są biale plamy. Poza tym wszystko gra.

GrisznakIW
Status: Offline

Post autor: GrisznakIW » śr lis 11, 2015 5:06 pm

ale wolałabym, żeby kolejne były bardziej w stylu pierwszej opowieści.
Będą - ta najdziwniejsza dopiero przed nami.

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Meliona » śr lis 11, 2015 5:21 pm

Mi się bardziej podobała końcówka od początku. Ta manga jest dziwna. Nie mogę napisać, by mi się spodobała, ale nie mogę też napisać, że mi się nie spodobała... Generalnie dość słabo.

Forum się rozciągnęło przez te dwie okładki obok siebie.
Obrazek

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Post autor: ociesek » śr lis 11, 2015 9:09 pm

A mi się bardzo spodobało. Widać tu wyraźny "oldschool", ale to dobrze. Brak udziwnień, dziwnych zabiegów graficznych i innych podobnych. Historie dość ciekawe, chociaż mało sympatyczny główny bohater. Spodziewałem się czegoś słabszego, wyszło nienajgorzej ;)

Awatar użytkownika
Lina
Wtajemniczony
Posty: 683
Rejestracja: pt sty 02, 2004 1:24 pm
Status: Offline

Post autor: Lina » pn gru 07, 2015 1:33 pm

W końcu tomik do mnie dotarł :). Różowa okładka mi się nie podobała, ale muszę przyznać, że na żywo podoba mi się. Co do wydania nie mam zastrzeżeń. Fajnie, że JPF podzielił historię na dwa tomy. Taki chudszy tomik lepiej się trzyma w rękach;). Co do fabuły to jest taka nietypowa, oryginalna i bardzo ciekawa. Podobał mi się rozdział z bezludna wyspą. Jestem ciekawa jak się zakończy^^

Awatar użytkownika
dejikos
nołlife
Posty: 2710
Rejestracja: czw sie 10, 2006 2:04 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: dejikos » ndz gru 13, 2015 1:31 pm

W końcu przeczytany pierwszy tom. Moja opinia praktycznie pokrywa się z opinią ninny - dobry początek, ale im dalej, tym gorzej. Też jestem rozczarowana i spodziewałam się zupełnie innej historii. Główny bohater jest dziwny (zresztą nie tylko on...), może to wynika z kwestii wieku, niemniej nie potrafię go rozszyfrować. Motyw z maratonem wstrzelony w fabułę w niezrozumiały dla mnie sposób (być może będzie miał swoje uzasadnienie, ale tego nie wiem). Sam opis mangi wprowadza nieco w błąd, bo o bieganiu nie ma wzmianki, a zapowiada się, że to istotny element historii. Do pewnego momentu byłam zainteresowana, a później patrzyłam z niedowierzaniem, co się dzieje. Gdy przewróciłam ostatnią stronę odetchnęłam z ulgą, drugiego tomu nie kupię.

Z technicznych uwag. Prolog w kiepskiej jakości, może to wina materiałów, ale różni się od reszty komiksu. Poza tym na czwartej stronie w pierwszym kadrze zostały niewyczyszczone krzaki pod tekstem. Dlaczego zostawiono pionowe rzędy kropek w dymkach? Tłumaczenie momentami było sztywne, zgrzytało. Innych zastrzeżeń raczej nie mam. Na plus z pewnością zalicza się ładny projekt obwoluty.

Pytanie poza konkursem - w internecie widziałam, że niektóre strony prologu w japońskim wydaniu są kolorowe (tzn. czarno-biało-czerwone). W naszym wydaniu nie są, to z przyczyn technicznych czy innych?
Twitter * Discord: Dejikos#8562

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Post autor: miaka88 » ndz gru 13, 2015 2:29 pm

Musze się z wami zgodzić, ta część o maratonie była dziwna i kompletnie nie pasowała do historii. Jednak kupie 2 tom bo mimo wszystko Tezuka potrafi zaskoczyć na plus.
Obrazek

Awatar użytkownika
Angu
nołlife
Posty: 2694
Rejestracja: pt sty 07, 2011 1:38 pm
Lokalizacja: Wejherowo
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Angu » ndz sty 03, 2016 7:15 pm

No i przeczytałam.
To mój pierwszy przeczytany komiks od Tezuki.
ninna pisze:Istnieje też możliwość, że cała historia z trenerką to kolejna
[spoiler]"próba" zakończona śmiercią Shougo[/spoiler]
Też tak myślę.
Dziwne to... Ogólnie wyglądało to tak, że próbę na wojnie i na wyspie przechodził w swoich snach. Utraty przytomności były wymuszone w szpitalu.
Teraz uciekł z psychiatryka... i cierpi już na jawie?

Czy mi się podobało... ciężko stwierdzić :/ Kreska jest bardzo archaiczna, przestarzała i średnio mi się podoba. Pomysł na mangę całkiem ciekawy, jest kilka wartości, które autor próbuje nam przekazać, ale mimo wszystko jakoś ten komiks mojego serca nie zdobył.
Muszę się zgodzić, że początek był najciekawszy, chociaż ta historia z maratonem aż tak bardzo nie zgrzytała mi jak Wam.
Bohaterowie średnio sympatyczni - i główne bohaterki i sam Shougo.

Musze jeszcze napisać, że spis treści nie pomaga :P
strona 88 - dziewiczy ląd - jak dla mnie to historia zaczyna się kilka stron wcześniej.
strona 172 - trenerka - tu mi się zgadza, ale po co na stronie 228 napis "rozdział trzeci trenerka".
GrisznakIW pisze:
ale wolałabym, żeby kolejne były bardziej w stylu pierwszej opowieści.
Będą - ta najdziwniejsza dopiero przed nami.
Między innymi dlatego drugi tom kupię, bo jestem ciekawa co będzie dalej, ale do plebiscytu na najlepszą mangę 2015 Pieśń Apolla na pewno u mnie nie trafi.
Mam nadzieję, że inne mangi Tezuki są lepsze :/ Pieśni Apolla nie mogłam się doczekać a ostatecznie lekko się zawiodłam. Mam nadzieję, że chociażby Adolf będzie lepszy.

Tak jeszcze przeglądając recenzję na Tanuki
niektóre „żartobliwe” spolszczenia (...) jak „Więc to jednak nie pan Makoto ma kota” na stronie 221 średnio do mnie przemawiają
Ja w ogóle nie ogarnęłam jak i dlaczego tak przetłumaczono. Najdziwniejszy dymek w całej mandze (czy raczej przekładzie?) :p
W ogóle wystarczy powiedzieć "ej to mój brat panie policjancie, on nic nie zrobił. Wynocha" wystarczy by podejrzanego puścić... Takie pierdółki mi lekko w całej mandze mnie drażniły.
Obrazek

Hame
Status: Offline

Post autor: Hame » pn sty 04, 2016 1:06 am

Angu pisze:Musze jeszcze napisać, że spis treści nie pomaga :P
strona 88 - dziewiczy ląd - jak dla mnie to historia zaczyna się kilka stron wcześniej.
strona 172 - trenerka - tu mi się zgadza, ale po co na stronie 228 napis "rozdział trzeci trenerka".
Możesz zapytać autora, czemu dawał sobie tytuły rozdziałów de facto w ich środ... A, czekaj, no tak, tego już nie zrobisz :P.
Wierz mi, że i tłumacz, i my, i chłopaki z edycji trochę się głowiliśmy nad tym, gdzie rzekomo się każdy z nich powinien zaczynać i kończyć (tak, tytuł trzeciego rozdziału w oryginale dokładnie TAM, na tej 228 stronie się pojawia, mimo że ewidentnie nie jest to jego początek...), więc spis treści to prawdopodobnie wersja, która wydawała się kolektywowi najbardziej logiczna, ale ja tam poprawności spisów treści nie sprawdzam, bo to by była już przesada ;).
Angu pisze:Ja w ogóle nie ogarnęłam jak i dlaczego tak przetłumaczono.
Bo w oryginale była gra słowna z imieniem "Makoto" i wypadało jakoś ją oddać, a pacjent, jak by nie patrzeć, uciekł z psychiatryka ;). Ba dum tss.

Awatar użytkownika
Reviolli
nołlife
Posty: 2121
Rejestracja: pn gru 29, 2014 7:58 am
Status: Offline

Post autor: Reviolli » śr lip 06, 2016 11:57 am

Widzę że wszyscy piszą tylko o pierwszym tomie...

Całość czyta się przyjemnie i aż za szybko co jest trochę dziwne bo wcale nie są to małe tomiki.

Żadnej postaci nie polubiłem a to już coś, choć jakoś nie przeszkadzało mi to w lekturze.
Pierwszy tom lepszy niż drugi, ale ostatnie opowiadanie bez całości nie byłoby takie fajne.

Tak na koniec napisze że w sumie to nic nie zrozumiałem z przesłania (jeśli jakieś było) tego tytułu.

Dla mnie jest to jeden ze słabszych tytułów dostępnych w MM, ale czyta się to przyjemnie i bez większych zgrzytów.
Muzyczne, Yuri, sportowe +2
Przygodowe, gender bender, komedie +1
Horrory, SF, Kryminały -1

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mangi JPFu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości