Ogólnie o wydawnictwie Dango

Temat poświęcony mangom wydawnictwa Dango
Awatar użytkownika
MonsterBebe
Adept
Posty: 218
Rejestracja: pn paź 03, 2022 4:20 pm
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: MonsterBebe » wt maja 13, 2025 7:17 pm

sano2 pisze:
wt maja 13, 2025 6:31 pm
Ta nieznaczny, bilet na piątek kosztuje o połowę więcej niż rok temu.
Aż poszłam sprawdzić i... o matko! Faktycznie.
ociesek pisze:
wt maja 13, 2025 6:31 pm
W zeszłym roku też chyba nie było już stoiska Dango.
Aha, czyli tę imprezę sobie odpuszczają. No ok, szkoda, bo chętnie bym zaszła na ich stoisko i może z kimś pogadała :D

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3387
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Alexandrus888 » wt maja 13, 2025 11:11 pm

Jeżeli chodzi o jednodniowe to nie wiem :o Zawsze kupowałem karnet na całość. Rok temu to było 300, w tym 320.

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Fanatyk
Posty: 1738
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Mr.Chiquita » czw maja 22, 2025 4:52 pm

Kolejna zapowiedź BL od Dango:
► Pokaż Spoiler
Kochane Kluski i Kluseczki,
tak jak pisałyśmy, mamy dla Was kolejną jednotomówkę Boys Love na ten rok. 😉
Tym razem jest to Kimi wa Tomodachi od Nayuty Nago!

Autor: Nayuta Nago
Tytuł polski: Mój przyjaciel
Ilość stron: ok. 176
Ilość tomów: 1
Cena okładkowa: 28,40 zł
Gatunek: Romans, szkolne życie, boys love
Tytuł pojawi się w Empiku.
PREMIERA U KLUSKA: 21.11.2025
PREMIERA W SKLEPACH I EMPIKU: 27.11.2025

OPIS: Od teraz będziesz przyjacielem... czy jednak?
Takanariemu, który urodził się w rodzinie yakuzy i od dziecka podziwiał "zwykłe" rodziny, na co dzień towarzyszy Ayano - przyjaciel z dzieciństwa oraz jego pomocnik. Takanari musi przejąć grupę, aby zapewnić przyjacielowi miejsce u swojego boku. Waha się pomiędzy niechęcią do przywództwa w gangu a niechęcią "oddania" Ayano komuś innemu. Jednak sam Ayano ukrywa swoje uczucia wobec chłopaka. Ekscytująca historia miłości oddanego sługi i niewrażliwego dziedzica.
Jednotomówka, a jakżeby inaczej. 8-)

Awatar użytkownika
Akiho
nołlife
Posty: 2379
Rejestracja: ndz sie 22, 2010 11:49 pm
Lokalizacja: W-wa
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Akiho » czw maja 22, 2025 6:02 pm

Szczerze od nich zapowiedzi kompletnie nie zapadają w pamięć, chyba ze ma więcej niż 3 tomy :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Koichi
Fanatyk
Posty: 1702
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Koichi » czw maja 22, 2025 8:36 pm

To chyba też już czytałem :mysli:

Awatar użytkownika
Kuroneko
Weteran
Posty: 1304
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 4:18 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Kuroneko » pt cze 13, 2025 5:14 pm

Kochani,

dzisiaj mamy dla Was jedną zapowiedź Boys Love - Ai ou Futari od Nakamichi Nishimy!
To już drugi tytuł tej autorki u nas. :)

Oczywiście na ten tytuł obowiązuje pyrkonowy kodzik rabatowy: PYRKON2025P

Tytuł: Ai ou Futari
Tytuł polski: W pogoni za miłością
Cena okładkowa 28.40 zł
Ilość stron: ok. 170
Ilość tomów: 1 (zakończony)
Gatunek: Dramat, romans, boys love

Tytuł pojawi się w Empiku.
Tytuł 16+ dla Empiku.

PREMIERA: 05.11.2025

Kluskolink: https://sklep-dango.pl/w-pogoni-za-miloscia-p-3584.html

OPIS: Kazuki Takasago niespodziewanie odkrywa, że jego matka chodzi na płatne randki z młodym chłopakiem, Keigo Sumiyoshim. Kazuki postanawia się z nim spotkać i prosi go, żeby przestał umawiać się z jego matką. Kiedy Keigo stanowczo mu odmawia, Kazuki w panice proponuje, żeby z nim też umówił się na płatną randkę. Przystojny i z pozoru tajemniczy Keigo po pierwszym spotkaniu okazuje się niespodziewanie łagodny i prostoduszny, a Kazuki jest nim coraz bardziej zauroczony. Gdy dowiaduje się, że Keigo tak samo jak on jest gejem, w przypływie chwili umawia się z nim na spotkanie w jego urodziny. Keigo na początku się zgadza, ale później odwołuje wszystko tuż przed samym spotkaniem...
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Gina89
Adept
Posty: 415
Rejestracja: pt paź 27, 2023 4:31 pm
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Gina89 » ndz cze 15, 2025 8:01 am

Ech rozumiem bl, rozumiem jednotomówki, ale ile można do tej pary dodawać wątek sprzedawania się za pieniądze?

Awatar użytkownika
Koichi
Fanatyk
Posty: 1702
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Koichi » ndz cze 15, 2025 5:24 pm

Ta pierwsza zapowiedź nie dla mnie. Czytałem i jakoś do mnie nie trafiło.
Natomiast z drugiej zapowiedzi cieszę się bardzo. Jak dla mnie jedna z lepszych jednotomówek BL jakie miałem okazję przeczytać. I wiem, że to "kolejna jednotomówka", ale uważam, że tym razem tytuł naprawdę trafiony.
Gina89 pisze:
ndz cze 15, 2025 8:01 am
Ech rozumiem bl, rozumiem jednotomówki, ale ile można do tej pary dodawać wątek sprzedawania się za pieniądze?
W Japonii to chyba powszechne? Niestety. Tak czy inaczej mangę polecam.

Awatar użytkownika
Kuroneko
Weteran
Posty: 1304
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 4:18 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Kuroneko » wt lip 08, 2025 9:09 pm

Kochani,
na dzisiejszą noc mamy dla Was małą zapowiedź Boys Love!
Przed Wami dwa powiązane ze sobą tytuły od Mamity - Natsume zawita w Dango, a my umościmy go na naszej kanapie. ;)

Tytuł: Natsume-san wa Hirakaretai
Autor: Mamita
Tytuł polski: Przemiana Natsume
Ilość stron: ok. 190
Ilość tomów: 1
Cena okładkowa: 28,40 zł
Gatunek: Dramat, romans

Tytuł pojawi się w Empiku.
Tytuł 18+ dla Empiku.

PREMIERA U KLUSKA: 14.10.2025
PREMIERA W SKLEPACH I EMPIKU: 20.10.2025

KLUSKOLINK: https://sklep-dango.pl/przemiana-natsume-p-3587.html

Tytuł: Natsume-san wa Hokorobitai
Autor: Mamita
Tytuł polski: Rozkwit Natsume
Ilość stron: ok. 220
Ilość tomów: 1
Cena okładkowa: 29,99 zł
Gatunek: Dramat, romans

Tytuł pojawi się w Empiku.
Tytuł 18+ dla Empiku.

PREMIERA U KLUSKA: 08.01.2026
PREMIERA W SKLEPACH I EMPIKU: 13.01.2026

KLUSKOLINK: https://sklep-dango.pl/rozkwit-natsume-p-3588.html

OPIS: "Kto by pomyślał, że seks może być tak wspaniałym doświadczeniem...".

Natsume jest kiepski w seksie i przez to rozstał się ze swoim partnerem. Z tego też powodu postanowił, że stanie się numerem jeden od spraw łóżkowych w całej Japonii i w ten sposób odegra się na swoim byłym. Aby osiągnąć swój cel, zamawia usługi Ko, wysokiej klasy mężczyzny do towarzystwa, lecz niespodziewanie w jego domu pojawia się...? Niespodziewana historia miłosna przystojnej gosposi i speca od nauk ścisłych.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Tequilka
Wtajemniczony
Posty: 862
Rejestracja: ndz gru 15, 2019 9:59 am
Lokalizacja: Tarnów
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Tequilka » czw lip 10, 2025 9:25 am

Okładki bardzo ładne, ale sam opis... cringe :shock:
Czytał ktoś i jest w stanie powiedzieć czy spoko seria?

Awatar użytkownika
Koichi
Fanatyk
Posty: 1702
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Koichi » czw lip 10, 2025 10:49 pm

Tak jak większość prac tej autorki i ta jest urocza. Co prawda mamy dramę, bo tytułowy Natsume zostaje straumatyzowany przez swojego ex, ale zaraz szybko pojawia się u jego boku przystojniak, który go z tej traumy leczy. Podoba mi się w tej mandze komunikacja między postaciami, nie ma zbędnych nieporozumień (za wyjątkiem pierwotnej dramy). Dużo smexów, ale czysta wanilia.
Ogólnie historyjka krótka i przyjemnie się czyta, bo w zasadzie mamy sam fluff, także polecam dla relaksu.

Awatar użytkownika
Kuroneko
Weteran
Posty: 1304
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 4:18 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Kuroneko » pt lip 18, 2025 4:00 pm

Kochane Kluski i Kluseczki,

dzisiaj przybywamy dla Was z kilkoma informacjami.

1. Aktualnie występowały małe opóźnienia z wysyłką zamówień oraz troszkę utrudniony kontakt z nami, za co Was z całego puchatego serducha przepraszamy. Problemy wynikały z kilku wyjazdów służbowych, w tym jednego, dzięki któremu będziemy w stanie w przyszłym roku zorganizować dla Was coś fajnego. Więcej szczegółów podamy, jak tylko wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Wysyłka zostanie nadrobiona w ten weekend i wszystko wróci do normy.

2. Pracujemy też nad tym, aby jak najszybciej była możliwość kupna gadżetów z mang u nas w sklepie, ale chwilkę to może potrwać, więc prosimy o cierpliwość. :)

3. Od jakiegoś czasu działa e-mail, na który możecie wysyłać swoje propozycje krótkich i zakończonych tytułów, a my postaramy się wydać minimum jeden rocznie z listy, tak jak obiecałyśmy podczas kluskowych urodzin. :D E-mail: dangotytuly@wydawnictwo-dango.pl

4. Chciałybyśmy też zorganizować coroczne spotkanie z Wami we Wrocławiu, aby trochę się poznać oraz pograć w planszówki i ewentualnie zjeść coś dobrego. ;) Więcej szczegółów podamy wkrótce. :D

5. Widzimy opóźnione akcepty ze strony Japonii, nie do końca wiemy, z czego one wynikają, ale bardzo prosimy o cierpliwość. Z naszej strony zaczęłyśmy wysyłać pliczki o wiele wcześniej, dlatego mamy nadzieję, że sytuacja jak najszybciej się uspokoi.

6. Samotność na fali 52 Hz - dojechała. Wysyłka w poniedziałek, preordery można jeszcze zamawiać przez weekend: https://sklep-dango.pl/samotnosc-na-fal ... -3554.html

7. Wiedźma i kot - drukarnia poinformuje nas w poniedziałek, kiedy będzie dostawa.

8. Informacje o pozostałych tytułach będziemy podawać przy ogłaszaniu okładki.

9. Wysyłka brakujących dodruków maksymalnie w poniedziałek. :)

10. Na ten rok ogłosimy jeszcze tylko jeden nowy tytuł (pozostałe to kontynuacje). Pozostałe zapowiedzi będą już na przyszły rok. ;)

11. Na wszystkie zaległe e-maile odpowiem w weekend (Martyna).

Przepraszamy za wszystkie niedogodności i dziękujemy za cierpliwość. <3
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Kuroneko
Weteran
Posty: 1304
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 4:18 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Kuroneko » ndz lip 20, 2025 9:09 pm

Kochane Kluski i Kluseczki,

tą wieczorową porą przybywamy do Was z informacją, że poniższe tytuły nie będą już miały dodruków. :) Aktualnie doszedł nam już drugi i ostatni dodruk (choć miał być tylko jeden). O tym, że będzie tylko jeden dodruk jednotomówek informowaliśmy już kilkukrotnie. Na stanie znajduje się po około 150 egz.

Przypominamy również, że wyjątkowo został dodrukowany Booklet Kołysanki i też jest to już ostatni dodruk. ;)

Z tym kodem kupicie je o 30% taniej: DODRUKOWANE

Kod jest ważny do końca miesiąca. :)

KLUSKOLINKI:
https://sklep-dango.pl/za-kolorowym-szklem-p-3383.html
https://sklep-dango.pl/dotyk-twojej-nocy-p-3412.html
https://sklep-dango.pl/futrzaste-sprawy ... -3381.html
https://sklep-dango.pl/daleko-od-romansu-p-3382.html
https://sklep-dango.pl/white-liar-p-3463.html
https://sklep-dango.pl/mare-i-jej-lisek-p-3459.html
https://sklep-dango.pl/kolysanka-switu- ... -3503.html
https://sklep-dango.pl/sniezna-wrozka-p-3379.html

A tutaj znajdziecie inne tytuły na wyprzedaży: https://sklep-dango.pl/wyprzedaz-c-531.html
Futrzaste Sprawy i Śnieżna Wróżka bardzo mi się podobały, więc mogę je polecić.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Koichi
Fanatyk
Posty: 1702
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Koichi » pn lip 21, 2025 6:08 pm

Kuroneko pisze:
pt lip 18, 2025 4:00 pm
Kochane Kluski i Kluseczki,

dzisiaj przybywamy dla Was z kilkoma informacjami.

1. Aktualnie występowały małe opóźnienia z wysyłką zamówień oraz troszkę utrudniony kontakt z nami, za co Was z całego puchatego serducha przepraszamy. Problemy wynikały z kilku wyjazdów służbowych, w tym jednego, dzięki któremu będziemy w stanie w przyszłym roku zorganizować dla Was coś fajnego. Więcej szczegółów podamy, jak tylko wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Wysyłka zostanie nadrobiona w ten weekend i wszystko wróci do normy.

2. Pracujemy też nad tym, aby jak najszybciej była możliwość kupna gadżetów z mang u nas w sklepie, ale chwilkę to może potrwać, więc prosimy o cierpliwość. :)

3. Od jakiegoś czasu działa e-mail, na który możecie wysyłać swoje propozycje krótkich i zakończonych tytułów, a my postaramy się wydać minimum jeden rocznie z listy, tak jak obiecałyśmy podczas kluskowych urodzin. :D E-mail: dangotytuly@wydawnictwo-dango.pl

4. Chciałybyśmy też zorganizować coroczne spotkanie z Wami we Wrocławiu, aby trochę się poznać oraz pograć w planszówki i ewentualnie zjeść coś dobrego. ;) Więcej szczegółów podamy wkrótce. :D

5. Widzimy opóźnione akcepty ze strony Japonii, nie do końca wiemy, z czego one wynikają, ale bardzo prosimy o cierpliwość. Z naszej strony zaczęłyśmy wysyłać pliczki o wiele wcześniej, dlatego mamy nadzieję, że sytuacja jak najszybciej się uspokoi.

6. Samotność na fali 52 Hz - dojechała. Wysyłka w poniedziałek, preordery można jeszcze zamawiać przez weekend: https://sklep-dango.pl/samotnosc-na-fal ... -3554.html

7. Wiedźma i kot - drukarnia poinformuje nas w poniedziałek, kiedy będzie dostawa.

8. Informacje o pozostałych tytułach będziemy podawać przy ogłaszaniu okładki.

9. Wysyłka brakujących dodruków maksymalnie w poniedziałek. :)

10. Na ten rok ogłosimy jeszcze tylko jeden nowy tytuł (pozostałe to kontynuacje). Pozostałe zapowiedzi będą już na przyszły rok. ;)

11. Na wszystkie zaległe e-maile odpowiem w weekend (Martyna).

Przepraszamy za wszystkie niedogodności i dziękujemy za cierpliwość. <3
1. Standardowo wymówki. Dobrze, że tym razem nie wina mamy.

2. Byłbym zainteresowany, jeśli będzie coś fajnego.

3. Jak będę mieć czas może coś podeślę.

4. Ciekawa propozycja. Akurat we Wrocławiu zawsze byłem tylko przejazdem.

5. Czekanie boli? Ojej! :P

6. Super. Cieszę się.

7. Oby zadzwonili (lub przysłali e-mail)

8. Dobrze.

9. Dobrze.

10. Jeśli się zmieścicie. Powodzenia 8-)

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Fanatyk
Posty: 1738
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Mr.Chiquita » śr wrz 10, 2025 10:40 am

Chyba Dango też zaczęło się bawić w teasowanie zapowiedzi?
🐾💀👤🍽
Mam nadzieję, że to w końcu coś dłuższego. Bo inaczej taka zabawa niezbyt się opłaci.

Edit:
---------------------------------------
Chyba jednak za dużo oczekuję:
► Pokaż Spoiler
Kochani,
dzisiaj mamy dla Was ostatni tytuł na ten rok. 😉
Przed Wami Boys Love od Shikke - Fukutsu no Zono!

Tytuł: Fukutsu no Zono
Tytuł polski: Nieugięty Zono
Cena okładkowa 28.40 zł
Ilość stron: ok. 180
Ilość tomów: 1 (zakończony)
Gatunek: Komedia, romans, szkolne życie, boys love
Tłumacz: Joanna Brzykcy
Tytuł pojawi się w Empiku.
Tytuł 18+ dla Empiku.
PREMIERA: 29.12.2025

OPIS: Deto poznał słaby punkt swojego przeciwnika, delikwenta Zono, za każdym razem, kiedy dotyka jego szyi, z ust chłopaka wydobywa się słabe, erotyczne westchnięcie. Niestety dolna część ciała Deto na to reaguje, co wprawia go w zakłopotanie. Pewnego dnia Deto jest świadkiem, gdy zazwyczaj dobry w walce Zono, zostaje sprany na kwaśne jabłko przez swojego ojca, i rusza mu na ratunek. Z jakiegoś powodu Zono jest ubrany w uroczy strój...?

Awatar użytkownika
lexis
Wtajemniczony
Posty: 903
Rejestracja: sob mar 02, 2019 11:04 pm
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: lexis » śr wrz 10, 2025 7:25 pm

Jest zapowiedź od emotek.
Kochane Kluski i Kluseczki, a teraz... Was pożremy.
Przed Wami strrrrraszny horror od Takuyi Okady - Dobutsu Ningen!
Tytuł: Dobutsu Ningen
Tytuł polski: Zwierzoludzie
Cena okładkowa 28.40 zł
Ilość stron: ok. 180
Ilość tomów: 3 (seria krótka wychodząca)
Gatunek: Horror, tajemnica, psychologiczny
Tłumacz: Agata Zielezińska
Tytuł pojawi się w Empiku (od sprzedaży 1 tomu będzie zależało, czy pojawią się w Empiku kolejne).
Tytuł 16+.
PREMIERA: 06.04.2026
Kluskolink: https://sklep-dango.pl/zwierzoludzie-c-554.html
OPIS: Po groźnym wypadku samochodowym ojciec z malutką córką budzą się w pewnym domu w nieznanej im wsi, gdzie tajemnicza grupa ludzi w zwierzęcych kostiumach zaprasza ich na wspólną kolację. Okazuje się, że ludzie są tutaj zwierzętami hodowlanymi, a ludzkie mięso - największym rarytasem. Ci, którzy prowadzą tę farmę, są brutalni i okrutni jak dzikie zwierzęta... Jednak są oni "czymś" więcej niż tylko zwierzętami. Ojciec z córką wkrótce przekonają się, że ich gospodarze zamierzają nie tylko mile ich ugościć... Na farmie pracuje też żbik Nero, który pewnego dnia spotyka się z Ernestem - jeleniem, który przewodzi całej wiosce. Spotkanie przywołuje w Nero niepokojące wspomnienia, które wzięły się pozornie znikąd... Ale czy na pewno?
Wejdź do mrożącego krew w żyłach świata, gdzie jedno szokujące zdarzenie goni kolejne i zmusza do zastanowienia się nad naszym podejściem do żywych istot i niepohamowaną chciwością. Przed Wami "odwrócona baśń", która bezkompromisowo obnaża hipokryzję ludzkiej moralności.

Gina89
Adept
Posty: 415
Rejestracja: pt paź 27, 2023 4:31 pm
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Gina89 » śr wrz 10, 2025 8:09 pm

Jestem w lekkim szoku ze coś takiego wyda Dango. Normalnie wyrazy uznania. Bo to mega odmiana od ich mang oblanych cukrem.
Napewno kupię! I kurcze cieszę się bo to daje drogę do możliwości wydania innych mang niż bl

Awatar użytkownika
Koichi
Fanatyk
Posty: 1702
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Koichi » śr wrz 10, 2025 8:27 pm

Chyba nie do końca zrozumiałem opis. Mieszkańcy wioski to ludzie przebrani w zwierzęce kostiumy, czy bestie, czyli zantropomorfizowane zwierzęta, które ubierają się i zachowują jak ludzie? :mysli:

Gina89
Adept
Posty: 415
Rejestracja: pt paź 27, 2023 4:31 pm
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Gina89 » śr wrz 10, 2025 9:08 pm

Koichi pisze:
śr wrz 10, 2025 8:27 pm
Chyba nie do końca zrozumiałem opis. Mieszkańcy wioski to ludzie przebrani w zwierzęce kostiumy, czy bestie, czyli zantropomorfizowane zwierzęta, które ubierają się i zachowują jak ludzie? :mysli:
Może być to też jakaś metaforyczne mieszanka obu.
Kiedyś widziałam zwiastun horroru o identycznym klimacie. Tylko głównymi bohaterami była grupa młodych ludzi. A tu mamy ojca z naprawdę małym dzieckiem

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3864
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: miaka88 » śr wrz 10, 2025 9:50 pm

Opis fajny, kreska ładna. Z chęcią kupię.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dango”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość