Nowości

Podforum przeznaczone mangom oraz wydawnictwu JPF
Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1239
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Nowości

Post autor: Mr.Chiquita » pt mar 13, 2020 7:11 pm

Mnie nowa strona bardzo odpowiada. Jest czytelna, wystarczy uzupełnić i będzie ok.

Ramsey Ka
Wtajemniczony
Posty: 556
Rejestracja: pn mar 30, 2015 11:08 am
Status: Offline

Nowości

Post autor: Ramsey Ka » pt mar 13, 2020 7:37 pm

Bardzo fajna strona :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Krylan
Adept
Posty: 253
Rejestracja: czw sty 21, 2010 4:24 pm
Kontakt:
Status: Offline

Nowości

Post autor: Krylan » sob mar 14, 2020 2:28 pm

Bardzo lubię moment, w którym wydawnictwa mangowe pokazują nową odsłonę swojej strony internetowej. Głównie dlatego, że wykorzystując swoje doświadczenie zawodowe mogę ocenić to, jak została wykonana.
A o nowej stronie JPF-u mogę powiedzieć tyle: totalna fuszerka!

Ta strona jest, niestety, pod każdym względem zła.
Przede wszystkim zacznijmy od tego, że jest to kopia tej strony: https://www.plycork.com/

Wydajność
Strona ładuje nam 7 MB treści (jeśli ktoś korzysta z mobilnego internetu to wchodząc na stronę trochę poczeka). Obrazy są pobierane zbyt duże w porównaniu do rozmiaru, w którym są wyświetlane. Co zabawne, to obrazy są wypuszczane przez skrypt, któremu wystarczyłoby zmienić wartości parametrów GET na niższe... choć i tak najlepiej byłoby przygotować po prostu miniatury jako statyczne pliki.
Cache? Zapomnijcie, te obrazki będą Wam się pobierać za każdym razem, kiedy odświeżycie stronę (czyli przy każdym wejściu zabiera kolejne kilka MB transferu i długie sekundy czekania).
Sporo włączonych tam zasobów nie istnieje (dlaczego? Bo odnośniki zostały skopiowane z powyższej strony, ale na serwerze tych zasobów nie ma), przez co żądania zwracają kod odpowiedzi 404.
Pozostałe skrypty, pomimo tego, że są już dostępne (głównie dlatego, że są ze stron zewnętrznych), nie są w ogóle tam potrzebne (jQuery w 2020? Bootstrap.js? ReCAPTCHA?).
Z kolei pliki CSS też są w dużej mierze niewykorzystane. Jest też na stronie dołączony Font Awesome (dla niewtajemniczonych: jest to najpopularniejszy font z ikonkami wykorzystywany na stronach internetowych), choć w jakiejś przerobionej bibliotece zajmującej (jako font) ponad 120 KB... a to wszystko po to, żeby na stronie wyświetlić tylko dwie ikonki (logo facebooka i instagrama), bo pozostałe ikony pochodzą z biblioteki Bootstrapa (Glyphicons).
Podsumowując kwestie wydajności: niepotrzebna strata transferu, kod strony bezmyślnie skopiowany i nie został nawet posprzątany, żeby usunąć niepotrzebne rzeczy.

Dostępność
Strona nie posiada zdefiniowanego języka (tag meta "content-language" jest przestarzały i obecnie jest niepoprawną praktyką)
Do pól wyszukiwarki nie ma przypisanych etykiet (<label>), choć te znajdują się obok – po prostu nie są prawidłowo opisane.
Slider, choć z zewnętrznej biblioteki, ma opisane strzałki... jako linki.
Niepotrzebne atrybuty "title" dla pozycji w nawigacji (bo brzmią dokładnie tak samo jak treść samych opcji), z kolei na linki do społecznościówek ich brak.
Alty na banerach powinny być inne niż nazwa firmy. Jak miałyby być takie, to już lepiej byłoby je usunąć.

Kod i pozycjonowanie
Uhh... tutaj jest tego naprawdę sporo.
Mamy na górze strony ustawiony meta tag "charset" (prawidłowo), a potem przestarzały meta "content-type"... dlaczego...
Tytuł i opis strony dosyć biedny.
Meta keywords w 2020? Wyszukiwarki nie używają tego tagu już od dobrych kilku lat.
Tagi Open Graph przydałoby się trochę rozwinąć, do tego dodać jeszcze te z Twittera.
Tagu meta "robots" nie trzeba używać, jeśli ma mieć wartość "index, follow" lub "all" – to jest domyślne zachowanie.
Link do ikony i zasobów, które nie istnieją, o tym pisałem już wyżej.
Atrybutu type="text/javascript" nie trzeba pisać dla skryptów, bo to też jest domyślne.
Potem mamy kolejne skrypty żywcem skopiowane z powyższej strony, gdzie tutaj nie są w ogóle używane.
Nie ma tu w ogóle danych strukturalnych, a przydałyby się.
W CSS-ach masakra. Na początek import fontów, których raz, że jest dużo, a dwa, że nie robi się tego w taki sposób (to ma zły wpływ na wydajność). W kodzie pełno polskich nazw klas, adresy do obrazków, które nie istnieją (chociażby
"bg_produkcja_kompozytow.jpg", "bg_rozwiazania_dla_transportu.jpg").
Większość tego kodu w ogóle nie jest używana – po prostu całość była skopiowana i tyle.

Design
Opcje menu powinny być chociaż wyśrodkowane, ewentualnie ściągnięte w dół. Podciągnięte do góry wyglądają po prostu źle. Do tego powinny mieć trochę większy odstęp od siebie, bo teraz wyglądają jak trzy napisane po sobie wyrazy.
Tytuły mang i nazwiska autorów są często ucięte, choć mogłyby spokojnie się zmieścić, poza tym można byłoby to rozwiązać też w inny sposób, żeby wszystko wyglądało ładnie i czytelnie.
Stopka... tekst jest niewyrównany, przyciski od social mediów wyglądają słabo (do tego jeszcze to podkreślenie na linku...).
Strona jest responsywna (ciężko, żeby tak prosta strona nie była), ale nie wygląda zbyt dobrze w widoku mobilnym.
W tytułach i opisach mang jest zastosowane justowanie. Pamiętajcie: nie justujcie tekstu na stronach internetowych!
Dlaczego? Ponieważ potem użytkownik dostaje taki średnio czytelny tekst z dziurami:
Obrazek

Przy okazji: numer telefonu mógłby być podlinkowany.

---
Generalnie jest naprawdę źle. Jak to jest strona, która tak długo była przygotowywana, a jest w rzeczywistości na szybko sporządzoną kopią innej to... brak słów. Nie wiem, komu JPF to zlecał i czy jest świadomy tego, co dostali, czy może robili to na własną rękę. Wiem jednak to, że została tu zrobiona naprawdę kiepska robota.

Trochę się rozpisałem i zrobiłem JPF-owi darmowy audyt ich nowej strony. Gdybym tylko napisał, że strona jest źle zrobiona, to jeszcze byście pomyśleli, że jakiś "hejter" się znalazł, dlatego dobrze było to trochę uargumentować i na szybko wypisać, co tam jest nie tak.
Z tego co widzę, to JPF już tu na forum nie zagląda, dlatego to samo wyślę im na maila (zobaczymy, czy zareagują i coś poprawią, czy zignorują, tak jak Yatta...).
Naprawdę szkoda, żeby takiej jakości strona wisiała w internecie :<

Awatar użytkownika
Dembol
Wtajemniczony
Posty: 948
Rejestracja: śr lut 04, 2009 10:46 am
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:
Status: Offline

Nowości

Post autor: Dembol » sob mar 14, 2020 5:28 pm

Krylan pisze:
sob mar 14, 2020 2:28 pm
Przede wszystkim zacznijmy od tego, że jest to kopia tej strony:
Może raczej korzystają po prostu z tego samego szablonu?
Bo widziałem przynajmniej kilkanaście stron opartych na podobnym patencie.

Awatar użytkownika
Krylan
Adept
Posty: 253
Rejestracja: czw sty 21, 2010 4:24 pm
Kontakt:
Status: Offline

Nowości

Post autor: Krylan » sob mar 14, 2020 7:18 pm

Dembol, oczywiście, jest pełno stron, które wykorzystują te same szablony (ile to blogów stoi na WP na standardowym szablonie). Tylko że tamta strona była napisana pod konkretną firmę, co można zauważyć w kodzie (style i skrypty). Tutaj została skopiowana wraz z rzeczami, które jej dotyczyły, choć bez niektórych plików (dlatego sypie błędami, bo nie ma do podlinkowanych zasobów dostępu).
Nie wiem, co łączy obie te firmy (możliwe, że dosyć wiele, bo są nawet na tym samym hoście), dlatego można tylko gdybać (choć szczerze ciężko mi uwierzyć, że osoba odpowiedzialna za stronę przed publikacją nie sprzątnęła w kodzie tak oczywistych niepotrzebnych rzeczy).
I żeby nie było: absolutnie nikogo o nic nie oskarżam ("kopia" to raczej neutralne słowo – wcale nie oznacza, że została wykonana bez czyjejś zgody). Zwracam jedynie uwagę na fakt, w jaki sposób ta strona została przygotowana (albo raczej nieprzygotowana). Przy tak małej witrynie podstawowe poprawki, żeby strona była "poprawna", to mniej niż dzień roboty.

Keitaro
Adept
Posty: 102
Rejestracja: śr kwie 18, 2007 8:23 pm
Lokalizacja: Radzyń Podlaski
Gender:
Status: Offline

Nowości

Post autor: Keitaro » ndz mar 15, 2020 11:54 pm

Mam takie podejrzenie, że ktoś kto miał im zrobić stronę w ostatniej chwili zerwał umowę.
A obecną stronę to Endriu robił w wolnych chwilach i stąd taka strona.

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5394
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Nowości

Post autor: Yuriko » pn mar 16, 2020 12:17 am

Albo po prostu nic nie robili przez 2 lata, a obecna strona powstała w miesiąc.

Awatar użytkownika
Koichi
Weteran
Posty: 1367
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

Nowości

Post autor: Koichi » wt mar 17, 2020 11:14 pm

Krylan może zaoferuj pomoc, bo widocznie ciężko znaleźć specjalistę?

Awatar użytkownika
Krylan
Adept
Posty: 253
Rejestracja: czw sty 21, 2010 4:24 pm
Kontakt:
Status: Offline

Nowości

Post autor: Krylan » czw mar 19, 2020 11:25 pm

Dostałem od JPF-u odpowiedź na maila, gdzie podziękowali mi za feedback. Byli świadomi tego, co tam było do poprawy.
I z tego co teraz widzę, to stronę poprawili. Co prawda nie wszystko i nie jest jeszcze idealnie, ale pod kątem wydajności jest znacznie lepiej (strona już waży 3 MB zamiast 7 MB) i nie zwraca błędów. Reguł cache'u jednak dalej nie ma :<
Koichi pisze:
wt mar 17, 2020 11:14 pm
Krylan może zaoferuj pomoc, bo widocznie ciężko znaleźć specjalistę?
W tej branży jest duża dysproporcja pomiędzy "początkującymi" (których jest sporo), a osobami z wiedzą i doświadczeniem. Specjalistę da się znaleźć, ale jego praca też wtedy dużo więcej kosztuje (i nic dziwnego, trzeba naprawdę wiele czasu poświęcić na naukę, a ta nigdy się nie kończy). Ja nierzadko widzę strony, które ładnie wyglądają, ale są okropne pod względem wydajności, albo takie, które są szybkie, ale "pod maską" mają straszny bałagan. Sam web development to tak szeroka dziedzina, że każdy idzie w nieco innym kierunku i ciężko, żeby ktoś znał się dobrze na każdym aspekcie tworzenia stron.
Ja przez pracę i dodatkowe zlecenia ostatnio nie mam za bardzo czasu na cokolwiek, ale mogłem chociaż pomóc tą obszerną oceną strony i radami ^u^

Archerito
Weteran
Posty: 1045
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 9:41 am
Gender:
Status: Offline

Nowości

Post autor: Archerito » czw mar 19, 2020 11:33 pm

Yuriko pisze:
pn mar 16, 2020 12:17 am
Albo po prostu nic nie robili przez 2 lata, a obecna strona powstała w miesiąc.
Wszedłem dzisiaj na ich stronkę i...jak dla mnie wygląda to okropnie. Nieczytelnie, napaćkane bez sensu, zero pomysłu na ogólny design. Jest po prostu źle. Jeżeli brać pod uwagę fakt, że powstawała 2 lata to normalnie tragedia. Chyba jednak wolę wierzyć, że jakiś studencina praktykant zrobił im ją w tydzień.

Awatar użytkownika
Narii
Adept
Posty: 109
Rejestracja: śr sie 14, 2019 11:53 am
Lokalizacja: Warszawa
Gender:
Status: Offline

Nowości

Post autor: Narii » czw mar 26, 2020 1:07 pm

‼️JOJO BIZARRE ADVENTURE PART III ZA DARMO‼️
Mamy do rozdania 5 kompletów JOJO Part III STARDUST CRUSADERS, czyli pięć razy dziesięć tomów! (Chodzi o polskie wydanie, które będziemy sukcesywnie dosyłać zwycięzcom.)

Wystarczy zamówić u nas pre-order na tom 1 serii JOJO BIZARRE ADVENTURE!
http://www.mangarden.pl/pl/c/JOJOs-Biza ... nture/1010

⏰Musicie się jednak spieszyć, bo zamówienia zbieramy do 7 kwietnia!

📙Zależnie od tego jaką oprawę wybierzecie takie wydanie otrzymacie.

🎁Dodatkowo do każdego zamówienia dorzucamy zakładkę!

Udział w losowaniu biorą wszystkie złożone dotychczas zamówienia✌️

Twarda oprawa zniknie 7 kwietnia.
Zamówienia na miękką oprawę zbieramy do końca kwietnia, ale aby załapać się na konkurs należy złożyć pre-order do 07.04.
► Pokaż Spoiler
Bardzo miła niespodzianka :shock: Preorder już dawno złożony, a nuż się uda wygrać :mrgreen:

Ramsey Ka
Wtajemniczony
Posty: 556
Rejestracja: pn mar 30, 2015 11:08 am
Status: Offline

Nowości

Post autor: Ramsey Ka » czw mar 26, 2020 1:11 pm

Ostatni raz coś takiego było chyba jak wychodził Berserk i się preordery w ciemno składało :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5394
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Nowości

Post autor: Yuriko » czw mar 26, 2020 1:30 pm

JPF dodał zapowiedzi na ich stronę.

Co do Jojo, to fajna sprawa. Pewnie chcą, aby jak najwięcej osób kupiło preordery, ale to logiczne przez obecną sytuację.

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3299
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Nowości

Post autor: Alexandrus888 » czw mar 26, 2020 2:02 pm

Akurat JPF chyba najmniej traci na koronawirusie (oprócz Hanami), bo większość mang i tak wycofał z empików i opiera się głównie na sprzedaży internetowej.
Ale akcja naprawdę zacna i biorę w niej nieświadomie udział już od dawna :lol: Ciekawe, czy komuś z forum się poszczęści. Ja planowałem brać tylko pierwszy part na spróbunek, ale gdybym wygrał 3 to bym też wziął 2 nie czekając czy pierwszy mi podejdzie :angel:

Awatar użytkownika
Łukasz.T
nołlife
Posty: 2794
Rejestracja: wt lip 10, 2012 2:04 am
Lokalizacja: Jędrzejów
Status: Offline

Nowości

Post autor: Łukasz.T » czw mar 26, 2020 4:00 pm

Miła niespodzianka ^^ Preorde też dawno złożony :P Ale nie nastawiam się ze uda mi się wygrać :D

Awatar użytkownika
Bukafo
Fanatyk
Posty: 1781
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 7:30 pm
Lokalizacja: Kasztankowy zagajnik
Gender:
Status: Offline

Nowości

Post autor: Bukafo » czw mar 26, 2020 4:05 pm

Fajna akcja! :D
Obrazek
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

Awatar użytkownika
KubciO
Fanatyk
Posty: 1930
Rejestracja: pn lip 18, 2016 12:36 am
Lokalizacja: Nowy Sącz
Gender:
Status: Offline

Nowości

Post autor: KubciO » czw mar 26, 2020 4:39 pm

Miło z ich strony. ;) Kurczaki. Może uda mi się w końcu coś wygrać :D
Last Man 6 - +4/5
Ragna Crimson 2 - 4/5
Chainsaw Man 11 - +4/5
Chainsaw Man 10 - 4/5
One-Punch Man 23 - +4/5

Awatar użytkownika
mika
Fanatyk
Posty: 1600
Rejestracja: wt sty 21, 2014 4:55 pm
Kontakt:
Status: Offline

Nowości

Post autor: mika » czw mar 26, 2020 4:48 pm

Co ile miał wychodzić "One Piece", bo nie pamiętam, czy mam prawo już jojczeć na jego brak czy jeszcze nie? Co 3 czy 4 miesiące?

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Nowości

Post autor: Meliona » czw mar 26, 2020 8:05 pm

Co 3.
Nie ma co liczyć, że premiery pyrkonowe na Pyrkon, który nie odbędzie się w terminie będą mniej ważne od OP xD
Obrazek

Awatar użytkownika
mika
Fanatyk
Posty: 1600
Rejestracja: wt sty 21, 2014 4:55 pm
Kontakt:
Status: Offline

Nowości

Post autor: mika » czw mar 26, 2020 8:51 pm

► Pokaż Spoiler

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mangi JPFu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości