Yamada i chłopak

Temat poświęcony mangom wydawnictwa Dango
Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2959
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Post autor: ninna » śr lis 16, 2016 12:27 am

Likorys pisze:Tego to większość świata nadal nie zna (o ace/aro nie wspominając)
Człowiek uczy się przez całe życie. Pierwsze słyszę o czymś takim. Tzn. jak już poczytałam to zorientowałam się, że wiem o czym mowa ale tych definicji i skrótów nie kojarzyłam. Ten demiseksualizm jeszcze jestem w stanie zrozumieć ale reszta to dla mnie już nieszczęście. Czytałam kiedyś artykuł o osobach aseksualnych ale nie wyobrażam sobie jak można tak żyć.

Awatar użytkownika
Mormicc
Weteran
Posty: 1277
Rejestracja: pn kwie 25, 2016 12:58 pm
Gender:
Status: Offline

Post autor: Mormicc » śr lis 16, 2016 1:01 am

Można zrobić jeszcze prościej - biseksualizm
Mój profil MAL <- przyjmuję do znajomych :v
Chcem: Houseki no Kuni, K no Souretsu :v
...Marzenia o zmierzchu - Dango<3, Beastars - SJG <3

DzikiDuch
Status: Offline

Post autor: DzikiDuch » czw lis 17, 2016 6:52 pm

Tylko że biseksualizm a demiseksualizm to dwa różne pojęcia. Biseksualizm jest wtedy, kiedy pociąga Cię zarówno Zosia, jak i Zdzichu, i nie musisz ich znać, żeby wiedzieć, jakie cechy Ci się w nich podobają. Demiseksualizm jest wtedy, kiedy generalnie pociąga Cię Zosia, ale poznajesz bliżej Zdzicha i uświadamiasz sobie, że jest taki fajny, że masz ochotę go pocałować. :wink:

Awatar użytkownika
Naama
Wtajemniczony
Posty: 831
Rejestracja: wt kwie 28, 2015 1:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Post autor: Naama » czw lis 17, 2016 7:07 pm

[spoiler]A może facet miał takie nieszczęście z babami, że jak mu wpadł w rączki młody chłopczyk to stwierdził: Czemu nie? Biere! :D [/spoiler]

Zaznaczam spoiler bo nie chce nikogo urazić, tak sobie piszę xD
NO BLOOD! NO BONE! NO ASH!
Naama@MyAnimeList
Oddam duszę za: Saiyuki Gaiden, Memory of Red, Barakamon, Hoozuki no Reitetsu, Gintama

DzikiDuch
Status: Offline

Post autor: DzikiDuch » czw lis 17, 2016 7:31 pm

Jak to było w pewnym kabarecie: "Jak najdzie ochota, to i pies kota wyłomota!". :mrgreen:

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Post autor: ociesek » sob lis 19, 2016 9:31 am

ninna pisze:Czytałam kiedyś artykuł o osobach aseksualnych ale nie wyobrażam sobie jak można tak żyć.
Znam dwie takie osoby. I w życiu najbardziej im przeszkadza właśnie takie rozmyślanie nas, seksualnych.
Mormicc pisze:Można zrobić jeszcze prościej - biseksualizm
Biseksualizmu się nie robi, biseksualnym się jest.

Wkurza mnie generalni jakikolwiek brak doświadczenia na tematy homoseksualne w mangach. O ile zdarzają się dobre mangi, to większość historii nie mogłaby się zdarzyć w prawdziwym życiu. Tu nie ma tak łatwo :)

Awatar użytkownika
Kocurzyca
nołlife
Posty: 2397
Rejestracja: ndz lis 09, 2014 1:48 am
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Gender:
Status: Offline

Post autor: Kocurzyca » sob lis 19, 2016 1:49 pm

ociesek pisze:
ninna pisze:Czytałam kiedyś artykuł o osobach aseksualnych ale nie wyobrażam sobie jak można tak żyć.
Znam dwie takie osoby. I w życiu najbardziej im przeszkadza właśnie takie rozmyślanie nas, seksualnych.
Ja zam sporo osób ace i muszę się z tym zgodzić :D One nie czują się pokrzywdzone, więc zastanawianie się nad tym zwyczajnie nie ma sensu.

Btw lubię pod tym względem Honto Yajuu, gdzie autorka nie udaje, że dwójka głównych bohaterów jest supergay albo stała się gay dla siebie, tylko, no, oboje są bi o tyle |D a Aki to już w ogóle jest bardzo agresywnie biseksualny :'D
Wishlist:
Haikyuu!! --- Hanasakeru Seishounen --- Diamond no Ace --- Giant Killing --- Hunter x Hunter --- Hiyokoi

Awatar użytkownika
Mormicc
Weteran
Posty: 1277
Rejestracja: pn kwie 25, 2016 12:58 pm
Gender:
Status: Offline

Post autor: Mormicc » sob lis 19, 2016 1:59 pm

Z biseksualizmem miałem na myśli że skoro autorka nie chciała poprostu homoparki to zamiast tworzyć odrealnione "jestem hetero a dla ciebie będę gejem" lub kombinować z seksualnościami o których sama pewnie nawet nie słyszała mogła zrobić jednego bohatera bi
Mój profil MAL <- przyjmuję do znajomych :v
Chcem: Houseki no Kuni, K no Souretsu :v
...Marzenia o zmierzchu - Dango<3, Beastars - SJG <3

DzikiDuch
Status: Offline

Post autor: DzikiDuch » sob lis 19, 2016 2:14 pm

Mogła, ale nie oszukujmy się, że lwia część fanek yaoi nie szuka w mangach jakiegoś wybitnie dobrego wytłumaczenia homoseksualnych zachowań postaci. Ważne, żeby były gejseksy. Dlatego ja osobiście nie przepadam za tego typu historiami.

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Meliona » sob lis 19, 2016 2:28 pm

Podejrzewam, że w Japonii z edukacją seksualną i wiedzą ludzi na "te" tematy jest jeszcze gorzej niż w Polsce :P Może i błędnie myślę, ale te wszystkie yaoi, yuri i hentaie na to dobitnie wskazują. Gdyby to były niechlubne wyjątki, ale to znakomita większość! Dlatego nauczyłam się przymykać oczy na takie drobiazgi jak zamienienie się z hetero w homo. Choć przyznaję, to jest wkurzające.
Obrazek

DzikiDuch
Status: Offline

Post autor: DzikiDuch » sob lis 19, 2016 2:44 pm

Meliona, mieszkałam w UK, gdzie edukacja seksualna jest powszechna. Tam młodzi ludzie mają na "te" sprawy znacznie mniejszą wiedzę niż nasza młodzież w Polsce.

Moim zdaniem to nie jest kwestia suchej wiedzy, a umiejętności budowania bohaterów. Możesz mieć ogromne rozeznanie w temacie, a mimo to Twoje postacie będą sztuczne i sztywne, nawet jeśli w nie to rozeznanie wepchniesz. Mnie właśnie to irytuje w yaoi - dla mnie większość (no, znaczna część, bo większości mimo wszystko nie czytałam) historii z tego gatunku to miałkie opowieści o dwuznacznych żarcikach, całuskach, penisach, pozornyn braku akceptacji swojej orientacji (oczywiście cudownie "leczonym" przez seme/uke) i obowiązkowym odrzuceniu przez społeczeństwo. A już najbardziej wkurzają mnie historie, w których dziwnym zrządzeniem losu 90% osób z otoczenia głównego bohatera też jest homo i nie marzy o niczym innym tak bardzo, jak o przeleceniu nieszczęśnika.

Awatar użytkownika
Kakaladze
Fanatyk
Posty: 1893
Rejestracja: ndz kwie 26, 2015 7:09 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Post autor: Kakaladze » sob lis 19, 2016 2:50 pm

A ja tak tylko powiem: Mangi nie muszą być realistyczne.

Chyba że muszą być, to chyba czas szukać dziewczyny, przewracając się na płaskiej ziemi i łapiąc takową dziewoję za piersi, aby obudzić w niej miłość do niej. :lol:.


Imo, po mangach nawet nie powinno się oczekiwać realistycznych relacji, nie ważne czy to Yaoi czy zwykły hetero romans, to po prostu bajka która z reguły ma bawić.
Obrazek

DzikiDuch
Status: Offline

Post autor: DzikiDuch » sob lis 19, 2016 3:19 pm

Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Gdyby wszyscy tak sądzili, to nadal w Polsce panowałoby przekonanie, że anime to bajki dla dzieci, a przecież doskonale wiemy, że tak nie jest.

Moim zdaniem to kwestia oczekiwań. Jeśli komuś podobają się lekkie i komediowe historie, to nie sięgnie po poważniejszy tytuł. I odwrotnie - jeśli ktoś chce czegoś ambitniejszego i dobrze ukazanej relacji, to nie będzie czytał przeciętnego yaoi (chyba że dla odmóżdżenia). I to, co dla jednego będzie zaletą, dla drugiego będzie wadą.

Iris
Adept
Posty: 434
Rejestracja: śr gru 05, 2012 10:52 pm
Status: Offline

Post autor: Iris » sob lis 19, 2016 4:20 pm

Moim zdaniem za bardzo to upraszczacie. Yamada identyfikował się jako osoba heteroseksualna i dopiero pod wpływem kilku czynników zakochał się w Chihiro oraz zaczął odczuwać do niego pociąg. Wbrew pozorom, to bardzo prawdopodobny przebieg wydarzeń. Niektórzy nawet w wieku późniejszym odkrywają, że pociągają ich osoby tej samej płci. Skala Kinseya i tabela Kleina wyjaśniają to dokładniej i myślę, że częściej powinno się o nich wspominać. Można powiedzieć, że główny bohater jest incydentalnie homoseksulny; do momentu spotkania Chihiro gustował głównie w kobietach.

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Post autor: ociesek » sob lis 19, 2016 5:07 pm

Nie wierzę w coś takiego :) Nie ma czegoś takiego jak nagłe zakochanie się w osobie, do której nasza orientacja seksualna nie pasuje. Musiały być wcześniej jakieś przesłanki, to się po prostu czuje...

Iris
Adept
Posty: 434
Rejestracja: śr gru 05, 2012 10:52 pm
Status: Offline

Post autor: Iris » sob lis 19, 2016 5:35 pm

Tylko pytanie, czy Yamada od początku był 100% hetero, czy po prostu wcześniej skupiał się tylko na swoim ideale kobiety? Może wcześniej nie miał okazji, by się przekonać o tym, że lubi też facetów (o konkretnej osobowości i wyglądzie). Dwadzieścia sześć lat to nie starość. I tutaj należy też wspomnieć, że Chihiro ma cechy, które przez Yamadę są uznawane za kobiece, pociągające - co jest już pewnym tropem. Widać przy okazji, że bohater nie czuł obrzydzenia, a raczej zakłopotanie, gdy uczniak wyznał miłość.

Uważam, że psychika ludzka jest na tyle złożona, że taka sytuacja jak najbardziej mogła mieć miejsce. Nigdzie nie jest napisane, że Yamada jest 100% hetero. Na kartach komiksu wyraźnie widać, że był zagubiony, ale zdał sobie sprawę, iż jest biseksualny. Wystarczy spojrzeć na jego przemyślenia i reakcje.

Awatar użytkownika
Kocurzyca
nołlife
Posty: 2397
Rejestracja: ndz lis 09, 2014 1:48 am
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Gender:
Status: Offline

Post autor: Kocurzyca » sob lis 19, 2016 6:51 pm

Muszę się z tym zgodzić, sytuacje, gdy ktoś w wieku ponad dwudziestu a nawet ponad trzydziestu lat uświadamia sobie, że jest chociaż w niewielkim stopniu bi nie są niczym dziwnym ani tym bardziej niespotykanym ;) jedni odkrywają to w młodym wieku, jeszcze szkolnym, inni jako dorośli ludzie. Bywa. Sprawa orientacji ogólnie jest dosyć płynna i nigdy nie można by pewnym w 100% że nic się nie zmieni. I działa to w obie strony, zdarza się, że osoba, która większość życia była homo zaczyna być z osobą przeciwnej płci. Rzadko, bo rzadko, ale tak. To nie jest jak kolor oczu, że od urodzenia masz albo niebieskie albo zielone albo piwne/brązowe. Well.
Wishlist:
Haikyuu!! --- Hanasakeru Seishounen --- Diamond no Ace --- Giant Killing --- Hunter x Hunter --- Hiyokoi

Awatar użytkownika
Naama
Wtajemniczony
Posty: 831
Rejestracja: wt kwie 28, 2015 1:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Post autor: Naama » sob lis 19, 2016 11:10 pm

Przeczytałam swój tomik :) Strasznie malutkie literki....
NO BLOOD! NO BONE! NO ASH!
Naama@MyAnimeList
Oddam duszę za: Saiyuki Gaiden, Memory of Red, Barakamon, Hoozuki no Reitetsu, Gintama

Awatar użytkownika
Reviolli
nołlife
Posty: 2121
Rejestracja: pn gru 29, 2014 7:58 am
Status: Offline

Post autor: Reviolli » pt gru 16, 2016 9:22 am

Miałem nie brać tego tomiku, ale w sumie mam pewne oczekiwania względem Kluseczki i warto było podać jej dłoń kiedy jest jeszcze mała.

Nie lubię motywu: "znalazłam/em coś na ziemi i zabrałem to do swojego domu"... Bardzo tego nie lubię.

A tak po za tym to jest dość standardowa, choć bardzo ciepła historyjka. Chłopak nie wyróżniał się niczym. Natomiast Yamada z swoją nie pewnością [spoiler]chodzi o to czy ma traktować Chihiro jak dziewczynę[/spoiler] wypadł odrobinę bardziej naturalnie niż większość hetero z mang yaoi które czytałem (bo tam jest to pstryknięcie palcami już jest ok, znaczy magia).
Yamada z tą swoją polityką "jakoś to będzie" bardzo mnie przypomina.


Ja do ogólnej dyskusji dodam, że istnieje wiele stanów pośrednich, a coś takiego jak stała orientacja seksualna nie istnieje. Zdarzenie losowe cały czas kształtują ten aspekt, a wydarzenia takie jak molestowanie czy gwałt mogą na stałe odcisnąć się na psychice i seksualności jednostki.
Muzyczne, Yuri, sportowe +2
Przygodowe, gender bender, komedie +1
Horrory, SF, Kryminały -1

Awatar użytkownika
Ame
nołlife
Posty: 3905
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 3:26 pm
Gender:
Status: Offline

Yamada i chłopak

Post autor: Ame » pt mar 09, 2018 1:53 pm

Nie zawiodłam się. Tak samo ciepło się czytało jak przy wspólnym stole. Jedynie co mi się nie podobało to to, że Yamada
► Pokaż Spoiler

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dango”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości