pytania, porady i inne takie

Czy jesteście zadowoleni z tych podręczników? Z których tomów najczęściej korzystacie? Zapraszamy do dyskusji na temat "Jak powstaje manga"
RedFox
Status: Offline

Post autor: RedFox » ndz sty 06, 2008 2:19 pm

Mam pytanie i proszę o wasze opinie. Otóż gdy już zapadnie decyzja rysowania profesjonalnej mangi i jej wydania (mówię o wydaniu w jakims wydawnictwie) nasówa się kwestia PAPIERU (A4 lub B4).
Mój problem polega na tym, że nie mogę się się zdecydować jaki papier zamówić.

Podczas wydania w wydawnictwie (gdzie przesyła się Mangę na płycie CD) z kartek A4 drukuje się format A5 (14cm x 20cm) - otrzymując format zeszytu szkolnego, a format B4 drukowany jest jako B6 (12cm x 17cm) - co jest odpowiednikiem formatu normalnej mangi.
(Przepraszam! Wiem, że to trochę skomplikowane )

Dlatego zastanawiam się jak lepiej wydać mangę:
1. W formacie A5 (przy kartkach A4) czy B6 (przy kratkach B4) ???
2. Na jakim foramcie wy rysujecie?
3. Co by się wam lepiej czytało? Zeszyt szkolny (większe rysunki) czy Mangę (kieszonkowy format)
4. Jakies inne sugestie - Błagam

Kira the Demon
Status: Offline

Post autor: Kira the Demon » ndz sty 06, 2008 5:26 pm

1. im wieksze kartki tym drozszy druk, wiec drozszy komiks :wink:
2. ja normalnie jesli juz rysuje na papierze to uzywam zwyklego papieru drukarskiego o formacie A4
3. imo w formacie zeszytu
4. chyba przede wszystkim powinnas zadać sobie pytanie jak tobie jest wygodniej, albo jesli masz wydawce to co on sądzi na ten temat ^^

Sabaku_no_Gaara
Status: Offline

Post autor: Sabaku_no_Gaara » ndz lut 10, 2008 9:24 pm

Siema :D Jestem nowy i mam takie pytanie. Chcialbym rysowac mange ale nie wiem czy trzeba robic to na komputerze uzywajac specjelnych programow czy na normalnej kartce uzywajac zwyklego olowka? Prosze o rady.

Kira the Demon
Status: Offline

Post autor: Kira the Demon » ndz lut 10, 2008 9:56 pm

Gaara nie dubluj postow, prosze :wink: raz wystarczy

Sabaku_no_Gaara
Status: Offline

Post autor: Sabaku_no_Gaara » ndz lut 10, 2008 10:14 pm

sorki ale nie wiedzialem czy ktos mi odpowie w tamtym lub w tym dziale.... juz sie wiecej nie powtorzy sry :p Mam jeszcze takie pytanie (prosze o odp na poprzednie :p) czy jest jakis slawny na swiecie mangaka pochodzacy z europy lub wogole spoza japonii??

Kira the Demon
Status: Offline

Post autor: Kira the Demon » ndz lut 10, 2008 11:27 pm

Profesjonalni mangacy uzywają specjalnego papieru do tworzenia mang (kiedys go mozna bylo kupic w sklepie Waneko, ale aktualnie nie jest dostepny), a rysują za pomocą tuszów (cienkopisów itp), do tego nakładają rastry w sposob tradycyjny, czyli przyklejają arkusz rastra na papier i wycinają odpowiednio, lub też coraz częsciej nakłada sie rastry komputerowo (w internecie mozna znaleźć program, nazywa sie on comicworks i słuzy wlasnie do nakladania rastrow). Kolorowe strony do mang powstają przy pomocy akwareli lub specjalnych markerow (copicki lub promarkery)

To tylko takie podstwowe rzeczy, bo znawcą nie jestem ^^

baka-oni-ri
Status: Offline

Post autor: baka-oni-ri » pn lut 11, 2008 12:03 am

Sabaku_no_Gaara pisze:czy jest jakis slawny na swiecie mangaka pochodzacy z europy lub wogole spoza japonii??
w cholerę i trochę ;D no bo mangaka = rysownik komiksów a nie rysownik w tym nieszczesnym "mangowym stylu" ;) więc ile komiksów na świecie tyle autorow. Ale jesli mamy siedzieć w "mangowym stylu" to sporo jest znanych koreanczykow, chińczykow (choc teraz ci nie wymienie). Amatorzy też się wyrabiają, np w Niemczech. Jak się cos wydawcy spodoba to styl w jakim to jest zrobione nie ma wiekszego znaczenia ;) tak mi sie wydaje.

Sabaku_no_Gaara
Status: Offline

Post autor: Sabaku_no_Gaara » pn lut 11, 2008 7:39 am

aha dzieki. Ale jak chce sie zaczac rysowac swoja wlasna mange to czy nie lepiej najpierw narysowac ja olowkiem na kartce a potem "podrasowac" rastrami i tymi specjalnymi tuszami? :p A jesli chce sie rysowac czyims stylem i jakby rysowac kontynuacje jakiejs mangi, ktora sie polubilo i chce sie zeby byla wydana, to czy nie bylby to plagiat. :p Pewnie trzebaby bylo zapytac sie najpierw autora tej mangi? :D

Kira the Demon
Status: Offline

Post autor: Kira the Demon » pn lut 11, 2008 12:48 pm

Oczywiscie lepiej najpierw robic szkic. Słyszałam, ze najlepiej szkicuje sie błękitną kredką, bo pozniej nie widac jej w druku.
A co do kontynuacji czyjejs mangi, musiałby s miec zgode autora/wykupiona licencje, żeby cos takiego robic, zresztą nigdzie nie widziałam, żeby jakis inny autor konczył czyjąś mange. Co innego jesli chodzi o doujinshi :wink:

Sabaku_no_Gaara
Status: Offline

Post autor: Sabaku_no_Gaara » pn lut 11, 2008 9:46 pm

aha dzieki za wszystko. Poslucham twoich rad i postaram sie rysowac tak jak radzisz. A czy lepiej uczyc sie rysowac mange (obojetnie czy probujac nasladowac czijs styl , cz wogole uczyc sie rysowac swoja mange) przerysowujac prace innych artystow czy wzorowac sie na poradnikach? Jakies rady :P :)

baka-oni-ri
Status: Offline

Post autor: baka-oni-ri » pn lut 11, 2008 11:39 pm

poważnie - jak chcesz. to od ciebie zależy jak będzie wyglądał twój obrazek, twój styl, twoja manga. Ty sobie to wyrobisz z czasem, a czy będziesz sie wzorował, czy wolał korzystać z poradników nie ma najmniejszego znaczenia. Za pierwszym razem nikt sie nie nauczył rysować. Raz skorzystasz z JPM, raz przerysujesz obrazek jakiejś szychy (tylko jak opublikujesz to napisz na kim sie wzorowałeś), raz sam coś wymyślisz, stwierdzisz, że wolisz taki nos, wypróbujesz inne oczy, inne proporcje. Cos ci sie spodoba a coś nie i tak, metoda prób i błędów, po miesiącach/latach praktyki będziesz wiedział :)

Sabaku_no_Gaara
Status: Offline

Post autor: Sabaku_no_Gaara » wt lut 12, 2008 9:22 pm

ja zaczalem rysowac mange, a wlasciwie przerysowywac rysunki tworcy Naruto dopiero od niecalego miesiaca. Przerysowywanie rysunkow wychodzi mi niezle(nie chwalac sie) bo jak tak patrze na moj wyczyn a na rysunek Kishimoto to moj wydaje mi sie w 90% podobny. Ale jesli chce narysowac jakas postac naruto z glowy, to wychodzi mi to dosyc zalosnie a nawet tragicznie. Mam nadzieje ze z biegiem czasu to sie zmieni. Narazie trenujac rysuje sobie zwyczajnym olowkiem, na zwyklej bialej kartce A4. Moze nie mam zbyt duzej wyobrazni i dlatego nie wychodz mi rysowanie z glowy? Moze lepiej sie wogole poddac? (ale chyba trudniej jest narysowac czyjas postac z glowy niz wlasna wymyslona?)

Kira the Demon
Status: Offline

Post autor: Kira the Demon » wt lut 12, 2008 10:07 pm

Sabaku_no_Gaara pisze: Moze lepiej sie wogole poddac? (ale chyba trudniej jest narysowac czyjas postac z glowy niz wlasna wymyslona?)
Hehe jak juz po miesiącu chcesz się poddawać to daleko nie zajdziesz z takim nastawieniem. Dobre rysowanie (znajomosc proporcji, anatomii, prespektywy itp) wymaga lat ciągłej praktyki. W ciągu miesiąca mozesz poznać podstawy, ale nie licz na to, że tak szybko zacznie ci wychodzić 100% podobieństwo do orginału :wink: bo w sumie takiego podobieństwa możesz nigdy nie osiągnąć, a nawet jeśli to jaka z tego frajda? Bedziesz wtedy tylko naśladowcą, a nie twórcą.
Jeśli chcesz cwiczyć to proponuje ci coś takiego: weź sobie jakiś obrazek (najlepiej prosty na początek, może samą głowe) i przypatrz mu się dokładnie (zwróć uwagę na takie szczegóły jak wilekość oczu, nosa, wysokość czoła itp), pózniej go schowaj i spróbuj narysować go z pamięci. Na końcu porównaj i zobacz jakie zrobiłes błędy. Później narysuj to samo jeszcze raz bez patrzenia i jeszcze raz, aż będziesz usatysfakcjonowany wynikiem. Wyrobisz w ten sposób zmysł obserwacji i zwracania uwagi na szczegóły oraz zaznajomisz sie ze stylem twórcy, na którym chcesz się wzorować ^^
Jednak tak jak napisałam wcześniej, przerysowywanie rzeczy zabija w tobie kreatywność, oczywiście można sie na czymś wzorować, jednak na dłuższą metę przerysowawanie nie ma sensu, lepiej jest wymyślać własne prace i samosie doskonalić , zamiast brac gotowe prace czyjeś i tylko je przerysowywać :wink:

(długi post xD)

baka-oni-ri
Status: Offline

Post autor: baka-oni-ri » wt lut 12, 2008 10:13 pm

popieram Kire ;D swoją drogą wspomnienia nachodzą człowieka nie? XD Miało się 12 lat a chciało się wszystko i myślało się że umie się wszystko i myślało że wszystko się osiągnie od razu ^^'
Gaara, jeszcze jedno ci powiem (na pocieszenie? XD) - im dłużej będziesz rysował i im większe postępy będziesz robił tym więcej błędów będziesz zauważał i tym mniej będziesz ze swoich prac i z siebie zadowolony xD ... ząb mnie boli _^_

Sabaku_no_Gaara
Status: Offline

Post autor: Sabaku_no_Gaara » wt lut 12, 2008 10:14 pm

aha dzieki zrobie jak kazesz ale ja sobie przerysowuje i potem staram sie to odtworzyc z pamieci :p zastosuje sie do tego co napisalas

Kira the Demon
Status: Offline

Post autor: Kira the Demon » wt lut 12, 2008 11:38 pm

baka-oni-ri pisze:Gaara, jeszcze jedno ci powiem (na pocieszenie? XD) - im dłużej będziesz rysował i im większe postępy będziesz robił tym więcej błędów będziesz zauważał i tym mniej będziesz ze swoich prac i z siebie zadowolony xD
okrutna prawda.... i chyba jeszcze można dodac, że artblock dopada częściej xD
... ząb mnie boli _^_
*hugs*

Sabaku_no_Gaara
Status: Offline

Post autor: Sabaku_no_Gaara » śr lut 13, 2008 2:06 pm

hehe dzieki za takie pocieszenie, ale coz trzeba sie pogodzic. Pewnie macie racje ze po wielu latach treningu bede rysowal o wiele lepiej. Ale ja chce sie nauczyc rysowac stylem tworcy Naruto, poniewaz jestem przywiazany do tej mangi;p i nie wyobrazam sobie tego co sie ze mna stanie jak ona ise skonczy;p. Dlatego chcialbym rysowac w stylu Kishimoto jak najlepiej zeby chociaz wydac dojishin jesli to wogole mozliwe;p

(pisze jak idiota;p)

[ Dodano: Pią 15 Lut, 2008 ]
hmmm oprocz odpowiedzi na moje poprzednie pytanie prosze jeszcze o wyjasnienie jak nakladac rastro i jak wogole tego uzywac ;p

Miyoshi
Status: Offline

...

Post autor: Miyoshi » śr mar 26, 2008 5:48 pm

Dobra, teraz ja się o coś zapytam ;]
No więc ja dopiero zaczynam rysować mangi (jestem bardzo początkująca :P), i na razie rysuje tylko ołówkiem w zeszycie. Teraz chciałabym kupić stalówki, obsadki i te najpotrzebniejsze (podstawowe) przybory... Po pierwsze : papier. W JPM pisze, że początkujący nie powinni rysować na papierze z bloku technicznego, tylko albo na papierze do mangi, albo Kento. Nie wiem czy jest sens kupować tego typu papier i zmarnować go na moje rysunki... Chciałam popróbować mój rysunek piórkiem na zwykłym papierze technicznym, ale teraz nie wiem czego się słuchać... Proszę o radę!
Jeśli chodzi o stalówki, to po prostu - jakie są najlepsze? Z tego co pisze w JPM wywnioskowałam, że najfajniesze są stalówki typu G. Ale potrzebuję porady rysowników...xD I poza tym, czy są jakieś dobre firmy stalówek i tuszu, które są spotykane w Polsce :P ? Nie wiem, czy produkty tych japońskich firm będzie tak łatwo zdobyć, ale nie chce też kupić jakiegoś szajsu. :P
No to by było na tyle. ^^

Kira the Demon
Status: Offline

Post autor: Kira the Demon » śr mar 26, 2008 8:03 pm

narazie mozesz uzywać papieru ze zwykłego bloku technicznego, jest on grubszy i lepiej chlonie tusz niz powiedzmy papier do drukarek. Pozniej mozesz sprobowac uzywac innego papieru :wink: co do stalowek to swego czasu uzywalam tych zwyklych takze za duzo powiedziec nie moge na ten temat, a jesli chodzi o tusz to polecam z firmy Astra ^^ (chociaz nie jestem pewna czy Astra jeszcze istnieje O_o; )

baka-oni-ri
Status: Offline

Post autor: baka-oni-ri » śr mar 26, 2008 10:00 pm

uh, osobiscie odradzam techniczny do tuszu. Zalezy oczywiscie jakiej gestosci, ale fakt, ze lepiej chłopnie tusz sprawia, że tusz moze sie łatwo rozlać, szczególnie jak uzywasz innego niż kreślarski, albo jak drapiesz blok stalówką. No i jest z tym wiecej kłopotu po zeskanowaniu niż po rysowaniu cienkopisem. Jesli wznowie rysowanie komiksów, zrobie to na zwykłym papierze do drukarki.
Natomiest jesli chodzi o sprzet, pamietaj, ze nie sprzet czyni artyste i sama powinnas dojsc do tego czym ci się dobrze rysuje :3
Astra istotnie jest bardzo dobrym tuszem ^^ (goddamit, zostawilam go na wsi), I owszem, istnieje XD Zwykła stalówka, zwlaszcza na poczatek w zupelnosci wystarczy. To oczywiscie jeśli chcesz rysowac tuszem, bo rownie dobrze mozna wszystko robić cienkopisami :3

ODPOWIEDZ

Wróć do „"Jak powstaje manga"”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości