Ogólnie o wydawnictwie Dango

Temat poświęcony mangom wydawnictwa Dango
Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3301
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Alexandrus888 » sob lut 10, 2024 9:44 pm

Yuriko pisze:
sob lut 10, 2024 9:23 pm
(nie martwcie się, pamiętamy o Kluskach nieczytających BL😊)
Może i pamiętają, ale stanowczo mają je (kluski) w dup*e.

Awatar użytkownika
lexis
Adept
Posty: 345
Rejestracja: sob mar 02, 2019 11:04 pm
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: lexis » sob lut 10, 2024 9:51 pm

Na discordzie twierdzą, ze powysyłali oferty na nie-BL, ale nie dostają na nie akceptów.

Zabiło mnie to pierwsze ogłoszenie. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz widziałam u nas yaoi z uke aż tak wyglądającym jak kobieta. Jedna moja znajoma nawet myślała, że to romans hetero. Drugie... na plus, że supernatural, ale ta okładka :/

Awatar użytkownika
Koichi
Weteran
Posty: 1378
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Koichi » sob lut 10, 2024 9:51 pm

To pierwsze wygląda na fluff, więc pewnie wezmę.

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3301
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Alexandrus888 » sob lut 10, 2024 10:01 pm

Jak wydają same BL, to się nie dziwię, że poważne wydawnictwa traktują je jak yaoistki i kijem się od nich opędzają :roll: To jak z hentai - Akuma założyła inprint by wyrwać się z grawitacyjnej niszy. Dango na początku gejozowało, ale zaczęło wychodzić na ludzi (wtedy to było możliwe, młodym wydawnictwom widać Japończycy chętniej wybaczają), ale jak kluski wróciły w stare bagienko to taryfa ulgowa się skończyła. Cóż... jak dla mnie mogą sobie splajtować - niech tylko dokończą Lwa, na pozostałych tytułach on-going aż tak mi nie zależy.

Awatar użytkownika
sano2
Adept
Posty: 179
Rejestracja: sob lis 20, 2021 10:43 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: sano2 » sob lut 10, 2024 11:04 pm

Za parę lat Tenko pewnie zdąży ich prześcignąć.
Obrazek

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1257
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Mr.Chiquita » sob lut 10, 2024 11:53 pm

Alexandrus888 pisze:
sob lut 10, 2024 10:01 pm
Jak wydają same BL, to się nie dziwię, że poważne wydawnictwa traktują je jak yaoistki i kijem się od nich opędzają :roll: To jak z hentai - Akuma założyła inprint by wyrwać się z grawitacyjnej niszy. Dango na początku gejozowało, ale zaczęło wychodzić na ludzi (wtedy to było możliwe, młodym wydawnictwom widać Japończycy chętniej wybaczają), ale jak kluski wróciły w stare bagienko to taryfa ulgowa się skończyła. Cóż... jak dla mnie mogą sobie splajtować - niech tylko dokończą Lwa, na pozostałych tytułach on-going aż tak mi nie zależy.
Przecież Dango też założyło imprint Mochiko, żeby do niego przerzucać problematyczne tytuły. :roll:

Uważam, że ich problemy leżą gdzie indziej. Najważniejszym, jest to, że nie wychodzą poza działalność "garażową". Przez co, nie widać rozwoju i ma się wrażenie, że stoją w miejscu. Za dużo zależy od jednej osoby. Co będzie, gdy właścicielce przydarzy się taki okres w życiu, że nie będzie w stanie kontynuować pracy przez jakiś czas? Poświęci swoje zdrowie? Zamknie działalność? Ta kwestia powoduje, że bardzo ryzykowne, jest zbieranie od nich czegoś dłuższego.

Istotną przeszkodą, jest też zmiana polityki Empiku w zakresie dystrybucji mang. Już nie są traktowane jako prasa. Tym samym, słabsze i mniej rozpoznawalne tytuły, nie są automatyczne eksponowane na półkach i regularnie wymieniane. Dlatego przestały im się sprzedawać serie, i na razie ich nie ogłaszają. Ten model, niestety, promuje tylko największych, z najsilniejszymi markami. W moim lokalnym, poznikało nie tylko większość mang z logiem Dango, ale też dużo od Kotori. Zostały praktycznie tylko same Waneko i SJG. Jak ludzie mają się dowiedzieć o ich tytułach, jeśli nie śledzą newsów na bieżąco w Necie? Szczególnie, ktoś nowy?

Myślę, że zaszkodziło też wprowadzenie opłat, za wysyłki pre-orderów. Dużo ludzi ma takie podejście, że nie będzie płaciło za coś, co wcześniej było darmowe. Dlatego znowu nastawili się, na wyprzedaże i promocje. Za bardzo nie ma innego wyjścia.

Awatar użytkownika
lexis
Adept
Posty: 345
Rejestracja: sob mar 02, 2019 11:04 pm
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: lexis » ndz lut 11, 2024 12:05 am

Mochiko nie jest od "problematycznych" tytułów, tylko od BL ogólnie, bez podziału na łagodne czy nie.

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1257
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Mr.Chiquita » ndz lut 11, 2024 12:11 am

Czyli, wychodzi na to, że większość BLek była problematyczna dla Japońskich wydawców. W każdym razie, to nieistotne. W zasadzie, gdyby nie BLki, to czy byliby w stanie normalnie funkcjonować? Dlatego nie można powiedzieć, że mają kogoś gdzieś. Radzą sobie, jak mogą. Byle przetrwać.

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5412
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Yuriko » ndz lut 11, 2024 12:49 am

Mr.Chiquita pisze:
ndz lut 11, 2024 12:11 am
W zasadzie, gdyby nie BLki, to czy byliby w stanie normalnie funkcjonować?
Patrząc na ich zapowiedzi oraz wyprzedaże praktycznie wszystkich nie BL-owych tytułów, to na 99.9% nie byliby już na polskim rynku. Dango jak dla mnie nie umie w dobre tytuły i większość to po prostu kalka poprzedniej. Mam wrażenie, że właścicielka nie patrzy na co to czytelnik chce, tylko co ona chce, czyli wielkie słitaśne fluffy puffy tytuły, od których rzyga się tęczą. To nie jest kierunek w jaki powinni iść, no ale skoro tak chcą, to niech tak robią.

Awatar użytkownika
Angu
nołlife
Posty: 2701
Rejestracja: pt sty 07, 2011 1:38 pm
Lokalizacja: Wejherowo
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Angu » ndz lut 11, 2024 10:46 am

Mr.Chiquita pisze:
sob lut 10, 2024 11:53 pm
Za dużo zależy od jednej osoby. Co będzie, gdy właścicielce przydarzy się taki okres w życiu, że nie będzie w stanie kontynuować pracy przez jakiś czas?
Wystarczy nawet jak się jest w empiku, przejrzeć stopki redakcyjne w losowym tomiku od Dango. Martyna robi połowę, jak nie więcej roboty, lub musi mieć w niej swój udział ;)

Raczej nikt tam się nie przejmuje takimi rzeczami typu: a co jak Martyna nie będzie mogła, bo coś tam... Lata temu tam pracowałam, i przez lata widzę, że nic się nie zmieniło ;)

Oni sami chyba na ostatnim podsumowaniu coś mówili, że serie im nie schodzą, więc brną w te jednotomowe BL (które miały w planach ograniczać lata temu xD).
► Pokaż Spoiler
Mr.Chiquita pisze:
sob lut 10, 2024 11:53 pm

Przecież Dango też założyło imprint Mochiko, żeby do niego przerzucać problematyczne tytuły. :roll:
Ich oferta mi się tak zlewa ze sobą, że nawet nie zauważyłam, że mają jakiś imprint D: a może za mało śledzę newsy, a może to dlatego, że grzbiety, loga i inne bzdety były swego czasu u nich tak często zmieniane, że gdzieś miałam jakiś nowy napis, który nic mi nie mówił.
Mr.Chiquita pisze:
sob lut 10, 2024 11:53 pm
Tym samym, słabsze i mniej rozpoznawalne tytuły, nie są automatyczne eksponowane na półkach i regularnie wymieniane. Dlatego przestały im się sprzedawać serie, i na razie ich nie ogłaszają. Ten model, niestety, promuje tylko największych, z najsilniejszymi markami.
W sumie nie widziałam, że miało to tak negatywny wpływ. Nie kupuje w empiku, czasem jak tam jestem to przejrze sobie z ciekawości wydania, których nie kupuje i widziałam tam nawet ostatnio mangi Ringo Ame pośród najnowszych mang od sjg czy Waneko...
Obrazek

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2963
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: ninna » ndz lut 11, 2024 12:13 pm

Obie zapowiedzi jak dla mnie meh... To o wampirach przejrzałam w skanach. Chciałam zerknąć bo jednak motyw troszkę inny niż 99% pozostałych ich jaojców ale jednak sobie daruję. Jedynie zakończenie odbiega od schematu "typowego BL" ale poza tym nic mnie do tego tytułu nie przyciągnęło.

Problemem Dango jest jak dla mnie strasznie monotonna oferta. Owszem, lubię poczytać proste, sympatyczne opowiadania (BL albo nie BL). W początkach ich działalności kupowałam takie tytuły i do tej pory je lubię ale ile można? W pewnym momencie zwyczajnie mi się ona przejadły, na dodatek mam wrażenie, że powstają one na zasadzie "kopiuj-wklej" i są swoimi klonami. Zmieniają się tylko imiona i twarze postaci. A tak to schemat goni schemat. Ostatnim tytułem, jaki od nich kupiłam była "Śnieżna wróżka". Też jest on oklepany ale lubię zimę więc wzięłam :P.

Z drugiej strony, jeśli nie mogą dostać od Japonii nic innego to muszą ciągnąć te BL żeby przetrwać. Aczkolwiek odnoszę wrażenie, że już od dłuższego czasu cienko przędą. Szczerze - ich los jest mi zupełnie obojętny. Zrazili mnie do siebie podejściem do klienta i infantylnym zachowaniem. Istnieją już ładnych parę lat, a ciągle "nie umieją w biznesy" :|.

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1257
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Mr.Chiquita » pn lut 12, 2024 1:25 am

Nie za bardzo znam się na BL'kach... Ale czy to czasem nie jest tak, że wolą łagodniejsze tytuły, żeby nie ograniczać sobie odbiorców? Zauważyłem, że ludzie często pytają o rekomendacje wiekowe przy tego typu ogłoszeniach. Bo pewnie nie wiedzą, czy będą w stanie zakupić tom w Empiku. Czyli, musi to mieć jakieś znaczenie. Kotori też nie raz podkreślało, że nie mogą wydawać wszystkiego, co fani chcą, bo to nie zawsze interesuje młodszych czytelników. Starsi fani są u nas w zdecydowanej mniejszości.

Jak dla mnie, Dango potrafiło pozyskać do swojej oferty świetne tytuły. Sam zbieram "Beztroski kemping", "Marcowego lwa", "Niepokonaną Jahy" i "Czarne chmury w moim sercu". Tylko, że chyba nic z tego dobrze się nie sprzedało. Więc, ich oryginalni wydawcy mogą nie być już tacy chętni do współpracy, przy kolejnych tytułach. Do niczego to nie prowadzi.

Awatar użytkownika
Tequilka
Wtajemniczony
Posty: 628
Rejestracja: ndz gru 15, 2019 9:59 am
Lokalizacja: Tarnów
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Tequilka » wt lut 13, 2024 9:44 am

Angu pisze:
ndz lut 11, 2024 10:46 am
Ich oferta mi się tak zlewa ze sobą, że nawet nie zauważyłam, że mają jakiś imprint D: a może za mało śledzę newsy, a może to dlatego, że grzbiety, loga i inne bzdety były swego czasu u nich tak często zmieniane, że gdzieś miałam jakiś nowy napis, który nic mi nie mówił.
Aż wstyd się przyznać, ale ja również nie miałam pojęcia, że mają jakiś imprint xD Dopiero teraz czytając na forum się o tym dowiedziałam :P
Dla mnie nadal wszystko wygląda tak samo.

Ja obecnie od Dango już nic nie zbieram, a moja kolekcja ogranicza się do Kompleksu Sąsiada i Braci z Ulicy. Yaoi już nie chcę brać, bo się przejechałam na paru jednotomówkach, które były nijakie i od razu poszły po przeczytaniu na sprzedaż. Gdyby wydali nowe wydanie Gravitation, takie jak Seven Seas zapowiedziało to oczywiście że wtedy bym brała, ale tak to nie wiem czy są jakieś yaoi na które bym się rzuciła. Jednotomówki zdecydowanie nie dla mnie :X

Awatar użytkownika
Ame
nołlife
Posty: 3906
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 3:26 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Ame » śr lut 14, 2024 6:14 pm

Ja jedynie chcę do uzbierać do końca Marcowe Lwa. I jak dla mnie po nim to mogą się zwijać z rynku.
Tequilka pisze:
wt lut 13, 2024 9:44 am
Dla mnie nadal wszystko wygląda tak samo.
U mnie też.

Awatar użytkownika
lexis
Adept
Posty: 345
Rejestracja: sob mar 02, 2019 11:04 pm
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: lexis » czw lut 15, 2024 7:05 pm

Angu pisze:
ndz lut 11, 2024 10:46 am
Ja osobiście gejozy lubiłam coś kupić od czasu do czasu, ale brakuje mi ostatnio w Polsce poważniejszych tytułów, coś pokroju Kou Yonedy.
Mnie też. Te puchate jednotomówki można czasem poczytać, ale nie w takich ilościach, w jakich wypuszcza je Dango. Większość nie wyróżnia się ani kreską, ani fabułą, ani w ogóle niczym. Gdyby nie to, że Dango robi większe promocje i wyprzedaże, pewnie nic bym od nich nie brała.
Mr.Chiquita pisze:
pn lut 12, 2024 1:25 am
Ale czy to czasem nie jest tak, że wolą łagodniejsze tytuły, żeby nie ograniczać sobie odbiorców? Zauważyłem, że ludzie często pytają o rekomendacje wiekowe przy tego typu ogłoszeniach.
To raczej nie o to chodzi, bo w wielu tych uroczych, słodziutkich BL branych przez Dango nadal jest seks i ograniczenia wiekowe.

Awatar użytkownika
Łajza
Adept
Posty: 363
Rejestracja: śr cze 30, 2021 8:00 pm
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Łajza » czw lut 15, 2024 9:16 pm

Wydaje mi się, że największym problemem Dango jest to, że oni się kompletnie nie rozwijają. Zaczynali w "garażu" i nadal siedzą w "garażu". Są tyle lat na rynku, a nie potrafią ani w marketing, ani w PR, ani w obsługę klienta. Zdaję sobie sprawę z tego, że może nie być ich stać na zatrudnienie specjalisty, ale serio wystarczy przeczytać parę książek, żeby ogarnąć podstawy prowadzenia biznesu online.

Podejrzewam, że na droższe i bardziej znane licencje nie mają renomy/kasy, a wiem też, że japońscy wydawcy, którzy nie wydają gejozy, raczej nie chcą mieć do czynienia z wydawnictwami, które ją wydają. Więc ich jedynym wyjściem jest tak naprawdę wydawanie czegokolwiek, co ma ładną okładkę i może jako tako zejść wśród yaoistek.

Dla mnie od dawna są już skreśleni. Zniechęcili mnie do siebie na amen podczas afery z odsprzedawaniem dodatków.

Awatar użytkownika
Tomek
Wtajemniczony
Posty: 623
Rejestracja: pn lip 09, 2007 5:23 pm
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Tomek » pt lut 16, 2024 12:39 pm

Ja jestem wystarczająco zadowolony. Dzięki nim mam w Polsce Beztroski Kemping, Czarne Chmury i Lwa, które nie wiadomo, czy znalazłyby polskie wydawnictwa (zwłaszcza ten ostatni), zwłaszcza że większość wydawców też ma swoje gejowskie sloty ;)

A co do marketingu to jednak coś w tej kwestii robią. Jak raz szukałem Czarnym Chmur w wikipedii (nie pamiętałem, czy wydał go Kotori czy Dango) to potem, w okolicy świąt przez dwa tygodnie przez adsense na różnych stronach pojawiały mi się ich reklamy :D

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3301
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Alexandrus888 » sob mar 02, 2024 8:48 am

Co myślicie o sprzedawaniu przez wydawnictwo mang z błędami drukarskimi? W znaczeniu, że obie strony wiedzą o zaistniałej wadzie i godzą się na nią kosztem dużego upustu.

Z mojej strony: Komiks podniszczony przez złe magazynowanie/transport jako II gat. (vide JPF) jest jeszcze do zaakceptowania - patrząc choćby po elektronice: ile razy pojawia się upust na produkt powystawowy? Ale błędy drukarskie? :shock: Błędy które są (w analogi do elektroniki) produktami o ograniczonej funkcjonalności?! Jeszcze gdy sprzedaje osoba prywatna... Oczywiście informując. I zaznaczając np. "dawca części", ale żeby "poważny" dystrybutor :?:
Jeżeli wina leży po stronie drukarni to zgłasza się reklamacje, oddaje tomiki na przemiał, i dostaje kasę z powrotem. A nie dostaje zwrot kosztów druku i jeszcze sprzedaje wadliwy towar o zerowej wartości wytworzenia x-O
Jak wina leży po stronie dtp, to, kurde bele, też głupio mi by było to sprzedawać nawet z 60% rabatem :!:

Pamiętam jak mi SJG przysłało Monster Musume z pomieszanymi stronami (błąd całego nakładu) i doszło do wniosku, że odsyłanie tomików i ich utylizacja będą zbyt drogie, więc nie będą wymagać odsyłania. Długo się zastanawiałem co zrobić i wreszcie w bólach postanowiłem sprzedać za... 5zł dodatkowo w samej mandze numerując jaka powinna być właściwa kolejność...

Awatar użytkownika
nover
Adept
Posty: 188
Rejestracja: wt lut 18, 2014 8:32 pm
Lokalizacja: Warszawa
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: nover » sob mar 02, 2024 11:06 am

Alexandrus888 pisze:
sob mar 02, 2024 8:48 am
Co myślicie o sprzedawaniu przez wydawnictwo mang z błędami drukarskimi? W znaczeniu, że obie strony wiedzą o zaistniałej wadzie i godzą się na nią kosztem dużego upustu.
10zł/tomik to nie jest imo duży upust :twisted:

Tylko wspomnę że w stolicy mamy coś takiego jak hurtownię Expans i tam jak się pojedzie, to można spokojnie kupić książki od 3-5zł (i wyżej) a w lato przeważnie jest czasowa promocja - 1zł/książka. Książki w różnym stanie, zazwyczaj po błędach drukarskich i zwrotach, często się trafiają nawet te pełnowartościowe. Co jakiś czas jeżdżę tam na haul :mrgreen:
Mangi tam są bardzo rzadko, raz mi się tylko zdarzyło przypadkiem coś upolować :P Ale na książki zawsze propsuję ^^

Awatar użytkownika
k.x.
Adept
Posty: 293
Rejestracja: pt wrz 16, 2016 10:34 am
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: k.x. » sob mar 02, 2024 11:28 am

Jeżeli obie strony o tym wiedzą, to nie wiem w czym problem? Poza tym dla mnie wyrzucanie nakładu na przemiał z powodu złego wstawienia kolorowej strony jest trochę marnotrawstwem :/ Także zdecydowanie bardziej cieszę się, że usiłują to jakoś opchnąć niż zniszczyć
Ktooo stwooorzyyyył.... falujące morze, falujące morze.... ~~~~~~

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dango”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości