Grzbiety w mangach

Forum główne, na którym możecie rozmawiać na wszystkie tematy związane z wydawnictwem Waneko :]
Havoc
Status: Offline

Grzbiety w mangach

Post autor: Havoc » ndz paź 19, 2014 8:42 pm

Jeżeli ktoś już założył taki temat i go nie zauważyłam, to przepraszam za zdublowanie.

Standardowo książki powinny mieć tak zrobiony grzbiet, by dało się go odczytać również wtedy, gdy książka leży. Innymi słowy, napisy powinny być obrócone o 90 stopni w prawo (pomijam tytuły pionowe). Jeżeli obrócilibyśmy je o 90 stopni w lewo, po położeniu książki napisy byłyby do góry nogami. Jako że mangi są czytane od prawej strony, sprawa się komplikuje, bo tylko gdy położymy je na przedniej części okładki, grzbiety da się normalnie odczytać. Plus takiego rozwiązania jest taki, że gdy postawimy mangi na półce pionowo z np. powieściami, nie musimy majtać głową raz w lewo, raz w prawo, gdy chcemy odczytać tytuł. A jak to wygląda u naszych wydawnictw? Różnie. :wink:

Obrazek
Hanami
Godna podziwu konsekwencja, jeżeli chodzi o układ. Szkoda tylko, że do dwóch grzbietów wkradła się kursywa i że krój pisma nazwy wydawnictwa wielokrotnie (za każdym razem?) się zmienił.


Obrazek
JPF
Również konsewentne ustawienie + niemal niezmienne logo w dokładnie tym samym miejscu, które świetnie wyodrębnia wszystkie pozycje tego wydawnictwa.


Obrazek
Kotori
Żelazna konsekwencja układu treści + identyczny napis Kolekcja BL i identyczne logo w tym samym miejscu (nie licząc wpadki z Kwiatami grzechu). Szkoda jedynie, że oba elementy zostały niepotrzebnie powiększone na mandze Keep out. Tak więc pomijając dwie mangi, cała kolekcja również świetnie prezentuje się na półce.


Obrazek
Ringo Ame
Konsekwencja zarówno jeżeli chodzi o układ, jak i logo (choć szkoda, że różni się ono wielkością).


Obrazek
Studio JG
Konsekwencja układu (nie licząc Prophecy) + identyczne słoneczko u góry (trochę różniące się wielkością) + identyczna nazwa wydawnictwa u dołu (nie licząc trzech mang: Drug on, Tokyo toy box i Zakuro).


Obrazek
Taiga
Niejednolity układ, za to identyczne logo, które przy każdej mandze zmienia kolor.


Obrazek
Yumegari
Konsekwentny układ + logo, które raz się zmieniło (na lepsze) i niestety raz wylądowało na dole (The Breaker).


Obrazek
Waneko
Niejednolity układ – co któryś grzbiet do góry nogami. Logo raz na dole, raz na górze, ponadto dwukrotnie uległo zmianie.

PS Jeżeli jakieś wydawnictwo potrzebuje zdalnego korektora, to wie, do kogo pisać. XD
Ostatnio zmieniony pn paź 20, 2014 12:15 am przez Havoc, łącznie zmieniany 2 razy.

Chilies
Adept
Posty: 305
Rejestracja: śr sty 19, 2011 11:42 pm
Status: Offline

Post autor: Chilies » ndz paź 19, 2014 11:48 pm

Podoba mi się ten temat :) Ciekawe badania :D
Szkoda, że Hanami nie ma symbolu, który wyróżniałby ich mangi na pierwszy rzut oka.
Czcionkę "Hanami" dopasowują do reszty grzbietu i wygląda to schludnie, więc nie przeszkadza mi fakt, że ciągle ją zmieniają :)

Myślę też (już od jakiegoś czasu), że Waneko powinno uprościć swoje logo na grzbiecie. Nie dość, że ciągle się zmienia, to jeszcze jest niewidoczne.
Np. tak
Obrazek

(z drugiej strony, ktoś może powiedzieć, że kiedy jest tak małe to "nie szpeci" i też ma po prawdzie rację)
Obrazek

Havoc
Status: Offline

Post autor: Havoc » pn paź 20, 2014 12:10 am

Podoba mi się ten temat :) Ciekawe badania :D
\:D/
Szkoda, że Hanami nie ma symbolu, który wyróżniałby ich mangi na pierwszy rzut oka.
Też nad tym ubolewam.
Czcionkę "Hanami" dopasowują do reszty grzbietu i wygląda to schludnie, więc nie przeszkadza mi fakt, że ciągle ją zmieniają :)
Fakt, względem reszty grzbietu wygląda to dobrze, ale wolę jednak na półce rządek np. słoneczek czy identycznych nazw wydawnictwa.
Myślę też (już od jakiegoś czasu), że Waneko powinno uprościć swoje logo na grzbiecie. Nie dość, że ciągle się zmienia, to jeszcze jest niewidoczne.
Np. tak
Obrazek
Oo, jakie ładne. Mogliby takie mieć. :D

Awatar użytkownika
vishaad
Weteran
Posty: 1139
Rejestracja: pn lut 24, 2014 4:11 pm
Gender:
Status: Offline

Post autor: vishaad » pn paź 20, 2014 12:20 am

Nie wzięłaś pod uwagę mang Ito od JPFu - razem ich grzbiety wyglądają fatalnie, każdy inaczej, a Uzumaki to już w ogóle...

Havoc
Status: Offline

Post autor: Havoc » pn paź 20, 2014 12:25 am

vishaad pisze:Nie wzięłaś pod uwagę mang Ito od JPFu - razem ich grzbiety wyglądają fatalnie, każdy inaczej, a Uzumaki to już w ogóle...
Nie wzięłam, bo nie mam do nich dostępu, ale dobrze wiedzieć (tj. w sumie niedobrze XD).

Awatar użytkownika
Angu
nołlife
Posty: 2694
Rejestracja: pt sty 07, 2011 1:38 pm
Lokalizacja: Wejherowo
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Angu » pn paź 20, 2014 1:24 pm

Fajny temat :D wszystko ładnie opisane i widoczne. Myślałam, że jest większa niekonsekwencja u poszczególnych wydawnictw, tymczasem w sumie w większości u Waneko grzbiety są raz poprawnie a raz "do góry nogami" Mam nadzieje, że w przyszłych wydaniach nowych tytułów zwrócą na grzbiety większą uwagę. A logo akurat mi się podoba takie małe ;)
Najbardziej chyba podobają mi się grzbiety JPF - konsekwencja, wszystkie elementy w tym samym miejscu w tylu różnych tytułach na przestrzeni wielu lat + praktycznie niezmienne logo . Brawo :)
Do grzbietów Kotori nie mam też o co się przyczepić.
U SJG są ładne, kolorowe, przykuwają uwagę i również widać schemat.
Grzbiety Hanami ok. Rzeczywiście, tak jak wspomniano wcześniej, przydało by się logo, które by wyróżniało komiksy wydawnictwa. Zmienna czcionka mi nie przeszkadza.
Taiga, tak jak Waneko, powinna wszystkie kolejne grzbiety robić z prawidłowo przekręconym tytułem w prawo.
Ringo Ame i Yumegari - nic jeszcze od nich nie mam kupione, ale grzbiety wyglądają w porządku :>
Obrazek

shaneL
Status: Offline

Post autor: shaneL » pn paź 20, 2014 9:41 pm

Mnie denerwuje zostawianie krzaków na grzbietach. Na co one komu?

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Post autor: miaka88 » pn paź 20, 2014 9:58 pm

W sumie dobre pytanie. Na okładce nie ma krzaczków to po je dają tam?
Obrazek

Awatar użytkownika
Itachi Uchiha
nołlife
Posty: 3785
Rejestracja: pn paź 20, 2014 9:10 pm
Status: Offline

Post autor: Itachi Uchiha » wt paź 21, 2014 12:16 pm

Świetny temat :) Wszystko ładnie i widocznie opisane. Szkoda, że Hanami nie dodaję dodatkowo obwolut do swoich wydań. Również jestem ciekawy po co te krzaczki na grzbietach?

Shakkaho
Status: Offline

Post autor: Shakkaho » wt paź 21, 2014 1:58 pm

Itachi Uchiha pisze:Świetny temat :) Wszystko ładnie i widocznie opisane. Szkoda, że Hanami nie dodaję dodatkowo obwolut do swoich wydań. Również jestem ciekawy po co te krzaczki na grzbietach?
Kyugou żądała zostawienia krzaków na okładce podobno, tyle wiem.

Kannagi
Status: Offline

Post autor: Kannagi » śr lip 15, 2015 4:37 am

Zdalny korektor XD

Ech, nie tylko wydawnictwa mangowe mają problem z grzbietami - zdarza się to nawet naukowym... Ale przyznam, że ujednolicenie grzbietów - chodzi głównie o układ (żeby nie machać głową jak idiota) i loga - byłoby rzeczą mile widzianą.

(A co do loga - w przypadku Waneko wystarczyłby sam kociak moim zdaniem, napis w czerwonej ramce na białym tle wygląda kiepsko.)

Dahlia
Status: Offline

Post autor: Dahlia » czw lip 16, 2015 4:26 pm

a ja jestem zdecydowanie przeciwko takiemu rygorystycznemu ujednolicaniu grzbietów, za jakim większość z Was postuluje!

uważam, że identyczny układ grzbietu w różnych mangach w obrębie jednego wydawnictwa wcale nie musi być identyczny, fajnie jak jakiś element, na przykład logo, jest w niezmiennym miejscu, ale nawet tu bym się specjalnie nie upierała, jeśli by się okazało, że dla dobra kompozycji lepiej umiejscowić je gdzieś indziej

vishaad, zupełnie się z Tobą nie zgadzam, grzbiety mang Ito są świetne i wyglądają obok siebie bardzo dobrze, są to odrębne tytuły, ujednolicenie ich świadczyłoby o nerwicy natręctw u grafika, który je projektował, zastanów się czy może sam na to nie cierpisz :P, i jeszcze jedno, akurat grzbiet UZUMAKi jest cudny, a jego odrębność wynika z tego, że ta manga była takim uważam "prototypem" MM

narzucanie takich srogich schematów nie będzie niczym dobrym i jakiś luz należy zostawić, by projektant mógł się wykazać, ja tam nie lubię patrzeć ciągle na to samo...

Hanami ma logo, takie z kółkiem i wiśniową gałązką z kwitnącymi kwiatami, nie jest zbyt ładne, więc dobrze, że go nie używają na siłę, grzbiety ich mang są bardzo ładne, ale jak tak patrze na moje półki, to najlepiej spisuje się J.P.F. jak już ktoś wcześniej wspominał, potem jest Studio JG, Kotori jest konsekwentne, ale ich grzbiety są po prostu nudne i niezbyt ładne mimo że uporządkowane

Kannagi
Status: Offline

Post autor: Kannagi » sob lip 18, 2015 9:14 am

Dobra, ale drukowanie napisów na grzbietach tak, żeby człowiek nie musiał machać łbem na wszystkie strony, to jest zwykła przyzwoitość...

Awatar użytkownika
Madoka
Moderator
Posty: 3265
Rejestracja: śr sie 13, 2003 1:41 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Madoka » sob lip 18, 2015 10:10 am

Kannagi pisze:Dobra, ale drukowanie napisów na grzbietach tak, żeby człowiek nie musiał machać łbem na wszystkie strony, to jest zwykła przyzwoitość...
Dobrze że umiem czytać tytuły z grzbietów bez przekrzywiania głowy.. :roll:
"My shadows the only one that walks beside me
My shallow hearts the only thing that's beating
Sometimes I wish someone out there will find me
Till then I'll walk alone "

GG:5144161

Daminox
nołlife
Posty: 2661
Rejestracja: pn gru 17, 2012 7:33 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Daminox » sob lip 18, 2015 11:28 am

Madoka pisze:
Kannagi pisze:Dobra, ale drukowanie napisów na grzbietach tak, żeby człowiek nie musiał machać łbem na wszystkie strony, to jest zwykła przyzwoitość...
Dobrze że umiem czytać tytuły z grzbietów bez przekrzywiania głowy.. :roll:
A ja sobie wyobrażam tłumy ludzi w bibliotece, którzy przechylają głowy, to w jedną, to w drugą, stronę, żeby przeczytać tytuły powieści. Ładny obrazek :)
"Gdy w pobliżu nie ma dźwięku, słychać dźwięk własnego serca"
Mushishi przeł. Radosław Bolałek

Awatar użytkownika
Reviolli
nołlife
Posty: 2121
Rejestracja: pn gru 29, 2014 7:58 am
Status: Offline

Post autor: Reviolli » sob lip 18, 2015 11:47 am

To jest taki sam odruch jak podczas grania w gry kiedy chce się zajrzeć za róg.

Ja mam paskudny zwyczaj brania wszystkiego do rąk, tak zwane macanie, więc najczęściej obracam sobie tak by wygodnie było mi czytać.
Choć czasami gdy dopadnie mnie leń lub mam zajęte ręce to przekrzywiam.
Muzyczne, Yuri, sportowe +2
Przygodowe, gender bender, komedie +1
Horrory, SF, Kryminały -1

Awatar użytkownika
Madoka
Moderator
Posty: 3265
Rejestracja: śr sie 13, 2003 1:41 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Madoka » sob lip 18, 2015 1:45 pm

Daminox pisze:A ja sobie wyobrażam tłumy ludzi w bibliotece, którzy przechylają głowy, to w jedną, to w drugą, stronę, żeby przeczytać tytuły powieści. Ładny obrazek :)
O to łatwo by było wtedy o nabicie guza. Jedna osoba przechyliłaby się w jedną stronę, kolejna która szła by z naprzeciwka w drugą i ciach kraksa gotowa. Chociaż w sumie to jest ciekawy motyw na nagłe spotkanie dwóch osób w jakiejś opowieści.
"My shadows the only one that walks beside me
My shallow hearts the only thing that's beating
Sometimes I wish someone out there will find me
Till then I'll walk alone "

GG:5144161

Faust
Status: Offline

Post autor: Faust » sob lip 18, 2015 5:39 pm

Daminox pisze: A ja sobie wyobrażam tłumy ludzi w bibliotece
Ale ty masz bujną wyobraźnię!

graczykij
Status: Offline

Post autor: graczykij » pn lip 20, 2015 9:56 pm

Faust pisze:
Daminox pisze: A ja sobie wyobrażam tłumy ludzi w bibliotece
Ale ty masz bujną wyobraźnię!
No nie wiem, u nas w czasie sesji robi się całkiem tłoczno.

martu
Status: Offline

Post autor: martu » wt lip 21, 2015 11:20 am

Wiecie co? Mnie to w sumie wszystko jedno, czy tytuły są w lewo, w prawo czy pionowo, ale jak tytuły/logotypy/numery tomów w ramach jednej serii są rozjechane na różnych wysokościach, to mnie szlag trafia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Main”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości