Atak Tytanów

Podforum przeznaczone mangom oraz wydawnictwu JPF
ODPOWIEDZ
Chrno
Status: Offline

Post autor: Chrno » wt maja 26, 2015 2:04 pm

Tak, jest genderem

pridek
Status: Offline

Post autor: pridek » wt maja 26, 2015 7:34 pm

Wiem, że jest genderem. Zastanawiam się tylko, jak JPF sobie poradziło z tłumaczeniem Hanjowych kwestii typu sprawdziłemłam, byłemłam, widziałemłam itd :D

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Meliona » wt maja 26, 2015 11:09 pm

Nie ma takich kwestii. Żadnych zwrotów, które wskazywałyby płeć. Wyszło to całkowicie naturalnie. Aż zapomniałam, że Hanji nie ma płci.
Obrazek

Awatar użytkownika
Bajnor
Adept
Posty: 385
Rejestracja: śr cze 25, 2014 7:00 pm
Lokalizacja: Kościan
Status: Offline

Post autor: Bajnor » wt maja 26, 2015 11:18 pm

To się Paweł musiał pewnie "nacronować", żeby nie było w jego wypowiedziach żadnych czasownik w formie osobowej.

Chrno
Status: Offline

Post autor: Chrno » czw maja 28, 2015 10:57 am

Tak samo jest z Croną w SE, więc to już nie pierwszy raz.

pridek
Status: Offline

Post autor: pridek » czw maja 28, 2015 11:00 am

O Cronie kompletnie zapomniałam :D Dzięki bardzo za info!

Awatar użytkownika
Katori
Weteran
Posty: 1286
Rejestracja: pt kwie 08, 2011 10:21 am
Lokalizacja: Austria
Gender:
Status: Offline

Post autor: Katori » sob cze 06, 2015 2:30 pm

Q) This is the 6th year of Attack on Titan, however at this point in
time it is at the 16th volume. How much longer do you think it will
continue?
A) Isayama: It's difficult to give an exact answer, however I believe
that the 16th volume is approximately 60% through.

Awatar użytkownika
Bajnor
Adept
Posty: 385
Rejestracja: śr cze 25, 2014 7:00 pm
Lokalizacja: Kościan
Status: Offline

Post autor: Bajnor » sob cze 06, 2015 3:38 pm

Tia... Ostatnio mówił, że historia ma się zamknąć w 20 tomach. Widać zakończenie popularnej mangi jest dość trudne.

Grey
nołlife
Posty: 4340
Rejestracja: ndz sie 15, 2010 11:52 am
Status: Offline

Post autor: Grey » sob cze 06, 2015 4:26 pm

Tytani zakończą się jak każdy tasiemiec - wtedy gdy przestaną się sprzedawać :)

VicodinX
Status: Offline

Post autor: VicodinX » sob cze 06, 2015 6:48 pm

Grey pisze:Tytani zakończą się jak każdy tasiemiec - wtedy gdy przestaną się sprzedawać
Jeśli tylko nie spadnie poziom tej mangi to nie mam nic przeciwko większej ilości tomów niż początkowo planowano ale mam nadzieję, że nie będzie więcej niż 30 tomów :)

Mixik
Status: Offline

Post autor: Mixik » sob cze 06, 2015 8:58 pm

VicodinX pisze:Jeśli tylko nie spadnie poziom tej mangi
On spadł już dawno temu. To była jedyna manga, której skany czytałam, a po pewnych rewelacjach w fabule już nie mam zamiaru do tego wracać. :roll: Skuszę się jedynie na polskie wydanie, w dodatku pożyczone.
Echhh, jakby to było 80% to bym zrozumiała...

Awatar użytkownika
zandam
Moderator
Posty: 3063
Rejestracja: czw kwie 24, 2003 8:13 pm
Lokalizacja: Wronki
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: zandam » ndz cze 07, 2015 2:40 pm

Do tej pory porównywałam tylko wydania SJG, więc teraz czas na coś od JPFu. :)
Na początku kupiłam (lato 2014 r.) amerykańskie wydanie i po przeczytaniu całości byłam z tego tytułu średnio zadowolona, więc nie miałam w planach dublowania tego dodatku, ale plakat z moją ulubioną grafiką przekonał mnie do tego, żeby jednak kupić polskie wydanie.

[center]Obrazek[/center]

Na pierwszy rzut oka można zauważyć różnicę w kolorze skóry Leviego. W polskim wydaniu jest on zielonkawo-żółto-niebieski, natomiast w wydaniu amerykańskim kremowy z odrobiną niebieskiego na dłoniach. XD Na fb wydawca twierdził, że celowo użyli zieleni, ale szczerze powiedziawszy nie widzę sensu w zastosowaniu tego koloru. Bohater, który na amerykańskiej okładce wyglądał zwyczajnie, na polskiej przypomina mutację Hulka albo Grincha, a nie człowieka... XD

[center]Obrazek
Obrazek[/center]

Różnicę widać także w układzie podstawowych informacji odnośnie do właścicieli praw autorskich, autorki i numeru tomu, a także....

[center]Obrazek[/center]
...w kwestii rozmiarów wydań.

Wydanie amerykańskie nie ma obwoluty, natomiast w polskim wydaniu okładka wygląda tak:
[center]Obrazek[/center]

Po otworzeniu tomu można zauważyć, że spis treści w polskiej wersji znajduje się na skrzydełku obwoluty. W wydaniu amerykańskim znajduje się na drugiej stronie.
[center]Obrazek[/center]

Już na samym starcie widać pierwszą poważną różnicę. W wydaniu polskim są dwie kolorowe strony z grafiką okładki wydania specjalnego oraz obrazkiem, który w wydaniu amerykańskim był czarno-biały. W wydaniu Kodanshy USA nie ma kolorowych stron.
[center]Obrazek
Obrazek
Obrazek[/center]

Papier w edycji amerykańskiej jest szary. Papier w wersji od JPFu biały.

Jak widać na obrazku w wydaniu polskim usunięto wszystkie onomatopeje, natomiast w wydaniu amerykańskim wszystkie pozostawiono dopisując przetłumaczoną formę obok.
[center]Obrazek
Obrazek[/center]

Jeśli chodzi o tłumaczenie, to w zdecydowanej większości przypadków jest podobne lub takie same, ale zdarząją się jakieś małe wyjątki. Np. Scena pościgu. Bohaterka pod wrażeniem umiejętności Zwiadowców chwali ich na głos. Po chwili opamiętania (w końcu kto chwali swoich przeciwników?) stwierdza: "A... Sorry..." ["... I mean, shit."].

Na tym etapie sprawdzania byłam pewna, że polska wersja jest zdecydowanie lepsza od amerykańskiej. Zresztą pewnie nie tylko ja tak myślałam, ale to jeszcze nie koniec...
W polskim wydaniu po ostatniej scenie ostatniego rozdziału znajduje się posłowie od autorki, reklama następnego tomu, stopka redakcyjna i dwie puste kartki gratis. Natomiast w amerykańskim: posłowie od autorki, reklama następnego tomu... rozdział dodatkowy (prolog) o tym jak doszło do tego, że Levi wpadł w oko Erwinowi, szkice postaci z objaśnieniem, rysunki alternatywnej (niewykorzystanej) wersji tytułowej okładki oraz okładki rozdziału dodatkowego, kilka reklam i stopka redakcyjna.
[center]Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek[/center]

Btw. pamiętacie jeszcze, jak wyglądały stare pół-zakładki z JPFu? Ta, którą dostałam z prenumeratą jest inna.
[center]Obrazek[/center]

Jeśli chodzi o mnie, to trudno mi zdecydować o tym, które jest lepsze, bo każde ma coś, co chciałabym widzieć w "idealnym" wydaniu. Polskie wydanie z amerykańskimi dodatkami byłoby idealnym rozwiązaniem, ale z jakiegoś powodu nie ma w krajowym wydaniu prologu, który pojawił się w wydaniu oszczędzającej na wszystkim Kodanshy USA. XD

Mixik
Status: Offline

Post autor: Mixik » ndz cze 07, 2015 3:02 pm

zandam pisze:ale z jakiegoś powodu nie ma w krajowym wydaniu prologu, który pojawił się w wydaniu oszczędzającej na wszystkim Kodanshy USA. XD
...co jest naprawdę bardzo dziwne, zważywszy na to, że Polska ma "rozszerzone" wydanie Hirokiego Endo. XD Chociaż sama nie wiem, jak to wygląda kasowo/licencyjnie.

Awatar użytkownika
dejikos
nołlife
Posty: 2710
Rejestracja: czw sie 10, 2006 2:04 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: dejikos » ndz cze 07, 2015 3:17 pm

zandam pisze:W polskim wydaniu po ostatniej scenie ostatniego rozdziału znajduje się posłowie od autorki, reklama następnego tomu, stopka redakcyjna i dwie puste kartki gratis. Natomiast w amerykańskim: posłowie od autorki, reklama następnego tomu... rozdział dodatkowy (prolog) o tym jak doszło do tego, że Levi wpadł w oko Erwinowi, szkice postaci z objaśnieniem, rysunki alternatywnej (niewykorzystanej) wersji tytułowej okładki oraz okładki rozdziału dodatkowego, kilka reklam i stopka redakcyjna.
Nie wiem dlaczego, ale wydawało mi się, że w naszym wydaniu też ma pojawić się ten bonus. Nieładnie JPF, nieładnie [-X
Twitter * Discord: Dejikos#8562

VicodinX
Status: Offline

Post autor: VicodinX » ndz cze 07, 2015 3:54 pm

dejikos pisze:Nie wiem dlaczego, ale wydawało mi się, że w naszym wydaniu też ma pojawić się ten bonus. Nieładnie JPF, nieładnie
Też się zastanawiałem co się stało z tym rozdziałem bo czytałem go kiedyś w internecie a w tomiku go nie znalazłem :( może będzie w drugim tomie.

Awatar użytkownika
Kibiusz
Adept
Posty: 491
Rejestracja: pt mar 28, 2014 7:34 pm
Status: Offline

Post autor: Kibiusz » ndz cze 07, 2015 4:09 pm

VicodinX pisze:
dejikos pisze:Nie wiem dlaczego, ale wydawało mi się, że w naszym wydaniu też ma pojawić się ten bonus. Nieładnie JPF, nieładnie
Też się zastanawiałem co się stało z tym rozdziałem bo czytałem go kiedyś w internecie a w tomiku go nie znalazłem :( może będzie w drugim tomie.
Ten rozdział w wydaniu japońskim był dodany jako osobna książeczka do wydania limitowanego. Do drugiego tomu był kolejny, więc skoro w tym nie dali, to raczej bym sobie nadziei nie robiła...

Awatar użytkownika
Itachi Uchiha
nołlife
Posty: 3785
Rejestracja: pn paź 20, 2014 9:10 pm
Status: Offline

Post autor: Itachi Uchiha » wt cze 09, 2015 8:11 pm

Nowe screenshoty z LA tytanów[Ukazujące Erena i nowe postacie] Link

Jakbym zarzucił newsa w nieodpowienim temacie, to przepraszam :P

Ps. Wczoraj wyszedł przełomowy rozdział 70 przetłumaczony na angielski [Jak nie jesteś na bieżąco nie czytaj spoilerów :P ] A więc spoilery potwierdziły się Nowa broń, nowi towarzysze broni, nowe włosy Jean’a no i końcówka ^^ aczkolwiek tego się spodziewałem. Ten chapter definitywnie zamyka wątki Uprising Arc – Reissowie pokonani, pseudo-monarchia rozliczona, no i rzecz jasna ruszają przygotowania na wyprawę do Shiganshiny. Mina Mikasy niczym Buki z Muminków rozbrajająca XD Ciekawi mnie co stanie się ze strzykawką Roda. Czyżby przyszły plan B na wypadek walki ? Ktoś na bank sobie to wstrzyknie. No i końcówka, która absolutnie niszczy system. A jednak Małpek jest „Titan-Shifter’em” i nie interesuje go chyba piwnica Jaegerów(chyba że już tam był) lecz moc Erena. No i dopisek na końcu ‘The strongest Titan” jasno daje do zrozumienia kto od teraz jest głównym antagonistą. Jedno jest pewne będzie ciekawie.

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Meliona » wt cze 09, 2015 8:44 pm

Bardzo sztuczny ogromny tytan i dym. Mam nadzieję, że jeszcze to dopracują. Już Gra o tron ma lepsze efekty specjalne. Chociaż Hanji wygląda dobrze (wiążę z tą postacią nadzieję tego filmu).
Wciąż zastanawiam się, jak oni zamierzają zrobić manewr trójwymiarowy (czy jak to się tam zwie). Wiem, że Spider-many dobrze pod tym względem Amerykanom wychodzą, ale Tytani to jednak japońskie kino. Nie znam się na japońskim kinie, ale nie wygląda na to, by pod względem efektów specjalnych było na jakimś wysokim poziomie. Mogą zrobić film bez tych manewrów, ale w takim razie po co byłby postaciom potrzebny podstawowy zestaw bdsm, jak to ładnie ujął jeden kanał na yt robiący parodie anime. Nie ma ani jednego zdjęcia, ani jednego ujęcia w trailerze, nic z tym manewrem.
Chętnie obejrzę ten film z czystej ciekawości.
Ostatnio zmieniony śr cze 10, 2015 11:56 am przez Meliona, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Dahlia
Status: Offline

Post autor: Dahlia » śr cze 10, 2015 9:47 am

zapowiedź wygląda nawet fajnie, zachęca

pridek
Status: Offline

Post autor: pridek » śr cze 10, 2015 11:38 am

Waneko mnie rozpieściło bardzo, po Magni co zachodzę do empiku to Leviego jak nie było, tak nie ma. Chyba, że został wykupiony w tak ekspresowym tempie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mangi JPFu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości