Beztroski kemping

Temat poświęcony mangom wydawnictwa Dango
Szarlotka

Beztroski kemping

Post autor: Szarlotka » pn kwie 22, 2019 8:18 pm

Wiadomo na ilu tomach ma się skończyć seria?

Awatar użytkownika
SallyCzarownica
Fanatyk
Status: Offline

Beztroski kemping

Post autor: SallyCzarownica » pn kwie 22, 2019 8:27 pm

Ponoć na 8.
Obrazek

Awatar użytkownika
ninna
nołlife

Beztroski kemping

Post autor: ninna » sob maja 04, 2019 2:53 pm

Kupiłam tom drugi. Fabularnie to nadal ciepłe, spokojne okruchy życia i jestem z lektury bardzo zadowolona. Muszę się natomiast wypowiedzieć o samym wydaniu, które momentami kłuje w oczy i do którego mam parę uwag. Możliwe, że część to wina autora :roll:.
1. Totalnie nieczytelne napisy np. na tablicach. Serio, na tle tych "paskowych rastrów(?)" kompletnie nic nie widać. Odechciewa się w to wpatrywać bo tylko męczę oczy:
► Pokaż Spoiler
2. Tu już pretensja do autora - zatrzęsienie wspomnianych paskowych rastrów. Jest ich mnóstwo, przez co manga zrobiła się strasznie "ciemna" (jakby co to mamy tylko paseczki. Mój aparat trochę to przekłamał). No i nie przetłumaczono napisu na kamieniu:
► Pokaż Spoiler
3. To jest błąd czy te rastry takie mają być (z tymi białymi smugami)?:
► Pokaż Spoiler
4. Tutaj chyba coś nie pykło w kwestii tłumaczenia. Domyślam się, że jest to jakaś gra słów (z tym "paraliżującym jeziorem"). No i ten przypis: "Shibireko - jezioro Shibire". Serio? To wszystko? Ewidentnie brakuje szerszego wyjaśnienia.
► Pokaż Spoiler
5. Tu również zabrakło wyjaśnienia. O co chodzi z tym gościem? Nie wiem, kim jest Tsunayoshi i przypis by tu nie zawadził. Domyślam się, że ma on coś wspólnego z pracowitością albo przykładaniem się do nauki i obowiązków.
► Pokaż Spoiler
6. Z pozostałych uwag: jest niekonsekwencja w zapisie nazwy góry. W mandze mamy "Fudżi", natomiast w broszurce dołączonej do tomiku - "Fuji". Ponadto jak dziewczęta wybierają mięso na grila, "jęzory" zastąpiłabym "ozorkami". Nigdy nie spotkałam się z określeniem "jęzory" (co najwyżej "ozory"). Mimo wszystko "ozorki" brzmią jakoś bardziej... hm... zachęcająco (z dwojga złego). No i manju raz są nazywane ciastkami, a raz kluskami.

Awatar użytkownika
Nelinnor
Adept

Beztroski kemping

Post autor: Nelinnor » sob maja 04, 2019 7:36 pm

ninna pisze:
sob maja 04, 2019 2:53 pm
4. Tutaj chyba coś nie pykło w kwestii tłumaczenia. Domyślam się, że jest to jakaś gra słów (z tym "paraliżującym jeziorem"). No i ten przypis: "Shibireko - jezioro Shibire". Serio? To wszystko? Ewidentnie brakuje szerszego wyjaśnienia.
Odnośnie tego punktu, w anime też jest dokładnie tak samo. Chiaki mówi mówi przerażającym głosem "Shi-bi-re-ko", a Nadeshiko na to "Shibireko?!" no i po angielsku jest dalej "są tam elektryczne węgorze albo coś?". Chciaki na to, że nie i pokazuje znaki nazwy jeziora na tablicy. Nie jest nigdzie wytłumaczone o co dokładnie chodzi. Aż z ciekawości poszukałem trochę teraz na ten temat.

Zaglądając do słownika japońsko-polskiego zwraca on "shibire" jako "zdrętwienie", a jego kanji jako "paraliż", pokazuje też dodatkowo "Shibire unagi" jako gatunek węgorza elektrycznego. Także "Shibire" jako nazwa własna miejsca (ale już z innymi kanji) i z dodatkowym "ko" czyli "Shibireko" jako jezioro Shibire. Zdaje się więc, że nazwa tego miejsca skojarzyła się Nadeshiko z węgorzem elektrycznym skoro "Shibire" + "ko" to faktycznie byłoby paraliżujące jezioro, z kolei Chiaki chciała wykorzystać bardziej to "paraliżujące" znaczenie żeby ją nastraszyć w innym sensie.

Szkoda że nie jest to wyjaśnione w przypisie, bo bez tego kontekstu faktycznie trochę to pogmatwane i sam dopiero teraz załapałem szukając po słownikach. Chyba, no bo japońskiego nie znam żeby to zweryfikować jakoś.
ninna pisze:
sob maja 04, 2019 2:53 pm
5. Tu również zabrakło wyjaśnienia. O co chodzi z tym gościem? Nie wiem, kim jest Tsunayoshi i przypis by tu nie zawadził. Domyślam się, że ma on coś wspólnego z pracowitością albo przykładaniem się do nauki i obowiązków.
No i właśnie, tutaj to samo, przydałby się opis. Szybki wgląd na Wikipedię i pisze tam, że Tsunayoshi był znany z uchwalania surowych praw dotyczących zwierząt, szczególnie psów. To raz, dwa że tłumaczenie może być błędne. Nadeshiko pisze w anime dosłownie "by つなよし" (by Tsunayoshi) więc pewnie w mandze też tak jest, czyli niejako przypisując tej postaci cytat który przed chwilą powiedziała. Na to Chiaki odpowiada do niej zwracając się per Tsunayoshi. Pewnie coś podobnego jakby u nas powiedzieć "Polecam, Robert Makłowicz", a potem na to tej osobie "lepiej idź się uczyć Robert". Tak więc to "dzięki, Tsunayoshi" zdaje się być kompletnie bez sensu, no ale nie wiem, może tak było w mandze, a w anime jest inaczej.

Awatar użytkownika
deffik
Adept
Kontakt:

Beztroski kemping

Post autor: deffik » ndz maja 05, 2019 1:24 am

Potwierdzam, w japońskim wydaniu mango jest 'by つなよし'.

asie

Beztroski kemping

Post autor: asie » pt maja 10, 2019 9:52 pm

W końcu odpakowałem drugi tomik. Z dodatków dla preorderowiczów faktycznie jest pocztówka, broszurka i podkładka do kubka - Pyrkonowi bywalcy dostali z kolei przy zakupie po plakacie. Notabene - znacznie bardziej podoba mi się wzór plakatu od wzoru podkładki pomijając to, że przez całe swoje życie korzystam z kubka średnio raz w miesiącu. Do lektury przejdę nieco później.
Ostatnio zmieniony pt maja 10, 2019 10:33 pm przez asie, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ame
nołlife

Beztroski kemping

Post autor: Ame » pt maja 10, 2019 10:23 pm

asie pisze:
pt maja 10, 2019 9:52 pm
broszurka i podkładka do kubka - Pyrkonowi bywalcy
:shock: Zapomniałam o podkładce do kubka! A się zastanawiam czy nie było czegoś jeszcze oprócz broszurki i pocztówki. :| Fajnie. Wychodzi na to, że nie dostałam podkładki. :evil:

Awatar użytkownika
naruciakk

Beztroski kemping

Post autor: naruciakk » pt maja 10, 2019 10:37 pm

asie pisze:
pt maja 10, 2019 9:52 pm
Pyrkonowi bywalcy dostali z kolei przy zakupie po plakacie
Muszę przyznać, że podoba mi się to, kupuję po terminie preorderów i dostaję albo pełen preorder (przy pierwszym tomiku, kupiłem preorder po terminie) albo coś lepszego niż preorder (plakat z Pyrkonu) :D

Awatar użytkownika
Canis
Fanatyk

Beztroski kemping

Post autor: Canis » sob maja 11, 2019 6:56 pm

Wczoraj w końcu przyszedł do mnie tomik. Nie wiedziałem, że do niego także będą dodatki. Podstawka pod kubek, to coś w sam raz dla mnie. Do kolejnych tomów też są przewidziane bonusy?

Agatszpagat

Beztroski kemping

Post autor: Agatszpagat » sob maja 11, 2019 7:28 pm

Canis, u Dango do każdego tomu w preorderze są dodatki. Na fb czytałam, że do Kempingu do każdego tomu ma być broszurka i jak się da pocztówka, do następnego ma być jeszcze dodatkowo naklejka, a dalej zobaczymy :)

asie

Beztroski kemping

Post autor: asie » sob maja 11, 2019 8:36 pm

Canis pisze:
sob maja 11, 2019 6:56 pm
Wczoraj w końcu przyszedł do mnie tomik. Nie wiedziałem, że do niego także będą dodatki. Podstawka pod kubek, to coś w sam raz dla mnie. Do kolejnych tomów też są przewidziane bonusy?
W przypadku "Beztroskiego kempingu" są to, co tomik: pocztówka, broszurka - galeria zdjęć kempingów z danego tomiku mangi z krótkim opisem - oraz dodatek (do tomu 1. był to notes, do 2. podstawka pod kubek, do 3. będzie naklejka, a dalej... kto wie?).

Awatar użytkownika
ninna
nołlife

Beztroski kemping

Post autor: ninna » ndz cze 16, 2019 6:17 pm

Trzeci tom za mną. Jeśli chodzi o sprawy techniczne to jest zdecydowanie mniej tych "pasków-rastrów", dzięki czemu jest bardziej czytelnie. Z minusów: nadal napisy typu szyldy czy znaki drogowe są nieczytelne. Zabrakło dwóch przypisów mimo obecności gwiazdek w tekście (raz była to cena, raz jakaś przyprawa). Ponadto na stronie 158 mamy słowo "menaszka" :roll:.

Fabularnie nie ma do czego się przyczepić. To kontynuacja poprzednich tomów - spokojne okruchy życia toczące się nieco leniwym tempem. Mnie się podoba.

Tym razem w charakterze dodatków trzy karty (dwie to zdjęcia - widoczki, a jedna to pierwsza kolorowa strona z tomiku) i okrągła naklejka (ilustracja z tylnej okładki).

Awatar użytkownika
Fani
Fanatyk

Beztroski kemping

Post autor: Fani » sob cze 22, 2019 4:09 pm

Ile ostatecznie Kemping ma mieć tomów? Niby planowano osiem, tymczasem ten ósmy wyszedł w kwietniu, a manga dalej się ukazuje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dango”