Youjo Senki [Light Novel]

Jeśli macie jakąś ulubioną mangę, którą chętnie przeczytalibyście po polsku to swoją propozycję możecie przedstawić tutaj

Gdyby ta LN ukazała się w Polsce kupowałbyś/kupowałabyś ją?

Tak
120
66%
Może
23
13%
Nie
40
22%
 
Liczba głosów: 183

Botan
Status: Offline

Youjo Senki [Light Novel]

Post autor: Botan » wt lut 09, 2016 9:12 pm

Tytuł japoński: 幼女戦記 Youjo Senki
Tytuł alternatywny: -
Autor: Carlo Zen, カルロ・ゼン
Ilustrator: SHINOTSUKI Shinobu, 篠月 しのぶ
Gatunek: akcja, fantasy, wojskowe, seinen
Wydawca: Enterbrain
Wydano: 2013 - obecnie
Ilość tomów: 5
Anime: Tak, zapowiedziano. Brak bliższych informacji
Manga: Zapowiedziano wydanie mang końcem kwietnia 2016 r.

Manga updates: Link

Okładki tomów:
Youjo Senki 1 Deus lo vult
Youjo Senki 2 Plus Ultra
Youjo Senki 3 The finest hour
Youjo Senki 4 Dabit deus his quoque finem.
Youjo Senki 5 Abyssus abyssum invocat
Obrazek

Opis:
Młoda dziewczyna walczy na różnych frontach wojny. Jest blondynką o niebieskich oczach i białej cerze oraz lata w przestworzach strącając swoich przeciwników. Nazywa się Tanya Degurechov, mówiąc sepleni jak to młoda dziewczynka oraz dowodzi armią. Była ona kiedyś jednym z najlepszych japońskich pracowników biurowych, ale przez rozgniewanego boga odrodził się jako mała dziewczynka. Tanya na pierwszym miejscu przed wszystkim innym stawia optymalizację I swoją karierę. Stanie się ona jedną z najbardziej niebezpiecznych jednostek pośród czarowników Imperialnej Armii.

Krótka opinia - dlaczego warto:

Kiedyś już spotkałem się z opisem, ale gender bender mnie zniechęciło. Ostatnio jednak informacja o zekranizowaniu i napotkanie pozytywnych opinii zachęciły mnie sprawdzenia książki (a właściwie prologu i pierwszego rozdziału). Także ta opinia będzie „wspomożona” opiniami/spilerami z neta.
Akcja jest osadzona jakby w alternatywnej wersji Wielkiej Wojny (czyli pierwszej światowej), która nie zakończyła się w 1918 roku, za to na polu bitwy pojawiają się czarodzieje, gdyż dzięki rozwojowi technologii znaleziono nowe zastosowania dla magii. Oczywiście „normalna” technologia – artyleria czy radio również istnieje. Nasza bohaterka znajduje się w armii Imperium, będącego odwzorowaniem kajzerowskich Niemiec (niczym LOGH :P .
Samo motyw reinkarnacji wydaje się być typowy i zużyty w LN, ale tutaj od początku widać różnice. Po pierwsze główny bohater nie jest typową łajzą, tylko jednym z najlepszych pracowników biurowych w Japonii.

[spoiler]Po tym gdy ginie na peronie, gdy najprawdopodobniej jakiś pracownik z którym odbył rozmowę zwalniając go spycha go pod pociąg. Nie dostaje misji ratowania świata. Trafia przed oblicze boga wyraźnie zdenerwowanego tym, jaki to typ ludzi do niego trafia coraz częściej. Wynika z tego dyskusja, gdzie bohater zarzuca bogu błędy w zarządzaniu światem, a sam spytany o swoje wnioski z życia stwierdza, że ludzie dzielą się na racjonalnych i nieracjonalnych więc musi przeczytać parę książek o ekonomii behawioralnej. Ostatecznie zdenerwowany bóg postanawia urządzić eksperyment i mężczyzna budzi się jako dziewczynka w sierocińcu ku swojej złości. [/spoiler]

Tak kończy się prolog opisany w dużym skrócie, który sam w sobie mnie kupił.
Mimo, że widoczny jest tutaj motyw gender bender, to nie zaobserwowałem jakiś żartów z tego, czy specyficznego fanserwisu, po prawdzie to żadnego nie ma.

Pierwszy rozdział opowiada o pierwszej bitwie [spoiler]w której nas bohater bierze udział w roku 1914. Trafił na ćwiczenia na północną granicę Imperium, ale nieodpowiedzialni politycy świeżo po przejęciu władzy z sąsiedniego kraju rozpoczęli wojnę. W sumie ucieszyło to naszego bohatera, był obserwatorem artyleryjskim

Ilustracja z LN
Obrazek

i mógł łatwo zyskać osiągnięcia co przybliżało go do ciepłej posadki. Niestety pojawiły się komplikacje, ale udało mu się zręcznie wywinąć. Później w kwaterze osoba odpowiedzialna za kadry głowi się nad wnioskiem o jego oznaczeniem. Usłyszał o naszym bohaterze, kiedy był w akademii i chciał ukarać osobę, która nie wykonała na ćwiczeniach rozkazów i nabijała się z niego. Stwierdza, że ma przed sobą żołnierza idealnego, oddanego wojsku, znającego na pamięć regulaminy i świetnie wypełniającego swoje obowiązki. Z przerażeniem stwierdza, że bycie żołnierzem idealnym oznacza bycie potworem i obawiać się co on może zrobić, więc postanawia trzymać go na linii frontu, jeśli akurat jest krwiożerczym psychopatą to lepiej ukierunkować go na wrogów.
W trzeciej części rozdziału ukazana jest gorąca dyskusja w Głównym Sztabie Imperium. Dochodzi do starcia dwóch frakcji, jedna twierdzi, że z względu na niekorzystne położenie (patrz Niemcy przed Wielkiej Wojny) Imperium powinno pozostać w defensywie. Druga grupa twierdzi, że wykorzystując brak mobilizacji głównych potęg można spróbować przeprowadzić szybką ofensywę na północ i zmienić strategiczne położenie Imperium. Druga opcja przeważa ale wojna nie kończy się szybko…[/spoiler]

Tutaj trochę biorę z opisów innych osób.

Czy bohaterem jest OP?
W sumie tak, ale mógłby być bardziej [spoiler]później okazuje się, że dostał coś [czterordzeniowe klejnoty?, jak to przetłumaczyć nie jestem pewien] od Boga i mógłby być, ale musiałby się pomodlić i zarazem oznaczałoby to przyznanie bogu racji, a nie chce tego zrobić.[/spoiler]

To w końcu kim jest bohater dla innych? Dla podwładnych będących weteranami i zabijakami (dostaje własny oddział) jest niezwykle rygorystycznym, ale zarazem najbardziej kompetentnym dowódcą jaki kiedykolwiek istniał. Dla wrogów jest potworem, dla przełożonych niezwykle przydatnym narzędziem do zadań niemożliwych. Dla swoich jest także bohaterem, ale część z tego wynika z jego zdolności odgrywania tego, czego oczekują inni.

Książka jest bogata w wewnętrzne przemyślenia bohatera ukazywania punktów widzenia, jak też pod względem wojskowości i ukazywanych strategii jest realistyczna, nie skupia się tak na np. opisach walk itp.

Może być problem z tłumaczeniem, osoby znające japoński podają, że tekst jest trudny w porównaniu do innych LN. Używane są między innymi fachowe pojęcia z dziedziny wojskowości, a sam autor wyjaśnia je po prostu w przypisach/notatkach.
Po przeczytaniu kolejnego rozdziału napiszę, jak tam dalej rozwija się fabuła.

Krótko mówiąc, trochę interesuje się historią militarną, wiec książka w takich klimatach przypadła mi bardzo do gustu. Może być porównywana do Overlorda, (którego znam z anime), ale jak dla mnie ta historia jest o wiele lepsza. I wątpię, czy ekranizacja będzie udana, jak dodadzą sceny ecchi z loli to całą atmosferę diabli wezmą.

Miałem zachęcić do przeczytania, a mój opis raczej zniechęca… :roll:
Ale seinen jako tag moim zdaniem jest uzasadniony i to nie przez przemoc.

PS. Czemu zawsze mam problem z filtrem antyspamowym?
Ostatnio zmieniony ndz kwie 17, 2016 11:16 am przez Botan, łącznie zmieniany 2 razy.

Lilka
Status: Offline

Post autor: Lilka » śr lut 10, 2016 1:02 am

Botan pisze:Miałem zachęcić do przeczytania, a mój opis raczej zniechęca…
Nie powiedziałabym :) Tak rozbudowany opis wraz ze spoilerami zachęcił mnie do zagłosowania na "może". Nie lubię serii wciąż powstających i to jest jedyne, co mnie powstrzymuje od zaznaczenia "tak".

Grey
nołlife
Posty: 4340
Rejestracja: ndz sie 15, 2010 11:52 am
Status: Offline

Post autor: Grey » śr lut 10, 2016 7:34 am

Również dałem może - spróbowałbym. Mam nadzieję, że zakończy się to na w miarę normalnej ilości tomików ;)

Awatar użytkownika
Itachi Uchiha
nołlife
Posty: 3786
Rejestracja: pn paź 20, 2014 9:10 pm
Status: Offline

Post autor: Itachi Uchiha » śr lut 10, 2016 11:34 am

5 tomów i interesujący opis. Zainteresowałeś mnie, jestem na Tak. :D

Awatar użytkownika
Cavaliere
Weteran
Posty: 1211
Rejestracja: czw maja 14, 2015 7:41 pm
Status: Offline

Post autor: Cavaliere » śr lut 10, 2016 5:54 pm

Tytuł mnie zainteresował. Lubie klimaty wojskowe. Nie zaszkodziłoby spróbować, ale nie jestem pewna. Dlatego dałam na "może", bo mała dziewczynka mnie jakoś odtrąca. (Tak ją spostrzegam na okładkach)

Awatar użytkownika
ZenekPsychopata
Wtajemniczony
Posty: 837
Rejestracja: sob lut 09, 2013 8:36 pm
Lokalizacja: Pas planetoid
Gender:
Status: Offline

Post autor: ZenekPsychopata » czw lut 11, 2016 9:19 pm

mówiąc sepleni jak to młoda dziewczynka oraz dowodzi armią.
Takich rzeczy nie cierpię. :x Historia mnie zaintrygowała, ale robienie z głównej postaci małej, słodkiej niezguły przyprawia mnie o mdłości. I jeszcze dowodzi armią? Haha. :? Z tego mogłaby być taka sobie komedia. I raczej nic więcej. (No, może niezamierzona komedia.) Seria nie dla mnie.
Obrazek

Botan
Status: Offline

Post autor: Botan » czw lut 11, 2016 9:48 pm

ZenekPsychopata pisze:
mówiąc sepleni jak to młoda dziewczynka oraz dowodzi armią.
Takich rzeczy nie cierpię. :x Historia mnie zaintrygowała, ale robienie z głównej postaci małej, słodkiej niezguły
Tutaj sprostowanie, ani ona nie jest słodka, ani nie jest niezgułą.

Illparazzo
Status: Offline

Post autor: Illparazzo » pn lut 22, 2016 5:45 pm

Brzmi ciekawie, z chęcią bym spróbował.

Awatar użytkownika
pittegawll
Wtajemniczony
Posty: 942
Rejestracja: czw sty 24, 2013 12:49 am
Lokalizacja: Kraków
Status: Offline

Post autor: pittegawll » pn lut 22, 2016 6:33 pm

Nie przepadam za LN, więc dałem może. Fabuła jednak brzmi dosyć ciekawie. Kto wie. Okładki prezentują się bardzo ładnie, a i tomów nie jest jeszcze zbyt dużo.

Botan
Status: Offline

Post autor: Botan » ndz kwie 17, 2016 11:17 am

Mała aktualizacja pierwszego postu, końcem kwietnia ma wyjść mangowa adaptacja.

Awatar użytkownika
SweetGuyKappa
Adept
Posty: 149
Rejestracja: wt cze 28, 2016 7:36 pm
Status: Offline

Post autor: SweetGuyKappa » sob sty 07, 2017 5:46 pm

Jestem na tak. Jestem po pierwszym odcinku i bardzo mnie zaintrygował świat, jak i bohaterowie.
Obrazek

l33
Status: Offline

Post autor: l33 » sob sty 07, 2017 6:34 pm

Pierwszy odcinek może nie wywarł na mnie zbyt dużego wrażenia, ale jednak było to wrażenie pozytywne, a sama fabuła poważnie zaintrygowała. W dodatku słyszałam, że light novel się jak na razie dość różni, jest bardziej zawiła i naprawdę dobra, zatem jestem zdecydowanie na tak.

Awatar użytkownika
Akiho
nołlife
Posty: 2305
Rejestracja: ndz sie 22, 2010 11:49 pm
Lokalizacja: W-wa
Gender:
Status: Offline

Post autor: Akiho » sob sty 07, 2017 10:05 pm

Opis wydaje się ciekawy, jednak wstrzymam się z głosem do zakończenia anime. Kreska w anime naprawdę mi się podoba, ale nie chce oceniać po 1 odcinku
Obrazek

Awatar użytkownika
Reviolli
nołlife
Posty: 2121
Rejestracja: pn gru 29, 2014 7:58 am
Status: Offline

Post autor: Reviolli » pn sty 16, 2017 12:48 pm

A ja nie wiem. Anime nie dałem rady zmęczyć 1 go odcinka, ale będę próbował. Bo opis jest bardzo dobry, tylko ta nieszczęsna postać małej dziewczynki, przez co cała wczówka idzie za drzwi. Mi jakoś przejadł się motyw małe słodkie = równa się groźne.
Do przedszkola to wysłać a nie na front do armii.
Ten tytuł zabija mi wygląd? wiek? ciała głównego(nej) bohatera/ki.

Daje może bo być może się jakoś przyzwyczaję.
Muzyczne, Yuri, sportowe +2
Przygodowe, gender bender, komedie +1
Horrory, SF, Kryminały -1

Awatar użytkownika
mayhay
Adept
Posty: 285
Rejestracja: śr gru 16, 2015 11:35 pm
Status: Offline

Post autor: mayhay » pn sty 16, 2017 12:57 pm

Widzę że już oddałem głos w ankiecie, nie pamiętam już za bardzo co, ale chyba "tak". Po 2 odcinkach anime jestem jeszcze bardziej na "tak".
Od razu spodobały mi się walki powietrzne, potem sam bohater który jest surowym pracownikiem i w sumie planującym działania według upodobań wyższych by szybciej dostać się na daną pozycję, a w drugim świecie odkrywa się jeszcze jako całkiem niezły psychol. No i samo przedstawienie przeniesienia go do innego świata o wiele lepsze niż w innych seriach.

Awatar użytkownika
AkaiTsuruyo
Posty: 30
Rejestracja: pn lut 29, 2016 5:04 pm
Gender:
Status: Offline

Post autor: AkaiTsuruyo » czw sty 26, 2017 7:42 pm

Po obejrzeniu 3 odcinków zdecydowanie jestem na "tak". Byłoby to coś "świeżego" na naszych półkach ,w porównaniu do sławnego motywu bohaterów zamkniętych w grze MMO. Trzymam kciuki za polskie wydanie :D

Matii
Weteran
Posty: 1322
Rejestracja: ndz mar 29, 2015 6:18 pm
Lokalizacja: Katowice
Status: Offline

Post autor: Matii » śr lut 08, 2017 10:30 am

Kupiłbym na pewno 1 tom i zobaczyłby co dalej zrobić. Daję głos na może.
Czekam na wydanie - Trigun; Hunter x Hunter; Nana; Shaman King KZB; Ashita no Joe; Kiseijuu
Nakarm Prehistorycznego pokemona: Obrazek

Jilian
Status: Offline

Post autor: Jilian » pt lut 10, 2017 7:01 pm

Zdecydowane tak, bo uwielbiam Tanyę :D =D>

Mangę też bym brała.

Jaaaku12
Status: Offline

Post autor: Jaaaku12 » pt lut 10, 2017 10:02 pm

Na pewno kupiłabym pierwsze tomy, a reszta wyjdzie w praniu :D

GrisznakIW
Status: Offline

Post autor: GrisznakIW » sob lut 11, 2017 8:35 am

Historia sama w sobie nawet ciekawa, ale wolę ją chyba w wersji animowanej. LN to będzie zapewne znowu literacka bieda, pisana językiem dla półanalfabetów, wedle zasad a'la "Fakt" czy "Super Express" (tzn. zakaz używania jakichkolwiek trudniejszych słów, opisów itd). Więc jakbym miał wybierać, to chyba wolałbym mangę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze propozycje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości