Bleach

Podforum przeznaczone mangom oraz wydawnictwu JPF
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bajnor
Adept
Posty: 385
Rejestracja: śr cze 25, 2014 7:00 pm
Lokalizacja: Kościan
Status: Offline

Post autor: Bajnor » czw sty 01, 2015 6:19 pm

Bleach wychodzi w WSJ i jest mangą młodzieżową. W oryginale na 99% nie ma żadnych przekleństw.

Havoc
Status: Offline

Post autor: Havoc » czw sty 01, 2015 7:45 pm

Jeżeli w oryginale faktycznie nie ma żadnych przekleństw i wszystkie są dodawane przez tłumacza, to byłoby miło, gdyby pojawiały się z sensem, czyli np. w momentach, w których bohaterowie tracą kończyny. ;)

Awatar użytkownika
Katori
Weteran
Posty: 1286
Rejestracja: pt kwie 08, 2011 10:21 am
Lokalizacja: Austria
Gender:
Status: Offline

Post autor: Katori » czw sty 01, 2015 10:07 pm

A w japońskim są w ogóle jakieś przekleństwa? Oprócz "kuso", chociaż to nawet niekoniecznie.

Awatar użytkownika
Reviolli
nołlife
Posty: 2121
Rejestracja: pn gru 29, 2014 7:58 am
Status: Offline

Post autor: Reviolli » wt sty 27, 2015 8:43 am

O ile na początku Ichigo prezentował się naprawdę dobrze, to niestety później autor go zamęczył, tak że zrobił z niego najbardziej nieciekawą postać.

Co do przekleństw to w mangach takich jak Bleach raczej ich nie ma. Drugą sprawą jest to że w japońskim nie ma za dużo przekleństw, najczęściej stosowane to chyba idiota i głupek.
Słów takich jak ty draniu, łotrze, potworze nie zaliczam do tej kategorii. Nie mają też czegoś na miarę naszego k_rwa, które pasuje prawię wszędzie.

Mam taki zwyczaj że dobieram sobie na spokojnie po 1-2 tomy starszych (tańszych) mang do zamówienia, i przez jakiś czas zbierałem tak Bleacha. Niestety zapomniałem że początek w tej mandze jest bardzo mocny i szybki. Skończyło się na tym że poszło następne zamówienie z samym wybielaczem. :D Obecnie jestem na bieżąco z polskim wydaniem, ale jest to jeden z pierwszych kandydatów do zawieszenia w przypadku gdy pojawi się dla mnie coś ciekawszego.
Muzyczne, Yuri, sportowe +2
Przygodowe, gender bender, komedie +1
Horrory, SF, Kryminały -1

Chrno
Status: Offline

Post autor: Chrno » wt sty 27, 2015 10:59 am

W naszym języku też nie ma za dużo przekleństw, są chyba 4 takie popularniejsze (na K, na C, na P i na J) i milion różnych ich przeróbek.

Awatar użytkownika
asuneko
Adept
Posty: 478
Rejestracja: sob lut 28, 2015 4:32 pm
Lokalizacja: milejów
Status: Offline

Post autor: asuneko » czw sty 14, 2016 6:18 pm

Wie ktoś kiedy zaczyna się nowa ,historia, w wybielaczu? W sensie od którego tomu C: byłabym wdzięczna za informacje

ravel
Adept
Posty: 311
Rejestracja: czw sty 23, 2014 9:50 pm
Status: Offline

Post autor: ravel » czw sty 14, 2016 7:31 pm

Obecna historia, jeśli oczywiście chodzi Ci o polskie wydanie, kończy się (chyba) równo na 48 tomie, czyli od pierwszej strony 49 jest już nowa. I osobiście polecałbym na tym zakończyć przygodę z Bleachem, bo to co się dzieję dalej, szczególnie w najnowszych rozdziała, to... szkoda na to słów nawet, a w szczególności pieniędzy :?

Mixik
Status: Offline

Post autor: Mixik » czw sty 14, 2016 9:10 pm

ravel pisze:szkoda na to słów nawet, a w szczególności pieniędzy
Nie słuchaj, słyszałam też dobre opinie (dla niektórych ten arc jest nawet ulubionym), więc to bardzo indywidualna sprawa.

VicodinX
Status: Offline

Post autor: VicodinX » czw sty 14, 2016 10:16 pm

ravel pisze:Obecna historia, jeśli oczywiście chodzi Ci o polskie wydanie, kończy się (chyba) równo na 48 tomie, czyli od pierwszej strony 49 jest już nowa. I osobiście polecałbym na tym zakończyć przygodę z Bleachem, bo to co się dzieję dalej, szczególnie w najnowszych rozdziała, to... szkoda na to słów nawet, a w szczególności pieniędzy
Początek nowego arcu jest bardzo dobry. Potem jest raz lepiej, a raz gorzej. Jedna walka jest lepsza, a inna jest gorsza. mimo wszystko jest to lepszy arc niż ten z Fullbringerami. Oczywiście to moja opinia i pewnie wiele osób się z nią nie zgodzi ale i tak będę zbierał Wybielacza do końca.

Awatar użytkownika
Bajnor
Adept
Posty: 385
Rejestracja: śr cze 25, 2014 7:00 pm
Lokalizacja: Kościan
Status: Offline

Post autor: Bajnor » czw sty 14, 2016 10:39 pm

Moim zdaniem obecny arc jest tragiczny (pierwsza faza była jednak dobra i zapowiadała coś ciekawego). Cały alfabet wrogów, gdzie jeden jest bardziej nijaki od drugiego. O ile członkowie espady byli ciekawi i zapadali w pamięć, to obecni wrogowie są wręcz komiczni przez swoje Coraz Bardziej Dziwne i OP Moce. Walki zupełnie bez emocji. Na zmianę są prowadzone jednostronne potyczki X rozwala Y -> Y jednak nie został rozwalony, używa swojej super techniki i rozwala X-> X jednak przeżył i to on rozwala Y (może być jeszcze krok, w którym Y nadal wstaje, rozwala X, ale przychodzi Z i dokańcza walkę). W dodatku Kubo nadrabia zaległości i prezentuje rzeczy najbardziej wyczekiwane przez fanów, nie daje im jednak za dużo czasu ekranowego przez co nie czuć mocy tego wszystkiego. O poziomie mangi świadczy też fakt, że Bleach jest obecnie cały czas w ścisłej końcówce we wszystkich ankietach WSJ (kto czytał Bakumana, ten wie co to oznacza :P)

Aratar
Status: Offline

Post autor: Aratar » czw sty 14, 2016 10:41 pm

Bajnor pisze: O poziomie mangi świadczy też fakt, że Bleach jest obecnie cały czas w ścisłej końcówce we wszystkich ankietach WSJ (kto czytał Bakumana, ten wie co to oznacza :P)
Czytałem Bakumana 3 lata temu i nie wiem co to znaczy WSJ

Awatar użytkownika
Bajnor
Adept
Posty: 385
Rejestracja: śr cze 25, 2014 7:00 pm
Lokalizacja: Kościan
Status: Offline

Post autor: Bajnor » czw sty 14, 2016 10:44 pm

Aratar,
Weekly Shonen Jump - magazyn w którym wychodzi Bleach, One Piece itd. Ale bardziej mi chodziło, że ludzie powinni wiedzieć, co oznacza ostatnia pozycja w tych ankietach. Gdyby nie to, że tomy nadal się dobrze sprzedają, a manga była kiedyś jednym z filarów tego magazynu, to zostałby już dawno anulowana.

Aratar
Status: Offline

Post autor: Aratar » czw sty 14, 2016 10:49 pm

Tak łopatologicznie mi nie trzeba tłumaczyć. Wiem co to Shounen Jump, wystarczyło skrót rozwinąć :P
Ten ostatni arc jest dziwny, przeciwnicy zbyt op, zmartwychwstający kilkukrotnie. Ja wciąż czekam na zaległe bankaie(nigdy nie wybaczę co autor zrobił Soifon/Soifong) :)
Mnie ciekawi ile w tym sztucznym przedłużani serii jest winy Kubo a ile samego Jumpa.

Awatar użytkownika
Bajnor
Adept
Posty: 385
Rejestracja: śr cze 25, 2014 7:00 pm
Lokalizacja: Kościan
Status: Offline

Post autor: Bajnor » czw sty 14, 2016 11:02 pm

Jak ktoś jest ciekawy, to tutaj można na bieżąco sprawdzać rankingi WSJ.
http://pharaodopazo.blogspot.com/p/wsj-rankings.html
Jak widać Bleach rzadko wchodzi na pozycję jednocyfrową, a kiedyś naprawdę był hitem :/. Osobiście nie rozumiem Kubo, bo przedłuża słabe wątki, a to co mogłoby być ciekawe puszcza off-panel, albo kończy w jednym rozdziale.

Hame
Status: Offline

Post autor: Hame » czw sty 14, 2016 11:35 pm

Bajnor pisze:W dodatku Kubo nadrabia zaległości i prezentuje rzeczy najbardziej wyczekiwane przez fanów, nie daje im jednak za dużo czasu ekranowego przez co nie czuć mocy tego wszystkiego.
W dodatku robi to hurtowo, jak na taśmie w fabryce, więc tym bardziej czytelnik ma wrażenie, że robi to w stylu "macie, już wiecie, to teraz się odczepcie".

Awatar użytkownika
Reviolli
nołlife
Posty: 2121
Rejestracja: pn gru 29, 2014 7:58 am
Status: Offline

Post autor: Reviolli » pt sty 15, 2016 8:11 am

O co chodzi z tym że przy One Piece jest Absent w tych rankingach?
Muzyczne, Yuri, sportowe +2
Przygodowe, gender bender, komedie +1
Horrory, SF, Kryminały -1

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2875
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Post autor: Canis » pt sty 15, 2016 8:25 am

Bleach stał się niestety wszystkim tym czego był zaprzeczeniem. Pamiętacie pierwszą walkę Ichigo vs Renji? Na samym początku Renji się rozgadał, a Ichigo nie pozwolił mu nawet dokończyć, tylko od razu wywinął mu z miecza. A teraz? Pojawia się wróg, gada jaki to on jest potężny, nasz bohater odpala super potężną technikę, wróg pada i za chwilę się podnosi. Schemat powtarzany jest n razy na każde starcie.

Hame, trudno nie odnieść takiego wrażenia skoro coraz więcej stron wygląda tak. Zresztą, jakiś czas temu zrobiono zestawienie ilości kadrów i tekstu komiksów w Jumpie. Zgadnijcie gdzie znalazł się Bleach #-o
Obrazek

Hame
Status: Offline

Post autor: Hame » pt sty 15, 2016 11:06 am

Canis pisze:Hame, trudno nie odnieść takiego wrażenia skoro coraz więcej stron wygląda tak. Zresztą, jakiś czas temu zrobiono zestawienie ilości kadrów i tekstu komiksów w Jumpie.
Ciekawy diagram, nie powiem :). Ale akurat to mi się zawsze podobało, że Kubo, w przeciwieństwie do takiego Ody, umie zachować przejrzystość i kadrowania, i tego, co się w tych kadrach dzieje ;). Tyle że w pewnym momencie dobre kadrowanie przestało się przekładać na czytelność samych kadrów. Teraz czytam Blicza i zwyczajnie nie ogarniam, co się dzieje gdzieś w połowie przypadków :lol:. A jeszcze smutniejsze jest to, że nawet niespecjalnie mnie obchodzi, co się dzieje :lol:. Ale spoko, nadal się łudzę, że gdy będziemy robić dalej, a ja czytać te rozdziały w oryginale, to się okaże, że to jednak MA jakiś sens. Nawet nie macie pojęcia, jak te robione na szybko skanlacje z JUMPa potrafią wypaczać oryginalny tekst ;).

VicodinX
Status: Offline

Post autor: VicodinX » czw cze 30, 2016 11:02 am

Zapowiedź końca Bleacha. Nie ukrywam, że czekam na to od dawna, bo trochę smutno się patrzeć, gdy każdy kolejny chaapter reprezentuje coraz niższy poziom, a przecież kiedyś był to dobry shounen...
http://www.animenewsnetwork.com/news/20 ... ng/.103789

Awatar użytkownika
Reviolli
nołlife
Posty: 2121
Rejestracja: pn gru 29, 2014 7:58 am
Status: Offline

Post autor: Reviolli » czw cze 30, 2016 11:44 am

Ja wybielacza zawiesiłem na 41 lub 42 tomie, bo to w sumie końcówka dobrego materiału. Pewnie jak się skończy to skompletuje w tedy hurtem, bo jakbym miał tak na bieżąco tracić zapał spowodowany spadkiem formy...
Muzyczne, Yuri, sportowe +2
Przygodowe, gender bender, komedie +1
Horrory, SF, Kryminały -1

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mangi JPFu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości